
jaceg
Użytkownicy-
Liczba zawartości
20 -
Rejestracja
Informacje osobiste
-
Mój klub zainteresowań
Budowa - wymiana doświadczeń
Profil płatny
-
Kategoria
usługi
jaceg's Achievements
SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)
10
Reputacja
-
Wg moich ustaleń na podstawie zwykłego wykresu liniowego w arkuszu kalkulacyjnym przestawienie parametru nachylenia nie wiele zmienia w temp. zasilania. Nie wiele, ale jednak większe są skoki w temp. zasilania przy zmianie temp. na zewnątrz gdy ustawione jest nachylenie na "grzejniki". To w końcu logiczne bo "odpowiedź cieplna" jest dużo szybsza niż podłogówki. Generalnie tym bym sobie głowy nie zawracał. Niech będzie tak jak sobie producent wymyślił.
-
Nachylenie krzywej to tak na prawdę jej spadek na wykresie liniowym, czyli kształtowanie się temperatury zasilania w zależności od temperatury na zewnątrz. Jeżeli nachylenie jest małe to temp. zasilania w zależności czy -10 czy + 10 na zewnątrz będzie się zmieniać w niewielkim zakresie. Jeśli stroma to na odwrót. Najlepiej narysuj sobie prostą przechodzącą przez dwa punkty. Oś X zakres temp na zewnątrz, oś Y temp. zasilania. W twoim przypadku w podłogówce dwa punkty to będą A(-10,40) i B(15,30). Jeśli temperatura na zewnątrz będzie spadać poniżej -10 to piec będzie żądał proporcjonalnie wyższej temperatury zasilania, ale ograniczonej parametrem max. temp. kotła. czyli w twoim przypadku 35 st. Efekt będzie taki, że w podłogę będzie szła temp. zasilania 35 przy +3 na zewnątrz i 35 przy -20 na zewnątrz. Co do spadku temp. 20->17,5 to musisz mieć jakiś dziwny program czasowy wprowadzony, tzn. albo grzejesz w "oknach" czasowych albo masz za duże różnice zadane temp. wewnątrz. Ustaw sobie na próbę na kilka dni program stała w dzień na 20,5 st. czy tam inną jaka Ci pasuje na dwóch obiegach i zobacz jak to będzie wyglądać.
-
Witam Czy ktoś z czytających wątek jest w stanie wskazać miejsce gdzie można nabyć drogą kupna interfejs do podłączenia MCR3 do oprogramowania Recom? Gdzieś w necie znalazłem informację, że jest to zwykła przejściówka USB na RS232 (RJ9) na czipie FTDI. Jednak po długich walkach się poddałem - nie działa. Pozdrawiam i z góry dzięki
- 1 753 odpowiedzi
-
- celcia
- de dietrich mcr 24
-
(i 5 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Trochę się wierzyć nie chce, że przy takiej krzywej masz takie temperatury. Przede wszystkim gdzie masz umieszczonego iSensa i czy w tym miejscu nie jest przypadkiem za ciepło, aby ustawiać tak wysoki wpływ temperatury wewnętrznej. Jaką masz strategię regulacji? Czy jest włączona korekta komfortu? Czy w menu użytkownika są zmienione dane dot. kalibracji czujnika pokojowego/zewnętrznego? Czy temperaturę w pomieszczeniu sprawdzasz iSense'm czy masz inne termometry które wskazują 17,5 przy -10 na zewnątrz. Wg krzywej przy -10 podłoga ma dostać 40 st. które ograniczone są max. temp. kotła więc bez sensu. Sądząc po opisie masz pewnie nowy dom, dobrze ocieplony i wydaje mi się mógłbyś zejść trochę niżej ze spalaniem. Wg mnie w przypadku podłogówki zszedłbym z wpływem temperatury wewn. najniżej jak się da i ustawił krzywą o mniejszym nachyleniu. i niższych temperaturach. Myślę, że zbyt duże skoki masz temperatury wewnątrz w programie, bo 20->17,5. Później sporo piec musi nadrobić, aby wodę podgrzać. Na kaloryferach spokojnie możesz zejść z czasem optymalizacji i ustawić choćby 40 min. Dla przykładu podam jak mam u siebie. Stary dom drewniany, ocieplony wełną wew. 10 cm, zewn. 5/10 cm, podłoga ok. 10 cm. styro. Temp. wewnątrz w okolicy 19-21 st. zależnie od pomieszczenia. na dole ok. 68 m2 podłogówka + drabinka w łazience, poddasze użytkowe ok 60 m2 grzejniki. Góra w tej chwili termostaty skręcone na 17 st. bo niewykończona. Krzywa podłogi: -20->37, 16-20, wpływ 1. Krzywa grzejników: -19-45, 19->21, wpływ 5 (mimo to, że isense'a mam tylko na dole, ale tak widzę że na kaloryfery idzie tyle ile mi wystarczy przynajmniej na tą chwilę).
-
Serwis DeDietrich jak i cała firma... powiedzieli, że nie ma czegoś takiego jak nowsze wersje softu Pasuje pisać pewnie bezpośrednio do Remehy.
-
Jaką macie wersję oprogramowania iSensów, że pokazuje wam zużycie? Ja jeszcze tego nie mam wer. 27. Przy okazji nie orientujecie się jak zrobić update firmware'u w iSense? Do DeDietrich Polska nawet nie piszę, bo współpraca z nimi żadna, a instrukcje to koszmar. Nie wiem czy im jakoś nie zależy na klientach, czy po prostu w DeDietrich Polska marnie płacą. Jestem właśnie po dołączeniu cMixa i to co się naklnąłem i czasu straciłem przy konfiguracji to moje. Do cMixa dołączona była inna instrukcja niż ta która jest na stronie, a ustawienia z obydwu się ze sobą nie pokrywają
-
Ja od roku testuję różne ustawienia. Obecnie jestem na etapie strategii tylko krzywa grzewcza ustawiona 17->20; -15->47. Nachylenie: podłogówka. Prędkość podgrzewania: wolniejszy, Prędkość chłodzenia: zwykły. W godz.: 6-21 20 st. + CWU 40 i 21-6 19,5 st. bez CWU. Orientacyjnie podam, że w okresie od 13.02-23.02:2015 przy średniej dobowej 0,2 st. na zewnątrz, zużycie na poziomie 6,8 m3 gazu ziemnego monopolisty. Szału nie ma. Grzeję tym stary przedwojenny, drewniany dom, ocieplony wełną i oszalowany drzewem (strop nieocieplony, poddasze nieogrzewane, dach ocieplony). Powierzchni na dole niedużo powyżej 80 m2. Podejrzewam po jakości ocieplenia wiele mostków termicznych, poza tym trochę ucieka też na poddasze. W przyszłości coś będę poprawiał i przedewszystkim dołączę do grzania poddasze.
-
A jakie masz parametry krzywej? Podstaw je do arkusza który gdzieś wyżej dołączyłem i zobaczysz z wykresu jaką wartość masz wg krzywej z czujki zewn. Do tego dochodzi jeszcze wpływ wewn.
-
To normalne bo wtedy sterownik stara się jak najszybciej dogrzać do tej temperatury jaką mu zadałeś. W przypadku strategii tylko zewnętrznego krzywa w całości podnosi się do góry. W twoim przypadku znaczący wpływ ma też sterownik wewnętrzny. Wg jakiego wzoru on to wtedy przelicza to nie wiem. Im temperatura będzie zbliżać się do zadanej tym zasilanie będzie niższe. U mnie jest tak samo bo np od 21-6 mam 19.5 żądaną a od 6tej 20 st. Przed 6tą zasilanie jest więc dużo wyższe. Tutaj ma pewnie wpływ tez czas wstępnego podgrzewania. Nie pamiętam dokładnie jak ten parametr się nazywał w każdym razie ustawia się go w minutach. Ja mam 40 min. Ale jak ustawię ręcznie temp wewn. wyższą to z automatu wzrasta wartość zasilania.
-
Dokładnie tak jest. U mnie im mniejsza wartość tym zasilanie zgodne z wykresem czyli przeważnie wyższe. Na tych ustawieniach jak podałem wyżej ma tyle ile zadałem czyli 20 i 19,5 bez przegrzewania.
-
Tego nie napisałem. Bliższy krzywej czyli bliższy tej temperaturze zasilania warunkowanej przez czujnik. zewn. czyli zgodnej z wykresem. Im wyższa wartość tego parametru tym większe znaczenie czujnika wewnętrznego.
-
Dobrze to rozumujesz. Ja mam aktualnie 17->20 i -13->47 i nachylenie grzejniki. Strategia cz. zewn. + pok. Wpływ temp. pomieszczenia: 5. Dzięki temu temp. w grzejnikach warunkowana jest również cz. wewnętrznym. Im niższy ten parametr tym zasilanie jest bliższe krzywej (prostej tak de facto). Nie rozumiem ustawienia nachylenia. Generalnie nachylenie to N=(klima. temp. zas.- temp. żądana wewnątrz)/(temp. żądana wewnątrz-klima. zewn.). Jaki ten parametr ma wpływ to nie wiem. Myślę, że może mieć on wpływ na prędkość podgrzewania/chłodzenia, bo te parametry w tej strategii nie działają z tego co wiem. Zobacz sobie ten plik z excela Moja krzywa aktualnie wygląda tak, a nachylenie wskazuje mi 0,8.
-
Nie. To oznacza że od temperatury pomieszczenia tzw. nocnej możliwe jest ustawienie czy woda w zasobniku ma być w ogóle podgrzewana czy też nie. Są w sterowniku 3 tryby gotowości CWU. Zawsze wł, zawsze wył, temp. noc. wył. W tym trzecim gdy wartość żądana temp w pomieszczeniu będzie odpowiadać wartości temp ustawionej jako nocna to woda w zasobniku nie będzie podgrzewana do czasu żądania temp w pomieszczeniu wyższej niż nocna. Programem godzinowy CWU jest więc zbędny chyba że ktoś np w dzień chce mieć z kranu 40 st. a wieczorem np. 50. Mnie to więc nie satysfakcjonuje bo np w lecie gdy nie używam CO nie mogę wyłączyć grzania CWU. Też początkowo ustawiłem jak kolega że np w godzinach pracy np 20 st. niech pilnuje w zasobniku a jak wracam to normalnie 40. Efekt był taki że o godzinie o której chciałem by było 20 podgrzewał do 40. Głupota jak dla mnie. Ok. jakby w programie godzinowym można by było ustawić od godz. tej i tej nie grzej. Takiej możliwości nie ma o zgrozo. Jest tylko od tej godz. zagrzej do 40 bądź wyżej. Uważam że tu im się logika skończyła. Podobna sytuacja była w MCR2. W wątku poświęconemu temu piecykowi jest kolega który robił odrębny sterownik do sterowania CWU. Swoją drogą ciekawe co oznacza to (str. 31 instrukcji instalatora do MCR3) a dokładnie "Podłącz kontakt wł./wył. (Enable)" "Aby włączyć lub wyłączyć funkcję grzania lub ciepłej wody użytkowej, do styków CH i DHW można podłączyć sygnał 10-230 V. Standardowo włączona jest funkcja grzania lub produkcji ciepłej wody użytkowej. Kocioł zareaguje tylko na przełącznik i po podłączeniu sygnału 10-230 V do styków będzie sterować funkcją grzania/ciepłej wody użytkowej." Może ktoś wie o co chodzi?
-
No to ja mam właśnie ten sam problem. Nie wiem już sam jak to jest z tą jedno-dwu funkcyjnością. Sugeruję się tym co mówił instalator. Wydaje mi się że dwufunkcyjne to te co podgrzewają wodę "przelewowo" na bieżąco. Ale to ze mnie szpec żaden. Spróbuj zróżnicować grzanie od temp w pomieszczeniu czyli tak jak pisałem wyżej. W razie W sporządzę opis.
-
Faktycznie jest tak ze ustawienia domyślne nie pozwalają na sterowanie temp CWU z poziomu sterownika. Nie ważne co ustawisz na iSense ale ten temat już przeskoczyłem. Programem godzinowym możesz ustawić kiedy chcesz mieć temp większą niż 40. Zorientuj się jak to jest dokładnie bo ja mam 24t z zasobnikiem i jednofunkcyjny. Może te dwu mają jakieś inne możliwości łącznie z taką.