Witam wszystkich,
jestem tutaj nowy, więc od razu przejdę do meritum sprawy.
Po pracy i w chwilach wolnych pracuję nad projektem pieca kumulacyjnego. nie bez kozery piszę na tym forum, ponieważ podstawą mojej inspiracji są piece rakietowe.
Swoje poczynania bazuje również na książce z 1851 inż. Karola Szrajbera - Nowoczesne piece mieszkaniowe - gdzie opisuje do złudzenia przypominający system jak w piecach rakietowych z kanałami opadowymi, o tyle inaczej, że stosuje większej pojemności komorę nad wylotem spalin w celu ich mieszania się i dopalania opadających już mieszanin.
Jakoś na przełomie luty-marzec będę chciał zbudować pierwsze prototypy tych pieców - piszę "tych", ponieważ już teraz mam dwie wersje różniące się zapodawaniem opału i kształtem paleniska.
W centrum mojego rozumowania są rozwiązania z reguły jak najprostsze.
-ogień otrzymując powietrze pierwotne pali się w kierunku poziomym
-wchodząc w kanał pionowy otrzymuje powietrzne wtórne do dopalenia wstępnie wymieszanych gazów
-wypadając z kanału wznośniego, wpada do komory gdzie gazy się mieszają i opadając dopalają się (oczywiście po rozgrzaniu całego mechanizmu)
-w pierwszej fazie palenia u samej góry komory w której mieszają się gazy z rury wznośnej umieszczony jest króciec, który po otwarciu pozwala spalinom od razu uciec w komin, w ten sposób rozgrzewamy kanał wznośny i komorę spalania do takich temperatur aby można było puścić spaliny kanałami opadowymi ku dołowi oddając część ciepła i dopiero u dołu wejść w komin.
Moje pierwsze pytanie do forumowiczów jest następujące:
Czy w piecach rakietowych z podawaniem drewna w pozycji pionowej (od góry), palenie nie rozdrobnionymi kawałkami drewna tylko całymi polanami nie powoduje obniżenia jego sprawności z powodu nie dostatecznej powierzchni spalanego drewna ?? - bo jak wiadomo drewno poprzez rozdrobnienie zwiększa swoją powierzchnię spalania.
Czy ktoś eksperymentował z takimi polanami drewna w nieco większym palenisku niż zazwyczaj spotykanym na standardowych piecach rakietowych??
Obecnie projekty mam jeszcze nie gotowe do jakiejś publikacji, brakuje paru obliczeń i zwymiarowania - na razie więcej w tym koncepcji niż solidnego projektu.
Mam nadzieję na konstruktywną wymianę doświadczeń
Pozdrawiam
ALOHA