Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ArtMedia

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    1 504
  • Rejestracja

ArtMedia's Achievements

ELITA FORUM (min. 1000)

ELITA FORUM (min. 1000) (6/9)

24

Reputacja

  1. Ponieważ remontuję mieszkanie w starej kamienicy i chciałbym na całości zrobić ogrzewanie podłogowe, nurtuje mnie kilka pytań. Otóż okazało się, że mniej więcej połowa mieszkania to strop Kleina, gdzie będę robił nowe wylewki a druga połowa to strop na belkach drewnianych. I tu pojawia się problem. Na stropie drewnianym nie będę mógł prawdopodobnie wykonać nawet cienkiej, póltoracentymetrowej wylewki w stylu Uponor Minutę bo będzie za ciężka. Podział z kolei na dwa systemy może się nie sprawdzić ze względu na skrajnie różne bezwładności obu systemów. Stąd poszukiwanie innych rozwiązań. Natrafiłem na system suchy oparty o płyty włóknowo-gipsowe, w które wciska się standardowe rury już bez żadnych promienników. Efekt zbliżony do cienkiej wylewki gipsowej. Z tym, że rozstaw jest standardowy czyli moc maksymalna może nie wystarczyć do ogrzewania kubatury (sufity na 3m). Zastanawiam się czy można dać dwie warstwy takich płyt i dwie warstwy pętli grzejnych aby zagęścić w ten sposób rozkład rur? Całkowita grubość wyszłaby zbliżona do tej w standardowej wylewce w drugiej części mieszkania. Bezwładność w takim razie również musiałaby być podobna. Ma to sens czy szukać innego sposobu?
  2. ArtMedia

    Zwrot VAT

    Witam po dłuuugiej przerwie. Budowa dawno zakończona, ale VAT-cik przydałoby się odzyskać... Przygotowałem fakturki, papierki PKWiU pasuje itd. Jednak pojawiło się pytanko. Deski, parkiety dotyczą prac wymienionych przy remoncie lokalu mieszkalnego, natomiast nie ma ich przy remoncie budynku mieszkalnego. Czy to oznacza, że jesli mam domek to nie moge odliczyć VAT-u za parkiet?!? Czy też lokal mieszkalny może być w budynku mieszkalnym jednorodzinnym a nazwa dotyczy tylko wnętrza? Bo z listy nie można jednoznacznie wywnioskować. Przy budynku są jedynie prace takie bardziej konstrukcyjne materiały. Przy lokalu bardziej wykończeniowe...
  3. Witam. Dawno mnie tu nie było... chyba ze trzy miesiące. Skończyłem dom mam inne hobby. Żona wypatrzyła jednak ten wątek i zobowiązała abym przestrzegł wszystkich przed braniem teściów pod swój dach, co niniejszym robię. W grudniu 2002 roku teściowa z płaczem prosiła nas abyśmy ją wzieli do siebie (mieszkała samotnie w starym domku komunalnym i własnie miał on zostac zmieniony na inny ale nawet o lepszym standardzie, jednak jej się nie podobał). Zgodziłem się, żona rzecz jasna też już wcześniej była za tym. Efekt jest taki, że od roku z tesciową nie romawiam i już nie zamierzam. A zaczęło się od tego, że nie chciałem jeść tego co gotowała, ponieważ nie odpowiadał mi sposób przyrządzania posiłków. Oczywiście obraziła się. Później zdarzały się sytuacje, kiedy zwracałem na coś uwagę, że nie życzę sobie aby tak postępowała w bądź co bądź moim i żony domu. W końcu przestała się do mnie odzywać. Oczywiście nic sobie z moich uwag nie robi, jak przekorne dziecko, postępując celowo wbrew moim prośbom. Wmawia też chyba sobie jakieś sprawy, o których nawet nie wspomniałem. Np. wiem od innych, że uważa, że nie życzę sobie aby jadła z nami przy stole w jadalni, co jest nieprawdą. Na początku zapisałem nawet listę moich próśb, sądząc, że to coś pomoże. Wśród nich było m.in. prośba aby jeść przy stole w jadalni. (niestety chodzi z jedzeniem do swojego pokoju!?!). Niezłe co? Wcześniej próbowałem różnych delikatnych sposobów zwrócenia uwagi. Jak do słupa. W międzyczasie dowiedziałem się, że teściowa opowiada różnym ludziom niestworzone historie o mnie, np. że straszyłem ją zmianą zamków. W pierwszej chwili kiedy się o tym dowiedziałem chciałem natychmiast wypier.... ale się opanowałem. Postanowiłem tylko, że nie będę z nią rozmawiać. Przynajmniej każdy będzie wiedział, że jeśli twierdzi, że coś mówiłem to po prostu kłamie. Generalnie mi ona nie przeszkadza, mogłaby nawet być pomocna gdyby tylko chciała współpracować. Niestety wszystko wie lepiej i ma wszystkich gdzieś. Od nas zaczynając a na burmistrzu i prezydencie kończąc. To tyle w ramach przestrogi. Dużo można by pisać. Najgorzej ma moja żona, bo jeszcze ma poczucie winy za tą całą sytuację. Ja nie dam się zepchnąć na margines w naszym własnym domu, na który sami zapracowaliśmy i od nikogo nie wzięlismy ani złotówki. Przechlapane. Teściowej nic złego nie zyczę. Po prostu niczego jej nie zyczę. Cokolwiek zostanie tutaj napisane pamiętajcie - Nie bierzcie teściów pod swój dach! Powodzenia! Wracam do nowego hobby, więc nie liczcie na odpowiedź z mojej strony. Astalavista!
  4. My także, ale to nic nie daje. Wystarczy zaczepić rękawem... Wczoraj żona zaczepiła krzesełkiem plastikowym przy wejściu i już biała rysa 1x3cm... Będę oklejał płytkami przy wejściu przy okazji oklejania cokołu...
  5. To zalezy jakie pustaki? Moje się świetnie zatkały...
  6. Za Ecorock 15cm. z robocizną to bardzo dobra cena.
  7. Wystarczy przeczytać artykuł i obejrzeć tabele. Przemnożyć wyniki przez rzeczywiste powierzchnie. Widziałeś domek o powierzchni ścian zewnętrznych 30m2?!?
  8. Mógłbyś wyjasnić dokładnie jakie negatywne zjawiska powoduje brak folii na styropianie?
  9. Dlatego, że się obija byle czym. A jak już malowana, to w ogóle wystarczy drasnąć, nawet łokciem przy wejściu aby się malutka grudka tynku ułamała i już biała kropka. Dlatego jesli już 2W to koniecznie tynk barwiony w masie. Ponadto w narożnikach i przy wejściach fragmenty 3W lub przynajmniej płytki klinkierowe itp. A następnym razem i tak buduję 3W bo jest tańsza.
  10. A wiesz jakie zawieszone obciążenie (wektor siły prawie pod kątem prostym, tak jak w tym przypadku) wytrzymuje punktowo, bez odkształcenia płyta? Około 70kg. Szczegóły na stronach producentów.
  11. Tego nie wiem. Po doświadczeniach z halogenkami (w wynajmowanym wczesniej mieszkaniu) w niewentylowanym suficie, wiem, że nagrzewają się tak, że nawet niepalne osłonki kabli się "zwęglają", plastiki się "topią" a kable się utleniają. Wszystko razem śmierdzi palonym plastikiem. Teraz mam przestrzeń nad płytą w łazience, podłączoną do kanału wentylacyjnego w kominie. Przez szczeliny wokół halogenków jest lekki przepływ powietrza. Nic się nie "wypala".
  12. Witam ponownie. Może wróćmy do faktów. Kto wie jakie są proporcje współczynnika dyfuzji pary wodnej przez włną w stosunku do styropianu? Przy małej powierzchni ścian, np. w bloku. i dużej liczbie domowników, kwiatków do podlewania itd... rzeczywiście wymiana pary przez dyfuzję jest marginalna w stosunku do wentylacji, niezaleznie od materiału ocieplenia. W wolnostojącym domku, który ma w stosunku do mieszkania w bloku (w zalezności od układu ścian) kilkakrotnie większą powierzchnię ścian zewnętrznych, wymiana pary przez dyfuzję wzrasta do kilkudziesięciu procent przy wełnie a do kilku procent przy styropianie. A to już jest znacząca różnica. I pozostaje w zgodzie z autorytetami. W artykule przyjęto powierzchnię ścian zewnętrznych 30m2. Typowo "blokowa". W przeciętnym domku jest 200m2! Wystarczy wyniki z rys. 2 przemnożyć przez powierzchnię.
  13. Witam. Z opiosu wynika, że to linia średniego napięcia. Jeśli jest oddalona od domu o kilkanaście metrów, to natężenie pół wewnątrz od własnych instalacji będzie rzędy wielkości razy większe niż od tej linii. Moim zdaniem, jesli estetycznie Ci nie przeszkadza to nie ma się czym przejmować.
  14. Poddasze zawsze będzie się mocniej nagrzewało, niezaleznie od rodzaju pokrycia i choćby metrowej grubości ocieplenia. Spowodowane jest to nagrzewaniem przez promieniowanie (przez okna) i brakiem akumulacji przez przegrody. Dach ocieplony wełną ma bardzo małą bezwładność cieplną. Na podgrzewanie najbardziej wpływają okna dachowe, bo przepuszczają najwięcej... W domach gdzie na poddaszu ściany są murowane tak jak na parterze, strop (skosy) betonowe lub z płyt (tak, tak też można), nie ma problemu nagrzewania poddasza.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...