godul1
Użytkownicy-
Liczba zawartości
1 231 -
Rejestracja
godul1's Achievements
ELITA FORUM (min. 1000) (6/9)
10
Reputacja
-
pralka 8kg: LG F12B8TD1 czy Bosch Maxx 8 WAK24240PL
godul1 odpowiedział _krzychu → na topic → AGD i RTV w domu
Gwarancja LG na silnik DD to marketingowa ściema. Mam pralkę LG, i popsuła mi się po upływie zwykłej gwarancji. Zdaniem LG łożyska silnika, które są wspólne dla silnika i bębna nie są częścią składową silnika i nie podlegają gwarancji. Wymiana tych łożysk to koszt ok 650 zł. Pewnie im nowsza pralka tym łożyska droższe. Zwróciłbym tez uwagę na spożycie prądu w trybie wyłączenia z guzika. W przypadku mojej pralki wetkniecie wtyczki do gniazdka powoduje pobór prądu w wysokości 15W i tak 24h na dobę jeśli nie zapomnisz wyjąć wtyczki z gniazdka. Zalecam duża ostrożność przy w ocenie sprzętu LG i nie sugerowanie się niby gwarancją, która dotyczy defacto jedynie uzwojenia. -
Jaki sens zakręcania zaworów (centralne ogrzewanie)
godul1 odpowiedział luka5z → na topic → Ogrzewanie
Ja bym jednak zakręcał te zawory na czas wietrzenia. Moze to ma małe znaczenie jak kocioł grzeje CO do 30C ale jak na zewnatrz jest -20C i kociołek podgrzewa wode do 80C albo i wiecej to przez te kilka minut wietrzenia poleci parę kw/h energii. Zamiast jednak ganiac po grzejnikach przeszedł bym sie do pieca i tam go wyłaczył na czas wietrzenia. Przejął bym sie tez kwestią gotowania ,bo skoro już liczymy te grosiki to po jaki pieron ładować kw/h energii w odparowanie wody skoro do ugotowania potrawy wystarcza temp. w okolicy 95-97C czyli delikatne babelki pary wodnej na dnie gara wydobywające sie w minimalnych ilościach spod pokrywki. W przypadku akurat gotowania potraw utrzymywanie zawartości gara w stanie silnego wrzenia nic a nic nie przyspiesza gotowania. Jedyny efekt takiego buzowania w garze to odparowywanie wody wraz z witaminami. Radzę zainwestowac w pokrywki i palniki, na których mozna precyzyjnie modulowac siłe płomienia albo grzania w przypadku grzania na prądzie. -
to znaczy ze za 2-3 lata moze juz nie byc róznicy w koszcie grzania propanem i GZ. BUtla z montażem na własność to koszt w granicach 10 tys zł. LPG na wolnym rynku latem oscyluje własnie w okolicach 1,50zł. Mam wrazenie, że gaz ziemny drożeje ostatnio szybciej niż propan.
-
no dobra- ktoś chyba spieprzył te kalkulatory bo skoro jeden m3 gazu który kosztuje ze wszystkimi pierdami około 1,9zł ma wartość opałową 34MJ, a m3 propanu ma wartosc opałową 92MJ/m3, ale ten metr sześcinny to niemal 4 litry propanu przed odparowniem to za cholerę nie wyjdzie taniej nawet jesli propan będzie po 1,50zł/l.
-
Widzisz- ja taki kumaty w te klocki nie jestem - dlatego poddałem temat do dyskusji bo wydało mi sie to dośc dziwne. MOze znacie jeszcze jakieś inne kalkulatory gdzie mozna by sobie podstawic koszt m3 GZ i litra propanu i porównac ceny ciepła?
-
Pierwsze tankowanie jest zawsze w promocyjnej cenie żeby nie wystraszyć klienta;-) Potem cena bedzie pewnie z sufitu.
-
JA dostałęm oferte na butle 2700l czyli najmniejszą za 5500 nettoale to było od pierwszego z brzegu dostawcy gazu wiec mozliwe ze mozna kupić ją taniej. Pare lat temu jak robiłem rozeznanie to nowe chodziłymozna było wyrwać po około 3700brutto- bezpośrednio od producenta. Co do posadowienia i papierologii to dostałem namiary do firmy która si etym zajmuje na terenie zachodniego mazowsza ale nie mam jeszcze cen.
-
wlazłem jeszcze na taki kalkulator:http://www.budujemydom.pl/components/com_kalkulatory/kalc.php?id=8 i wychodzi ze po podstawieniu ceny GZ 50 1,90zł/m3 i ceny propanu 2,32zł/l(cena srednia z rzepy) wychodzi ze propan jest jednak tańszy.
-
jest też chyba drugi byk- wydaje mi sie ze 1m3 GZ50 to raczej 39MJ wartości opałowej a ni 34 jak tam podano- chyba ktos sie słabo przyłożył do tych wyliczeń.
-
znalazłem juz jedno błedne założenie w tym porównaniu- do wyliczeń ceny za GJ z GZ wzieto cene srednią na poziomie 2,41 gdy np dla domku jednorodzinnego ze zużyciem poniżej 8000m3 na rok cenaz metr3 wynosi ok 1,90zł/m3. Z drugiej strony propan z dostawa mozna już kupic nawet od 1,50zł/l a nie po 2,45
-
jesli propan to tylko do własnej beczki, a nie dzierżawionej. Cena lpg u niezaleznego dostawcy to 1,50-1,70 za litr zaś cena w ramach umowy na dzierżawe z bp czy shell zaczyna się od 2,5zł.
-
no- nie ma ale za to mogą mi go teraz zatankowac do butli po 1,50-1,70zł za litr
-
Wlazłem dziś na strone money pl i na wyliczenia kosztu GJ z poszczególnych paliw i według tych wyliczeń wychodzi że propan jest sporo tańszy od gazu ziemnego. Robił ktos ostatnio wyliczenia? tutaj link do zestawiwnie źródłowego: http://dom.money.pl/kalkulator/
-
Troche wykopaliskowy topic. Mam teraz u siebie w domku płyte indukcyjna o mocy max 7,5kW(2 fazy) do tego piekarnik elektryczny na 220v(iinych juz chyba nie ma) , kuchenke mikrofalową i czajnik 3kW i nic nie wywala mimo mocy przyłaczeniowej dla domu 10kW. To jedynie kwestia rozłożenia odbiorników w kuchni na róznych fazach.
-
Wiesz- ja instrukcje czytałem- ale moja żona niestety nie;-)