Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

avinx

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    17
  • Rejestracja

O avinx

  • Urodziny 27.11.1994

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Polska
  • Województwo
    podkarpackie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

avinx's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Ok. Czyli na tych 2 przewodach będzie bardziej równomiernie obciążone niż gdybym podłączył 2 budynki pod ten sam przewód fazowy "siły". Dzięki za pomoc.
  2. Powiedzcie jak to jest z tymi fazami w "sile", pytałem na poprzedniej stronie.
  3. Pamiętam, dzięki. Właśnie starałem się tak to zaprojektować, żeby jak najmniej było tych przegięć. Budynek jest prostej konstrukcji, tylko 1 pomieszczenie wydzielone ścianką działową, ponadto przy narożach często jest puszka ze względu na rozgałęzienia instalacji, więc myślę, że w przyszłości "w razie W", dałbym radę bezinwazyjnie wymienić przewód. Chciałbym jeszcze spytać trochę z innej półki. Główna rozdzielnia: Czy jest obojętne który przewód fazowy wezmę z "siły" do podłączenia 230V? I czy może tak być, że jeden fazowy "siły" podepnę do 1 bezpiecznika 230v , a drugi do innego bezpiecznika 230v. Te 2 bezpieczniki miały by zasilać osobne budynki, więc zastanawiam się czy można sobie wziąć prąd z dwóch różnych faz a jeśli tak to, czy jest sens to robić.. Mam nadzieję, że w miare zrozumiale wytłumaczyłem.
  4. A jaki to problem? Posmarować przewody czymś tłustym, zaczepić do starych i przeciągnąć, na w miarę krótkim odcinku nie ma żadnego problemu. To tak tylko w razie "W". Przecież po to się kładzie peszlem, żeby kiedyś można było wymienić. . Zobaczy ktoś ten drugi schemat czy lampa i kinkiet będą niezależnie świecić? Będę wdzięczny.
  5. Gdy ktoś np. przewierci przewód mocując coś na ścianie będzie można bezproblemowo przeciągnąć nowe przewody na tym odcinku. A puszki rozgałęźne, peszel i przewody mam już kupione.
  6. Oświetlenie wole jednak poprowadzić tradycyjnymi puszkami. W razie problemów jest jasność co z czym łączone i ewentualnie przewód można wymienić. Łączenie przewodów w tych moich "schematach" jest poprawne? Chodzi o to, żeby kinkiet i lampa świeciły niezależnie od siebie.
  7. Tak, jest to fragment instalacji w łazience. Pod ten RCD zamierzam podpiąć jeszcze 3 bezpieczniki B10. Głębokimi puszkami i łączeniem pod osprzętem zamierzam wykonać gniazdka. Oczywiście grubszym przewodem 2,5 mm kwadrat.
  8. Budynek nie jest duży, dlatego nie chcę "przesadzać". Prosiłbym o zerknięcie na te 2 zdjęcia. Jest to skrócony fragment projektowanej instalacji. Pierwsze: żyrandol+wyłącznik, drugie: żyrandol+kinkiet+przełącznik. Chodzi mi o poprawność połączeń. http://www14.zippyshare.com/v/1381051/file.html http://www56.zippyshare.com/v/79050828/file.html
  9. Kolego m.k.k , jutro wrzucę prowizoryczny rysunek, gdyż dziś nie ma mnie w domu. Dzięki za rady, jutro dokładniej to przeanalizuje.
  10. Ale to przecież będzie ten sam przewód w puszce jednej jak i drugiej, bo puszki będą miały połączenie, więc jaka jest różnica jeśli połącze przewód od lampy 2 m wcześniej?
  11. Instalacja będzie ciągnięta przewodami 1-żyłowymi w peszlu, -nie dytem. A w lampach, które będę montował nie ma kabla PE, bo nie mają metalowej obudowy, więc nie chcę przeciągać kabla "dla ozdoby" . Nie chcę mieszać kabli, chodzi mi tylko o zasadę, czy kabel N lampowy musi być łączony w tej samej puszce, co kabel zasilający do przełącznika czy może to być inna puszka tego samego obwodu.
  12. Tej instalacji jeszcze nie ma. Dopiero ją powiedzmy "projektuje". Chodzi mi o to, że przełącznik będzie w sąsiednim pomieszczeniu i do niego muszę prowadzić 1 kabel od lampy. Nad tym przełącznikiem będzie puszka a z niej przewód zasilający do przełącznika. Bliżej lampy będzie inna puszka przez którą będzie przechodzić m.inn. lampowy "+" (oczywiście nie będzie łączony z żadnym innym) i w niej chcę spiąć neutralny, żeby nie prowadzić go niepotrzebnie te kilka metrów dalej. Chodzi mi o poprawność mojego rozumowania. Różnicówkę zamierzam dać jedną w skrzynce rozdzielczej, natomiast bezpieczników kilka. (kilka obwodów). Wspomniany kabel "PE" zamierzam prowadzić jedynie do gniazdek. W głównej rozdzielni muszę rozdzielić kabel PEN, na PE i N, bo sieć jest TN-C. Chętnie wysłucham rad, bo szczerze mówiąc nie jestem doświadczony w instalacjach elektrycznych.
  13. Witam. Mam pytanie odnoście prowadzenia kabli w instalacji oświetleniowej. Do lampy prowadzę 2 przewody ( od przełącznika i neutralny). Czy neutralne mogę spiąć w najbliższej puszce , mimo że przełącznik będzie zasilany z innej puszki? Wydaję mi się, że to nie ma znaczenia, ale chciałbym się upewnić.
  14. To może zaproponujcie układ warstw i grubości do tej podłogi. Grunt to glina, powierzchnia budynku 40 m2. Będę wdzięczny
  15. Dzięki za odp. A mogę dać folię dodatkowo na papę? tzn. na chudym betonie, papa+folia i na to styropian.. Na styropianie oczywiście folia też.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...