Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

PeterMac

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    23
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez PeterMac

  1. Mam problem z fuszerką którą u mnie kiedyś wykonano, mianowicie została położona gładź gipsowa na ścianach w pokoju i od razu pomalowana bez żadnego gruntowania itp. Teraz jest problem tego typu ze są miejsca gdzie farba przy próbie malowania odchodzi razem z wałkiem, postanowiłem zatem zerwać całą farbę ze ścian do samej gładzi. Jednak po usuwaniu i zeskrobywaniu farby zostały na gładzi rożne nierówności, zarysowania, chce teraz położyć nową cieniutką warstwę nowej gładzi aby to wszystko od nowa wyrównać. Jednak nie wiem czy przed położeniem nowej cienkiej warstwy gładzi mam obecną gładź zagruntować gruntem głęboko penetrującym ? czy można kłaść gładź na gładź po jej dobrym odpyleniu i będzie dobrze trzymać. Dodam tylko ze gładź na ścianach jest mocno pyląca i jest z tych słabych gładzi. Nowa gładz którą chce dać jest duzo lepsza - Cekol A45. Bede wdzięczny za wszelkie doradztwo, z góry bardzo dziękuje.
  2. Bardzo dziękuje Wam za odpowiedzi. Jesli chodzi o piec to bedzie on zamontowany w piwnicy, wszystko zgodnie ze sztuką i bezpieczeństwem, czyli wklad kominowy giętki 80mm w 1 kanal, w drugim kanale kratka wentylacyjna, pomieszczenie duze, dobrze dodatkwo wentylowane, 2 okienka itd, takze tam nie ma zadnych problemów. Chodzi tylko o tą łazienkę zeby sie potem ktoś nie przyczepił przy odbiorze. Wstępną opinię mam od konkretnego kominiarza która trafiła do projektanta jak i papiery później zostaną złożone do urzędu miasta (chodzi o dofinansowanie do zmiany ogrzewania) Kominiarz ten jest bardzo nieprzyjemny i nie chce nic powiedzieć ani cokolwiek, twierdzi ze wydal opinie i tyle (młody burak), także jego na odbiór to bym nawet nie chciał ale nie wiem czy można brać później innego. Jesli projektant nic na razie nie mowi ze taka opinia o braku wentylacji w lazience mu nie przeszkadza to chyba wszystko ok ?
  3. Dziękuje za odpowiedz, tak zgadza sie nie moze byc mix pomieszczeń o roznym przeznaczeniu, to prawda, choc dzis jeden kominiarz mowil ze moze Pan polaczyć lazienke z kominem w kuchni skoro to stare budownictwo jak nie ma wolnych kanalów, choć ja wiem ze tak jest nie prawidlowo to nie podlega dyskusji. Natomiast czy w lazience moze byc wentylacja mechaniczna w oknie (wentylator) ? okna nie są szczelne bo jest to stare okno drewniane do tego w skrzydle w szybie jest żaluzja z szyb, takze wywietrznik zbyteczny. To jest kamienica z lat '30 przedwojenna, jedno piętrowa, także nie wiem czy można sobie wywalić otwór w ścianie od tak, dlatego pytam o wentylator w oknie. Sąsiad u mnie ma piec gazowy w łazience i nie ma żadnej wentylacji dodatkowej, tylko w kanale ze spalinami jest tez kratka wentylacyjna, i kominiarz to zatwierdził i nie robiono żadnych problemów kilka lat temu. Teraz jest jakaś parodia co do tych wymogów, piec ma być w piwnicy w zupełnie innym kominie to oni szukają wentylacji w łazience gdzie nie ma nic z gazem, zamiast skupić sie na wentylacji tam gdzie jest istotne zagrożenie w postaci pieca gazowego. Kominiarz twierdzi ze opis kuchni zbyteczny, ale jak prosiłem bo projektant się domagał o kuchnię to zrobili taki opis szczegółowy ze i łazienkę opisali, tak to opisali ze przy odbiorze przez komisję (z dofinansowania miasta) ze może być problem. Dlatego kluczowe pytanie dla mnie czy opinia kominiarska wstępna jest wiążąca z danym kominiarzem ze ten do odbioru po montażu musi być ten sam co wydal wstępną czy dowolny ?, jakby ktoś wiedział będę bardzo wdzięczny.
  4. Planuje montaz ogrzewania gazowego z koksowego, piec kondensacyjny umiejscowienie w piwnicy, jestem na etapie projektu. Otrzymałem opinię kominiarską w której był szkic kotłowni w piwnicy, lecz nie było informacji o kuchni gdzie jest również kuchenka gazowa (zupełnie inny komin niż ten w którym ma być piec w piwnicy docelowo) Projektant powiedział ze będzie to tez potrzebne do opinii. Poprosiłem kominiarza o uzupełnienie tego to uzupełnił o kuchnie ze jest okap i należy go zdemontować co tez uczyniłem jak i tez rura od kratki wentylacyjnej łazienki która idzie do komina kuchni wspólnie i tez napisał żeby to zdemontować co również uczyniłem. Ale napisał tez w opinii o łazience ze proponuje podpiąć łazienkę rurą poziomą przez przedpokój do innego komina, odległość ponad 5 metrów w poziomie, Poniewież komin w łazience nie ma już wolnych kanałów. Czy to jest normalne ze przy montażu pieca w piwnicy, jest wymagane aby w łazience była konieczna taka wentylacja (stare budownictwo) która na pewno się nie sprawdzi, za długi uważam odcinek poziomy. Komin w budynku ma ok 12 metrów, dodam tez ze w łazience nie ma żadnego urządzenia na gaz, ani żadnej rury gazowej. Czy w takim wypadku można zastosować wentylację mechaniczną w oknie w razie czego ? Czy wstępna opinia kominiarska jest wiążąca z danym kominiarzem później przy odbiorze instalacji, czy musi odbiór być przez tego samego kominiarza który wydał wstępną opinię ?
  5. Kurcze zapomnialem dopisać ze stary piec c.o idzie do demontazu (musi, zmiana ogrzewania z dofinansowania miasta) Tam w to miejsce mogłbym wstawic kondensata na sciane centralnie na kominie, tylko wtedy bedzie problem wiekszy z odprowadzeniem skroplin do pralni (dłuższa droga) Czy pomimo pompki do odprowadzenia skroplin wąż od niej musi lecieć cały czas ze spadem ? czy mozna go ułozyc bezposrednio na długim odcinku na posadzce ? Wentylacja ponoc jest na tyle dobra (duza piwnica), ze instalaotr powiedział ze zasys powietrza moze byc bezposredni z wewnątrz piwnicy. Kratke wentylacyjną da na kominie.
  6. Proszę doradzcie mi w ktorym miejscu umiejscowić bedzie lepiej piec kondensacyjny czy jak najlbizej komina w miejscu starego pieca C.O, ale tym samym daleko od pralni w ktorej jest kanalizacja kanał sciekowy dla skroplin, czy jednak dać nieco dalej od komina na ścianie od pralni blizej kanału sciekowego. Czy w obu przypadku bedzie potrzebna pompka hydrauliczna ?
  7. Mam do Was pytanie, czy projekt budowy na zamontowanie zmianę na ogrzewanie gazowe w piwnicy musi zawierać wszystkie poszczególne pomieszczenia w mieszkaniu wraz z kuchnią/łazienką ? Chodzi o to czy jest to niezbędne jesli montujemy piec gazowy w piwnicy w zupelnie innym kominie niz w tym w którym jest kuchnia/łazienka. Otrzymałem opinię kominiarską, która tego nie zawiera, zawiera tylko informacje o miejscu kotłowni w piwnicy w ktorej bedzie zmiana z pieca koksowego na gazowe.
  8. Mowa jest juz o istniejącym starym bloku przedwojennym. Przepis ten jakos uległ zmianie w nowych przepisach ? od kiedy obowiązujących ? http://www.instalacjebudowlane.pl/130-26-76-wentylacja--normy-i-przepisy-prawne.html Tutaj uzytkownik pisze https://forum.muratordom.pl/showthread.php?199717-Wentylacja-w-%C5%82azience-dwie-%C5%82azienki-jeden-kana%C5%82&p=5277453&viewfull=1#post5277453
  9. Dziekuje Wam za odpowiedzi, ustalone ze bedzie rozdzielczy, kanał jest łamany i rura elastyczna dwuscienna 125mm mówią ze na 99,9% nie wejdzie. W sumie to mniejszy kłopot, wiekszy problem mam z tym ze instalator doczepia sie do zupelnie innego komina w mieszkaniu w ktorym jest wspólny kanał wentylacyjny dla kuchni (kuchenki gazowe) dla mnie i dla sąsiada wyżej Twierdzi ze to nie przejdzie w projekcie budowlanym. Jednak opinia kominiarska mistrza kominiarskiego twierdzi ze tak moze być jesli pomieszczenia są tego samego zastosowania. Kto ma teraz rację ?
  10. Jak w temacie czy dopuszczalne jest aby wentylacja grawitacyjna w starym bloku poniemieckim 1 piętrowym byla w jednym kanale kominowym dla dwóch mieszkań dla kuchenki gazowej w kuchni ? Mistrz kominiarski mówi ze jest to dopuszczalne, mówi ze jesli są to pomieszczenia tego samego zastosowania to wszystko jest ok. Czy jest gdzies taki przepis który to potwierdza ? Problem jest tego typu, ze chcąc robić ogrzewanie gazowe (piec w piwnicy w zupelnie innym wolnym kominie) ponoc pomimo tego bedzie wymagane to aby projekt budowlany zawierał rowniez informacje o wszystkich innych urzadzeniach gazowych w mieszkaniu.
  11. Czy to co piszesz jest nadal aktualne, czy coś w przepisach sie tutaj nie zmieniło po 2018 roku ?
  12. Mam do Was pytanie czy wkład kominowy z rury elastycznej dwuściennej giętkiej fi 80/125 nada sie do komina w którym kanał jest "łamany" Taką opinię kominiarską podali kominiarze ze kanał jest łamany, choc tego zapewne nie sprawdzili na 100% ,ale przypuszczam ze znają tutejsze kominy w starym jeszcze przedwojennym budownictwie, podali wymiary kanału 0,14 x 0,21 Czy jest sens i jakas korzyść ze stosowania takiej rury w rurze ? czy lepiej zrobić system rozdzielczy z zewnątrz budynku zasys powietrza, a spaliny tylko kominem ? Mowa o piecu kondensacyjnym w piwnicy. Z góry bardzo dziękuje
  13. Sprawdzilem w miedzy czasie wymiary kanałów w kominie, mają wymiar 12cm × 22cm. Teraz jesli pojdzie tam rura dwuscienna od pieca dajmy na to taka 100/60mm, to czy bedzie tam nadal wystarczajaco na danie jeszcze kratki wentylacyjnej ? Czy kłocic sie z kominiarzami zeby dać ją w drugim wolnym kanale.
  14. No wlasnie tak powinni to doklanie sprawdzać, u mnie nic konkretnie nie sprawdzali w ten sposób. Pytanie jest czy oni mogą sobie twierdzić ze jesli są 2 wolne kanały w kominie to ten jeden w ktorym mozna byłoby zrobić wlasnie kratkę wentylacyjną to mówią ze nie zajmujemy 2 kanałów tylko kratkę chcą wcisnać tam gdzie bedzie rura spalinowa od pieca. Gdzie są takie przepisy mowiące to co oni twierdzą, skoro są 2 wolne kanały uwazam to kratka powinna byc w osobnym kanale, a nie wszystko wcisniete na siłe w jeden kanał. Tym bardziej ze nikt z tego komina juz nigdy nie skorzysta bo ten komin jest tylko dla mnie pozostawiony, a inny drugi komin jest sąsiada nademną. O adaptacji nie ma tu nawet najmniejszej mowy. Nawet nie wiadomo czy rura dwuscienna sie tam zmieści dajmy na to taka 100/60mm, to jeszze musi zostać miejsca na swobodny przeplyw dla kratki. Czekam na ich odpowiedz, i ponowną weryfikację.
  15. Tak, są nawet 2 okienka po obu stronach budynku w mojej piwnicy, jedno od strony ulicy, drugie od podwórka. Piwnica duza
  16. @Greengaz - obecnie w piwnicy nie mam zadnej kratki, a kominiarze to spieszyli sie tylko aby skasować $ za wystawienie opini. Dzisiaj jeszcze konsultowalem sie z nimi, i nie tylko ja, raz jeden odbiera potem inny, i kazdy co innego. Jednak z tym doprowadzeniem swiezego powietrza z zewnątrz to chyba temu jednemu coś sie mocno porąbało wczoraj. Odpisali mi ze pomimo ze są 2 kanały w kominie, to oni ten jeden kanał chcą zostawic wolny na przyszłość pisząc cytuje "nie zajmujemy przewodów niepotrzebnie, jeden jest wystarczajacy, a poza tym koszt wykonania wkladu jest o wiele droższy" Czyli chcą dać wszystko w jednym kanale, wraz z kratką, czyli rura zapewne dwuścienna od pieca, a kanał komina jako doprowadzenie powietrza do kratki. Troche to dziwne bo jeden kanał bedzie wolny a byłoby pewnie lepiej w nim zrobić kratkę. Cos tam jeszcze wspominali o np. adaptacji itp. tylko ze u mnie nigdy nikt nie wyrazi na to zgody z mieszkańców, do tego nikt w tym kominie nie bedzie robił zadnej dod. wentylacji. Jeden komin jest mój, a drugi komin sąsiada, ktory mieszka nademną i nikt wiecej po mojej stronie nie mieszka ani nie bedzie mieszkać. Takze oni mają dziwne te przepisy, ale pewnie jesli bedzie odpowiednio duzy przekrój komina to moze i wystarczy miejsca na kratkę w sensie zeby nie było za ciasno. Tylko oni tego komina nawet nie mierzyli ani nie sprawdzili jakie ma wymiary, chyba ze wiedzą z góry jakie one mają szerkość.
  17. Panowie bardzo dziekuje Wam za odpowiedzi, ale ja coś chyba nie ogarniam do końca Piec taki czyli kondesacyjny ma wyjscie spalin na przewód spalinowy ktore wyprowadza sie przez komin rurą typu dwuścienną tak ? Te rury dwuścienne sluzą do doprowadzenia swiezego powietrza i odprowadzenia spalin ? Choc wszedzie w internecie przy tych rurach piszą o odprowadzeniu, no ale jaki byłby sens rura w rurze gdyby jedno i drugie sluzylo do jednego. Czy dwuścienna a powietrzno-spalinowe to nie to samo ? To jesli u mnie jest komin 2 komorowy, to dlaczego kominiarz mowil o rurze na zewnątrz do swiezego powietrza przez ścianę w piwnicy, a nie powiedział ze mozna dać jedno i drugie przez komin taką wlasnie rurą ? Nawet do tego komina nie zaglądał od góry. Jaki jest sens doprowadzania z zewnątrz przez ścianę ? jakie to ma zalety i czy w ogóle ma jakieś ? Kominiarze byli młodzi i obawiam sie ze ich wiedza była bardzo ograniczona w kwesti rur odprowadzających itp. Choć za opinię dałem 280zł, i byli ze znanej firmy kominiarksiej "K..........." z Wrocławia. Najgorzej jak wyśle opinię kominiarską i instalator bedzie zmuszony zrobic przez sicane na zewnątrz jak w opini kominiarskiej bo tego tez nie wiem czy musi.
  18. No tego to ja niestety nie wiem , ale powiedzli ze komin jest wolny i jest 2 komorowy. Jakie kryteria musi spełniać taki komin ? Budownictwo u mnie to stare przedwojenne domy jedno piętrowe z cegły.
  19. Wielkie dzieki raz jeszcze, podeśle to zdjecie kominiarzom, bo wolałbym rozwiązanie ze swieze powietrze z komina a nie wiercic jeszcze dziure na 8cm w ścianie nośnej. Komin dwuscienny to zapewne to samo co mi powiedzeli ze 2 komorowy. No wlasnie nie ma zadnego powodu zebym nie mogl wybrac rozwiazania z lewej, komin nie jest zajęty przez nikogo, takze nie wiem dlaczego kominiarz tak powiedział. Jutro bede rozmawial raz jeszcze z nimi, albo z całym szefem. Nie orientujesz sie moze czy instalator wykonawca bedzie mogl zrobic w ten sposób pomimo ze na opini kominiarskiej byłoby o doprowadzeniu z zewnątrz budynku ?
  20. Dziekuje za odpowiedz, tak dokladnie powiedział, ze rura 8cm z pieca na zewnątrz budynku przez scianę w piwnicy i ze juz nie dają zadnych kratek w pomieszczeniu. Powiedział ze musi być swieze powietrze do reakcji spalania. Czyli takie powietrze nie moze być dopwoadzone przez komin ? Powiedział ze komin jest 2 komorowy, to czy nie mozna by dać rury ze spalinami do jednej komory, a w drugiej zrobic kratkę czy tez doprowadzić tam swieze powietrze do spalania ? Jeszcze takie pytanie, czy instalator wykonawca moze zrobic to na własny sposób oczywiście poprawnie i z normami bezpieczenstwa czy musi dostosować sie w pełni do opini komiarskiej jesli jest np. w niej jakas niescisłość bądz niedorzeczne rozwiązanie.
  21. Jak w temacie,.załatwiam wlasnie opinie kominiarską do insntalacji ogrzewania gazowego z piecem kondensacyjnym. Piec bedzie w piwnicy. Kominiarz powiedział ze trzeba doprowadzić swieze powietrze do pieca z zewnątrz budynku. Tylko zastanwaim sie czy jest to koniecznie, komin jest dwu komorowy i do jednej komory bedzie wychodzic spalanie rura, a druga komora to kratka przy piecu. Czy taka kratka sama nie wystarcza przy piecu kondensacyjnym ? Jak to jest w końcu, czytam forum i juz zupełnie nie wiem, kazdy inaczej pisze.
  22. Mam dylemat z wyborem małej niskiej lodówki do małej kuchni Zależy mi na niskiej wysokości tak do max 140cm, tak aby wykorzystać górę do postawienia np. mikrofalówki. Dodam tylko ze zależy mi bardziej na pojemności chłodziarki niż zamrażarki, z kolei wygodniejsze uważam jest kiedy zamrażalnik jest na dole. Wybieram miedzy tymi dwoma modelami i nie mogę się tak na prawdę zdecydować który z tych modeli wybrać Liebherr CUP 2221 http://www.liebherr.pl/HG/pl-PL/prod...0084-0_18485-3 Liebherr CTP 2521 http://www.liebherr.pl/HG/pl-PL/prod...0083-0_38809-0 Która z nich będzie lepszym wyborem i który byście wybrali osobiście. Z góry bardzo dziękuje.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...