Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    4 100
  • Rejestracja

  • Wygrane w rankingu

    11

Ostatnia wygrana ŁUKASZ ŁADZIŃSKI w dniu 3 Października 2023

Użytkownicy przyznają ŁUKASZ ŁADZIŃSKI punkty reputacji!

1 obserwujący

O ŁUKASZ ŁADZIŃSKI

  • Urodziny 16.10.1966

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Zawód
    ARCHITEKT IARP
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń
  • imię i nazwisko
    Łukasz Ładziński

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Katowice, Mysłowice
  • Kod pocztowy
    41-400
  • Województwo
    śląskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI's Achievements

 Lider FORUM (min. 2800)

Lider FORUM (min. 2800) (7/9)

  • First Post Rare
  • Collaborator Rare
  • Posting Machine Rare
  • Week One Done Rare
  • One Month Later Rare

Recent Badges

151

Reputacja

  1. Ocieplenie od wewnątrz - nie ma sensu. W żaden sposób nie zapobiegnie to wykraplaniu wody wewnątrz przegrody, nieosłoniętej izolacja termiczną od zewnątrz. Jednym słowem : wyrzucone pieniądze i ciężki remont, Współczynniki przenikania ciepła dla podłogi na gruncie, ścian, dachu, ... podane są " na tacy " w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie "
  2. Czy da się się zbudować coś sensownego przy takiej szerokości? - tak, projektowałem domy na węższych działkach - tak więc da się logicznie i z sensem, tym niemniej w grę wchodzi PROJEKT INDYWIDUALNY ponieważ każda działka ( w tym wąska ) jest indywidualna i tak ją należy rozpatrywać. Czy to prawda że domy długie i wąskie są droższe i ciężej wykonać dach? - nieprawda, choćby patrząc na powtarzalność np. wiązara dachowego, czy też ograniczonej szer. stropu / stopo dachu co wpływa na jego np. grubość ( cenę ) czy to bardzo drogi dom w budowie? - jaki by dom nie był, cenę szacunkową, uśrednioną realizacji budynku / m2 podaje GUS ( +/- ), przy czym dochodzi jeszcze zagospodarowanie działki i elementy zagospodarowania z nim i budynkiem związane. Można ewentualnie rozpatrywać budynek w konstrukcji szkieletowej, przy czym istotne jest NRO ( nierozprzestrzenianie ognia ) przez ściany budynku oraz właściwe ( B-roof ) pokrycie dachu
  3. WT ( CYTAT ) : Rozdział 2 Dojścia i dojazdy ... " § 16. 1. Do wejść do budynku mieszkalnego wielorodzinnego, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej powinny być doprowadzone od dojść i dojazdów, o których mowa w § 14 ust. 1 i 3, utwardzone dojścia o szerokości minimalnej 1,5 m, przy czym co najmniej jedno dojście powinno zapewniać osobom niepełnosprawnym dostęp do całego budynku lub tych jego części, z których osoby te mogą korzystać." te 1,5m oczywiście się nie sumuje ( np. 3 chodniki po 50cm / każdy )
  4. Czy w tym przypadku do odbioru muszę wystąpić o pnb zamienne? oczywiście że TAK - budynek gospodarczy zmienia zagospodarowanie działki, a to zmiana ISTOTNA. Poza tym, jeśli został zrealizowany bez projektu i pozwolenia - to ( pisząc wprost ) jest samowolą budowlaną. Prawo Budowlane dopuszcza realizację ( CYTAT ) bez Pozwolenia i bez Zgłoszenia realizację : " gospodarczych obiektów budowlanych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m, oraz stawów i zbiorników wodnych o powierzchni nieprzekraczającej 500 m2 i głębokości nieprzekraczającej 2 m od naturalnej powierzchni terenu przeznaczonych wyłącznie na cele gospodarki leśnej i położonych na gruntach leśnych Skarbu Państwa, z wyjątkiem sytuowanych na obszarze Natura 2000; "
  5. ogrodzenia do wys. 2,2m( realizowane na własnej działce ) - nie wymagają Pozwolenia, nie wymagają Zgłoszenia ! tym samym są poza Urzędem i wszelkimi uzgodnieniami z Urzędem
  6. " ... a inspektorat potwierdzi niejako ich kwalifikację wykonaną przez projektanta " nikt i nic nie potwierdza ! kwalifikacja danej zmiany ( istotna / nieistotna ) przez projektanta - zamyka temat.
  7. Tak? tyle co u naszych południowych sąsiadów Czechów, gdzie projekt " prostego " domku to koszt 8 - 10% wartości całości inwestycji, czy też ( na " warunki polskich gotowców " ) jednak trochę mniej ? Bez względu na przyjętą wycenę i koszty projektu, jeśli projektant podejmuje się zaprojektowania budynku i zagospodarowania, powinien wykonywać swoją pracę rzetelnie i bez tak kuriozalnych błędów projektowych o których piszesz.
  8. 2 egzemplarze PT ( w wersji papierowej ) lub 1 egzemplarz PT ( w przypadku wersji cyfrowej ) ale warto też mieć jeden egzemplarz PT dla siebie. Tym samym najlepiej wydrukować ( w przypadku wersji papierowej ) 3 egzemplarze PT, z których 2 idą do Urzędu.
  9. dlaczego 80cm, a nie np. 90cm od wykończonej podłogi ?
  10. Jeśli izolacja pionowa budynku przejdzie w izolację poziomą płyty tarasu - mostek znika... jak przy balkonie, który powinien mieć izolację termiczną górna, dolną i powiązaną z izolacją pionową ściany budynku
  11. Bardzo uogólniasz ! i wrzucasz wszystkich „ do jednego worka ”, co jest nieuczciwie ! Jestem czynnym Architektem i jakoś nie czuje, że jestem ( jak piszesz ) w jakiejś „ kaście ”, nie uczestniczę w jakiejś zmowie, nie oszukuję moich Inwestorów, a moją pracę staram się wykonywać najbardziej fachowo i rzetelnie. Mam zadowolonych Inwestorów i jakoś nikt nie cierpi z zimna, czy przegrzania. Jeżeli Inwestor miałby się „ kierować brakiem zaufania do tego zawodu ( architekta ) „ to co mu radzisz ? – przejście do projektanta konstrukcji, który miałby projektować Architekturę przez pryzmat belek i zastrzałów ? to dopiero porażka i pieniądze na realizację budynku wyrzucone w błoto. Tak, budynek w takim przypadku ( to pewne ), że się nie zawali, ale czy zapewni komfort prawidłowego ( pod każdym kątem ) użytkowania obiektu ? – mam duże wątpliwości. Nie chce się wykłócać na FM, ponieważ w każdym zawodzie są „ czarne owce „, ale prosiłbym, abyś nieco tonował swoje wypowiedzi. Dla opracowywanych przeze mnie projektów : o wentylacji grawitacyjnej dawno zapomniałem, a ( i z tym się zgodzę ) zlecenie opracowania charakterystyki energetycznej przez uprawnionego audytora energetycznego ( co robię dla każdego projektu ) jest najbardziej właściwym postępowaniem w procesie projektowym. Ale projektowana charakterystyka - to nie wszystko ! Budynek projektuje się dla ludzi, nie dla charakterystyki, o czym ( jak widać na FM ) wiele osób zapomina. Co do sprawdzania projektów przez Państwo – zapomnij. Urzędy sprawdzają projekt w zakresie opisanym w Ustawie Prawo Budowlane – nic poza tym.
  12. to po co " wychodzić przed szereg " ?
  13. nie wiem, jak inni interpretują wiatę, ale dla mnie to obiekt zadaszony podparty słupami lub ścianami, przy czym w tym ostatnim przypadku, przynajmniej jedna ze ścian musi być otwarta, czyli coś na kształt wiaty przystankowej, np. autobusowej, która też pełni funkcję wiaty. A to czy ją " przykleisz " do budynku, czy będzie wiatą wolnostojącą i jakie będzie pełnić funkcje ( bo jakieś na pewno ) to inna " bajka ".
×
×
  • Dodaj nową pozycję...