Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Mariusz Godzic

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    24
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Mariusz Godzic

  1. Ludzie opanujcie się, macie porządny komin systemowy i przy odrobinie rozsądku nic im nie grozi. 90 % montowanych przez moją firmę kominków podłączone są do kominów ceramicznych. Jak na razie nic nie pękło. Choćby pękło to nie ma żadnych negatywnych objawów. Jeśli ktoś jest na etapie wyboru i nie ma jeszcze komina to oczywiście lepiej wybrać stalowy.
  2. Mariusz Godzic

    Inspiracje kominkowe

    Wiele ciekawych inspiracji można znaleźć na Pinterest: - kominki z całego świata - kominki rustykalne - Piece i kominki kaflowe
  3. W sezonie codziennie rozpalam w trzech różnych paleniskach: dwa stalowo-szamotowe i jeden żeliwny z wewnętrzną okładziną z szamotu (podobno jeden z najlepszych na rynku). Co ciekawe w tym najlepszym najczęściej zdarza się, że coś stuknie, puknie, itd... Kominek ze żeliwnym paleniskiem lubi sobie "pogadać", bo upakowałem do niego multum jakiś rur, kolan, trójników i szybrów... Kolejny stalowo-szamotowy posyczy jak żmija, coś tam w nim puknie lub stuknie... lub zabulgocze:) - a dzieje się tak, bo stalowe ściany otacza woda. W sumie najbardziej "małomówny", jest stalowo-szamotowy, z którego spaliny odprowadzane są za pomocą rury typu flex. aaa... uruchamiamy właśnie kolejny stalowo-szamotowy z bocznym wymiennikiem wodnym, w celach rozpoznawczo-testowych. Spodziewam się, że ten to, będzie lubił sobie pogadać. W dodatku trzeba go podłączyć do kanalizacji, bo podobno potrafi "zrobić" pod siebie .
  4. Co rozumiesz przez kompleksową usługę ?
  5. Odzysk ciepła następuje w specjalnych kanałach dymowo-grzewczych, wybudowanych obok paleniska. Samo palenisko może być stalowo-szamotowe, żeliwno-szamotowe, lub wykonane samego z szamotu. Ciepło akumulowane jest w kanałach oraz w palenisku. Obudowa wykonana z materiałów ceramicznych nie stanowi akumulatora. Jak dobrze poszukasz, to znajdziesz firmę w swojej okolicy, gdzie wszystkiego dowiesz się z najmniejszymi szczegółami, zobaczysz i "pomacasz" wszystko co cię interesuje
  6. Jeżeli ktoś liczy, że inwestycja w kominek zwróci się w krótkim czasie (bez znaczenia, czy z PW, czy bez), to jest w błędzie. Tak samo, jak nigdy nie zwróci się zakup nowego samochodu, telewizora, lodówki, wanny z jacuzzi, klimatyzacji, czy skórzanej kanapy... Budując kominek wprowadzamy do domu dodatkowy luksusowy gadżet, który przy okazji znakomicie grzeje. Od świadomości i zasobności portfela Inwestora zależeć będzie, czy zakup spełni jego oczekiwania, czy też stanie się niepotrzebnym gratem zajmującym miejsce w salonie. A wracając do kosztów podłączenia wkładu z PW, poniżej dla przykładu prezentuję zestawienie materiałów instalacyjnych. Bez bufora, naczynia wzbiorczego, sterowników, robocizny i innych mniej lub bardziej potrzebnych "drobiazgów". Nawet ilości elementów nie są podane. Jak się postarasz, to kilka firm kominkowych (w kraju) znajdziesz, które nie spaprają ci instalacji
  7. Piotr - z całym szacunkiem ale kilka śrubunków, zawór bezpieczeństwa, odwietrzniki, zawory kulowe, pompa obiegowa, trochę rurek, jakiś najprostszy sterownik do uruchamiania pompy, itd... to koszt co najmniej 2000zł. W trakcie montażu okaże się, że trzeba coś jeszcze dokupić, z hurtowni wyjdziesz z garścią kolan, muf, nypli i zostawisz kolejne kilkaset zł. Gratis nikt tego nie podepnie... Robię wiele kalkulacji na takie systemy i w10 tys.trudno się zmieścić. Pewnie taniej da radę - wpinając się dwoma rurkami w dowolne miejsce instalacji... Można mieć śmierdząca kotłownie w salonie, albo kominek z czystym wnętrzem i przejrzystą szybą, który przy okazji palenia ogrzeje cały dom.
  8. Równoważenia drzwi polega na dołożeniu ciężarków do przeciwwagi, bardzo ważne jest aby lewą i prawą przeciwwagę równo obciążyć. W przeciwnym razie prowadnice bedą poddane nierównym naprężeniom. Moze ktoś popełnił błąd i to jest przyczyną sutków u Ciebie.
  9. Niektórym, moze sie to w głowie nie mieścić, ale bywa tak, ze partner dobrowolnie i wg własnego uznania, udziela znacznie dłuższej gwarancji niż wynika to z ogólnych warunków gwarancyjnych. Szczególnie, gdy realizuje kopleksową usługę dostawy, podłączenia i zabudowy wkładu.
  10. To że z wkładu dochodzą jakieś odgłosy, wcale nie oznacza że przyczyną jest stalowy korpus. Równie dobrze stukać moze przyłącze dymowe, komin, lub inne metalowe elementy wewnątrz obudowy. Zamontowalem setki stalowych wkładów i aż takich odgłosów jak u f5 nie stwierdziłem. Używam często przyłącza typu flex, po mocnym rozgrzaniu wkładu w chwili otwarcia drzwiczek dochodzi do gwałtownego schłodzenia spalin a tym samym rury dymowej. Efekt nie jest tak głośny, ale wyrażnie słyszalny. Ponad to, przy rozgrzewaniu paleniska nawet żeliwnego i to z najwyższej półki np. HKD od Brunnera może się zdarzyć, że coś stuknie, póknie lub brzęknie -mniej lub bardziej rytmicznie.
  11. Nie jestem związany z Unico, ale wywaliłbym te parę złotych, na ten refrabox. Choćby dlatego, że w przypadku Unico wygląda o wiele ładniej niż klasyczny szamot.
  12. Mariusz Godzic

    BIOKOMINKI

    ...bys sie zdziwil, jak to potrafi grzac. Aczkolwiek uwazam to bardziej za wade, niz zalete. Jesli kogos stac na taka zabawke, to raczej nie interesuje go ogrzewanie kominkiem...
  13. Mariusz Godzic

    BIOKOMINKI

    Minęło sporo czasu od ostatniego wpisu w tym wątku. Biokominki obroniły sie i stają sie coraz bardziej popularne. Najnowszy produkt firmy Spartherm, bije na głowę całą konkurencje Ebios Tower - rewelacyjny płomień, w zasadzie w niczym sie nie różni od klasycznego spalania drewna. Urządzenie miało swoją premierę w lutym na targach zdunskich w Wells. Gdy po raz pierwszy go zobaczyłem, stwierdziłem, ze muszę go mieć... I już go mam
  14. O wysoko poprzeczkę postwiłaś W żadnym razie nie będzie to palenisko zdunskie. Co więcej nie jest to wkład, którym można by skutecznie i tanio ogrzewać dom, ale za to wizja ognia i długich płomieni... przepiękna ...i jeszcze jedno -oryginał nie posiada żadnej klamki
  15. 30% wilgotności po rozłupaniu polana to nie jest tragiczny wynik. Wskazuje na min 1 rok leżakowania, a jeżeli polana były bardzo grube, to nawet po dwóch latach wilgotnościomierz mógł wskazać taki wynik. Rzadko kiedy wilgotność polana jest taka sama na całej objętości. Do mnie z "suchym" drewnem przyjeżdżali i odjeżdżali ponieważ proporcja wyglądała inaczej : 20-24% po zewnątrz, a po rozłupaniu okazywało się, że drewno ma 50% wilgotności.
  16. Problem jest we wszystkich rodzajach szyb. Poniżej drzwiczki z płaską szybą, po dwóch sezonach intensywnego użytkowania. Jak widać, z uszczelnienia nic nie pozostało. Zamiast uszczelki wyskrobałem skamieniałą mieszankę popiołu, sadzy i płynu do mycia szyb kominkowych. W takim stanie pęknięcie szyby to tylko kwestia czasu. W przypadku tego paleniska rozkręcenie, wymiana uszczelek i ponowne skręcenie mocowania szyby zajęło mi ok 20min. Wszystkie mocowania gwintowane, wkręty na torx, więc nic się nie obrobiło, ani nie urwało. Taki serwis to czysta przyjemność. ,
  17. Fotohobby w Rybniku masz kilka firm kominkowych, w Orzeszu Foresta, ja w Czeladzi dlaczego z żadnym z nas nie skonsultowałeś projektu komina. Na pierwszy rzut oka widzę już dwa błędy: 1. Zbyt niska komora grzewcza - betonowe sklepienie nad wkładem będzie się nagrzewać, w konsekwencji cała konstrukcja będzie "pracować". Obawiam się, że za kilka lat komin spęka. 2. Brak możliwości podpięcia rury spalinowej zgodnie z przepływem skroplin, nawet jeśli do keramzytowych pustaków planujesz wprowadzić rurę stalową, to nie widzę możliwości rozsądnego jej podparcia. Konstrukcyjnie to również nie wygląda za ciekawie. Czy to jest zatwierdzony przez architekta i kierownika budowy projekt, czy twoja "radosna" twórczość? ...a można było to zrobić, prościej, bezpieczniej i mniej kłopotliwie: z komina dwu płaszczowego ze stali nierdzewnej. Forest dobrze radzi, ja bym to rozebrał i wykonał na nowo. Straty nie wielkie, w porównaniu do ryzyka jakiego się podejmujesz zabudowując tak palenisko.
  18. Kominkiem ogrzewam 250 m2 powierzchni mieszkalnej, oraz ok 150 m2 warsztatu (tu jednak CO wspomagane jest kominkiem konwekcyjnym). Układ mam otwarty, wcześniej używałem pieca na wungiel. W tym roku planuję odkamienienie systemu i zmianę naczynia wzbiorczego na ciśnieniowe, ponieważ zauważyłem spadek wydajności wkładu związany z odłożeniem się kamienia w płaszczu wodnym. Zbiornik buforowy - uważam, że nie zawsze jest potrzebny. Czasem można go zastąpić niewielkim sprzęgłem hydraulicznym. Zasadność zastosowania bufora zależy od wielu czynników. Po pierwsze - musimy być pewni, że wystąpi nadprodukcja ciepa i będzie co akumulować. Przecież nie będziemy palili w kominku tylko po to, aby naładować zbiornik i dopiero po tym włączali ogrzewanie... Po drugie - sposób użytkowania kominka. Uważam, że nie ma sensu stosować dużego zbiornika buforowego u kogoś, kto nie będzie używał kominka regularnie. Wychłodzony zbiornik znacząco opóźnia start ogrzewania. Oczywiście można temu zaradzić, umiejętnie go podłączając. Trzeba tylko wiedzieć jak, a z doświadczenia wiem, że z tym jest największy problem. w tym sezonie zmieniłem termostat, teraz mam na powrocie 62st.
  19. Celowo pewnie tego nie robią, ale bezmyślnie na blachowkręty lub inne wynalazki montują te ramki. Wykręcenie takiego blachowkręta to czysta rozkosz, która najczęściej kończy się na cięciu i rozwiercaniu.
  20. Ja palę w kominku ok 5-6 godzin aby nagrzać zbiornik buforowy o pojemności 1000l do temperatury ok 80 st. Zbiornik akumuluje ok 80 kWh ciepła. Na jak długo to wystarczy? Wszystko zależy od warunków atmosferycznych oraz strat cieplnych w domu. Jeżeli zamierzasz ogrzewać dom kominkiem, to uważam że wkład z płaszczem wodnym jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Problem tkwi w tym, że nie można na systemie oszczędzać i trzeba wszystko rozsądnie zaprojektować. No, nie wiem ja u siebie nawet pieca na ekogroszek nie posiadam. Wkład z PW daje sobie świetnie radę, nawet w największe mrozy.
  21. Nie gięta szyba jest problemem, a sposób jej zamocowania! Łączone szyby w narożniku, to nie jest dobry pomysł. Stalowe drzwiczki po rozgrzaniu zmieniają wymiar, a vitoceramika nie. W miejscu połączenia powstaje szpara na kilka mm, wynikiem czego do paleniska w niekontrolowany sposób wciągane jest CHŁODNE powietrze. W dobrze skonstruowanym wkładzie opadający przed szybą strumień powietrza (kurtyna powietrzna), chroni ją przed zabrudzeniem. Szczelina miedzy szybami powoduje zawirowania i cały system zabezpieczenia bierze w łeb. Kolejna ważna sprawa to regularna wymiana uszczelki pod szybą, z przykrością muszę stwierdzić, że producenci (z małymi wyjątkami) nie zawracają sobie głowy tym szczegółem. Listwy trzymające szyby przykręcane są do ramy drzwiczek w sposób uniemożliwiający bezproblemowy serwis kominka. Mało kogo obchodzi, że po 4-5 latach uszczelka pod szybą twardnieje na beton, ciągle nasączana kwasem do mycia szyb kominkowych. Po kilku latach to już nie jest problem producenta, ponieważ gwarancja na urządzenie już się skończyła.
  22. Mariusz Godzic

    Kominek spartherma

    Jeśli masz ważny paszport to możesz wybrać się na Zagłębie do Czeladzi Wszystko co Cię interesuje zobaczysz na miejscu i uzyskasz wyczerpujące informacje na nurtujące cie problemy.
  23. O Ty wstydziłbyś się... Okolice Poznania to blisko Łazisk o Łaziska to Kominki Batura.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...