Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Barszcz Biały

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    77
  • Rejestracja

O Barszcz Biały

  • Urodziny 07.05.1985

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Trzebnica
  • Kod pocztowy
    55-100
  • Województwo
    dolnośląskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

Barszcz Biały's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Witam, Temat do oczyszczalni - jak najbardziej - czy ktoś już stosuje tego typu rozwiązanie odnośnie wykorzystania oczyszczonego ścieku? [ATTACH=CONFIG]468369[/ATTACH] Jeśli tak - to jak ono się sprawuje? (Czy np czuć zapachy, czy np woda potrafi się przelewać?)
  2. Tak pytam, ponieważ ktoś być może użytkuje podaną oczyszczalnię. A jej technologia, jak i wykonanie jest bardzo podobne do Kingspana - tak samo mamy osadnik wstępny (w 5h jest to 2.3 m3), dozowanie kubełkowe, złoże obrotowe o dużej powierzchni, oraz osadnik wtórny o poj. ok 0.9 m3. Mają nawet opcje wbudowanej przepompowni. Zbiorniki wykonane są z GRP. A wszystko ze znacznie niższą ceną za samą oczyszczalnię. Dlatego orientuję się w temacie - może warto spróbować, ponieważ jak dowiedziałem się od użytkowników: Kingspan zaczął się znacznie psuć jeżeli chodzi o serwis (coś się dzieje to coraz częściej umywają ręce), a za ich ceny to jednak powinno to działać jak szwajcarski zegarek. Firma istnieje od 2016, więc trochę dłużej niż rok. Grzebię dalej - może coś znajdę i ktoś taką oczyszczalnię użytkuje.
  3. Witam, kilka postów wrzuciłem w tym temacie i decyzja u nas zapadła po gruntownym sprawdzaniu działki: pierwszym wyborem na początku był dwuzbiornikowy graf (2*2.7) ale odstrasza słabość zbiorników oraz duża ilość automatyki, potem sprawdzałem biorock: dostępność jest słaba i niski odpływ, dostałem też ofertę na Kingspana, ale niestety Carringtonem nie jestem. Wybór padł na technologię podobną, o której tutaj mało się pisze: Rotoset 5h tyle, że chyba ponad 10000 tańszą od Kingspana (18800 vs 29000) Układ jaki chcemy zrobić to oczyszalnia - oczyszczona woda będzie odprowadzana do wyczyszczonego zbiornika dawnego szamba 10m3. Z tego szamba będzie wyprowadzone nawadnianie i pompa do drugiej studzienki na tyle działki z której także leci nawadnianie. Grunt to glina z grubą warstwą gleby rodzimej (ok 1 m) i poniemieckimi drenami (czynne) i okazjonalnymi wstawkami pospółki piaszczystej ze spadkiem ok 1.3 m na 50 m. Ten drugi zbiornik jest na jednym z tych drenów i od kilku lat przyjmuje wszystko z dwóch dachów (nigdy się nie przelał). Oczyszczona woda będzie pompowana w ilości ok 1.5-2 m3 (czyli średnio co 3-4 dni)przez pompę pływakowa. I teraz pytanie: czy ktoś tutaj stosuje tą oczyszalnie: Rotoset 5h i może podzielić się opiniami (jest ich ogólnie mało).
  4. Witam, wrzucałem tutaj kilka postów i u nas decyzja już raczej zapadła, aby zmienić szambo na oczyszczalnię. Wcześniej kombinowałem z dwuzbiornikowym grafem (2*2.7m3), ale odstrasza słaby zbiornik i duza ilość automatyki
  5. Nie mam podlicznika. W aplikacji Tauron dystrybucja widzę znaczny spadek zużycia energii (grzanie wody na ten moment) około 4 krotny w porównaniu do grzałki w bojlerze wcześniej. Też wchodzi tutaj sporo autokonsumpcji że względu na panele słoneczne. Zobaczę jak zachowa się to zimą na grzejnikach (temperatura puszczona na nie to 45 stopni), punkt biwalencji -8 stopni. Grzałki serwisant ustawił mi na max 6kw (2*3) zamiast 9 (3*3).
  6. U mnie niedawno zamontowano Alesio SV200 6kw, problem to pierwotne ustawienia temperatury biwalencji: +5 stopni, we wcześniejszych modelach było to nawet+10. Pompę zamontowałem na grzejnikach (mały dom, dobrze ocieplony).
  7. Zrobiłem pełną regenerację złoża. Problem się zmniejszył. Lekki posmak w tle jest - jednak takie coś jak herbata czy kawa smakuje już normalnie. Zmniejszyła się znacznie także ilość zawiesiny. Jako drugi etap na sterowniku przestawiłem twardość wody z 400 mg/dl na 250~ i zobaczymy jaki da to efekt (z 20-22 stopni redukcji na około 15). Generalnie widać, że brak pełnej regeneracji złoża po napełnieniu mógł sprawić, że cząstki soli dostały się dalej. Będę obserwował kilka dni - może po prostu zostaną wypłukane z czasem z instalacji.
  8. Cześć, niedawno przy okazji modernizacji kotłowni musiałem zamontować zmiękczacz do wody i wybór padł na Vitecco Smart Rain 25 l. Fitr wstępny też jest założony przed (był w zestawie) Problemem w okolicy, gdzie mieszkam jest dość twarda woda: przy teście wody surowej wg testu kropelkowego na 5 ml: twardość to ok 25~ stopni niemieckich. Uruchomiliśmy zmiękczacz, zrobiliśmy szybkie płukanie złoża. Na drugi dzień rano woda zaczęła mieć lekko gorzkawy posmak i widać w niej taki bardzo drobny biały osad. Woda na wyjściu miała około 3-5 stopni niemieckich. Teraz pojawia się w niej taki też lekki gorzkawy zapach. Czuć też to w herbacie po przegotowaniu. Instrukcja niestety niewiele mówi na ten temat. Zapuściłem pełne płukanie złoża (w toku). Co może być przyczyną takiego czegoś?
  9. Ta sugerowana moc to jest dla najniższej temperatury: zal od regionu: -18 stopni. U mnie np dobrało pompę 5.5 kw przy zapotrzebowaniu 7 z hakiem (7+cwu), gdy faktycznie takiej ilości wody nigdy nie używaliśmy.
  10. Witam, Nie znalazłem podobnego tematu: Ceny węgla szybują i jego dostępność spada toteż postanowiliśmy zmienić źródło ogrzewania na pompę ciepła. Gazu nie ma w okolicy i raczej nie będzie, a nawet jakby był to w tym momencie także jest to drogi sposób grzania . Ale do rzeczy. Na ciepło właściwe wyliczyłem sobie zapotrzebowanie domu: - instalacja grzejnikowa 100% - dom szkieletowy drewniany (15 cm wełny płytowej w ścianach + 10 cm styropianiu ryflowanego (liczyłem go za pół regularnego), 10 cm w posadzce styropian + skosy ocieplenie 20 cm wełna płytowa + pustka 5 cm, okna trójszybowe itp.) Wyszło: 5.6 Kw jako maksymalna moc grzewcza przy temperaturze -18 stopni. Przeciętna moc grzewcza: 2.7 Kw. 1 KW jako dodatkowa moc grzewcza do CWU potrzebna dla 4 osób. 46W/m2 moc na m2, 10 893kWh = 39GJ całkowite roczne zużycie energii na ogrzewanie. 89kWh/m2*rok wskaźnik zużycia energii. Dostałem ofertę pompy powietrznej Vaillant Arotherm Split: dokładny model: Pakiet Vaillant aroTHERM Split VWL 55/5AS+ VWL 58/5IS+VRC 720. Moc nominalna 5.5 KW. Czy takie coś na taki dom plus CWU wystarczy? Czy może pompa będzie za słaba? Martwi mnie także czynnik chłodniczy na którym pompy split działają: R410a, który ma być za 2.5 roku wycofywany z użytku. Czy istnieją zamienniki? Z góry dziękujemy za odpowiedź.
  11. Witam - mam nietypowy problem: W domu mam dwa kominy z czego jeden jest nieużywany i niepotrzebnie zajmuje tylko miejsce. Czy ktoś orientuje się czy jest możliwe - skucie go do powierzchni dachu, uszczelnienie miejsca i przykrycie miejsca po nim dachówką (posiadam)? Wentylacje z niego chciałbym przerzucić na drugą stronę dachu w postaci obrotowych kominków - wyciąg 1 szt i nawiewki 1 szt. Anteny które znajdują się na tym kominie - podobnie na stelażu do krokwi przez dachówkę antenową po drugiej stronie połaci. Zwolni się wtedy duża ilość miejsca pod intalację PV. Jaki byłby koszt takiego czegoś? Dach dwuspadowy prosty, membrana.
  12. Czyli należałoby 2-3 grzejniki wymienić na wieksze lub na okres większych mrozów zapodać wyższą temp np 50-55 stopni.
  13. Temat troszkę zszedł z torów. Zestaw swoich grzejników wrzuciłem sobie w arkusz kalkulacyjny wg posiadanych przez nie mocy przy różnych temperaturach: I tak dla 55/45/20 - otrzymuję łącznie 6820 W per cały dom przy zapotrzebowaniu 4.9 KW Nie wiem teraz jak policzyć dla 45/35/20 - ale z proporcji wyszło 5609 W na wszystko przy zapotrzebowaniu 4.9 KW więc teoretycznie puszczenie chłodniejszej wody wystarczy i pompa powinna pociągnąć temat. A to czy do zmywarek można podłączyć ciepłą wodę czy nie to moim zdaniem temat tutaj całkowicie nieistotny.
  14. Zużycie wody liczę 4 osoby. Jedno szambo 10m3 leci raz na 5-6 tygodni. Nie bawimy się w kąpiele itp. można liczyć około 2000 litrów na miesiąc per osoba. Zakładam, że wzrośnie to do około 3000. Ofertę dostałem na pompę neoheat 9e o mocy 10.1kw. Punkt biwalencyjny ma na poziomie -7 stopni no i wbudowaną grzałkę sekwencyjną, nie pamiętam mocy (producent to Fuji). Jeżeli już to jechałbym na krzywej grzewczej.
  15. 20 jest ok. Powyżej 21 stopni - trzymaliśmy kiedyś po 22-23 stopnie dzieci zaczęły się częściej przeziębiać. Lekarz stwierdził, że do spania to nawet 18 powinno być. Od tamtej pory jak mamy około 20 stopni cały czas to jest optymalnie. Mam niewielką instalację PV 3.5 kw więc część rachunku za prąd pokryje.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...