Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

alibipl

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    8
  • Rejestracja

O alibipl

  • Urodziny 04.05.1980

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Województwo
    podlaskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

alibipl's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

10

Reputacja

  1. Dach będę obijał płytami MFP (montaż gontu). Chciałbym także wykonać nadbitkę, tylko zastanawiam się jak ją połączyć z płytami. Czy najpierw wykonać nadbitkę (frezując krokwie na grubość nadbitki) a następnie nabić płyty MFP na cały dach (włącznie z nadbitką) czy lepiej zlicować nadbitkę z płytami MFP i nie przykrywać jej kolejną warstwą płyt ?
  2. Na przełomie maja i czerwca będę miał wykonywaną więźbę dachową z drewna impregnowanego ciśnieniowo. Zapewne będzie ono wilgotne (niesezonowane). Czy po wykonaniu więźby można taką konstrukcję przykrywać płytami MFP lub OSB ? Czy drewno na dachu nie powygina się (zniekształcając poszycie) ? Czy płyty nie złapią wilgoci od samego drewna ? Dach chcę pokryć płytami ze względu na gont bitumiczny jako pokrycie dachowe.
  3. Jestem na etapie załatwiania pozwolenia na zajęcie pasa drogowego w celu budowy zjazdu z drogi powiatowej. Projekt zjazdu oraz projekt organizacji ruchu zostały już zaakceptowane. Mam wątpliwości związane z następującą kwestią. Chciałbym w pierwszym etapie wybudować tylko tymczasowy zjazd (podbudowa, przepust, zasypanie i zagęszczenie) zamiast docelowego (z polbrukiem). Czy w przypadku wydania pozytywnej decyzji o zajęciu pasa mogę wybudować tylko tymczasowy zjazd a następnie w ciągu 3 lat wystąpić o ponowne zajęcie pasa i pokrycie zjazdu polbrukiem? Czy jeżeli nie dokonam odbioru zjazdu od razu to naliczona zostanie jakaś kara ?
  4. W tym roku rozpoczynam przygotowania do budowy domu - wycinka drzew, wyrwanie korzeni, zrobienie wjazdu (planowany start budowy marzec/kwiecień 2017). Dom będzie posadowiony na płycie fundamentowej. Przekrój gruntu to mniej więcej 30cm humusu, 80-100cm piasku, dalej glina. Prawdopodobnie po zdjęciu humusu piasek zostanie utwardzony + nawieziona dodatkowa warstwa ok 1m aby wynieść płytę powyżej drogi. Czy jest sens wymieniać i utwardzać grunt przed zimą aby szybciej rozpocząć prace w 2017 czy lepiej poczekać i wymieniać grunt dopiero bezpośrednio przed budową domu? Czy wymiana gruntu w tym roku spowoduje, że przez jesień i zimę ubita warstwa rozmoknie i trzeba będzie ją poprawiać?
  5. Zigobar, miejsce na poziomy kolektor mam ale nie chcę przeznaczać dużej części działki na trawnik. Z tego co się orientuję, w miejscu kolektora nie można sadzić drzew bo korzenie mogą uszkodzić rury. Mam nadzieję, że wydajność kolektora pionowego będzie wystarczająca (planuję wykonać ok 20-30% dłuższe niż wynikać to będzie z wyliczeń). Zastanawiałem się po prostu nad wyduszeniem większego COP w okresie maj-październik. Skoro jednak większość pomp nie toleruje temperatur dolnego źródła powyżej 20* to nie będę sobie zawracał tym głowy
  6. Witajcie, jestem na etapie projektowania domu i jako źródło ogrzewania planuję wykorzystać pompę ciepła z odwiertami pionowymi. W czasie projektowania instalacji wpadłem na pomysł połączenia pompy powietrznej i gruntowej w jedno. Przy temperaturach < 10*C pompa ciepła wykorzystywałaby pionowe odwierty a przy temperaturze >=10*C obieg glikolu przełączałby się na nagrzewnicę z wentylatorem umieszczone obok budynku (np. takiego typu tylko zabezpieczona przed warunkami atmosferycznymi http://kurtyny-nagrzewnice.pl/wp-content/uploads/2014/05/nagrzewnica-wodna-LEO-FB1.jpg ). Nagrzewnicę sporej wielkości można kupić za 1500-2000zł wraz z wentylatorem. Jak myślicie, czy takie rozwiązanie miałoby sens ? Temperatura "dolnego źródła" byłaby wyższa a co za tym idzie wyższe COP. Latem podgrzanie CWU zajmowałoby znaczniej mniej czasu i wymagana byłaby mniejsza ilość energii. Czy zbyt wysoka temperatura na wejściu dolnego źródła (powiedzmy 30*C latem) nie uszkodziłaby pompy ?
  7. A czy taki żwir lub mieszanka nadawała by się na podniesienie terenu pod budowę domu? Powiedzmy użyć tej ziemi na podniesienie terenu o 1m a 0.5-1m piasku lepszej jakości ? Prawdopodobnie będę musiał teren podnieść o ok 1.5m, a jakby cały piach kupować ze żwirowni to trochę by to kosztowało
  8. Witam, w obecnym lub przyszłym roku, gmina, w której posiadam działkę, dokona przebudowy jednej z lokalnych dróg. W tej chwili jest to droga żwirowa. Czy któryś z forumowiczów spotkał się z sytuacją odkupu części wywożonej i niepotrzebnej na budowie ziemi (chciałbym wyrównać teren swojej działki) ? Droga przebiega w odległości ok 300m od działki, więc przewiezienie kilkunastu wywrotek na moją działkę zamiast daleko za tereny budowy zaoszczędziłoby robotnikom sporo czasu i paliwa. Nie bardzo orientuję się tylko jak to wygląda od strony prawnej i finansowej dla firmy budowlanej lub gminy.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...