Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Plgbde

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    8
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Plgbde

  1. Plgbde

    Pompa ciepła w/w vs p/w

    No faktycznie na bogato. Wyczytałem na forum, że przy dużych domach pompa powietrzna nie obsłuży co i cwu. Mój ma więcej niż 200 metrów powierzchni użytkowej.
  2. Cześć. Moim zdaniem to masz wybór pomiędzy dwoma rozwiązaniami. Ekogroszek albo pompa. Adaptacja projektu w środku będzie taka sama bez względu na to jaki rodzaj pompy wybierzesz. Kotłownia jest prawie taka sama, podłogowa jest taka sama. Na Twoim miejscu w kierunku ekogroszku to bym nawet nie patrzył.
  3. Plgbde

    Pompa ciepła w/w vs p/w

    Nie może być łatwo. Znajomy jak kupował dom od dewelopera to brał pompę pow Toshiba, inny ma Daikina. Zauważyłem, że deweloperzy budujący osiedla domów na sprzedaż montują tyko powietrzne - tutaj rozumiem ze wynika to z racji małych działek i niższych kosztów dla deweloperów. Inny znajomy twierdzi, że jak powietrzna to tylko Daikina, reszta ma być kiepskiej jakości. Masakra.
  4. Plgbde

    Pompa ciepła w/w vs p/w

    No i to jest kapitalna koncepcja. Wstawię od strony mojego ulubionego sąsiada - normalnie po złości. Z tego wyczytałem, to trzeba małą kapiliczkę postawić, bo musiałbym osłonić od wiatru (mam notoryczne wiatry z południa na północ. PS, Wyobrażacie sobie, że ulubiony sąsiad nie wyraził zgody na poprowadzenie w granicy płotu? Rozumiem, że nie chciał się dołożyć, ale jego "żona" powiedziała, że nie chce płotu w granicy. No to mamy przesunięte na min - niech tylko dupek spróbuje się do naszego płotu doczepić. Jeszcze mu wystawię wentylatory - akurat jest na północ od nas. Dodatkowo od tej strony będę miał wywietrznik od kanalizacji. )
  5. Plgbde

    Pompa ciepła w/w vs p/w

    Co i CWU. OZC liczone dla różnych wariantów ocieplenia. Od 12 do 7,5. Rekuperacja ma być bez względu na to, jaka będzie pompa. Może ją wywalę w róg działki - byłoby jakieś 14 metrów od rogu domu. Kusicie "szatany" strasznie. )
  6. Plgbde

    Pompa ciepła w/w vs p/w

    Dziękuję za odpowiedzi. Nie wiem, czy technologia wymaga montowania wymiennika w konkretnej odległości od kotłowni - w każdym razie ściana kotłowni "leży" pomiędzy oknami od salonu a pokoju gościnnego. Ściana ma 2,5 metra szerokości. Myślę, że przy zamkniętych oknach nie będzie słychać (Vetrex V90+), okna sypialni mam od szczyty - tylko kwestia okien dachowych od tej samej strony.
  7. Plgbde

    Pompa ciepła w/w vs p/w

    To brzmi obiecująco. Plan jest taki, że jak dzieciaki wyfruną z gniazda, to i będziemy starali się sprzedać dom - po co dla dwójki podstarzałych osób takie powierzchnie do sprzątania Będzie to na pewno krótszy okres niż 40 lat. Odnośnie samej pompy - dostałem PW w którym kolega wskazuje, że są lepsze pompy niż ta w/w Daikina. Chodzi o stabilność "mocy" ze względu na zewnętrzną temperaturę. No i najważniejsze - żona zagroziła, że mnie wywali z domu, jeżeli jednostka zewnętrzna będzie głośno pracowała. Tam są wiatraki - nie huczy to?
  8. Witam, To mój pierwszy post tutaj, dlatego chcę się od razu przywitać i zadać pytanie. Do nowobudowanego domu jako ogrzewanie przewiduję pompę ciepła. Ogrzewanie ma być realizowane poprzez podłogówkę na parterze i piętrze. Grzejników nie przewiduję. Dom ma ok. 200 m2 powierzchni użytkowej. Liczono mi zapotrzebowanie na CO + CWU – wychodzi ok. 11,5KW. Zacząłem orientować się w kosztach instalacji zasilania dolnego i kotłowni. Wychodziło to ok. 55 tys. brutto za odwierty + kotłownia (pompa z zasobnikiem). Proponowano mi różne pompy (NIBE, itp. itd.) – cena mniej więcej oscylowała w tych granicach. Kolega mnie jednak mocno namawia na pompę powietrze / woda. Sprawdzić można. Dostałem właśnie ofertę i tutaj firma zapronowala rozwiązanie oparte na pompie Daikim Altherma ERLQ011CAW1 + EHVH16S26C9W. Nie chodzi jednak o samą jednostkę, ale różnicę w cenie. Kotłownia oparta na w/w pompie ma nie kosztować ok. 35 tys. brutto. Różnica w koszcie jest znacza. Pytanie – czy różnica ta nie wynika z racji „gorszego” rozwiązania jaką jest pompa p/w? Nie wiem – stabilność grzania, skoki zapotrzebowania w p/w przy bardzo niskich temperaturach? 20 tys. brutto to fura kaski, za którą mogę sfinansować wentylację mechaniczną z rekuperacją i jeszcze zostanie na hydraulika. Warto / niewarto?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...