Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ventfitter

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    15
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

ventfitter's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. 1. Dobrze wyregulowana instalacja rekuperacji z działającym systemem antyzamrożeniowym w centrali wentylacyjnej nie pozwoli doprowadzić do jego zamarznięcia. 2. Szum powietrza przy anemostatach może być słyszalny z różnych powodów. Jednym z nich może być zastosowanie kanałów o zbyt małym przekroju. 3. Rekuperacja wysusza powietrze. Są sposoby na kontrolowanie tego parametru (Centralki pozwalające regulować poziom wilgotności.) 4. Ulokowanie czerpni powietrza. Rezygnacja z grawitacji w pomieszczeniach wentylowanych mechanicznie. 5. Nawiewanie zimnego powietrza może być powodowane przez zamarzający rekuperator. (Patrz punkt pierwszy) Pozdrawiam.
  2. Proszę napisać w takim razie na jakich kanałach są wykonywane instalacje na przemysłówce?
  3. Ostatnio sporo nowych "producentów" zaczęło eksperymentować na Zender'(rze) Czemu to rozwiązanie stało się tak popularne?
  4. Proszę pamiętać, że aby zapewnić ciąg konwekcyjny kanał wentylacyjny musi mieć odpowiedni przekrój. Standardem jest 14x14. Proszę policzyć sobie pole przekroju. Każde załamanie, zakręt, redukcja itp spowoduje znaczną utratę ciągu. "Grawitacja" działa tylko w zimie przy określonych warunkach. Kominy went. grawit. się izololuje tak aby nie tworzyć mostków termicznych.
  5. Nawiew najlepiej lokować możliwie jak najdalej od wejścia do pomieszczenia tak aby droga przepływu powietrza od nawiewu do wyciągu (szczelina pod drzwiami) była jak najdłuższa tj obejmowała możliwie jak największą część pomieszczenia. Najczęściej anemostat nawiewny rozrzuca powietrze po suficie. Chcąc uniknąć ewentualnych zabrudzeń na ścianach (wynikających z różnych przyczyn) odsuwa się taki punkt przynajmniej o te 50 cm
  6. Tak. Z całym szacunkiem ale jestem praktykiem a nie teoretykiem.
  7. Warto by było zastanowić się nad taką samą kratką na wyrzucie (tj o większym polu przekroju) chociażby dlatego że kanał ten lubi hałasować.
  8. Aby zniwelować opór stawiany przez kratki oraz hałas przy wylocie należałoby zredukować się na kanał o większej średnicy. (Puszka rozprężna itp)
  9. Jeżeli rekuperator ma być zamontowany w pomieszczeniu gospodarczym to zewnętrzne kanały najlepiej wyprowadzić na różnych ścianach. Usytuowanie czerpni w odległości mniejszej niż 3m od wyrzutu to kiepski pomysł. Nie chcemy doprowadzić do zaciągania do domu zużytego powietrza z wyrzutni. (zapachy z wc , kuchni itp + wilgoć) Ulokowanie kratek na elewacji ma też niestety minusy - możliwe jest pojawienie się zacieków. Samo przejście przez ścianę należy dodatkowo izolować. Warto mieć na uwadze, że raz na jakiś czas kratkę czerpni należy czyścić więc lepiej ulokować ją w łatwo dostępnym miejscu.
  10. Najlepiej kanałem sztywnym unikając "syfonów" które mogłyby doprowadzić do zbierania się wilgoci.
  11. Prowadzenie czerpni przez część mieszkalną jest wg mnie chybionym pomysłem. W zimie przy -20 stopniach taka sama temperatura będzie w kanale. Przyjmując czerpnie fi 200 + izolacje min 100 otrzymujemy kanał fi 400 - prawie pół metra do zabudowy
  12. Warto pamiętać też o innych kwestiach. Budowa rekuperatora - na ogół went nawiewny jest za wymiennikiem czyli powietrze musi jeszcze pokonać jego opory. Długa czerpnia dodatkowo działa na niekorzyść przez co nawiew słabnie (umówmy się, że są to różnice dostrzegalne przy kilkunastometrowym kanale czerpnym). Na pocieszenie dodam, że na ogół na instalacji wyciągowej dużo trudniej jest osiągnąć taką samą ilość powietrza jaką dostarczamy nawiewem. Ciężej jest utrzymać odpowiednie podciśnienie na kanale małej średnicy (szczelność połączeń samych rur). Krótki wyrzut bardziej hałasuje.
  13. Nasuwa się pytanie: Na ile te kanały wentylacyjne są szczelne? Najlepszym rozwiązaniem jest poprowadzenie szczelnego (elastycznego nieizolowanego) kanału flex w szacht kominowy. Tak wykorzystany komin należy odpowiednio uszczelnić (wyizolować od góry wełną) aby w zimie nie lała się z niego woda na skutek różnicy temperatur.
  14. To zależy od wielu czynników. Nie ma złotego środka. Najlepiej aby czerpnia i wyrzutnia była możliwie jak najkrótsza.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...