Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

krzcel

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    514
  • Rejestracja

O krzcel

  • Urodziny 09.04.1977

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Energia odnawialna

Dane osobowe

  • Miejscowość
    śląsk górny/małopolska
  • Województwo
    śląskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

krzcel's Achievements

 DOMOWNIK FORUM (min. 500)

DOMOWNIK FORUM (min. 500) (5/9)

10

Reputacja

  1. W zasadzie tłuszcz nie przewodzi prądu ale ten tłusty syf co się osadza w kuchni na pewno jest zanieczyszczony czymś co może przewodzić. Dodatkowo tłuszcze mają wpływ na stan izolacji kabli i plastikowego osprzętu. Gniazdo i wtyczkę wymienić, kabelki wewnątrz puszki wzmocnić izolacją termokurczliwą. Brak hermetyczności gniazda mógł mieć wpływ ale w sensie tej silikonowej wkładki podpuszkowej, zabezpieczającej to co jest w ścianie a nie w sensie braku klapki z przodu gniazda. No ale skoro wypalone jest z przodu a nie w środku, to jednak brak hermetyczności bez związku z usterką.
  2. Każde gniazdo jest przystosowane do podłączenia 2 przewodów i takie rozwiązanie jest jak najbardziej poprawne ale jednocześnie jest całkiem do dupy, ponieważ wypięcie kabelka w każdym z gniazd powoduje awarię w gniazdach po nim a wypadnięcie PE jest niebezpieczne. Rozsądniej jest połączyć obwody niezależnie od gniazd, np. przy pomocy WAGO a gniazdo "widzi" trzy kabelki do których jest wpinane. Enkapsulacja pozwalająca podnieść bezpieczeństwo i niezawodność, bez dużego wpływu na koszt instalacji. Rozdzielmy warstwę okablowania od warstwy osprzętu. Niech będą niezależne.
  3. Tyko frajer kupi używany kabel za cenę, która by cię interesowała. Kup aluminiowy 5x16 do zasilania od teściów a potem się przyda na oświetlenie w ogrodzie, jakąś pompę przy basenie, czy pompę wody do podlewania, zasilanie bramy - dziś nie planujesz, za kilka lat się przyda - zakop w ziemi i niech leży.
  4. 150 m2, 140 gniazd,782 metry skrętki- czyli pi razy oko jedna RJ-tka na cztery gniazda 230. Trudno się odnieść do ilości materiałów bo to nie jest typowa mieszkaniówka, raczej mini biurowiec.
  5. Ja bym jeszcze proponował odróżnić użycie RCD "trójfazowego" w obwodach jednofazowych oraz jako zasilanego trójfazowo dla zabezpieczenia trzech obwodów jednofazowych. A po co ta dyskusja, skoro można zrobić to normalnie. Mamy na rynku jakiś problem z dostępnością RCD dwubiegunowych?
  6. Mnie się zdarzało nawet założyć puszkę 60mm w ścianie 65mm, tak więc nie widzę przeszkód. Kanału też bym się nie bał założyć, tylko na kanał bym dał siatkę pod tynk. Może ktoś ma inne doswiadczenia ale napisz z czego jest ta ściana i 80mm to jest z tynkiem czy bez tynku. "zwykła ściana wewnątrz mieszkania oddzielająca dwa pokoje", to nic nie mówi.
  7. Myślę, że głównym powodem korozji bednarki są prądy błądzące. Tą teorię by potwierdzało, że na tzw. "wiosze" widziałem całkiem ładną kilkuletnią bednarkę a na terenach miejskich i przemysłowych stan uziomów po kilku latach eksploatacji - fatalny. Tak czy inaczej, co cię boli w uziomie fundamentowym? Przecież to jest tańsze nawet od tych szpilek. Szpilki, to się stosuje jako uziomy tymczasowe do RB-tki w polach albo jako dodatek do uziomu fundamentowego wymagany przez niektórych producentów urządzeń jako warunek gwarancyjny.
  8. Nie do wiary. Mamy XXI wiek a legenda miejska ciągle żywa. A blog z pozoru poważny. PIOTR BIBIK PISZE: 5 Września 2019 O 09:10 Zgadzam się z Pana wnioskami Uważam, że metalowe elementy takie jak kran, należy podłączać do uziemienia poprzez szynę wyrównania potencjałów. https://napiecie.salama.pl/czy-uziemiac-metalowe-elementy/
  9. Ale mnie do ochrony odgromowej nie interesuje rezystancja statyczna uziomu Tauronu, tylko jest mi potrzebna rezystancja dynamiczna układu uziemień. Może faktycznie słowo "impedancja" jest tu niezręcznie użyte bo elektryk zaraz widzi stan statyczny przy zasilaniu przebiegiem przemiennym (czyt. 50Hz). W takim razie zamiast impedancja napiszę "zdolność uziomu do rozproszenia energii wyładowania mierzona w omach i nie wiadomo dlaczego nazywana rezystancją udarową, skoro w stanach udarowych kluczowa jest impedancja układu uziemień a nie jego rezystancja". Tak czy inaczej dwie szpilki przy budynku połączone zdalnie z uziomem Tauronu nie przejdą pomiarów potwierdzających przydatność dla potrzeb LPS. Radzę zrobić otok w myśl przysłowia o szkle.
  10. Ja znam PB, zaznaczyłem na początku postu że "w uproszczeniu". Naprawdę? Dobrze kumasz,dobry kierunek ale nadinterpretowujesz przepis na swoją korzyść. A tu ZONK. To nie działa, tak jak myślisz. Po pierwsze, dopilnowanie nie oznacza, że KB ma pilnować twojej ekipy czy nie zapomniała wbudować uziom fundamentowy, dopilnowanie oznacza że KB może odmówić podpisania odbiorów ponieważ budynek jest niezgodny z projektem. Ale nie odmówi(w przypadku uziomu fundamentowego), bo mu to wisi. Wie że za ten błąd nie poniesie konsekwencji. Prawie podobnie jest ze zbrojeniem. Prawie, bo tu już nie podpisze, tylko jak ci ekipa źle wykona zbrojenie wieńca, to KB każe to rozebrać, wyrzucić i ułożyć nowe przed betonowaniem ale nie będzie on pilnował twoich zbrojarzy co oni tam sobie (tzn. tobie) plotą z drutów. Po drugie, "zgodnie z projektem" oznacza (znowuż w uproszczeniu) elementy istotne dla konstrukcji budynku a nie fanaberie projektanta dotyczące klasy tynków, wykończeniówki i koloru kostki brukowej na podjeździe. PS. Zaznaczam, że nie dyskutuję tylko informuję. Niegrzeczne to ale pracuję w tej branży ładnych parę lat, po różnych stronach barykady i niezbyt mnie interesuje opinia forumowiczów o zagadnieniach powyżej. W ogólności z forum korzystam, z korzyścią dla swojej wiedzy. Tu tylko tak się napinam.
  11. Vincent, ..... Bednarkę połącz spawaniem a spawy zabezpiecz smarem czy lepikiem. Pan ze sklepu jest niespełna rozumu, jak już to są specjalne złączki do łączenia bednarki w ziemi a nie dwie śruby M8. Przyspawaj odcinek bednarki do tej co będzie w ziemi i wyprowadź drugi koniec w okolicy rozdzielnicy głównej - ten odcinek to połączenie szyny uziemiającej GSU z uziomem otokowym, żadnego przewodu Cu - bzdura. Na tą bednarkę zapinasz szynę GSU i od niej ciągniesz przewód Cu do szyny w rozdzielnicy głównej. Na powierzchni, nie pod ziemią.
  12. Ośmielę się stwierdzić, że pomyliłeś pomiar impedancji uziomu ochronnego z pomiarem impedancji uziomu odgromowego. Oczywiście fizycznie jest to to samo żelastwo ale metody pomiaru są inne. W pierwszym przypadku mierzymy coś co ma parametry skupione a w drugim mierzymy linię długą.
  13. Tylko laik może podważać Twoją wiedzę techniczną i prawniczą z zakresu instalacji elektrycznych w budownictwie, jesteś w tym ekspertem, bez dyskusji. Pozwolę sobie jednak stwierdzić, że IMO nie masz zielonego pojęcia o zakresie obowiązków i odpowiedzialności z tytułu pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Może spróbuj w wolnej chwili zdać egzamin w Izbie na zakres instalacji elektrycznych. Mając praktykę na budowie, troszkę trzeba przysiąść do testów, jest to łatwiejsze(dla czlowieka z branży) niż egzamin na prawo jazdy. Drodzy Inwestorzy. W uproszczeniu, bo to nie miejsce na wykłady z PB : pan Kierownik Budowy, któremu płacicie np. 2 000,00 za pięć wizyt i wpisów do książki odpowiada za konstrukcję budynku. To że dach przecieka, ściany są krzywe, a sufit otynkowany tynkiem bez cementu wisi mu jak kilo kitu. Dach i ściany konstrukcyjne mają się nie zawalić, krzywe ściany działowe mogą się przewrócić a tynk z sufitu może spaść byleby stropy się nie zawaliły. Ten pan, który ma dopilnować interesów Inwestora też się nazywa kierownik budowy ale to nie jest to samo co Kierownik Budowy od wpisów do dziennika. To nawet nie musi być ten sam pan i zapewne trzeba mu zapłacić za codzienny dozór nad ekipami trochę więcej niż 2K PLN za całą budowę. Kogo na to stać? Sami ogarniacie lepiej lub gorzej swoje budowy. Szacun. Proszę mnie nie hejtować. Ja nie osądzam czy tak powinno być i czy to jest dobrze czy źle. Ja stwierdzam stan faktyczny, zgodny z obowiązującym prawem i obyczajem.
  14. Znaczy się, projektant ci odpowiedział żebyś sobie sam dobrał kabel? Dziwne to. Nie wiem ile mu płacisz ale przestań.
  15. @donvitobandito 1. Instalacja odgromowa nawet wykonana zgodnie ze sztuką ale bez projektu i metryki nie przyda ci się np. przy targowaniu stawki za ubezpieczenie budynku. 2. Uziom zrobiony ze szpileczek plus połączenie (nielegalne) do Tauronu na 99% nie przejdzie pomiarów impedancji uziomu, bo ma za małą powierzchnię styku w bezpośrednim obszarze odprowadzenia wyładowania do ziemi. 3. Inne powody, których tu nie przytoczę. @grend Ktoś kiedyś na tym forum twierdził, że nie wolno łączyć uziomu ogromowego z uziomem ochrony przeciwporażeniowej. Czy ja dobrze kojarzę z twoim nickiem tą teorię?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...