Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Mekar

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    15
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

Mekar's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Jak tam Panowie z APOWentu z niezależnymi badaniami parametrów Waszych rekuperatorów (interesuja mnie modele AEC 300 i 450)? Rozglądam się za jakimś reku, który spełnia wytyczne NF15 a nie kosztuje majątku.
  2. Dziękuję, za zwrócenie mi uwagi. Nie wiem, czemu od początku ubzdurałem sobie tego Omnibusa. Panie Orbitus - proszę od starego, niedowidzącego dziada, przyjąć przeprosiny (nie było to celowe przekręcać Pańską forumową godność). z uszanowaniem - Mekar
  3. Z tymi dwoma systemami to chyba jakiś pic na wodę. Mój znajomy od Spiro, twierdzi, że robi to jedna firma - Ventilair, dlatego są one identyczne. Podał mi nawet linki: http://www.comair.nl/comair-een-merk-van-ventilair-group - piszą tam: "Comair is een merk van Ventilair Group", http://www.hvacr.pl/system-kanalow-wentylacyjnych-r-vent-flex-od-ventermo - a tutaj z kolei: "R-VENT Flex produkowane są przez holenderską firmę Ventilair Group Nederland B.V." Wygląda, że ktoś wciska to samo pod różnymi nazwami (a Ventermo jest tylko polskim dystrybutorem jednego z tych systemów a nie jego producentem). Czy wiadomo jakie są różnice w cenie? Nie myślę co prawda o tych systemach (u siebie rozważam coś polskiego bo Uniflex jest podobno drogi jak czort), jednak gdyby ten R-Went był sporo tańszy to może warto się zastanowić.
  4. "W świetle powyższego, z moich wcześniejszych przemyśleń: Wygląda jednak na to, że o rzetelnych procedurach badawczych ma Pan: - albo mgliste pojęcie, - albo jest Pan naprawdę niezłym fachowcem, który wiedząc jakie są wyniki, specjalnie nimi manipuluje. coraz wiecej daje Pan przesłanek by uważać jest Pan swoistym spin-doktorem "polskiej" rekuperacji. Zastanawia mnie tylko, na czyje konto Pan pracuje." Panie Brzęczkowski - ale Cię gość wypunktował! Grzecznie, bez emocji i podaniem dokładnej lokalizacji Pana wpisów. Dzięki temu mogłem to sobie łatwo znaleźć i sprawdzić czy z kolei Omnibus czegoś nie "ubarwił" (jednak przytoczył słowo w słowo, Pana słowa . Mam już słuszny wiek ale określenie mojej córy: "szacun", najepiej mi tu pasuje. "Szacun" oczywiście dla punktującego a nie dla Spin-doktorka Brzęczkowskiego (niezłe określenie . Parafrazując, napiszę na koniec: Mości Brzęczkowski - kończ Waść, wstydu (sobie) oszczędź (bo honoru to już chyba Pan nie masz). .
  5. To proszę być tak uprzejmym i pisać w innych wątkach a nie zaśmiecać tego. W tym wątku ludzi interesują niezależne wyniki, potwierdzające deklaracje producentów rekuperatorów oraz rekuperatory, które spełniają dodatkowo wymogi NF15 (i taki jest jego temat). Co do rekuperatorów Frapola to firma dzisiaj mi odpisała. Poinformowano mnie, że technolog, który zajmuje sie projektowaniem Onyxów, jest jeszcze tydzień na urlopie. Zobaczymy co po tygodniu przyśle. Trochę martwi, że nie ma nikogo innego, kto mógłby przesłać dokumentację ale może takie mają zasady. Trzeba więc dać Frapolowi szansę - jak nic nie przyślą to będę im się przypominał.
  6. Jaki podstęp. Sprawa jest jasna - szukam rady by zastosować PE-Flexy zamiast Spiro i musi to przejść NF15. Zgłosiła sie tylko jedna Osoba (własciciel firmy, jak wynika z treści postu), która jasno tłumaczy scałą sprawę Spiro, twierdząc, iż: "Wykonuję instalacje w domach energooszczędnych, bez problemu przechodzą rury PE-flex i moi klienci dostają dotacje. Przy czym zaznaczam, że na razie mam "w dorobku" tylko NF40..." "Pomiędzy wymaganiami odnośnie wentylacji dla NF40 a NF15 różnica polega jedynie na zastosowanym rekuperatorze oraz w praktyce obowiązku montażu GWC. Instalacja rozprowadzająca ma takie same wymogi, więc skoro instalacja na PE-Flex spełnia wymogi i dostaje dotacje dla NF40, to tak samo dostanie do NF15." "Jeszcze raz - wszystkie zaprojektowane i wykonane przez moją firmę instalacje na PE-Flexach przechodzą bez problemów oba szczeble weryfikacji i na dodatek nie ma problemów z próbą szczelności" więc chcę dostać jakieś namiary. Takie to dziwne? Nie wiem jak Pan, ale po cyrku z zasłoną dymną (na niezależną dokumentację Frapoli), w wykonaniu Pana Brzęczkowskiego, biorę przykład z Omnibusa i zaczynam szukać u źródeł (choć niestety nie jestem tak skrupulatny i czasem mnie ponoszą nerwy). Co do Frapoli to firma dzisiaj mi odpisała - gość od badań jest jeszcze tydzień na urlopie. Zobaczymy co mi przyśle.
  7. Ponieważ jest Pan na razie jedyną Osobą, która pisze o możliwości użycia kanałów typu PE-Flex do domów NF40/15 więc nie mam zbytniego wyboru. Poza tym odległość do Krakowa sądzę, że nie stanowi problemu. Zresztą zawsze możemy umówić się na wykonanie projektu samej instalacji (choć wolałbym by jedna firma/osoba zrobiła wszystko i problem mieć z głowy). Poproszę o jakieś namiary na Pana (strona www, mail etc?). Nie każe się Pan chyba potencjalnemu Klientowi prosić :- ) Traktując Pana poważnie, wspomnę tylko, że jeden Pan Brzęczkowski, który pisze rzeczy bez pokrycia (i niczego, co mnie interesuje, nie może/nie umie poprzeć dowodami), zupełnie mi wystarczy.
  8. Wreszcie jakieś konkrety - jak Pana projekty i instalacje przechodzą NF40 to znaczy, że nie ma przeciwskazań co do stosowania PE-Flexów. Czy może więc podać Pan namiary na swoją firmę (jakaś strona www, mail etc?)
  9. Cytuję Pana Brzęczkowskiego (nie wiem jak robić te ładne chmurki): "Dlaczego myli Pan pojęcia? Badania sprawności, sprężu, W/l to nie to samo co zakup certyfikatu. Dobre centrale nie muszą takich certyfikatów kupować. " Dlaczego manipulujesz Pan wypowiedziami, sugerując, że gość napisał coś, czego nie napisał? Rozmawiałem ze znajomym, który robił mi projekt wentylacji - rekuperatory na rynkach zachodnich mają certfikaty (choć nie wszystkie te z Darmsztat), bo "na gębę" nikt by tam producentowi nie uwierzył. Przypominam dla porównania - homologacje na auta, na foteliki, normy emisji Euro i CO2, certyfikaty na tkaniny, na żywność itd. W UE nie można sprzedać nowego auta z silnikiem nie spełniającym normy poniżej Euro 5 (jeśli mnie pamieć nie myli), a tutaj, w branży rekuperatorów, ma być niby wolna amerykanka - nikt nie kontroluje co się wprowadza sie na rynek - wolne żarty Panie Brzęczkowski. Jeśli jest inaczej, to podaj Pan dokonania firm sprzedajacych na ryku np. niemieckim rekuperatory tylko z "własnymi" badaniami, przez nikogo nie zweryfikowanymi. "Której placówki badania by Pana satysfakcjonowały" Każdej (poza badaniami własnymi producenta)!!!. Dawaj Pan, co Pan masz. Już wczesniej napisałem chyba wystarczajaco dobitnie: "Jeśli wyniki są za pieniądze to pokaż Pan te wyniki za które Frapol zapłacił - jak Pan ich nie masz to nie zaśmiecaj Pan wątku." czy też tutaj: "Powtórzę jeszcze raz - pokaż Pan jakiekolwiek kwity na Frapole z badań nie przeprowadzonych przez samego producenta. Rekuperatory mi się podobają i chętnie bym Onyxa kupił ale puste deklaracje nie wystarczą. Jak ktoś z forum wierzy Panu na słowo - jego sprawa ale ja potrzebuję czarno na białym" Czy nikogo nie zastanowiło, że jeśli można "kupić" certyfikat, to dlaczego Frapol jeszcze tego nie zrobił i szeroko nie wszedł z reku dla domków na wymagajace rynki Europy Zachodniej (gdzie bez niezależnych badań ani rusz), tylko sprzedaje towar w Polsce i większości na Wschód? Córa właśnie znalazła, ża sprzedają głównie na Ukrainę i Rosję: http://www.frapol.com.pl/realizacje , http://www.frapol.com.pl/centra-rozrywkowo-handlowe , http://www.frapol.com.pl/sluzba-zdrowia , http://www.frapol.com.pl/Dworce-i-lotniska). Czy ktoś tam widzi jakieś inwestycje w Europie Zachodniej - na dzisiaj nie ma tam wymienionej ANI jednej! Proszę tego nie odebrać jako atak na firmę Frapol, bo chętnie kupiłbym ich reku (o czym pisałem), jednak niech kontrolują, komu zlecają sprzedaż swoich wyrobów bo to co wyprawia Pan Brzęczkowski to KLAKA (i stawia firmę w niekorzystnym świetle)! Właśnie smaruję mail do Frapolu - zobaczymy jakie jest ich stanowisko.
  10. Co ma piernik do wiatraka? Możeś Pan był przy budowie, a może nie - są to tylko słowa (i nie ma to dla mnie znaczenia). Powtórzę jeszcze raz - pokaż Pan jakiekolwiek kwity na Frapole z badań nie przeprowadzonych przez samego producenta. Rekuperatory mi się podobają i chętnie bym Onyxa kupił ale puste deklaracje nie wystarczą. Jak ktoś z forum wierzy Panu na słowo - jego sprawa ale ja potrzebuję czarno na białym (gdyby nie wymóg NF15, pewnie też wierzyłbym na słowo, bo w tym temacie nie siedzę). Jeśli wyniki są za pieniądze to pokaż Pan te wyniki za które Frapol zapłacił - jak Pan ich nie masz to nie zaśmiecaj Pan wątku bo czas mnie goni i nerwy mam coraz większe.
  11. Królu Złoty - pisz Pan na temat. Dopłata NF15 jest moją prywatną sprawą. Potrzebuję pomocy w innym temacie - czy można zrobić wentylację na rurkach PE-FLEX w domu mającym spełnić NF15? Koniec, kropka
  12. Tu sie zgodzę z Omnibusem - pokaż Pan kwity na Frapola to pogadamy. Rozmawiajac ze sprzedawcą Frapola, usłyszałem, że mają tylko wyniki własnych badań, co o kant d... można roztrzaść (jako producent, mogą sobie wpisać wszystko i kto to sprawdzi?). Gość ma rozeznać temat bo mówił ,że są rekuperatory Tesli (?), które były badane na jakiejś politechnice (chyba).
  13. Tutaj może napiszę jak mamy w naszym projekcie. Znajomy dobrał nam właśnie Brinka Ekselenta 300 (mamy trochę mniejszy projekt - 150 m2 z poddaszem). Pytałem go o to sprężanie to mówi by sie nie martwić bo będzie OK (choć jest to tylko "na gebę"). Niestety znajomy wcześniej robił tylko projekt pod NF40 i podobno przy NF15 może być problem bo ten Brink ma jakiś niemiecki certyfikat na 86 % a do NF15 musi być min. 90%. Nie wiadomo tylko czy sposoby liczenia sprawności są takie same. Dzwoniłem do 3 firm sprzedajacych reku i twierdzą, że Brinki do NF15 pasują. Czy naprawdę nie ma nic tańszego od Brinków co ma kwity na swoje parametry? A gdyby zapakować mniejszy (i tańszy) reku, który będzie śmigał na full (jest np. Brink 180) - czy dużo wiecej zeżre prądu?
  14. Ponieważ jestem nowy to się najpierw przywitam (google nie pomogło stąd dołączam do forum). Ponieważ przymierzamy się do budowy domku NF15 to mamy ten sam kłopot co kolega Omnibus: czy można zrobić wentylację na rurkach PE-FLEX w domu mającym spełnić NF15? Znajomy, który pomaga mi przy projekcie wentylacji, twierdzi, że w dokumentacji NFOŚ nie ma bezpośredniego zapisu, zabraniającego zastosowanie rurek z polietylenu (choć sam nie umiem tego sprawdzić). Wynika to podobno z innych przepisów (z prawa budowlanego, czy też wytycznych dla wentylacji dużych obiektów - znajomy twierdzi, że w Polsce kanały wentylacyjne muszą być niepalne - co skazuje na Spiro). By było śmieszniej - słyszałem, że przepisów dla wentylacji domów jednorodzinnych, jako takich nie ma. Proszę pomóżcie bo dreptam w miejscu, rodzina mnie ciśnie a spiro nie chcemy. Czy wogole ktoś widział jak rury spiro są składowane (jedna w drugiej - brud, smród, olej, ziemia i czasem naloty rdzy)? I tym, za przeproszeniem, syfem, człowiek ma oddychać przez całe lata?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...