Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

temen

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    32
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez temen

  1. Nie pisze, że wiem więcej. Piszę, że słyszałem tak i tak (w kilku różnych miejscach), liczyłem, że ustosunkujesz się*do tego, a Ty się obrażasz.
  2. prostopadle, prostopadle są legary. Przykręcić do szyn? Ale te szyny zabetonowane są - samowierty dadzą radę, nie kołki rozporowe? Nie dlatego zresztą podłoga na legarach nazywa się*pływającą, że legary nie są do niczego przykręcone? Łączenia płyt - jak pisałem, są dwie warstwy, kładzione na zakładkę. Czyli jak 1 warstwa zaczynała się*od całej płyty, to 2 idzie połówka płyty najpierw. Przykręcone zarówno do legarów jak i do siebie wzajemnie. (w ogóle zastanawiam się*czy się*nie wkurzyć i zrobić*wylewki jak słucham o potencjalnych problemach z legarami, płytami.. Szkoda tylko by było 1200zł wydanych na płyty mfp)
  3. No, mój facet od remontu pomiędzy legary, a betonowe cosie (dwuteowniki? obrócone cegły? No- te wystające ze stopu kleina) wciskał kliny i miało wystarczyć - ponoć. jak widać nie wystarczyło.Z kolei między tymi "dwuteownikami" jest jakaś posypa, szyszki - w jakimś % legary na tym leżą, jakiś % powierzchni ma powietrze pomiędzy legarem, a tą posypą. płyty sklejki/blachy pomiędzy legary, a te betonowe wystające ze stropu kleina? Ale one nie są równe i takie płyty czy blachy też by pracowały chyba - analogicznie jak kliny. Wydaje mi się, że skrzypią same panele, wiec nie wiem czy taśma gumowa między legary, a płyty by coś*dała.
  4. Na stropie kleina mam położone legary (odstęp koło 60-70cm), na tym 2 x płyte mfp 18mm, na tym panele. Po 4-5 dniach od położenia podłoga zaczęła skrzypieć. Ściągneliśmy podłogę częściowo - płyty/legary obniżone. Zgaduje, że wskutek chodzenia i stawiania rzeczy legary obniżyły się. Poprawiliśmy kliny (tzn, mój "fachowiec", ja pomagałem by było szybciej), przykręciliśmy płyty mfp od nowa. Po kilku dniach to samo - podłoga skrzypi. Myślę teraz czy nie otworzyć jej znów, podbić*kliny i tym razem obsikać je dookoła pianką - to dobry sposób? Jeśli tak - ile pianka powinna schnąć? (zakładam, że niskoprężna) Może jest jakiś inny lepszy sposób? Niestety mowa o kawalerce, więc zdjęcie paneli i płyt (dwie warstwy - druga kładziona z przesunięciem) to sporo pracy, przesuwania mebli, agd.. Jeśli miałbym sposób, który zadziała to się*podejme, jeśli miałbym znów "próbować" to chyba nie porwę się*na 2 dni pracy. Jeśli macie jakieś doświadczenia - proszę, pomocy? Za mną*totalny remont, a zamiast cieszyć*się*mieszkaniem, to co krok to się*irytuje na to piszczenie. Myślałem, że przywyknę, ale pół roku mija, a mnie szlag trafia. Rozważałem wylewkę, ale szkoda mi tych ~1200zł wydanych na płyty mfp... pozdrawiam!
  5. tytułem wstępu... Mam na stropie kleina podłogę typu: legary (pomiędzy nimi jakiś syf i gruz), na to 2 x 18mm osb, na to panele. Człowiek, który kładł mi podłogę obniżał mi trochę legary (odgarnął rzeczy spod nich by obniżyć je ten 1-2cm) i to było fajne z jego strony, ale przez to (moim zdaniem) 2-3 dni po położeniu podłogi legary popracowały/osiadły. Podnieśliśmy panele/płyty, poprawiliśmy kliny (co nie było łatwe - kawalerka z aneksem, więc szuranie AGD w jedną stronę by panele ściągnąć spod nich, w drugą stronę by panele ściągnąć do końca.. ). Po 2-3 dniach znowu skrzypią- chociaż trochę mniej. Teraz wiem, że powinniśmy kliny czymś umocować typu pianką rozporową, ale trochę późno na to. realne pytanie Zastanawiam się czy by nie zrobić lekkiej wylewki, by mieć już święty spokój z podłogą, ale nie mam gdzie przenieść wszystkich rzeczy. Można zrobić wylewkę na 2 raty? --| |-------------------------- | pp | | | | | Ł | A | | | | | | --------- | | | | ----s----| | | | P | | | ------------------------------- pp - przedpokój Ł - łazienka A - aneks P - pokój s - ścianka ~metr wysokości z blatem postawić deskę między ścianką, a rogiem łazienki, wynieść gruz, wylać wylewkę w aneksie, po 2 tygodniach wylać w pokoju i przedpokoju. Realne?
  6. Zastanawiam się*nad Euroster 2026TXRX, ale czy ten algorytm PI znajdzie zastosowanie, skoro do kotła idzie i tak sygnał ON/OFF, a ewentualna modulacja mocy jest obliczana przez kocioł? Może po prostu Tybox 137? Oraz zastanawiam się*czy regulacja histerezy jest istotna, czy nie ma większego znaczenia przy posiadaniu normalnych grzejników (a nie podłogówki) Słowem - jest jakiś*sterownik lepszy do tego kotła/grzejników/małego mieszkania, czy brać cokolwiek i będzie działać tak samo?
  7. Mieszkanie na 3 piętrze w kamienicy. Nad nim lokal na 4 piętrze zrobiony na strychu. Zaznaczono na czerwono - usunięta ściana działowa, mam pozytywną opinię dotyczącą jej usunięcia. na niebiesko - nowy wymiar łazienki, ktoś kiedyś powiększył. I teraz tak - sufit w części po lewo - do ściany która była (na czerwono) jest z jakąś*twardą*zaprawą. Po prawej stronie natomiast sufit jest miękki, sypie się - trzcina i deski. Ale różnica materiałów to najmniejszy problem, zauważyłem, że w prawej części (tam gdzie trzcina i deski) sufit ugina się*do kilku centymetrów różnicy, część środkowa ewidentnie opada. Jeszcze dziś*pomierzę*dokładniej, ale zastanawiam się: 1)*jakie ugięcie jest dopuszczalne/kto to może sprawdzić 2) w przypadku większego ugięcia/zagrożenia - kto powinien zająć się*naprawą? sąsiad (na wycinku z planu - ten niżej) miał wymienianą belkę*stropową kiedyś, ale po pierwsze nad nim jest bezpośrednio strych (nade mną - jakiś lokal mieszkalny, pusty bo pusty, ale jest), po drugie on ma mieszkanie od miasta i miasto naprawiało.
  8. przeglądam ostatnie strony, przeglądam i nie mogę nic pasującego do mojej sytuacji znaleźć. Chcę wymienić 2 okna 1300x1600 + balkonowe 600x2270 mieszkanie w kamienicy 80letniej nie ocieplonej. Chce coś*taniego (nie najtańszego), co wytrzyma te 8-10 lat. Patrzyłem na Veka Perfectline (5 komór), wychodzi wtedy 2200 za okna (z vatem 8%), a 2850 za okna z montażem. Trochę tańsze są Ovlo classic - które mają 6 komór i szerszy profil, gwarancja niby tak samo na 5 lat - 1250 okna (vat 8%), z montażem 2100. O Ovlo jest trochę*opinii, że zalezy jak się*trafi, z jakiej fabryki wyszły. są jakieś inne na które mogę zwrócić*uwagę, które są dobre i w przyzwoitej cenie? Nie chcę przepłacać za super energooszczędność skoro budynek nieocieplony + nie chce inwestować w to mieszkanie niewiadomo ile kasy, ale tez nie chcę kupić czegoś*co za 3 lata będzie mieć problem z domykaniem czy coś takiego.
  9. Czy 28mm wystarczą to zależy od odległości pomiedzy legarami. (zmierzę jutro dokładnie) Na allegro w opisie nie piszą nic o 32mm, ale zadzwonie, zapytam, brzmi nieźle. Jasne, modrzew brzmi lepiej rzeczywiście od sosny, sprawdzę tylko jaką mam długość w najdłuższym miejscu, nie jestem pewien czy 5m czy 5.3 Googla pytałem, nawet "-tarasowa" bo tarasowych cała masa, i po odjęciu tarasowych niewiele zostało, tą aukcję znalazłem właśnie, ale 28mm może być ciut za mało, albo idealnie na styk. Chyba wolałbym mieć zapas niż robić na styk.. ale sprawdzę te odległości. A przepraszam, to nie była sosna, tylko świerk syberyjski: http://allegro.pl/super-szeroka-stropo-podloga-40x245mm-skandynawska-i4469941431.html W necie w okolicy Wwy niewiele firm prezentuje oferte, więc podzwonie jutro po prostu. A jak coś*to Wrocław nie jest tak daleko.
  10. Jutro podrzuce foty, tak by dopełnić wątek. Aczkolwiek desek jestem akurat dość pewien - były legary 80 lat, więc czemu miałyby nie wytrzymać teraz. Z wylewką miałem dylemat, są niby styrobetonowe np, które powinny być nawet lżejsze od tego co jest pomiędzy legarami, ale warto by się upewnić, a z kolei płacić komuś 1000 za ekspertyze też niespecjalnie kusi. (oczywiście wylewanie betonu trzymając kciuki że nic nie spadnie nikomu na głowę też się nie uśmiecha)
  11. Zastanawiałem się nad robieniem wszędzie wylewki. Ostatnio myślałem o wylewce w aneksie, a w pokoju wymienić deski. Ale w sumie, może rzeczywiście dać deski po całości. odejdzie problem z wyrównaniem poziomów (zwłaszcza że na granicy płytki/deski miałbym blat z krzesłami). Zastanowie się nad deskami po całości dość mocno. W deskach irytuje mnie to, że wszędzie są deski 12, 18 czy 22 mm, a na legary liczę minimum 30mm do 40 potrzeba. Znalazłem jedną sosnę norweską 40mm za ~60zł/m2 całkiem fajnie wyglądającą, chcę niedługo obejrzeć. Podpowiesz gdzie znalazłaś ten modrzew? Jaką ma grubość? 30cm gruzu - czyli masz pewnie strop klaina? Legar miałbym jeden do wymiany tylko, więc też stosunkowo mało pracy. W paru miejscach gruzu pomiędzy legarami mam mniej, więc myślałem czy by nie zmieszać go z keramzytem. Bo wylewka (pomijając wyrzucanie gruzu - mam kilku panów lubiących wino w okolicy) + panele najtańsze to koszt większy od porządnych 40mm dech, więc nie ma sensu.
  12. Witajcie! Zastanawiam się*i nie wiem co wybrać. W mieszkaniu mam obecnie deski, które są przybite do legarów. Pomiędzy legarami jest jakiś pył, gruz, szyszki.. I teraz widzę 2 opcje: 1) Deski trzymają się*dość mocno, są równe, nie skrzypią, nie kołyszą się - dlatego kusi mnie przybicie do nich płyt osb, a na płyty dać w jednym miejscu płytki, w innym panele. 2) Z drugiej strony - słyszałem i czytałem, że mogę zdjąć deski i wyjąć*gruz (legary rozumiem zostawiam), położyć*warstwę*steropianu, na to dać wylewkę styrobeton, a na to 3cm jastrych. Pomożecie z wyrobem? Zastanawiam się: 1. Ile cm wylewki styrobetonu, czy w efekcie będę miał podłogę na tej samej wysokości, trochę niższą? Jak policzyć to, np 3 cm od legarów, czyli ~= taka sama wysokość jak obecna desek? 2. Jakie są zalety 2 opcji? lepsza izolacja akustyczna, oraz ocieplenie (ogrzewać będę kotłem gazowym)? 3. Jeśli zdecydowałbym się*na 2 opcję*to czy powinienem zatrudniać*kierownika budowy? Facet od wylewek wydawał się*rozbawiony jak zapytałem czy ma ubezpieczenie i czy nic się*nie stanie. Na zdrowy rozsądek pewnie styrobeton waży mniej więcej tyle co ten gruz pomiędzy legarami i deski, ale czy na pewno?
  13. czyli rozumiem, ze lepszy turbo 7kW minimalnej mocy od kondensacyjnego 2,2kW minimalnej mocy. Tj lepszy uwzględniając różnicę w cenie 1300-2600zł. ok, to sprawa zamknięta, zamontuje turbo z poborem powietrza zza ściany. @Greengaz, dzięki! Idę poszukać kotła turbo z małą mocą minimalną, jakby ktoś coś znał to będe wdzięczny za sugestie.
  14. Mam Co to "PC pp"? Tutaj moje 2 uwagi: 1) Pracuje z domu, także za taryfę*G12 dopłaciłbym trochę. 2 komputery pewnie nie zniwelują oszczędności na grzaniu w nocy, ale kilka/kilkanaście % zapłacę więcej za dzień. 2) planuję sporą wannę, tutaj też pewnie kilka % drożej - bo w końcu nie planuje kąpać się*w nocy. czyli 1+2+3) farelka w łazience uruchamiana w dzień.. czy to już nie zrobi miesięcznie całkiem sporej róznicy i instalacja gazowa zwróci mi się*w 2-3 lata? kocioł gazowy 2f turbo to 1000zł wkład w kominie + 2300 kocioł + grzejniki i rury. Możliwe, że jakiś sterownik. Zakładam że w 6000 się*zmieszcze. Kogoś*łebskiego.. Szukałem, uwierz mi, szukałem. To jeden wciskał mi kondensacyjny piec jakiejś*firmy na V za 8000zł, inny kocioł turbo z mocą minimalną 12kW. Gaz mam doprowadzony - w mieszkaniu mam obecnie przepływowy podgrzewacz wody podpięty do gazu. Łazienka 160x210, a kuchnia jest w formie aneksu.
  15. Kogoś*łebskiego.. A jak takiego kogoś znaleźć? Jak znalazłem kogoś od piecy to 1 wciskał wręcz na siłe jakiejś firmy na V piec kondensacyjny za 8000zł, inny swoje, jeszcze inny swoje. W róznych wątkach czytam czasem wypowiedzi ludzi z których bije doswiadczenie i wiedza, ale nie natknąłem się*na żadnego z Warszawy. Gaz mam doprowadzony - w mieszkaniu mam obecnie przepływowy podgrzewacz wody podpięty do gazu i właśnie chcę go zamienić na kocioł turbo albo kondensat (skoro turbo 2000zł, a kondensat 3200 to już nie taka wielka róznica). Taryfa G12 - obecnie pracuje z domu. Laptop, niezalezny komputer + moje życie = troche bym dopłacił za prąd w dzień. Co to "PC pp"? Łazienka 160x210, a kuchnia jest w formie aneksu.
  16. Podałem powierzchnię - 33m2. Sufity ok 280cm. Mieszkanie narożne - jedna zewnętrzna ściana ma 2 spore okna + drzwi balkonowe, a do drugiej jest przyklejona druga kamienica od razu. Nade mną pustostan, pode mną starszy facet lubiący chłodek w zimę. Jeden sąsiad grzeje piecykiem na naftę i zachwala, ale wolałbym jednak coś*bardziej automatycznego.. Kamienica z roku 1930-któregoś, nieocieplona.
  17. A tak, to czytałem też. termet ecocondens gold 20 ma mieć moc 2,2-21,5 (ma mieć, bo wyjdzie może w sierpniu, może we wrześniu) A kotły turbo to taki z najmniejszą moca znalazłem od ok 7 kW... Bufor na CWU tzn pojemnik jakiś stały? Moje mieszkanie to kawalerka 33m2, grzejniki dopiero będę zakładał więc mogę dać przemiarowane trochę. Planowałem wodę przepływowo ogrzewać - zapotrzebowania dużego nie będę miał (wanna czasem - ale wtedy inne punkty nie będą pobierały ciepłej wody więc zakładam że kocioł mający CWU na poziomie ~20-21 kW by poradził sobie). Co byś wybrał w mojej sytuacji?
  18. Słyszałem że kondensacyjny to na większy metraż, ale wiem też, że zwlaszcza do tak małego mieszkania potrzebuję kotła modulującego do jak najniższej mocy - a kondensacyjne mają dużo mniejszą minimalną*moc niż turbo - dlatego rozważam kondensacyjny. uh - a na początku to miało być takie proste. dzięki.
  19. Dla kotłów do 21 kW by pasowało, ale to mieszkanie w kamienicy, więc chyba odpada rura koncentryczna. no to niech będzie rękaw pompowany i rura napowietrzająca za ścianą. Jeszcze jedno - przy 2 osobnych rurach kocioł kondensacyjny traci trochę na sprawności? czy w ogóle nie ma róznicy wtedy między kondensatem, a turbo?
  20. @Greengaz, no więc u mnie kominiarz proponuje miks 2 sposobów: 1) wkład do komina pompowany ciśnieniowo (bo komin skręca/krzywy) do odprowadzania spalin 2) pobieranie powietrza zza ściany- rura 80 z kratką, pod sufitem jakiś 3 cm płaska rurka i przy kotle przejście z tej rurki 3cm na 80 do kotła Tłumaczył mi, że tylko jego metoda montowania wkładu w krzywym kominie (te całe pompowanie atmosferyczne) ma atest i na rynku działa od lat 30. A przez to, że wkład na spaliny pompowany - to nie będzie miejsca między nim a kominem na doprowadzenie powietrza. okazuje się*że powietrza z komina obok ("okapowego") nie pobierze bo jeden musi zostać jako wentylacja grawitacyjna, czyli rura za ścianą by pobierać powietrze to moje jedyne wyjście. Brzmi sensownie? Czy są jednak technologie pozwalające zarówno wydalać spaliny jak i pobierać powietrze z jednego - skręcającego - komina?
  21. Witajcie, Był u mnie kominiarz, stwierdził, ze mój komin skręca, więc nie zamontuje w nim standardowego wkładu powietrzno-spalinowego, ale może podciśnieniem stworzyć*w nim rurę do odprowadzania spalin, a powietrze pobierze albo z komina obok (zamiast okapu), albo może mi puścić*rurę pod sufitem przez ścianę*balkonową na zewnątrz. Okap bym chciał raczej.. Ale myślę, że rura z zewnątrz zimą będzie pewnie chłodzić*mieszkanie w jakimś*stopniu (izolacja izolacją, ale..) A czytam w necie, że można zamontować elastyczną*rurę*(kilka róznych producentów widzę) w kominie, a powietrze pobierać*z tego samego komina wokół tej rury, czy to zawsze jest możliwe? Albo - są elastyczne rury powietrzno-spalinowe?
  22. BrodowskiG, przy grzaniu przez całą*dobę, czy z kilkugodzinnymi przerwami? Nie prysznic, a wanna. Kocioł dwufunkcyjny od 2000zł, rurki do grzejników sobie doprowadze, podpięcie piecyka niech kosztuje 300zł i sprawdzenie szczelności, wkład w kominie 1200zł, grzejniki niech kosztują 1000zł = ~od 4500zł instalacja. Przy 1000zł róznicy na sezon zwraca się prawie w 4 lata. A instalacja "ogrzewania prądem" też*pewnie z 1000zł kosztuje (2 grzejniki, do tego coś*do grzania wody), czyli róznica robi się*już*3500zł. Jaki kocioł, jakich firm warto kupić? Jeśli chodzi o wodę*to rozumiem, że może być: 1. przepływowo ( i czekam te 5-10 sekund na wode ciepłą w kranie) 2. wbudowany zasobnik np 40litrów (i czekam 2 sekundy) 3. wbudowany zasobnik + pompa (i nie czekam nic) Dobrze rozumiem?
  23. Odnośnie ciepłej wody to wiem - korzystałem z przepływowych podgrzewaczy, dlatego myślałbym o piecu ze zintegrowanym zasobnikiem choćby 40litrów. Bo pompka by zrobić*cyrkulacje wody jak od pieca do zlewu mam 2 metry to chyba jednak przerost formy.. Ja nie wynajmuje, tylko kupiłem to mieszkanie. Może za 4 lata wyprowadzę*się*i będę je wynajmował albo sprzedam - ale w obu opcjach centralne będzie atutem. Także rozpatruje perspektywę*dalszą niż*4 lata. Piszesz - przy małym zapotrzebowaniu na prąd.. nieocieplona kamienica, okna wychodzące na północ, ja pracujący z domu, czyli grzanie dzień i noc bez żadnej 8godzinnej przerwy - to małe zapotrzebowanie na ciepło?
  24. BrodowskiG, skoro liczysz takie koszty jak abonament za gaz, to po drugiej stronie płotu jest: zakup bojlera (czy innego podgrzewania wody), przykładowe 2 tys zł różnicy (ogrzewanie prądem droższe), oraz - teraz jestem w trakcie generalnego remontu - jak w marcu zdecyduje się, że chcę*gazowe, to zdejmowanie podłogi by puścić*rury do grzejników, kucie w ścianach i ogólnie jakaś robocizna - którą teraz i tak robie. bojler (czy inny podgrzewacz) + grzejniki + przykładowe 2000zł róznicy na pierwszy sezon zimowy + robocizna i materiały za które zapłaciłbym wiosną "drugi raz" - 3000zł? Czyli połowa tego co wydam na montaż instalacji gazowej. gentoonx, BrodowskiG - ale dlaczego nie gaz? Myślałem że to pytanie czy kondensacyjny czy zwykły piec dwufunkcyjny turbo, a nie czy gaz czy nie. Wszyscy mówią mi piec dwufunkcyjny (kocioł ), piec dwufunkcyjny. Plus mam świadomość*ile w zeszłą*zimę płaciłem za prąd i często w mieszkaniu miałem po 17 stopni, dogrzewałem gazem - ja wiem, 70m to nie 32, ale.. zaskoczony jestem, że obstawiacie prąd - i bez żadnego prawie argumentu. No bo ogrzewać prądem by sprawdzić*ile wyniesie mnie ogrzewanie, skoro wiem że to stara kamienica, ocieplenia nie ma i nie będzie w najbliższych latach, a remont robię*teraz?
  25. 80cm sciana z kominami sąsiadująca z klatką, 44/32 (i więcej w miejscu z kominami) ściana sąsiadująca z lokalem obok, 38.5 ściana zewnętrzna-ale "na niej" jest od razu ściana kamienicy obok, oraz 49 ściana zewnętrzna z 2 oknami (ściany między kuchnią, a pokojem nie ma)
×
×
  • Dodaj nową pozycję...