Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

acardo

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    22
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

acardo's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

14

Reputacja

  1. Dzień dobry Panowie (i Panie). Mam takie pytanie dla ludzi którzy mają lub mieli coś do czynienia z instalacją Internetu światłowodowego. Chciałbym podłączyć się do świata (internetu). Usługodawca przed instalacją światłowodu nakazał założenie rury RHDPE 25mm pod światłowód. Jeden ze znajomych mówił, że ze światłowodem trzeba uważać na zagięcia przewodu. Moje pytanie brzmi (patrz foto), czy jak sobie wyprowadzę 'peszel' pod taras to czy dam radę wejść do domu z tym kablem (światłowodem) w wywierconym już otworze (tam gdzie idą kable)? Czy może lepiej wiercic nowy otwór bardziej bezpośrednio na przeciw wyjścia peszla. Z góry bardzo wszystkim dziękuję za rady. https://imageupload.io/2mYGPZfMBoEeDrp
  2. Dzien dobry. Napisze na poczatku, ze nie mam wiele wspolnego z 'budowlanka' i w tych tematach jestem bardzo zielony, prosze o wyrozumialosc jesli palne jakas glupote. [Wybaczcie brak polskich znakow - pisze z klawiatury UK] Nareszcie pojawil sie u nas dostawca stalego internetu. Zrobil w drodze przylacza (studzienki). Niestety aby internet 'zamowic' dostawca musi miec wyciagniety poza ramy dzialki peszel. Takowego nie mam. Budynek jest od lat skonczony, kostka polozona etc. Chcialbym ten peszel pociagnac sam bo mysle ze jestem to w stanie zrobic i mam 2 opcje. 1 - Pociagnac go od garazu na zewnatrz dzialki ale musze wtedy zdjac z 10m kostki w miejscu gdzie staja samochody i boje sie, ze potem to moze osiadac. lub 2 - Pociagnac go bokiem dzialki, przy plocie i wtedy do zdjecia mam moze 1m kostki na ktorej nic sie nie dzieje. Opcja 2 wydaje sie o wiele latwiejsza ale niesie ze soba pewny problem, mianowicie nie bede mial opcji wejscia do domu przez garaz a musialbym z kablem internetowym wejsc do pokoju goscinnego. I tu dochodzimy do pytania wlasciwego: Zalozmy ze z jednym koncem peszla wyjde z gruntu w rogu tarasu / pokoju goscinnego (na zewnatrz budynku). Jak taki kabel wprowadzic do budynku? Czy wtedy na elewacji montuje jakas skrzynke i w tej skrzynce jest przejscie (otwor) do pokoju goscinnego? Kompletnie nie mam pojecia jak do tego podejsc. Dom jest ocieplony styropianemi posiada ogrzewanie podlogowe. Z gory dzieki za pomoc.
  3. Po dokształceniu: Zład wody: 130 - 140L (nie wiem jakie dokładnie są u dziadków rurki i ich zagęszczenie bo dom kupiony z rynku wtórnego, przyjąłem około 8m/m2 i rurka 14mm, pow. grzewcza 130m2). PC: Panasonic Aquarea 9kW (split) seria H
  4. Andrzeju, Niestety nie rozmawiasz ze specjalistą (przynajmniej nie w tej dziedzinie). Jestem laikiem, który gdzieś tam coś wyczytał i zadając pytanie tutaj szukałem rozwinięcia tej wiedzy.
  5. Dokładnie tak myślałem. Ale czy nawet jeśli zrobię dwa obiegi (jak chcą instalatorzy) to mogę ustawić sobie temperaturę wyjściową sam? Tzn. ustawię żeby PC dawała 30-35*C i do będzie 'szło' na podłogę i 3 kaloryfery? Zład wody z tego co wiem jest wystarczający, 2 piętra (łącznie 11 pomieszczeń) grzane podłogówką. Około 110m2 podłogi. PC ma być 9kW i bufor 50L. OZC wyszło z kalkulacji 10kW. Sąsiad dziadków (w 2gim lokalu bliźniaka) ma pompę 7kW ale lepszej klasy i daje elegancko radę.
  6. Dzięki za odpowiedź. Tak pompy (jednostki zewnętrzne) miałyby stać do siebie plecami. Jednostka sąsiada jest 15cm od płotu (siatki). Nasza jednostka miałaby być ustawiona około 30cm od siatki czyli odległość łączna byłaby około 45cm.
  7. Cześć wszystkim. Nie chciałem zadawać kolejnego pytania w już istniejącym więc wrzuciłem nowe pytanie. U dziadków jest ogrzewanie podłogowe (parter + piętro). Dodatkowo są 2 drabinki (grzejniki) w łazienkach i 1 grzejnik (zwykły aluminiowy) w garażu. Mamy w planach zainstalowanie PC. Instalatorzy byli już na miejscu i zaproponowali takie rozwiązanie. PC + bufor i dwa obiegi: 1 - Kaloryfery 2 - Podłoga ze sterownikiem Tech. Wyjaśnili to w ten sposób (poprawcie mnie jeśli palnę jakąś głupotę): Pompa daje wyższą temperaturę na wyjściu, ta woda idzie na kaloryfery. Z tej linii podłogówka (sterownik) dobierze sobie trochę chłodniejszej wody z powrotu, zmiesza to i puści niższą temperaturę na podłogę. Sterownik ma mieć czujnik temp zew i wew i sam sterować temperaturą podłogi. Wydaje się, że ma to sens. Jednak doczytałem, że PC najlepiej pracuje w niższych temperaturach i chciałem zapytać czy w takim systemie nie będzie problemu ustawienia pompy na zadaną temperaturę np. 35*C i ta woda będzie 'szła' na kaloryfery i podłogę. Zdaję sobie sprawę, że wtedy te kaloryfery będą chłodne ale w łazienkach też jest podłogówka i te kaloryfery tak naprawdę służą wyłącznie do suszenia ręczników. Jak zwykle dzięki za pomoc, nie jestem specjalistą a chciałbym pomóc dziadkom to ogarnąć. Zależy mi na jak najbardziej bezobsługowej obsłudze - dlatego padł pomysł tego sterownika podłogówki.
  8. Cześć. Mają u dziadków montować pompę ciepła. Dom to bliźniak i najlepszym (lokalizacyjnie) byłoby dla nas umieścić jednostkę zewnętrzną 'plecy w plecy' z jednostką sąsiada, oddzielone płotem - siatką (patrz zdjęcie). Zastanawia mnie czy taki montaż jest możliwy i sensowny? Orłem z fizyki nie jestem, ale chyba skoro te wymienniki będą ustawione 'plecy w plecy' to nie powinno być problemów z 'doborem' powietrza na ssaniu. Jak zwykle dziękuję za pomoc.
  9. Kaizen, dziękuję Ci bardzo za rzeczową odpowiedź. Jeśli pozwolisz to dopytam: Czy taki wniosek o zmianę na wyższą moc umowną jest rozpatrywany względnie szybko, czy mówimy tutaj o tygodniach oczekiwania? Czy ZE może odmówić zmiany na np. 10kW - 20A? Wiem, że to pytanie dość bezpośrednie ale czy sądzisz, że mogę śmiało podpinać tę pompę ciepła (zakładając że 'wepnę' ją w te mniej obciążone fazy) a w późniejszym czasie ew. wystąpić do ZE o zwiększenie limitu?
  10. Dzień dobry wszystkim. Na wstępie napiszę, że jestem laikiem, jednak trochę poczytałem zanim zdecydowałem się tutaj napisać. Prosiłbym o wyrozumiałość jeśli będę posługiwał się językiem nietechnicznym lub palnę jakąś głupotę. Planujemy z siostrą zmienić u dziadków stary piec kopciuch na pompę ciepła. Znaleźliśmy wykonawcę, który nam w odpowiada etc. Ich przedstawiciel był na oględzinach domu i generalnie wszystko ok ale gryzie mnie jedna rzecz związana właśnie z podłączeniem pompy ciepła. Poniżej załączyłem 'schemat' na którym będę opierał swoje pytania: Zacznę od kilku danych. Budynek 14 letni (dziadkowie kupili budynek rok temu.) 3 fazy Obecnie w budynku: pralka, lodówka, zmywarka, piekarnik, TV, bojler na wodę i w sumie tyle. Pompa ciepłą typu split, jednofazowa 7kW, 2 zasilania (jednostka zewnętrzna max 3kW, jednostka wewnętrzna max 3.5kW). Instalator powiedział, że taki zestaw przy 3 fazach w domu montuje się w ten sposób że jednostkę zewnętrzną 'komunikuje' się z jednostką wewnętrzną a z jednostki wewnętrznej idą dwa zasilania. Każdy z nich podłącza się pod inną fazę, żeby rozdzielić obciążenie (3kW na 1 fazę i 3.5kW na drugą). Oczywiście zapewniał też mnie, że non stop montuje takie instalacje i że te 3.5kW poboru pompy to jest max kiedy odpali się dodatkowa grzałka przy wielkich mrozach. Ja natomiast widzę to tak, że właśnie wtedy najmniej bym chciał żeby 'wywalało' dziadkom korki. Zakładając więc maksymalne obciążenie jednostki wewnętrznej na 3.5kW na jednej fazie i 3kW na 2 fazie to praktycznie mam te fazy maksymalnie obciążone i już może być problem. A gdzie lodówka, pralka, etc. Mam wrażenie, że coś mi umyka, czegoś nie rozumiem lub instalator po prostu 'nawija mi makaron na uszy'. I tu pojawiają się moje pytania: 1 - Dlaczego zabezpieczenie główne w domu jest 100A a przy liczniku na dworze jest 16A? 2 - Czy zmiana zabezpieczenia przed licznikowego na większe (np 20A) to sprawa prosta czy wymaga 'tańczenia tanga z dostawcą energii'? 3 - Czy pompę ciepła podłącza się przed zabezpieczeniem głównym w domu (jak na 'schemacie') czy po? 4 - Jeśli taką pompę (max pobór mocny 3.5kW) podłączę np. do P1 (fazy 1) to przy napięciu 230V pobierze 15A, jeśli do tego odpalę jakiś czajnik na tej samej fazie to domniemam, że 'wywali' mi zabezpieczenie 16A przy liczniku na zewnątrz? Z góry wszystkim dziękuję za pomoc. To jednak dla dziadków jest duża inwestycja, my im pomagamy to ogarnąć i nie chciałbym ich wpuścić w maliny. Schemat Kable przy liczniku Zabezpieczenie główne w domu Zabezpieczenie przelicznikowe, na zewnątrz budynku
  11. Powiedziano nam, że folia jest też izolacją przeciw wilgoci. Ale ta teoria tak naprawdę ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Finalnie zdecydowaliśmy się tego nie ruszać.
  12. Cześć wszystkim. Staram się ustawić Ojcu*piec w domku jednorodzinnym, ale ciągle pojawiają się jakieś spieki etc. Czy ktoś patrząc na zdjęcia może poradzić jakie ustawienia powinienem 'zmienić' i na jakie? Piec: HEITZ EKO3-16 (16kW) Ekogroszek: Sobianek Lew (Gold) Ustawienia pieca: Piec: 65*C Woda i CO: 50*C Moc nadmuchu: 35% Praca podawanie: 12s Praca przerwa w podawaniu: 70s Nadzór podawanie co: 10 min Spalanie wychodzi mniej więcej worek (25kg) na dwa dni. Zdjęcia płomienia w trybie praca, żaru w nadzorze i samego popiołu pod tym linkiem (forum strzela focha jak chcę tutaj dodać zdjęcia): https://imgur.com/a/8J3ajni Z góry dzięki za pomoc.
  13. Cześć. Mój Ojciec niedawno kupił bliźniaka. Jako że sam ma mało sił to staram się mu go pomóc odnowić. Moja wiedza budowlana jest generalnie bardzo ale to bardzo podstawowa w związku z tym posilkuje się stronami i formami. Właściwe pytanie: Zrobiłem mały 'wykop' pod ścianą budynku i zauważyłem że to tylko pomalowany styropian. Czy należałoby założyć w tym wypadku folie kubelkowa? Ojciec chciał położyć kostkę za parę tygodni i kiedy rozmawiałem z nim o folii kubelkowej jest dość sceptyczny bo 'mówią że potem się w tym robaki wylegaja etc'. Chciałbym was (bardziej doświadczonych) prosić o radę. Zdjęcie 'wykopu' : https://imgur.com/a/gPQJdmS
  14. Udało się. Jak się okazało wkładka powinna wyjść sama, po prostu była tak zastana że potrzebowała naprawdę mocnej terapii mlotkowej. Ta wkładka też się zdejmuje jak się okazuje. Wysowa się w górę ale też była tak zastana że musiałem ją potraktować młotkiem jakbym chciał ubić dzika. Wszystkim dziękuję za rady!
  15. Problem rozwiązany. Jak się okazało klamka chodzi też w górę..... dla mnie nowość ale tak to widocznie dziala.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...