Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jarszcz

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    282
  • Rejestracja

1 obserwujący

O Jarszcz

  • Urodziny 01.01.1992

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Cz-wa
  • Województwo
    śląskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

Jarszcz's Achievements

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) (3/9)

10

Reputacja

  1. Zehnder jest całkiem dobrym urządzeniem choć ostatnie modele miały kłopoty techniczne (odpływ wody - zalanie wentylatorów, kruszący się styropian z izolacji, hałas wywołany źle wyważonymi wentylatorami) ale to tylko w poszczególnych jednostkach z którymi się spotkałem. W tej półce cenowej możesz zainteresować się marką Comair, wg. mnie lepsze urządzenie od Zehndera w tej samej lub nawet lepszej cenie. Mistrala odradzam. Mimo że kolega wyżej zrobił taki piękny wywód porównawczy, gdzie mistral króluje nad zehnderem. W wielu przypadkach ta centrala to kłopot dla uzytkownika. Zainteresuj się również marką Thesslagreen. Dobra konstrukcja i podejście do klienta od strony producenta.
  2. Instalator na zakończenie prac powinien wziąć anemometr do ręki (pomiar) i wyregulować instalację przy pomocy anemostatów, żebyś miał w danym punkcie założoną wydajność.
  3. Ciekawe czy masz prawidłowy odczyt, przy podciśnieniu zazwyczaj wychodzą lepsze osiągi odzysku ciepła, a u Ciebie wyrzuca aż 9oC. Kanały masz dobrze zaizolowane?
  4. Drogi, ale skuteczny. Potwierdzone przez wielu inwestorów polskich jak i zagranicznych. Jaka jest aktualna cena nie wiem, ale od katalogowej dawali dobre rabaty, więc opłacało się montować. Wg. mnie ilość nie ma dużego znaczenia, tylko ich umiejętność użycia. Jaki problem zakręcić całkowicie anemostat w pralni kiedy się nic nie pierze i nie suszy, tak samo w garderobie, wiatrołapie kiedy jest problem z suchym powietrzem?
  5. Zgadza się, nawilżacze to nietani temat. Fajnym i skutecznym rozwiązaniem jest nawilżacz od holenderskiego producenta Comair. - dostępne w PL link do karty technicznej urzadzenia: http://comair.pl/files/PDF/Higroplus_informacje_2015.pdf Jak powyżej - powinieneś ograniczyć wentylację zwłaszcza podczas silnych mrozów, żeby zbyt dużo wilgoci nie wyrzucać. Czy ilość wywiewów ma tu coś do rzeczy? Raczej wydajność instalacji. Największy problem z suchym powietrzem jest kiedy nie ma nikogo długo w domu, bo wilgoci się nie wytwarza (gotując, piorąc, biorąc kąpiel itd.) a wentylacja pracuje non stop.
  6. Stopery albo słuchawki... Przy wentylacji lepiej nie grzebać i nie zatykać.
  7. Żeby ktoś się wypowiedział konkretnie, to i konkrety musisz podać. Ile nawiewów, wyciągów? Ile metrów przewodów? Zaproponowali Ci TOP'owy rekuperator. Doświadczenie producenta jest wzięte z innej firmy matki, więc o samo urządzenie nie ma się co martwić, bo dobry wybór. Przewody jedne z tańszych - średnia jakość, jeśli skrzynki metalowe to też cenowo niższa półka. Nie wiadomo ile za robociznę sobie policzyli, średnio jest to 200-220zł od punktu (nawiew, wyciąg, czerpnia, wyrzutnia) Rekuperacja nie jest tanim rozwiązaniem, ale korzystnym dla komfortu mieszkańców. Na ile ty wyceniasz swój komfort? Wolisz mieć dobrze czy tanio? Zawsze możesz zrobić instalację z aluflex'a i dorzucić Lunę Dospela, wyjdzie dużo taniej i działa! Są uzytkownicy forum którzy tak własnie zrobili, sami!
  8. 1. Tak mogą. Kanały WM puszczasz w styropianie pod podłogówką. Grubość wylewki nad wm+podłogówką zawsze nie mniej niż 5 cm. Jaka będzie pełna wysokość posadzki? Musisz obliczyć. Zależy od tego jakie średnice przewodów i jaką wysokość izolacji przyjmiesz. 2. Należałoby obliczyć jaką długość przewodów otrzymasz w ten sposób, aby nie przekroczyć oporów w instalacji, bo słabe wydajności na zaworach wyjdą. 3. Dokładnie tak. Pamiętaj o zaizolowaniu kanałów.
  9. Wentylacja w takim pomieszczeniu to i tak mała wartość nawiewu, więc czy to będzie 25m3/h czy 50m3/h to przeciągu nie robisz, a oddychać musisz. Pokój na poddaszu wg. mnie powinien mieć 2 przewody: -większy nawiew zapewni lepszy komfort, zwłaszcza w lecie -przewody na poddasze zazwyczaj są najdłuższe, więc ułatwi to pokonanie oporów i pozwoli na uzyskanie odpowiedniej wydajności instalacji.
  10. Zgrubnie odkurzyć filtr, jak jest mimo wszystko zapchany to wymienić, najlepiej oba naraz. Wymianę najlepiej przeprowadzić co 3 miesiące, przy czym najkorzystniej przed i po okresie grzewczym, bo wtedy są najbrudniejsze.
  11. Instalatorzy mogą legalnie zrobić instalację na 8% VATu, więc przy instalacji za ~10tys. masz 1,5 tys złotych na robociznę, dołożysz 500 zł i masz fundusz na zatrudnienie ekipy. Jak by nie było zrobią to szybciej i lepiej niż niejeden inwestor, który bawi się w to pierwszy raz, a projekt dorzucą w ramach zakupu i i montażu instalacji. Co do samej WM, również "za". Jedni mają "samoróbki", inni instalacje za 30 tys, jednak najwazniejsze jest to że jednak jest to WM z rekuperacją, bo różnica w użytkowaniu i komforcie jest znacząca. Wymiana filtra raz na dwa, trzy miesiące to przyjemność, kiedy widzisz ile syfu zostało zatrzymane i nie wpadło do środka.
  12. [quote=forscher;7036246 Czy ktoś z Was uzytkuje rekuperator Viessmanna o nazwie Vitovent 300-W ?? Jakie są Wasze opoinie o tym sprzęcie? Vitovent to stary model Brinka, w skrócie: są nowsze i lepsze na tym poziomie cenowym.
  13. Jeżeli stosujesz filtry wyższej klasy (np. F7, F8) zamontuj na czerpni przed rekuperatorem skrzynkę filtrową kieszeniową, z filtrem klasy G3, G4. Skrzynka zapewni filtrację wstępną - zatrzyma kurz, pył, owady, nasiona roślin itd. Wtedy na filtrze F7/F8 będzie tylko mikrobrud który przepuści G3/G4. Taki myk pozwoli Ci dużo rzadziej wymieniać drogie filtry F8.
  14. Centrale niemieckiego producenta PAUL również.
  15. Rekuperator to wbrew pozorom proste urządzenie, nie wiem w jakim stopniu można je jeszcze ulepszyć, podstawa to dobry wymiennik i niezawodne silniki w wentylatorach np. takie jak EBM. Skoro chcesz mieć przez ok. 10 lat taką centralę, weź coś niezawodnego i sprawdzonego. Ja stawiam na COMAIR, 5 lat gwarancji, lokalny i jedyny polski dystrybutor na rynku od ponad 6 lat z ofertą sprawdzonej i niezawodnej marki holenderskiej.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...