Markas
Użytkownicy-
Liczba zawartości
31 -
Rejestracja
Markas's Achievements
SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)
10
Reputacja
-
Witam Casandro. Bardzo się cieszę, że jesteś już tak daleko. Ja w końcu znalazłem projekt który połączył moje wszystkie zachcianki. Jest to HG-H5G parterowy z garażem. Załatwianie działki trwało ponad rok. Od czerwca trwało załatwianie pozostałych formalności. Wreszcie od 2 listopada mam pozwolenie na budowę. Dzisiaj właśnie zaczęli kopać fundamenty. 16 list. zalewam ławy i do końca miesiąca chcę zrobić stan "0". Z pierwszymi promykami słońca na wiosnę zaczynam dalszą budowę.
-
Witam. Bardzo mi miło Agatko. Z doświadczenia wiem, że zanim wybrałem projekt do budowy przeglądałem godzinami różne. Siedziałem na forum nocami i dniami. A tu nagle "plum" i jest to o czym myślałem. Myślę, że już niedługo dostanę pozwolenie na budowę. Chciałbym przed zimą zrobić stan" 0 " Co do ceny to sami wiecie na ile Was stać tak aby nie zarzynać się na całe życie. Na przyjemności też trzeba coś mieć. Pisz o swoich poszukiwaniach a zawsze ktoś Ci coś podpowie.
-
Witam ponownie. Żono Jacka, może masz jakieś imię (napewno ładne ). Takie oficjalne zwracanie się" Żono Jacka" do młodej kobiety trochę mi nie pasuje. Wolałbym po imieniu. Co Ty na to? Mam na imię Janusz. Nie wiem ile projektów już przejrzeliście ? Proszę nie zrażajcie się trudnościami w wyborze. Za nim zostanie wybrany ten do budowy, wiele razy jeszcze siądziecie i będziecie zastanawiać się, który wybrać. A za takie uwagi do projektu trzeba być wdzięczną. Forumowicze zazwyczaj piszą o swoich odczuciach bo budują, lub już wybudowali i na bazie swoich doświadczeń próbują podzielić się swoją wiedzą z takimi jak my. Zawsze jednak musisz zachować dystans. To ty będziesz budować i to ty zdecydujesz jak masz mieszkać. Pamiętaj jednak o starym przysłowiu" nie wyważa się otwartych drzwi" Ciesz się że na twoje pytania znajdujesz odpowiedzi. Zadawaj jak najwięcej pytań na forum a zobaczysz ilu forumowiczów chętnie Ci doradzi. Forumowicze jest to specyficzna rodzina doskonale się rozumiejąca i na wzajem się wspierająca. Przejrzyj dokładnie stronę główną. W poszczególnych blokach możesz zadawać wszystkie pytania na które nie znasz odpowiedzi.
-
Żono Jacka. Oglądałem projekt, który cię zauroczył. Extra domek. Jest to naprawdę okazały budynek, dachu też nie brakuje. Nie chcę Cię straszyć ale z wykończeniem będzie to około 370-400 tysięcy. Odpisuję Ci dlatego, że sam od stycznia borykałem się z wyborem projektu. Pierwszy wybór padł na Emanuelę (piękny domek, oglądałem kilka wybudowanych). Stwierdziliśmy jednak, że na starość nie będziemy chodzić za każdą potrzebą po schodach na górę ( mam 51 lat ) i zacząłem szukać domu parterowego. Padło na Jarząba G. Miałem już w paluszku wszelkie kosztorysy, sposoby budowania i ceny wykonania obu projektów. Zupełnym przypadkiem trafiłem na stronę HG Atelier. I tu doznałem olśnienia. Zobaczyłem projekt HG-H5G. Znalazłem w nim wszystko co chciałem mieć w domu ( Jarząb mi tego nie gwarantował). Załatwiłem wszystkie sprawy z działką( trwało to rok) Kupiłem projekt. Dostałem warunki zabudowy i pozwolenia na podłączenie gazu wody i prądu. Czekam na pozwolenie na budowę. Chcę jeszcze w tym roku zrobić stan O czyli fundament. Obecnie jestem na etapie uzgadniania cen na materiały i robociznę. Ten domek w stanie surowym zamkniętym ponoć ma kosztować 240 tys. A gdzie instalacje, kafelki podłoga itd. Próbowałem znaleźć kogoś kto budował dom z tej pracowni ale mi się nie udało. Życzę Wam dużo wytrwałości w dążeniu do realizacji swoich marzeń. Zastanówcie się jednak czy potrzebujecie tak dużego domu?
-
Casandro. Wiem, że to naprawdę dylemat, jakie materiały wybrać. Ja odwiedzałem budowy i najbardziej przypadła mi do gustu budowa domu z Ytonga. Czysto, prosto, szybko i w brew pozorom nie drożej od innych technologii. Ważne że niewiele materiałów ma współczynnik przenikania ciepła u=0,29 Ciepły dom) Musisz podjąć decyzję już teraz skoro ruszasz z budową i tego Ci nie zazdroszczę. Mieszkam niedaleko Gorzowa więc gdybyś pozwoliła to chętnie od czasu do czasu podglądałbym jak Wam idzie. Ja pewnie ruszę dopiero za parę miesięcy. Bardzo wolno idą mi wszelkie spawy papierowe . Niektóre trwają już 10 miesięcy. Ja chyba będę budował tak: - ławy tradycyjnie , beton zbrojony wylewany do wykopów na folię, bez deskowania - ściany fundamentu z keramzytowych pustaków 38 cm szer. których nie trzeba ocieplać , jedynie zaizolować przed wilgocią jak w tradycyjnych - ściany zewn. nośne Ytong 36,5 jednowarstwowo - ściany wewn. proponują z Silki gdyż ma lepsze właściwości akustyczne od Ytonga ( ciszej w domu ) - strop wraz z więźbą jako całość z gotowych elementów w technologii prefabrykowanej konstrukcji z litego drewna łączonej płytkami kolczastymi. ( normalnie strop Teriva, beton na jego wylanie i drewno na więźbę sporo kosztuje nie mówiąc już o robociźnie ) w mojej technologii strop drewniany lekki i za darmo gdyż jeżeli wykonują całość ( razem z montażem na budowie – dwa dni) płacę tyko za więźbę. Cenę za więźbę wraz ze stropem liczy się średnio jako 110,00 PLN za m2 stropu (sufitu nad parterem) + około 3500,00 za montaż z łatami i kontr łatami. - dach z dachówki Braas podwójna S . Dalej to już szczegóły. Pilnuj aby przy robieniu fundamentów zrobić przejścia (otwory) na rury do wody, gazu, kanalizacji, kabli elektr. i koniecznie jeżeli planujesz kominek na rurę około fi 120 do doprowadzania powietrza pod palenisko. Zadbaj aby jednocześnie z fundamentem wykonali wylewki zbrojone pod kominy i w miejscu gdzie będzie kominek. Jeżeli planujesz ściany z betonowych bloczków, nie oszczędzaj na izolacji cieplnej. Na całej pow. Pod podłogi na ubity piach kładzie się tzw. Chudziak na to folia ,styropian ,wylewka . Poradzono mi aby kosztem około 100 paru złotych położyć również zwykłą cienką folię pod chudziak . Brzegi folii powinny nachodzić na całą szerokość ściany fundamentowej. Będę wdzięczny za weryfikację moich teoretycznych wiadomości z Twoimi z placu budowy.
-
Do tej pory byłem zdecydowany na budowę Manueli. Dzięki Forum wiedziałem już oniej prawie wszystko. Technologie i ceny miałem w jednym palcu. Prawie ekspert. Odwiedziłem kilka wybudowanych Manueli. Np. przy samej drodze w Kożuchowie tj na trasie Żagań- Nowa Sól stoją dwie obok siebie jak cacka. Na nowo budowanym osiedlu za Gorzowem chyba w Różankach tj. na trasie Gorzów Wlkp. - Barlinek jakieś 3-4 km za brukiem po lewej stronie wśród nowych domów stoi fantastyczna , piękna , pełna gracji ,mówię Wam fantastycznie wyglądająca Manuela z niebieskim dachem. Jest to dla młodej rodziny funkcjonalny i bardzo estetyczny dom. Piszę dla młodej rodziny gdyż to że właśnie skończyłem 50 lat ostatecznie zdecydowało, że mając na uwadze fakt, że będę tylko coraz starszy niestety muszę wybrać projekt domu parterowego. (Manuela zostanie jednak moją niespełnioną miłością). W związku z powyższym proszę o kontakt osoby budujące Dom pod Jarząbem G. Jest to dom parterowy 111 m2 z garażem 20m2 i z poddaszem możliwym do zaadoptowania. Może ktoś na Forum zna miejsca gdzie o tym projekcie są jakieś dane.
-
ankalenka w twojej wypowiedzi naprawdę widać profesjonalizm bankowca w podejściu do tematu. Wdzięczny Ci jednak jestem za usystematyzowanie pewnych faktów. Jestem przekonany, że pomoże to jeszcze niezdecydowanym w podjęciu decyzji, a już budujących utwierdzi w trafności ich decyzji. Nam może producent Ytonga zaproponuje pracę w ich dziale reklamy??
-
Kochani. Wszyscy, którzy zaczynają budować z Ytonga. Uważnie przeczytałem wasze obserwacje z irytujących rys na ścianach. Wiem, że jak już są to niewiele można zrobić tylko ciągła kosmetyka. Może moje uwagi trochę pomogą tym, którzy są przed a może w trakcie budowy. Poznałem gościa, którego firma buduje we Wrocławiu non stop różne domy min. z Ytonga. Zaprosił mnie na budowę dwóch domów z Ytonga i krok po kroku od fundamentów po strop wyjaśniał, jakie niebezpieczeństwa na mnie czekają. Z praktycznego punktu widzenia z całym naciskiem zaleca, aby jednak budować dwuwarstwowo- 24 Ytong + 12 cm styropian i tynk na siatce.Ale to na koniec. Zaczniemy od pierwszej warstwy. Otóż należy na izolacji ściany fundamentowej położyć na całej szerokości minimum 4-5 cm betonu i to 25. Dalej budujemy normalnie. Szczególną uwagę należ jednak zwrócić na równomierność rozłożenia zaprawy Ytonga 2-3 mm na całej szerokości bloczka. Pokazywał mi jak nawet pilnowana ekipa robi tak, że na bokach na całej długości brakuje 2 cm zaprawy. Przez to później bloczki bardziej pracują. Przy nadprożach należy dawać większe zakładki około 20-25 cm i nie martwić się ze wyjdzie ze 3-4 bloczki więcej. Przed ułożeniem np. stropu Teriva lub innego powtarzamy to, co na dole . Na całej szerokości ściany warstwa betonu 2-5 cm. Dopiero na tym układamy belki stropowe. Ytong jest kruchy a takie rozwiązanie powoduje równomierne rozkładanie obciążeń ze stropu i mniejsze działanie sił, które później powodują pęknięcia. Dalej przy tynkowaniu wewnętrznym koniecznie przy otworach drzwiowych , łukach dużych oknach , kominie kładziemy od sufitu do 2/3 wysokości ściany siatkę. Również w rogach i pod sufitem ścian nośnych wewnątrz wstawiamy paski siatki coś jak na łączeniu płyt gipsowych. Po tynkowaniu siatek nie widać a co najważniejsze i pęknięć. I jeszcze bardzo ważna sprawa . Przy budowie ścian zewnętrznych należy planować ściany działowe i wmurowywać poszczególne bloczki, aby stanowiły monolit. Nie "doklejać" ścian. Wstawiając tylko druty , czy specjalne taśmy metalowe. Wybaczcie że się rozpisałem ale byłem , widziałem i Wam przekazuję abyście później powiedzieli " zrobiłem wszystko "
-
Dzięki za wasze wypowiedzi. Ufałem, że Ytong to dla mnie najlepsze wyjcie i teraz moja decyzja jest ostateczna. Buduję z Ytonga 36,5 Mam prośbę do wszystkich którzy budowali z Ytonga a strop z Terivy. Czy wieniec szalowaliście od środka i z zewnątrz deskami i laliście beton. Może używaliście bloczków stropowych Ytonga a może jeszcze inaczej.?
-
Chcę budować Manuelę z Ytonga. Dzisiaj jednak potencjalna firma która mogłaby mi budować dom odradza stanowczo ścianę jednowarstwową 36 cm z Ytonga. Uważa, że powinienem budować z Ytonga 24 cm plus 12 cm ocieplenia styropianem. Twierdzą, że Ytong jest kruchy i wszelkie narożniki łatwo uszkodzić. Najważniejsze jest jednak to że mury pracują i na cienkim tynku ściany jednowarstwowej pojawiają się delikatne rysy które są niestety widoczne zarówno w środku jak i na zewnątrz. Czy macie takie same spostrzeżenia?