Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

cav87

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    16
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez cav87

  1. cav87

    Problem z Buderusem gb072-14

    W komin, powinieniem umiescić w cudzysłowie. Nie było opcji na zagotowanie wody, bo woda z kotła była od razu mieszana w sprzęgle z zimną wodą. Nie wiem jak zbudowany jest w środku rozdzielacz ze sprzęgłem ale poprzez odwrotne podłączenie nie było prawidłowego przepływu. Na początku tematu dokładnie opisałem objawy jakie występują tj. kocioł mógł grzać na maxa 82*C a na grzejniki nie szło wiecej niz ok 55*, a przy 55*na kotle max na grzejniki to ok.38. Spalanie gazu wynosiło w takim wypadku w zależności od temp. zew. nawet 20m3 na dobę. Obecnie(godz 11:30 , grzeje od 3h) na kotle mam 45,5* RC300 wymaga temp. 41*, temp. zmierzona 40,7*, moc palnika 28%, temperatura wew. 22,5*, zew -2.; Spalanie ok 4-5m3 doba. Przez 2 lata, zrobiłem masę zdjęć, odczytów i notatek ale chyba nie muszę nikomu niczego udowadniać? Dla przykładu podam, że w analogicznym okresie 19.10-7.12 poszło mi 701m3 gazu a w tym roku 7.10-9.12 335m3( do czasu korekty przy temp +10-0 szło ok 10m3/doba, po korekcie idzie jak wspomnialem 4-5m3 przy tem. ponizej 0)
  2. cav87

    Problem z Buderusem gb072-14

    Tym właśnie się sugerowałem, sprawdziłem w papierach co mam a czego nie, odnalazłem dokumentacje techniczną, poprosiłem kilku producentów o szczegółowe pdf'y i eureka. Banalnie prosta korekta sprawi że wydam więcej pieniędzy na przyjemnosci a nie do pgnig. Wydaje mi się, że poszła w komin. Kocioł pracował tak jak trzeba czyli osiągał zadaną temperaturę, ale już na pierwszym przystanku, czyli sprzęgle woda była mieszana w sposób nieprawidłowy i taka szła na grzejniki. Kocioł otrzymywał info o zapotrzebowaniu i grzał na maxa non-stop, a tak powinien zachowywać się przy -20. Jak widać taka sytucja trwała 2 zimy, mam nadzieje, że nie odbije się to na żywotności kotła.
  3. cav87

    Problem z Buderusem gb072-14

    Temat po 2 latach został rozwiązany. Powodem było złe podłączenie kotła do rozdzielacza ze sprzęgłem.
  4. cav87

    Problem z Buderusem gb072-14

    Po włączeniu ogrzewania w tym sezonie przyszedł mi do głowy pewien pomysł. Mianowicie łopatologicznie sprawdzenie sprawności pracy kociol>instalacja. Co zauwazylem- po zakreceniu 5 z 11 grzejnikow całość chodzi tak jak bym chciał! Temperatura z kotła pokrywa się z temp. Na grzejnikacj. Po odkreceniu wszystkich sytuacja wraca do stanu początkowego czyli nie przekracza 40* Co powinienem sprawdzić?
  5. cav87

    Problem z Buderusem gb072-14

    wydaje mi sie ze nie, bo drugi obieg na podloge jest ok. Chociaz w grupie pompowej na dole jest cos w rodzaju sprzegla hydraulicznego,ale tak jak napisalem na podlogowke idzie temp z kotla a na grzejniki nie.
  6. cav87

    Problem z Buderusem gb072-14

    Tak właśnie zrobiłem, na belce grupy temp jest już niższa o 5*, na kroccu przed zaworem juz 7* a za zaworem wiadomo. W opcjach rc300 widzę że jest opcja " podnoszenie dla zaworu mieszkającego" ustawiona na 5K, może to jakiś bufor kotła? Rozmawiałem z panem z afriso, ustawilismy zawór w 100% dobrze, czyli cała woda z kotła bezpośrednio na grzejniki i niestety dalej jest ok 15* niższa. Nawet żeby była jakaś strata na odcinku od zaworu do grzejnika to zaraz za zaworem powinna być przeciez temp. Z kotła... Przy ustawieniu na kotle max, na grzejniki dozwolone max 85, udalo sie osiagnac 52* na grzejnikach.
  7. cav87

    Problem z Buderusem gb072-14

    ok, powiedz mi tylko jak to zrobic:bash: Przy otwartym zaworze z kotla wychodzi mi 55* a za zaworem 3drogowym mam juz ok 40* i tyle idzie tez na grzejniki.
  8. cav87

    Problem z Buderusem gb072-14

    Zgadzam sie z Toba. Ale dlaczego woda z kotla o temp. 55* jest od razu podmieszana do temp 39 i taka puszczona na grzejniki? Aby dac wiecej na grzejniki, na kotle musze ustawic w okolicy max czyli ok 80* z tego co pamietam, ale co z kondensacja? Mam przykladowe zdjecie przy temp. zew. ok -20* i dokladnie przedstawiony opisywany problem. Kociol wie, ze wymagana temp. zasilania to 55* ale maksymalnie pusci jak w tym przypadku 42.
  9. cav87

    Problem z Buderusem gb072-14

    Sugerujesz abym ustawil kociol 0/1 np. wg temperatury pomieszczenia? Nie wiem czy do konca sie rozumiemy, wg mnie problemem jest to kociol 14kw nie ogrzewa domu tak jak elektryczny 3kw... A moze mam za malo przewymiarowane grzejniki, dla niskiej temteratury zasilania? Dla przykladu w pokoju gdzie grzejnik ma miec ok 800W mam ponad 1300W...
  10. cav87

    Problem z Buderusem gb072-14

    Nie, to byla 2 zima. Zdawalem sobie sobie sprawe ze pierwszy sezon bedzie najgorszy, za sprawa zimnych materialow i duzej wilgoci,dlatego dom zostal osuszony do wilgotnosci 30%-powietrze i chyba 2-5% wylewki/tylnki-mierzone sonda. Ale drugi sezon nie przyniosl oszczednosci. Elektryczny pracowal jako dogrzewacz z gazem, na zasadzie "w domu 19, trzeba dogrzac" i momentalnie mozna zrobic 30*,przy otwartych drzwiach cieplo rozchodzilo sie na caly dom.Mysle ze gdyby wylaczyc kociol,sam elektryczny da rade ogrzac domu(no moze nie lazienke z plytkami i ostatni pokoj,czy pralnie) Oczywiscie na sterowniku zmienialem nastawy, wpływu pomieszczenia. Z moich obserwacji,wynika ze dom jest cieply bo po nagrzaniu np do 25* w dzien, rano jest 22*-mowie o siarczystych mrozach. Elektryczny pobiera 1kw/h przy wydajnosci cieplnej 3kw, przy prostej kalkulacji, czysto teoretycznie, nawet z przymruzeniem oka ze sezon grzewczy to 180dni x 10kwh x 50gr/kwh= 900zl no ale nie 4000zl... Gaziak przy takich ustawienich jak podalem z reguly pokazuje modulacje palnika do 30%- czasem rano przy starcie np 37%, a nie jest niczym ograniczony. Oczywiscie moge na kotle ustawic 80*, podniejsc krzywa, pompe kotlowa na max,wtedy na grzejniki pojdzie 60* ale chyba nie o to chodzi...
  11. Witam, 2 lata temu pisalem na forum w sprawie wyboru kotla gazowego.Dodatkowo przeczytalem caly watek "jaki piec wybrac" i zapadla decyzja o zakupie gb072-14. Domek byl nowy, 100m2+24m2 garaz(nie ogrzewany bo w zimie jest +10*) Ocieplony grafitem organiki 15cm na scianach, 10cm grafitu na podlodze, 20cm grfitu na stropie, drzwi drewniane 0,9, okna 3szybowe 0,7. Zapotrzebowanie domu na cieplo 8,4kw. Przewymiarowane grzejniki wraz z podlogowka w stosunku 70/30. Oczywiscie 2 osobne obiegi z rozdzielaczami na grupie pompowej(2 pompy grundfosa alpha 2 L25-40) z 2 modulami mm100 i pogodowka wraz ze sterownikiem pokojowym rc300. Na kotle ustawione na 55*, krzywa dla grzejnikow 0,9 dla podlogowki 0,4. I teraz zagadka, dlaczego w domu mam zimno a zuzycie gazu to 2000m3 na sezon zimowy? Temperatura na zasilaniu przy -20* na zew. to max 39*(na grzejniki, z kotla do grupy pompowej idzie 55*) Po zakupie grzejnika elektrycznego 3kw, w domu moge miec nawet 30* w duze mrozy, natomiast gazowka zeby podniesc np. z 18 do 22( juz przy podniesieniu krzywej) potrzebuje 2 dni i to z wylaczanym obnizeniem w nocy. Pamietam ze nawet w maju tego roku,gdzie wiosna byla zimna poszlo mi 200m3 gazu!! Na cwu potrzebuje 19m3 miesiecznie. Kociol jest sprawyny, na wydrukach wartosci ksiazkowe... Czy jest chetny, aby troche mi pomoc?
  12. Za strona producenta " Sterownik Super CAR pełni następujące funkcje: przejmuje funkcję panelu sterowniczego kotła działa jako termostat pokojowy z programowaniem tygodniowym (4 cykle na dobę, 2 poziomy temperatur) może (w zależności od ustawień) zmieniać temperaturę czynnika grzewczego w oparciu o różnicę pomiędzy nastawioną a odczytaną temperaturą wewnątrz pomieszczenia automatycznie dopasowuje krzywą grzania umożliwia dobowe programowanie podgrzewu w.u. w kotłach z zasobnikami (1 cykl na dobę) na wyświetlaczu pokazuje wartości: temperatury otoczenia, temperatury czynnika grzewczego, temperatury ciepłej wody użytkowej, funkcję realizowaną przez kocioł, kody zadziałania zabezpieczeń kotła, aktualny czas i dzień tygodnia, wilgotność powietrza w pomieszczeniu UWAGA: sterownik Super Comando Amico Remoto jest dedykowany do kotłów wyposażonych w elektronikę typu Superior kW (Eolo Superior kW, Victrix Superior kW, Zeus Victrix Superior kW, Hercules Condensing 2). Współpraca z kotłami typu Victrix kW / Victrix 2, Avio/Zeus kW, Mini kW jest możliwa (wszystkie podstawowe funkcje będą realizowane), jednak nie pozwala na pełne wykorzystanie sterownika (np. nie będzie widoczny wskaźnik mocy chwilowej kotła). "
  13. po przeanalizowaniu katalogow wielu producentow mozna dojsc do wniosku ze wcale nie sa oni zainteresowani moda na downsizing mimo tego ze domy sa teraz bardzo cieple i nie potrzebuja az tyle energii. Biorac pod uwage przystepna cene zestawu kociol-zasobnik-osprzet-automatyka np. aristona genius premium evo 2,5/22 i immergasa victrix x12 1,9/12 jakiego wyboru powinienem dokonac? (oba kotly sa przeciez najslabsze w ofercie i nie produkuje ich firma krzak) a moze powinienem zrezygnowac z x12 na rzecz x24 3-23,6 i dopiero zastanawiac sie nad porownaniem np. z aristonem. Najchetniej kupilbym immergasa gdyz mam uklad ze w razie awarii czesci moge dostac z kotla na magazynie. A moze faktycznie kierowac sie tylko cena i serwisem? Z pustego przeciez i Salomin nie naleje, moze trzeba kupic najtanszy kondensat i dokladac do ogrzewania 200zl w skali roku przez 10 lat i czekac do wymiany kotla na nowoczesniejszy niz inwestowac np 10 tys w kociol i przez 10 lat zaoszczedzic tylko te 2tys zl? Odbiegam troche od tematu, ale glowny watek zostawiam pogrubiony;)
  14. Dzieki za odpowiedz, mam rozumiec ze moge kupic kociol 24 a nawet 30kw ,wazne aby mial start od niskiego pulapu i szeroka modulacje do tego polaczenie z automatyka i nie doswiadcze wtedy problemu z przewymiarowaniem kotla i wysokimi rachunkami? Z Termetem u mnie raczej nie da rady ale mam dostep do aristona,viessmanna,immergasa,vaillanta i deditriha. Dobierajac kociol kierowac sie bliskoscia serwisu i sztywnymi danymi z tabeli wydajnosci/parametrow czy brac pod uwage chwyty marketingowe producentow ze jego palnik jest z tego i tego, a wymiennik stalowy z dodatkiem afrykanskiego pylu Ogolnie i tak wychodze z zalozenia ze kociol w ciagu 10 lat trzeba bedzie wymienic na nowy.
  15. Witam, chce dowiedziec sie jak wyglada temat doboru mocy kotla w waszych projektach od 2014r. Projektant przewidzial moje zapotrzebowanie na 8,4kw -podlogowka 30% grzejniki 70% przy budowie z cegly ceramicznej, ociepleniu scian organika silver 20cm, podlogi na gruncie 15cm silver i stropu nad nieuzytkowym poddaszem 30cm welny. (ktore zamienilem odpowiedznio na pustaczek 24, sciana styro 15cm grafit,grunt 10cm grafit i strop 20cm grafit- do tego 3 szybowe okna 0,5, brama thermo 0.9, drzwi drewniane 0,9) Nie bardzo rozumiem dlaczego ktos madry i wyksztalcony wrzucil mi kociol jednofunkcyjny 24kw+zasobnik do domu 100m2+30m2 garazu w bryle,prawdopodobnie nie ogrzewanym lub delikatnie,ale oddzielonym styropianem od czesci mieszkalnej?! Osobiscie nie przewiduje wiekszego kotla jak np. ten 14kw http://www.buderus.pl/produkty/kategorie-produktow/kotly-gazowe/kondensacyjne/logamax-plus-gb072.html 16kw http://www.junkers-sklep.pl/kotly_kondensacyjne/cerapur_comfort/junkers_cerapur_comfort_zsbr_163a_16kw,p2070422896 lub z tanszej linii http://www.immergas.com.pl/Produkty,3329/VICTRIX_12_ECO_PLUS_160 chociaz nie wiem czy przy tym najnizszym modelu wykorzystam w pelni automatyke ktora przewidziana jest do serii superior, ale w dzisiejszej dobie " papier wszystko przyjmie" wole sie upewnic. pozdrawiam.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...