Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

d7d

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    11 059
  • Rejestracja

  • Wygrane w rankingu

    41

Zawartość dodana przez d7d

  1. Nie ma co za bardzo kombinować. Masz nadprodukcję to zrób proste przyłączenie jak piszesz. 35 kW czy 38 kW to jest moc. Taką maksymalną moc osiągnęła twoja instalacja? Dzisiaj taka moc? A jaką masz dzienną produkcję w kWh? Ile w sumie masz kWp ?
  2. Reklamujesz sklep czy masz pytania o konkretne rozwiązania? Mamy przeglądać tysiące produktów i szukać co by się nadało?
  3. Ok, co do bloczków 100 mm masz całkowitą rację. One tylko tak wyglądają jak by były sklejone z dwóch oddzielnych bloczków. Prawdopodobnie są z sklejone dwóch kawałków XPS ale mają wspólnie wywiercone otwory i jednolite trzpienie na całej wysokości 96 mm. Producent dopuszcza możliwość stosowania BK i wynika to tylko z przykładowego opisu na rysunku. Badania nośności Thermoblock są wykonane na cegłach "clay bricks" o wytrzymałości 14,1 N/mm2 i 28,2 N/mm2 czyli ok. 15 MPa i 30 MPa i dotyczą nośności termobloczków a nie "cegieł" powyżej czy poniżej bloczków. Badania pokazują nośność bloczków Thermoblock o wymiarach 600x140x53 mm i 600x140x100 mm i nie zajmują się nośnością postawionych na tych bloczkach innych elementów murowych. To już jest spawa projektanta konstrukcji danego budynku. Bloczki Silka E18 mają klasę wytrzymałości 15/20 N/mm2 a najlepsze Silka E18S i E18A mają klasę 20/25 N/mm2. Odpowiadają więc tym w badaniach Thermoblock. Średnie wytrzymałość na ściskanie bloczków z betonu komórkowego w zależności od gęstości wynoszą: - 2,0 N/mm2 dla 350 kg/m3 - 2,5 N/mm2 dla 400 kg/m3 - 3,0 N/mm2 dla 500 kg/m3 - 4,0 N/mm2 dla 600 kg/m3 - 5,0 N/mm2 dla 700 kg/m3 i są więc wielokrotnie słabsze niż te "clay bricks" przyjęte w badaniach nośności Thermoblock.
  4. Chcesz mieć termoizolację grubości 100 mm to stosujesz jeden Thermoblock grubości 96 mm a nie stosujesz dwóch bloczków grubości 53 mm każdy. Silikat ma dużą wytrzymałość na ściskanie więc nie ma problemu z punktowym ściskaniem. Porównaj jak łatwo jest w gazobeton coś wbić a jak trudno w bloczek silikatowy. Mam na myśli mostek w poziomie z zaprawy gr. 25 mm. Pozioma warstwa zaprawy 25 mm jest takim ciepłowodem jak to określa @Kaizen w stosunku do tych słupków nośnych z nano-polimero betonu. Wiem że masz ocieplenie z zewnątrz. PS Twoje rozwiązanie oddzielenia się od zimnej piwnicy jest pomysłowe i bardzo ciekawe.
  5. Zalecenie odnośnie nie stosowania dwóch warstw Thermoblock rozumiesz ale się nie zastosowałeś? Wprost - bo słupki z nano-polimero betonu mogę nie trafić na siebie i będą opierać się o XPS. Grubsza warstwa zaprawy (min. 15 mm) pozwala na rozłożenie oddziaływań ze słupków fi 30 mm. Czy Ty masz ściany swojego domu z gazobetonu (aerated concrete) czy jednak z bloczków silikatowych? Obciążenia ze ścian na termobloczki też masz bardzo małe. m na trochę większą powierzchnię górnego elementu ściennego. Jednocześnie ta grubsza warstwa zaprawy stanowi doskonały mostek cieplny.
  6. Nie zastanowiłeś się dlaczego producent nie zaleca układania dwóch warstw swoich termobloczków jedna na drugiej?
  7. Niczego sobie nie wymyśliłem. Info z materiału do którego pokazałeś link - ICF___External_Wall_(E5).pdf Important notes: • Thermoblocks should not be stacked. If part of a supporting wall, use only one course. Limitations: 1) Use one course only – Thermoblocks should not be laid on top of each other or the 9N compressive strength is not guaranteed.
  8. Ok, podaj konkrety. Jakie cegły ma na górze bloczek Thermoblock? Gdzie widzisz te cegły w materiałach reklamowych firmy? Na zdjęciach z budowy też nie widzę cegieł. Na górze bloczków jest "(nano) polimeric cement mortar + dubble fiber glass mesh" grubości 2 mm. Na spodzie bloczków nie ma żadnego zbrojenia. Jest tylko "(nano) polimeric cement mortar + dubble fiber glass mesh" grubości 2 mm. Pod spodem jest na ogół żelbetowy wieniec lub coś podobnego więc nie powinno być problemu z punktowym obciążeniem. Te zaprawy nie zapewniają równomiernego rozłożenia punktowych obciążeń na większą powierzchnię ale trzeba wiedzieć, że punktowe podparcie jest na słupkach fi 30-32 mm w rozstawie podłużnym co ok. 60 mm i w rozstawie poprzecznym co ok. 100 mm. Nie wprowadzaj w błąd. Warstwa termoizolacyjna w takim bloczku 53 mm (+2 mm / -4 mm) wynosi 49 mm - to jest oficjalna informacja.
  9. Deklarowana wytrzymałość ThermoBlock jest większa niż gazobetonu ale licząc w kN/m2. Thermoblock szerokości 24 cm ma 27 słupków średnicy 32 mm (+/-2 mm) z nano-polymer betonu które punktowo przenoszą obciążenia. Bloczki siporeksu opierają się punktowo na tych słupkach a nie na całej powierzchni. Powinno się sprawdzić nośność bloczków siporeksu na takie punktowe obciążenia (dociski). Może nie ma problemu z takim punktowym dociskiem. Warstwa termoizolacyjna w takim bloczku 53 mm (+2 mm / -4 mm) wynosi 49 mm. Masz jakieś obliczenia konstrukcji swojego domu?
  10. Drogie, jakieś 175 zł/m. Czy te bloczki mają dopuszczenie jako element konstrukcyjny do stosowania w budownictwie? Mają certyfikat wyrobu budowlanego CE lub znak B ? Te trzpienie z polimerbetonu to już takie ciepłe nie są? Wiesz jakie są wymiary - średnice tych trzpieni? 5 cm?
  11. Taniej i szybciej będzie skuć po 0,5 cm z dłuższej przekątnej i dokleić p 0,5 cm do krótszej przekątnej
  12. Wymień na koszt ubezpieczyciela sąsiada z góry.
  13. Najlepiej było by przymknąć wentylację na zimę i otworzyć wiosną do jesieni. Jaka jest wilgotność w różnych porach roku?
  14. Tak , najlepiej zatrudnić łebskiego projektanta konstrukcji / rzeczoznawcę budowlanego oraz geotechnika. Jak wyglądają warunki wodne, nowe lub stare nasadzenia drzew, krzewów itp. ?
  15. Zwykle otwór w ścianie nośnej pod drzwi szerokości 90-100 cm można wykonać bez problemu. Można też połączyć ogrzewanie wodne. Kto jest właścicielem całej kamienicy?
  16. Podaj jakie konkretnie opłaty i daniny. Ile kopalnie płacą podatku ETS od wydobytej tony węgla?
  17. To raczej nowe wydanie Forum a nie Redakcja, zlikwidowało to powiązanie...
  18. @prohus Twoja sygnaturka https://forum.murator.pl/static/signaturepics/sigpic286644_1.gif The file you were looking for could not be found nie otwiera się.
  19. Prąd drogi bo węgiel w Polsce jest absurdalnie drogi. A Ty się cieszysz że elektrownie w Niemczech wracając do łask? Będziemy mieli z tych niemieckich elektrowni węglowych tani prąd w Polsce?
  20. Może "da się" wgrać nowe firmware z pompy 9 kW .. ale żeby nie było to wolę kupić oryginał z mocą 9 kW.
  21. Każda z tych pomp ma swoją cenę. Mocniejsza na ogół jest droższa.
  22. Buduje się od fundamentów. Konstrukcję budynku projektuje się w miarę optymalnie mając na uwadze niedoskonałości wykonawcze i czasami niedokładne rozpoznanie podłoża gruntowego. Może te 80 cm jest prawidłowo przyjęte w wyniku kompletnych obliczeń a może nie. Może jest przyjęte z górką. Parę taczek dołożyć to znaczy ile? Może tych ław jest 50 metrów i każda ława ma zbrojenie poprzeczne #12 co 30 cm to mamy jakieś 120 kg stali. Potrzebnej lub niepotrzebnej. 50 metrów ław 80 cm a 50 metrów ław 60 cm to 3 m3 dodatkowego betonu. Można nie wydać / zaoszczędzić może 2.000 zł a może więcej ? @Art Hay zapyta swojego projektanta i może coś się wyjaśni. Może to jest jedna ława obciążona w szczególny sposób i jej szerokość ma swoje obliczeniowe uzasadnienie.
  23. Nic nie widomo o podłożu gruntowym. Można przyjąć ławę szerokości 20-30 cm, wysokości 30 cm i zbrojeniu podłużnym 4# 8-12 mm plus strzemiona #4,5 max.6 mm co ok. 25 cm.
  24. Lista błędów i uwag nadal w przygotowaniu?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...