Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

adamwit1986

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    10
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez adamwit1986

  1. @kaizen ten zasobnik jest raczej do CO gdyż CWU wg schematu jest przepływowy przez wymiennik. Bufor mały, ale co zrobić. Poczytam jeszcze więcej co do termetów. Ludzie piszą, że co model to inne sterowanie i nic ze sobą nie pasuje. Na vaillanta narzekają. Co człowiek to opinia. Znajomy ma sauniera i śmiga. Na firmie mamy już 2go bo końca gwarancji nie wytrzymał. Takiego modulensa jak ja mam ma w sumie 3 moich znajomych bo kupiliśmy po 6500zł a jest wart prawie 2x tyle. Wszyscy mamy je 7 lat i odpukać bezproblemowo. Jakie tam jest sterowanie itd w tych goldach ? Bo widzę, że w tych tańszychdietrichach jest ubogie. Większośc kodami i coś na isense lepiej widac, ale nie steruje wszystkim. Ja w moim mam graficznie wszystko rozrysowane łącznie z rysowaniem krzywych grzewczych itd. Jak to w termecie wygląda ?
  2. DeDietrich ma 8L w sobie i ani grama więcej z buforu. Będzie odpalał częściej niestety. Nie ma gdzie upchać więcej wody. Tak samo jak nie będzie przeponówki kolejnej bo wg producenta na tej ilości wody, którą ja mam nie potrzeba więcej niż to co ma wbudowany zbiornik. Obecnie mam modulensa i jestem mega zadowolony z niego. Dom ma 200m, 2 kondygnacje i piwnice. W tym 4 grzejniki i reszta podłoga. Ocieplony niedawno, stary dom z pustaka. Średnio rocznie 3600zł z CWU (modulens ma zasobnik 100L). Obecny budynek ma samą podłogę i ocieplenie pianką, ściany 10cm grafit, podłoga od dołu ciepła przez innego lokatora Także nie powinien w ogóle jakoś często się odpalać. Tym bardziej, że podłoga ma dośc dużą zwłoczność więc moim zdaniem nie będzie takich częstych odpaleń
  3. Dzięki za info. MCR jest w stanie dać temperaturę od 20C także luz. Evo również i modulację od 25% . Baxi ma modulacje od 14% ale wymiennik stalowy Bałem się, że będę musiał zrobić mikro obieg CO + zawór mieszający. W skrzynce rozdzielczej będę miał zapas miejsca na dodatkową pompkę gdyby tej z pieca zabrakło. Miedzią średnio mi się chce lecieć tam. Zwiększę w takim razie przekrój, aczkolwiek widzę, że w piecu przyłącza wcale większe nie są. Nie będę dyskutował tylko zrobie jak piszecie Na pewno będą mniejsze opory. P.S. Macie jakieś piece godne uwagi w cenie około 5k pln ?
  4. Hej. Mam pytanie. W domu parterowym 120m2 robię właśnie ogrzewanie podłogowe i wodę. Piec gazowy 2 funkcyjny (jeszcze nie wiem jaki, ale chyba DeDietrich), będzie wisiał w łazience więc obieg CWU będzie miał z 2m do punktów odbioru i do kuchni (za ścianą) również z 2m więc tym się nie przejmuje. Robię w całym domu ogrzewanie podłogowe. Wyjdzie mi tam 14 obiegów po niecałe 100m (nie przekroczę nigdy 100m). Rurki PEX wavin 16mm, ocieplenie 5cm (to jest piętro ocieplonego ogromnego budynku) i folia na to. Z pieca do rozdzielacza PEX 25mm. Póki co spróbuję obwód bez dodatkowej pompki, ale będzie na nią miejsce w razie gdyby piec nie dał rady. Moje zasadnicze pytanie brzmi czy mogę zrobić instalację BEZPOŚREDNIO z pieca na podłogówkę bez żadnych dupsów typu sprzęgło, zawory itd ? Nie będę miał ANI JEDNEGO GRZEJNIKA. Chodzi o to czy i które piece mają możliwość podłączenia podłogówki bezpośrednio do wyjścia CO i ustawienia tego obwodu jako podłogowe w sterowniku. Czy lepiej wziąc coś bez super sterownika i tylko ustawić np 25c na podłogę i koniec. Nie ukrywam, że jest mało miejsca na mieszacze itd, a tym bardziej, że gdyby był zawór elektorniczny 3 drogowy to byłby na króciutkim obiegu. Interesuje mnie DeDietrich EVO lub MCR3 plus. Chciałbym to zrobić tak jak obecnie tj z pogodynką, ale i sterownikiem temp wewnętrznej. Na rozdzielaczu same rotametry, bez siłowników. U siebie w domu po 2 latach udało mi się idealnie poblokowac powroty i pogodynka+wewnętrzny idealnie równo nagrzewają pokoje (ale ja mam jeszcze grzejniki w 2 pomieszczeniach i zawór afriso). Jak dobrze kojarzę to w moim modulensie MCA25 mam możliwośc definiowania który obwód jest za co odpowiedzialny, ale w obecnym nie ma kasy i miejsca na modulensa.
  5. Nie. Czyli szukać najzwyklejszego reku z normalnym krzyżowym wymiennikiem. Znajomy chłodniarz ma jakiś tam 200m3 wydajność z czujnikiem, że jak zamarznie to przestaje puszczać z pola i jak odmarznie to znowu załącza (zamiast nagrzewnicy) w dobrych pieniądzach. Czyli nic nie kombinować w domu tylko 2 nawiewy, 2 wyciągi i dobry reku na termofleksach 125mm ?
  6. moim skromnym zdaniem wina raczej tkwi nie w wentylacji którą masz, a w samym suficie. Grzyb jeszcze jest gdzieś czy tylko tam ? Podwieszany czy nie ? Jako producent pieczarek powiem tak. Grzyba musisz ZLIKWIDOWAĆ całkowicie. Jak masz płyty gipsowe to on może siedzieć nad nimi i ty go likwidujesz od dołu, a on powróci od góry. Ale ja tam budowlańcem nie jestem tylko znam się na grzybach
  7. reasumując. Jeżeli zrobiłbym nadmuchy w sypialni (drzwi ze szparą, ale zrobię parę kółeczek) oraz pokoju (brak drzwi) oraz wyciągi w łazience (szpara 1cm i kilka kółeczek) oraz kuchnia (otwarta) to w zupełności wystarczy na wywietrzenie całego domu ? Jeżeli tak to mogę zrobić to na termofleksach bezproblemowo. Niepokoi mnie trochę ten przedsionek gdyż jest to dobudówka i czy tam wymiesza się to powietrze ? Znalazłem jeszcze rekuperator z odzyskiem wilogoci bez skroplin z celulozowym wymiennikiem B3B oraz firmu VUT z krzyżowym. Co o nich sądzisz ?
  8. Czyli z tego można wywnioskować, że bez przedsionka i bez półpiętra ? Tylko, że ja to półpiętro mam zamknięte drzwiami (i piwnica i piętro bo jeszcze piętro jest nieużywane póki dachu nie zrobię) i jest to pomieszczenie z drzwiami na pole na których woda się w zimę robiła. Dlatego tam bym dał. Przedsionek można by ominąć bo w nim nie ma drzwi między nim a korytarzem. Ja nie upieram się na lunie ale widzę, że jest najtańsza a będzie to rozwiązanie doraźne. Sprecyzuję trochę. Jeżeli np wystarczyły by 4 kratki tj nawiew do sypialni i pokoju + wyciąg do łazienki i kuchni to dałbym spokojnie radę pociągnąć tam izolowane flexy fi150. W cenie około 1500zł jest jakiś rekuperator (nie pamiętam marki) ale markowy z wydajnością 100m3/h. Ewentualnie jaki byłby dobry rekuperator dający radę obsłużyć fi75 plastik w rozsądnych pieniądzach lub coś za lunę do ewentualnych termofleksów ?
  9. widzę, że cisza w temacie. Zrobiłem paintem projekt ewentualny. Czy tak może być ? Wszystko będzie 75mm plastikiem prosto do luny. Przy niej będzie z nierdzewki fi150 na 4x75mm oraz fi150 na 2x75mm. Wyrzutnia do wolnego kanału kominowego pójdzie (jeden mi został ale kominowy więc mogę z góry coś dołożyć do tego) oraz świeże będzie zza ściany zaraz nad deką z parteru. Skropliny prosto do kanalizacji http://i.imgur.com/WtDnNzq.jpg
  10. Witam wszystkich użytkowników forum. Posiadam dom jednorodzinny z okolic 1970 roku. Dom to pustak podwójny (40cm) i wkrótce dostanie ocieplenie. Dom jest w całości podpiwniczony, a piętro jeszcze jest niewykończone i póki nie zrobię dachu (kilka lat) to na górze jest rozłożona wełna mineralna. Przed remontem nie pomyślałem o ocieplaniu i teraz płacz będzie zapewne Czytam od kilku dni o rekuperacji i możliwych systemach jakie są i prosił bym o ewentualne porady co do rozmieszczenia kratek w pokojach. Niżej daję świeżo narysowany projekt mojego domu. http://i.imgur.com/AvmBJ9l.jpg Tam gdzie są drzwi to są pod nimi szczeliny około 1cm (nie licząc wejćwiowych). Półpiętro jest zamknięte i tam też są schody na górę, do piwnicy i wyjście na pole od tyłu. W pokoju gościnnym i sypialni są grzejniki, a reszta wszystko w podłogówce. Do ogrzewania służy piec kondensacyjny deDietrich 5-24kW mocy z zasobnikiem wymiennikowym 100L. W łazience jest grawitacyjny wyciąg (bez wentylatorka, ale może być) i w kuchni jest okap mechaniczny. Został mi jeden przewód kominowy tylko wolny który jest brudny z sadzy więc go wykluczam chyba, że do wyrzutu jeżeli rekuperator będzie w piwnicy. Jako, że obecnie jest około 80m2 powierzchni (parter) to chciałbym wsadzić rekuperator najtańszy dospela z rurkami plastikowymi 75mm. Będzie to na czas kilku lat póki nie zrobię góry. Później ten rekuperator pójdzie w inne miejsce, a do domu włożę coś porządniejszego. Na górze będę robił wylewki w przyszłości jeszcze i mogę coś wykuć więc chciałbym już na gotowo zrobić kratki w suficie (w odpowiednich miejscach) później na strych dać rekuperator i tylko kupić dłuższe rury plastikowe także wszystko chciałbym na 75mm rurkach zrobić. Moje pytanie brzmi tak. Ile kratek/jakie i w jakich miejscach powinny się znaleźć na tym planie który dałem niżej oraz jakie podzespoły do połączenia tego wszystkiego rurami ok 75mm przy założeniu, że rekuperator to najtańszy dospel luna 200 z króćcem 150mm, i żeby za kilka lat mogły być wymienione rury na dłuższe lub przedłużone (na strych) i rekuperator na większy (bo będzie i góra do wywietrzenia). Nie chce zgnić w grzybie i zepsuć świeżo zrobionego domu na czas aż dorobię się dachu. P.S. Rekuperator będzie na tym obecnym poddaszu i wszystkie rury będą przykryte wełną mineralną 15cm (która obecnie izoluje mi strop). Odpływ mam już poprowadzony na przyszłą łazienkę do góry więc na skropliny też się znajdzie niemarznące miejsce. Zapomniałem napisać, że wymiary domu to kwadrat 990cm x 990cm + dobudówka w formie przedsionka (250x395) któremu też się przyda powietrze
×
×
  • Dodaj nową pozycję...