
Tomek2907
Użytkownicy-
Liczba zawartości
29 -
Rejestracja
Typ zawartości
Profile
Forum
Artykuły
Blogi
Pobrane
Sklep
Wydarzenia
Galeria
Zawartość dodana przez Tomek2907
-
UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń
Tomek2907 odpowiedział ewoda → na topic → Woda i ścieki
qbek17, dzięki za sugestię , teraz jestem już w 100% zdecydowany na Lewatit. Pozdrawiam -
UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń
Tomek2907 odpowiedział ewoda → na topic → Woda i ścieki
Witam podłączyłem się do sieci wodociągowej w związku z czym zamierzam wymienić złoże w mojej stacji uzdatniającej wodę na zmiękczające. Mam pytanie do będących w temacie co lepiej kupić : Lewatit S1567 czy Dowex HCR S/S. Wiem , że oba teoretycznie są dobre, ale może któreś z jakichś względów ma przewagę. Dodam że Dowex jest tańsze. Pozdrawiam -
Super ja kilka razy podchodziłem do tematu, jednak nie mogłem ogarnąć tego node-reda i w końcu się poddałem . Dużo czasu zajęło Ci postawienie tego serwerka ?
-
Słuchaj na pewno nie można powiedzieć , że to nie działa. Byłem pozytywnie zaskoczony ,że taka pozornie mała chłodnica ( 2 kW ) potrafi sobie tak dobrze radzić. Niestety nie mam w oknach żadnych żaluzji ani rolet dlatego latem pomieszczenia mocno nagrzewają mi się od promieni słonecznych, jednak nigdy nie miałem w środku temperatury większej niż 25-26 stopni przy działającej chłodnicy kanałowej i wydajności rekuperacji nastawionej na 65 %. Jeśli chodzi o zapewnienie komfortu latem na pewno nie jest to klimatyzacja niemniej jednak potrafi obniżyć odczuwalna temperaturę. Czy zamontował bym jeszcze raz ? myślę że tak, tylko dał bym wydajniejszy rekuperator aby uzyskać większe prędkości przepływu powietrza oraz dołożył bym jeszcze większych starań do izolacji kanałów nawiewnych. Mam kanały PE FLEX częściowo idące w połaci dachowej pomiędzy krokwiami. Są co prawda zatopione w piance która mam wyizolowane poddasze, jednak mam wrażenie że mogą latem nagrzewać się od gorącej połaci. Plusem jest też regeneracja dolnego źródła pompy, szczególnie jeśli masz odwierty pionowe. Jeżeli się zdecydujesz na glikolowa chłodnicę kanałową, to przy użyciu rekuperatora Thessla można tym dość fajnie sterować.
- 2 962 odpowiedzi
-
Ja mam zamontowaną chłodnice kanałową 2 kW Berlufa za rekuperatorem ..Zasilana jest glikolem z dolnego źródła pompy ciepła. Ogólnie latem spadek temperatury powietrza na chłodnicy wynosi około 10 stopni , niemniej jednak kluczowa dla odczucia efektu chłodzenia jest tutaj wydajność rekuperacji, która powinna być duża.. Mam dom około 170 m2 i rekuperator Thessla 400 H. Którego wydajność do rekuperacji jest ok ( wydajność nominalna po kalibracji wyszła 365 m3/h ) natomiast do chłodzenia niestety jest za mała. Można oczywiście ustawić wydajność na 100 % ale robi się głośno i ciągnie więcej prądu . Podsumowując aby efekt był zadowalający należałoby mocno przewymiarować rekuperator , a to są koszty.....
- 2 962 odpowiedzi
-
Jeżeli masz odpowiednio wydajne dolne źródło pompy ciepła ( odwierty pionowe ) tak aby zimą obsłużyło zarówno pompę ciepła jak i GWC potrzebujesz: - wymiennika ciepła powietrze - glikol o odpowiedniej mocy chłodniczej - pompy do zapewnienia obiegu glikolu w obwodzie GWC- dolne źródło pompy ciepła - modułu expansion do rekuperatora ,tak aby aktywna była obsługa GWC w menu rekuperatora - kilka metrów rurek PP do zgrzewania , dwa zawory zwrotne, dwa trójniki PP - czujnik temperatury do zastosowania przed GWC
- 2 962 odpowiedzi
-
Dla modułu CF w ustawieniach dostępne są skalowanie i kalibracja. Skalowania nie robi się samemu, gdyż nadpisują się współczynniki nawiewu i wywiewu zmierzone dla centrali fabrycznie.Podobno każda centrala po wyprodukowaniu przechodzi takie skalowanie z modułem CF i zapisywane są w jej pamięci uzyskane podczas tego zabiegu współczynniki. Potem po montażu modułu CF wystarczy zrobić już tylko kalibrację i wszystko powinno działać jak należy . Jaką masz sumaryczną powierzchnię przekroju kanałów nawiewnych i wywiewnych ? Jeżeli jest ona zbliżona do powierzchni króćców rekuperatora to wydatki nominalne podczas kalibracji na nawiewie i wywiewie bez problemu powinny wyjść w okolicach 360-400 m3/h. Jeżeli coś namieszałeś w ustawieniach skalowania modułu CF to musisz zadzwonić do serwisu aby podali Ci dla Twojej centrali współczynniki fabryczne.
- 2 962 odpowiedzi
-
Oryginalny interfejs DS1206 a w zasadzie teraz sprzedawany RTU MK01 pozwala na połączenie się ze sterownikiem poprzez aplikację mobilną Frisko Mobile oraz dodatkowo wysyła na serwer frisko mierzone temperatury . Można się również za jego pomocą skomunikować ze sterownikiem poprzez aplikację Frisko Online. W wersji bezpłatnej producent zakłada konto dla użytkownika na serwerze na które logujemy się za pomocą aplikacji Frisko Online. Po zalogowaniu łączymy się z naszym sterownikiem i możemy przeglądać historię temperatur z bieżącego oraz przedniego dnia oraz programować podstawowe parametry które nie wymagają kodu serwisowego w sterowniku, takie jak temperatury i godziny pracy . Samą komunikację ze sterownikiem pewnie można zrobić przy użyciu dowolnego interfejsu Modbus RTU, trzeba by tylko zwrócić się do Frisko o udostępnienie rejestrów sterownika aby można było się z nim skomunikować ale z tego co wiem Frisko nie robi z tego jakiejś tam wielkiej tajemnicy. Niemniej jednak aby logować sobie parametry pracy systemu trzeba by sobie jakiś własny serwerek postawić . Tutaj na forum nawet ktoś kiedyś coś podobnego opisywał.
-
I już wszystko wiem. Centrala fabrycznie ma wyskalowany moduł CF i drugi raz już się tego nie skaluje, gdyż nadpisują się współczynniki i wychodzą głupoty. Dostałem od producenta fabryczne zapisane współczynniki dla mojej centrali , wpisałem i teraz kalibracja wyszła poprawnie a wydatki nominalne są w okolicach 365 m3/h. Mam AirPacka 400 H.
- 2 962 odpowiedzi
-
Mam pytanie do osób które montowały system CF. Czy po zamontowaniu tego modułu robiliście jego skalowanie w zaawansowanym menu po wpisaniu kodu instalatora. U mnie po skalowaniu strasznie "rozjeżdżają" się współczynniki korekcji nawiewu i wywiewu. Wsp. nawiewu ustawia się na 80% a wywiewu na 120 %. Według mnie to nie do końca normalne, tym bardziej że skalowanie robi się z odłączonymi kanałami od rekuperatora . W konsekwencji tego podczas kalibracji zmierzone przepływy ( nawiew i wywiew ) różnią się pomiędzy sobą o 40 % pomimo tego ,że jest tyle samo nawiewów i wywiewów. Czy ktoś może miał podobny przypadek ?
- 2 962 odpowiedzi
-
Nie wiem jak będzie się sprawował bo dopiero uruchamiam instalację, Chłodnicę kanałową mam Berlufa a nie Thesslagreen. Inwestycja nie była kosztowana bo wymiennik gruntowy i tak już miałem w postaci dolnego źródła PC . Zainwestowałem tylko w chłodnicę , pompkę obiegową i parę rurek do połączenia tego wszystkiego . Zdaję sobie sprawę ,że efekt może być nie do końca zadowalający ale przy okazji pracy chłodnicy kanałowej latem będę regenerował sobie dolne źródło PC .
- 2 962 odpowiedzi
-
Witam chciałbym do Air packa 400 podłączyć chłodnicę kanałową zasilaną glikolem z dolnego źródła pompy ciepła. W związku z tym mam pytanie do bardziej zorientowanych w temacie konfiguracji centrali. Czy jeżeli w menu serwisowym ustawię sobie typ chłodnicy na :"0-10 V" to czy będę miał aktywne wyjście 230V do zasilania pompki obiegowej chłodnicy ? Mam taką pompkę obiegową w chłodnicy kanałowej którą mogę sterować sygnałem 0-10 V i chciałbym z tego skorzystać, nie wiem jednak czy wtedy zasilanie tej pompki można wziąć z płytki upgrade czy należy podać z zewnątrz. Pozdrawiam
- 2 962 odpowiedzi
-
Tez miałem podobne dylematy z wyborem sterownika. A to za mało temperatur mierzy, a to nie ma wyświetlacza dotykowego, a to rozmiarowo nie pasuje itp. Aby być w 100 % zadowolonym należałoby zaprogramować sobie samemu jakiś sterownik swobodnie programowalny. W moim przypadku jednak wydało mi się to za bardzo czasochłonne i dlatego zdecydowałem się na gotowe rozwiązanie w postaci FRISKO RX910. Do tego dokupiłem moduł komunikacyjny do sieci LAN. Wszystko pracuje ok. Do sterownika jest dostęp online , zarówno z aplikacji na komputer , jak również z aplikacji na komórkę. Co do czujników temperatury to do Frisko pasują wszystkie KTY81 210 nie ważne jakiego producenta. Ja akurat miałem z poprzedniego sterownika , który musiałem zdemontować z pompy ciepła.
-
Ok dzięki za info.
-
Kto wie jaka jest histereza temperatury wewnętrznej przy regulacji pokojowej w sterowniku RX910 montowanym w pompach PPC? W sterowniku nie ma opcji regulacji w parametrach CO, tak jak jest to możliwe w parametrach CWU.
-
Niestety nie wiem bo nie mam tej pompy . Możesz sobie zerknąć na temperatury DZ ( wejście i wyjście ) i na tej podstawie stwierdzić czy potrzeba regulować prędkość pompy DZ . Optymalna delta to 3-5 stopni.
-
Programowo nie da się powiązać pracy pompki CCWU z grzaniem CWU . Do cyrkulacji CWU możesz tylko stworzyć dwa harmonogramy godzinowe w których pompka pracuje. Dodatkowo w założonych godzinach pompka CCWU może pracować ciągle lub cyklicznie zgodnie z założonym czasem pracy i przerw. Jeśli chodzi o max temperaturę na wyjściu PC to ja mam ustawione 55 st. C.
-
Zamówiłem pompę od jednego z polskich producentów i poprosiłem go aby zamontował do tej pompy sterownik firmy TECH gdyż z opisu i instrukcji obsługi wynikało że posiada on znacznie ciekawszą funkcjonalność niż oryginalny sterownik. Po uruchomieniu pompy okazało się że kluczowe funkcji w sterowniku nie działają jak należy a sam egezplarz sterownika to jeszcze nie dopracowana konstrukcja znajdująca się w fazie testów. Po prawie roku pisania do producenta sterownika próśb o rozwiązanie problemu mam już dość...
-
Masz na myśli Compita R420 ? Przeglądałem jego instrukcję , trochę mało temperatur można mierzyć . Pod tym względem bardziej odpowiada mi jednak Frisko. Tylko z kolei ich model który by mi pasował - RX910 jest robiony dla producentów pomp ciepła i nie mają go w sprzedaży dla klientów indywidualnych.
-
Witam serdecznie w swojej gruntowej pompie ciepła z pewnych względów muszę wymienić sterownik . Może ktoś coś polecić albo podesłać namiary na jakiś funkcjonalny i sprawdzony produkt. Pozdrawiam
-
UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń
Tomek2907 odpowiedział ewoda → na topic → Woda i ścieki
Panowie dziękuje serdecznie za szczegółowe rozkminienie tematu. Ze względu na nieco nieprzyjemny zapach wody skieruje się raczej w kierunku urządzeń typu Oxydizer lub takich z generatorem ozonu. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam -
UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń
Tomek2907 odpowiedział ewoda → na topic → Woda i ścieki
Dzięki za odpowiedź. Poczytałem sobie co nieco o tym Oxydizerze i w teorii urządzenie to wygląda bardzo dobrze, ciekawe czy również dobrze sprawuje się w praktyce.Może wiesz jaka jest trwałość złoża w tym urządzeniu ? Pisałeś ,że według ciebie ewentualna butla powinna mieć wymiary 12x54. Czy powodem jest PH wody ? Żelazo i mangan są przekroczone ale nie są to jakieś ekstremalne wartości. Z tego co doczytałem w karcie informacyjnej urządzenia graniczne wartości żelaza i manganu dla Oxydizera to odpowiednio 15mg/l i 2 mg/l, ( u mnie 1 mg/l i 0,15 mg/l ) natomiast PH wody powinno wynosić co najmniej 8 . -
UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń
Tomek2907 odpowiedział ewoda → na topic → Woda i ścieki
Witam serdecznie chciałbym prosić któregoś z szanownych kolegów o pomoc w doborze urządzenia do uzdatniania wody. Poniżej podaje parametry wody: Odczyn pH 7,0 Żelazo mg Fe/l 1 Mangan mg Mn/l 0,15 Azotany mg NO3/l 10 Amoniak mg NH4/l 0 Twardość ogólna mg CaCO3/l 285 Instalacja z przeznaczeniem do domu jednorodzinnego na 5 osób studnia 32 metry głębokości lustro wody wysoko 2-3 metry od powierzchni ziemi, pompa Belardi 4S15, zbiornik hydroforowy przeponowy, zbiornik na ścieki betonowy szczelny. Jedna z firm dobrała mi urządzenie na złożu Cristal Right ze zbiornikiem 12x52 , nie do końca jednak jestem przekonany do tego systemu z racji tego że można by pewnie dać mniejszy zbiornik np. 10x54 a co za tym idzie urządzenie byłoby nieco tańsze ( mniej złoża ) a z drugiej strony nie jestem pewien czy woda zmiękczona do "zera" będzie miał odpowiednie walory smakowo-zdrowotne. Może istnieje jakieś inne rozwiązanie redukcji żelaza i manganu przy zachowaniu obecnej lub nieznacznym zmniejszeniu twardości wody ? Pozdrawiam Tomek