Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kropkodyl

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    9
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

kropkodyl's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

10

Reputacja

  1. Dla inwestora zbędny, dla instalatora podstawowy. Moduł CF nie służy tylko do kalibracji, ma przede wszystkim zadbać o równoważenie strumieni powietrza nawiew / wywiew przy rosnących oporach na filtrach (brudzą się przecież), szkoda, że CF nie równoważy strumieni masowych, bo nie ma info o rzeczywistej wilgotności mierzonego powietrza. Różnica w okresie roku przy pomiarze tylko objętościowym to nawet 8-10%, stąd obserwowane na Airpackach spadki sprawności wymiennika zimą... Oczywiście centrale bez CF, ale tych z CF też to dotyczy. Anemometr służy też w miarę dokładnemu skalibrowaniu punktów nawiewnych / wywiewnych na instalacji A generalnie to chyba najlepiej powierzyć uruchomienie i kalibrację reku fachowcowi, co ma sprzęt i się zna. Takie moje przemyślenie...
  2. Ja też jestem patriotą i popieram nasze, polskie produkty. Tylko odpowiedz sobie sam ile jest polskich elementów w tej centrali? Podpowiem: praca ludzi przy składaniu, ewentualnie blacha w konstrukcji urządzenia. Globalny rynek obowiązuje też w Polsce. Kiedyś w FSO na Żeraniu robili samochody (składali) Daewoo, też były polskie? Nie chcę Cię atakować, ale o ile kupujesz produkt importowany (dowolny) w Polsce od firmy zarejestrowanej w Kraju, to dajesz pracę Polakom, Oni płacą podatki itd itp. Pomijam kwestie sentymentalne, ponieważ rdzennie polskich produktów jest wciąż bardzo mało... Co do regulacji: - potrzebny kod serwisowy do centrali - uzyskasz od firmy w której kupiłeś - anemometr (nowy Testo 417 - wystarczający, kosztuje ok. 1900 - 2100 zł brutto) - wiedza i doświadczenie jak przeprowadzić kalibrację. Ps. bardzo pomaga pomiar strumieni powietrza, najlepiej masowy, ale tego w airpacku nie dostaniesz. (pomiaru masowego uwzględniającego ilość wody w powietrzu)
  3. AERIS NEXT zdecydowanie. Większy wymiennik ciepła, lepsze wentylatory - spręż 200Pa przy 350 m3/h, pomiar wilgotności strumieni powietrza = równoważenie masowe. Bardzo dobra automatyka, m.in. regulowany 0-10 by-pass itd
  4. Nie jestem pewny czy CF równoważy w pełnym zakresie strumienie. Wiem na pewno, że można go ustawiać (strumień nominalny, tzw. 100% ) tylko w pewnym zakresie (odpowiednim do wielkości centrali) bo jego działanie jest poprawne tylko w określonym przedziale strumienia powietrza na wentylatorze. Na pewno CF wprost nie równoważy strumienia masowego, tylko objętościowy. Centrala nie ma pomiaru wilgotności powietrza, więc nie wie ile kg/h powietrza "przerzucają" wentylatory. Co do sprawności to przy tak niskich przepływach jest to możliwe.
  5. Nie wiem, czy dobrze Cię rozumiem: Napisałeś: "odpalałem ją nawet bez obu bocznych pokryw obudowy, bez filtrów i bez wymiennika. Wtedy pokazywało powyżej 400m3/h" Czy tzn, że sprawdziłeś co centrala pokazuje ( przepływ ) przy zdjętych pokrywach bocznych i bez wymiennika w środku centrali? Jak tak, to zawsze pokaże więcej niż 400, sam nie wiem. W tej centrali ilość m3/h na każdym wentylatorze, można też ustawiać przez wskazanie maks. napięcia podawanego wentylatorom ( 1,4V-10V ). Parametry centrali i mierzony przepływ powietrza producent (każdej centrali) gwarantuje przy zamkniętej (szczelnej) obudowie i wymienniku, chodzi o pokonanie oporu wymiennika i jeszcze paru elementów - filtry, grzałka. Mierzenie wydatku przy otwartym urządzeniu mija się z celem.
  6. Witam, odpalałeś centralę na 100% po regulacji (chodzi mi o ustawienie m3/h - nawiew i wyciąg na całej instalacji)? Bo jak nie, to weź pod uwagę, że AirPacki wychodzą z fabryki z wentylatorami "skręconymi" do ok 1/2 mocy, no i wtedy to każda centrala będzie "cicha" Ja też kiedyś pytałem o Modbus Dividera, ale to było w 2016 roku, widzę, że do dzisiaj bez zmian, wtedy też już miał być "niedługo"...
  7. Witam Panie, Panów piszących w moim wątku. Rzeczywiście napisałem na pw do Pana Brzęczkowskiego i odpowiedź otrzymałem, poza tym znalazłem jego firmę (internet pomaga). Być może jest to Jego instalacja, bo jak na razie nikt inny nie wykazał się jakąś znajomością tematu, więc raczej coś ten Pan Brzęczkowski w tej materii wie........ Bardzo dziękuję za "pomoc" wszystkim hejterom, którzy jak widzę znajdą się wszędzie i po sposobie klikania w klawiaturę rozpoznają spisek światowy..... Gdzie byliście kiedy ruscy szpiedzy infiltrowali Polskę??? Wy zapewne, szanowni hejterzy, w tym czasie grzaliście cztery litery przy waszych piecach spalających śmieci, plastikowe butelki i sklejkę (bo szwagier w meblach pracuje....) a za oszczędności na węglu można kupić więcej procentów.... Kocham ten kraj, ale muszę zacytować J. Piłsudskiego: "Naród wspaniały, tylko ludzie ku......" Przepraszam za dosadną wypowiedź ludzi kulturalnych, którzy odwiedzają to forum. A małym hejterom, chowającym się za klawiaturą polecam wykonać "ice bucket challenge" dla schłodzenia waszych gorących głów. Pozdrawiam Wszystkich zdrowo myślących, miłego dnia i udanego sezonu zimowego z jak najniższymi rachunkami za ogrzewanie życzę Tym, którzy o to zadbali wcześniej.
  8. Dzięki za zainteresowanie, ale to nie to kolego. W tej skrzyni nie ma nagrzewnicy. Poza tym, termostaty te są w łazienkach i kuchni a te w pokojach. To jakby sterowały jedną grzałką? Gdy niedawno temperatury był w nocy bliskie zera, to z kanałów nie leciało ciepłe powietrze a w domu było ciepło. To instalacja 1991 roku – kto mi może pomóc? Idzie zima!
  9. Witam wszystkich jako, że jestem na forum muratora nowy. Mam problem, z którym znajomi budowlańcy nie mogą sobie poradzić. Odziedziczyłem dom z 1991 roku. Bywałem tu przed laty, ale nie interesowały mnie wtedy szczegóły instalacji. Nie ma tu grzejników ani pieca. jest tylko coś takiego. Czy może ktoś mi pomóc, co to jest, jak się z tym obchodzić. Z góry dziękuję.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...