Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wojtekweb

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    78
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

wojtekweb's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Witam, czy kupiłeś może kosiarke Weibang? Zamierzam kupić w tym tygodniu model wb507scv lub Wb537 scv? Biorę jeszcze pod uwagę alko 520vsh .Darek
    Pokaż więcej  
  2. Czy koszenie co 1-2 tygodnie przez pierwszy rok coś by zmieniło, czy bez systematycznego podlewania nie ma co liczyć na dobry trawnik? Czy te chwasty po 2-3 latach przynajmniej częściowo zostaną wyparte przez trawę?
  3. Przejrzałem kilkadziesiąt stron tego wątku i nie znalazłem odpowiedzi na moje pytania, a problem mam następujący. Działka 25-27 arów, na której chciałbym posiać trawę, przy czym nie zależy mi na super murawie, automatycznego podlewania i częstego nawożenia też nie planuję. Teren dosyć suchy, pod 10 cm warstwą ziemi, piasek, więc ile wody nie będzie, to szybko się wchłonie, w większości teren nie jest zacieniony. Chciałbym trawę mało wymagającą, również jeśli chodzi o koszenie (nie częściej niż co 2 tygodnie). Zastanawiam się też nad podzieleniem działki na 2 części, na 5-8 arach trawa lepszej jakości, którą mógłbym kosić częściej, jednak tak jak pisałem wcześniej bez podlewania i nawożenia (dopuszczam wyschnięcie, byle się później odrodził), a na pozostałym obszarze trawa łąkowa. Na chwilę obecną myślę nad taką mieszanką: SAD - trawa na trawnik z mikrokoniczyną Skład mieszanki: Kostrzewa czerwona JASPERINA 10%: Kostrzewa czerwona NISTA 20%: Kostrzewa czerwona RYDER 5%: Kostrzewa czerwona RAPSODIA 25%: Wiechlina łąkowa GERONIMO 10%: Wiechlina łąkowa GEISHA 5%: Kostrzewa trzcinowa ASTERIX 15%: Koniczyna biała ABERCREST 10%: Zastanawiam się, czy można taki trawnik kosić co 2-3 tygodnie i czy taka mieszanka zda egzamin na suchy teren i brak cienia. Poproszę o opinie na temat takiego wyboru. Rozważę też inne opcje, a na koniec chciałbym prosić o polecenie dobrej mieszanki trawy łąkowej, tak aby ją skosić kilka razy w roku i żeby nie odstraszała wyglądem .
  4. Czy ktoś używa kosiarki: Weibang WB537SC V 3w1? Potrzebuję do dużego ogrodu - 25-27 arów do koszenia nie częściej niż co dwa tygodnie. Zastanawiam się jeszcze, co posiać i jak podzielić ogród, ale chciałbym zapytać czy przy takiej powierzchni taka kosiarka ma sens? Teren płaski, drzew brak - czy uda mi się taką kosiarką skosić całą działkę w 3 godziny (tylko mulczowanie). Wiem, że to zależy jeszcze od innych rzeczy, ale czy jest sens rozważać taką opcję? Traktor odpada, ze względu na brak miejsca do przechowywania, transport i przeglądy itp. Jeśli kosiarka to jakaś opcja, tylko lepiej kupić coś innego to proszę o propozycje, a jeśli jest to dobry wybór i komuś udało się kupić poniżej 2600, to proszę o info, gdzie szukać
  5. Dzięki, nie chcę ustawiać krzywej, chciałbym tylko ustawić temperaturę wody, którą zasilana jest podłogówka. Przycisk "mode" umożliwia mi obecnie 2 funkcje tak jak pisałem, temperaturę ciepłej wody w kranie lub ustawienie temperatury wewnątrz domu, a nie temperatury wody do podłogówki.
  6. Czy ktoś z Was próbował ustawić temperaturę zasilania podłogówki? Próbuję ustawić, a coś nie mogę. Teoretycznie powinno się dać ustawić przechodząc na tę opcję i naciskając set, niestety przechodzi wtedy na temperaturę grzania wody, a po kolejnym naciśnięciu na regulację temperatury wewnątrz domu, potem znowu na grzanie wody itp. Czy coś robię źle?
  7. Zastanawiam się jak rozwiązać następujący problem, może ktoś będzie w stanie podpowiedzieć lepsze rozwiązanie. Mam pochyłą działkę, a różnica wysokości pomiędzy górną granicą działki a chodnikiem dookoła domu dochodzi do 1,5m (spadek w kierunku domu) i zastanawiam się nad odwodnieniem, teren jest piaszczysty więc ogólnie problemu nie ma, jednak boję się, że przy dużych jesiennych opadach woda może się nie wchłonąć. https://ibb.co/6v8z60z[ https://ibb.co/nQqt5c9 Kierownik zaleca, aby od chodnika zrobić spadek na odległość 5m od domu, tylko w takim przypadku, obniżę teren powiedzmy o 20cm a potem dodatkowo muszę podnieść na 1,5 + wspomniane 20cm, czyli po pierwsze będzie duża ilość ziemi do wywiezienia (koszty), a dwa to nie będzie to wyglądało zbyt dobrze. Obecnie mam ziemię oddaloną na ok 0,5m - 1m od chodnika (10 cm poniżej), a potem jest ok 30% pochylenia terenu na wysokość ok 0,5m ponad chodnik, a dalej teren łagodnie podnosi się do góry w stronę granicy działki. Takie rozwiązanie najbardziej mi odpowiada, tylko jak wspomniałem obawiam się, że w przypadku ulewy cała woda popłynie w kierunku domu. Zastanawiałem się nad palisadą oddaloną od domu na kilka metrów, która wyprowadziłaby nadmiar wody w kierunku ulicy - w tym przypadku koszt dosyć wysoki, bo prefabrykowane L oporowe to koszt ok 100 pln za m2 za sam materiał. Myślałem jeszcze, aby zamiast palisady, obniżyć teren na szerokość 1m i głębokość 10-15cm i też wyprowadzić w kierunku ulicy - koszt praktycznie zerowy, tylko nie będzie to zbyt dobrze wyglądało i obawiam się, że może nie zdać egzaminu. Kopania rowu i wrzucania żwiru wolałbym uniknąć. Za inne pomysły z góry dziękuję!
  8. Dziękuję! Sprawdziłem zużycie z ostatnich 2 lat, przy czym przez 1,5 roku 3 osoby, teraz 4 i wychodzi 10 m3 na miesiąc. Czy może mi Pan polecić inną stację w takim razie? Nie wiem czy to ma jakiekolwiek znaczenie, ale montaż w okolicy Krakowa, chyba że jest tu ktoś na forum, kto może mi to zainstalować, to proszę o kontakt. Jeszcze jedno pytanie na koniec, bo przy tych stacjach co podawałem dla tej która ma 14 litrów złoża jest informacja, że można stosować do 5 osób, a model 400 do 6. Chciałem znaleźć sensowne źródło zawierające informacje odnośnie dobierania stacji m. in. pod kątem objętości złoża, ale nic ciekawego nie znalazłem, jak ktoś ma coś takiego, to proszę o podesłanie.
  9. Przy takich wynikach: https://www.docdroid.net/TcYz0Eq/badania-pdf (twardość spadła do 310 po ponownym badaniu) zaproponowano mi następującą stację: Ecowater Comfort 300 - 2890 (ten przy moim zużyciu wody wystarczy) Ecowater Comfort 400 - 3340 (z zapasem) + filtr mechaniczny. Dom jednorodzinny, 2 osoby dorosłe, 2 dzieci Proszę o opinię na temat samego urządzenia, jak i kosztów eksploatacji. Z uzyskanych informacji, wynika, że główne koszty to: - serwis 1x rocznie - 150 - sól - 6 worków - ok 240 Czy to dobra jednostka? Koszt zakupu, eksploatacji, serwisu akceptowalne? Z góry dziękuję!
  10. Poproszę o interpretację wyników - str. 1-2, w ostatnim badaniu twardość wody zmniejszyła się d0 300 - średnio twarda. https://docdro.id/TcYz0Eq Czy przy tych parametrach stacja uzdatniania jest wskazna/niezbędna?
  11. To może jeszcze ja dopytam. Wcześniej pytałem o mikrobiologię i fizykochemię i teraz po tej odpowiedzi zastanawiam się, czy jest sens robić fizykochemię, jeśli mam wodę z wodociągów i mogę takie dane uzyskać czy wystarczy tylko zrobić mikrobiologię?
  12. Dzięki wielkie, ostatnie pytanie o dezynfekcję instalacji, czy da się to zrobić we własnym zakresie? A jeśli tak, to jak się do tego zabrać?
  13. Dziękuję za odpowiedź. Mam rozumieć, że najlepiej będzie od razu zlecić to co Pan napisał, tj mikrobiologia (te 4 parametry) + podane z fizykochemii? Sprawdziłem na stronie wodociągów krakowskich (na podstawie cennika https://wodociagi.krakow.pl/admin/files/Files/taryfa_i_cenniki/cennik-pozostalych-uslug-od-01-06-2019-r.pdf) i sprawa wygląda następująco: Coli - jest E.Coli - jest Enterokoki - to samo co paciorkowce kałowe? - jest ogólna liczba mikroorganizmów - w temperaturze 22 czy 36 ? Razem ok 170pln. Zakładam, że wodociągi zrobią dezynfekcje kranu przy poborze próbki, pytanie, czy dezynfekcja instalacji to po mojej stronie? Fizykochemia: pH - jest, twardość (ogólna) - jest, żelazo (ogólne) - jest, mangan (metoda płomienna) - jest, jon amonowy (azot amonowy osad czy Azot amonowy - met. miareczkowa, met. spektrofotometryczna czy jeszcze coś innego?), azotyny (Azotyny - metodą chromatografii jonowej ?) - jest azotany (Azotany - metodą chromatografii jonowej ?) - jest barwa - jest, mętność - jest, zapach - jest, utlenialność (Utlenialność (indeks nadmanganianowy?) - jest, chlorki - jest, przewodność (Przewodność elektryczna właściwa? - jest. Ok 280zł, razem 450 + opłaty za dojazd itp. Proszę o potwierdzenie, czy te badania wystarczą i czy robić wszystko w wodociągach czy cena za fizykochemię jest ok, czy szukać poza wodociągami?
  14. Mam pytanie odnośnie rodzaju badań w celu doboru odpowiedniego urządzenia. Do uzyskania protokołu z wodociągów potrzebuję zrobić dwa badania: - Bakterie grupy coli - Escherichia coli Wiem też, że woda jest dosyć twarda i zastanawiam się, czy przy okazji nie zlecić w wodociągach rozszerzonych badań, tylko nie wiem, o co dokładnie poprosić. Przeglądnąłem kilka stron tego tematu i nie znalazłem odpowiedzi? Czy warto zrobić dodatkowe badania od razu, czy też zlecić te dodatkowe badania w innym miejscu - sanepid lub u dystrybutorów urządzeń?
  15. Muszę podjąć decyzję, jaki czyszczak do rynny wybrać. Ekipa od kostki namawia mnie na pionowy, jednak bardziej pasowałby mi do metalowej rynny poziomy (np ten z galeco) i wydaje mi się, że byłoby mniej kombinowania, niż wstawiać pionowy z pcv i zastanawiać się jak go połączyć z pomarańczową rurą w ziemi, żeby to jakoś wyglądało. Czy ma ktoś ten poziomy już zamontowany i mógłby napisać, jak się sprawdza, bo wspomniana ekipa ostrzega, że te plastikowe poziome to się wyginają, źle wyglądają i trzeba wymieniać po jakimś czasie, a nie spotkałem się z negatywnymi komentarzami, pytałem tez znajomego i jest zadowolony, tylko ma dopiero 3 miesiące. Ewentualnie jakie pionowe polecacie, trafiłem na ten z wavin'a i chyba jeden z niewielu w miarę wygląda, chociaż pewnie po kilku latach na słońcu będzie już znacznie gorzej.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...