Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Maciej206

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    45
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Maciej206

  1. Do pisania postów używam iPhona. Niewiedzę jak mozna załączać rysunki. Dom stoi na izolowanej płycie fundamentowej. Styrodur wystaje poza plyte 30cm. Ściany fundamentowe sa izolowane 30cm styrodurem postawionym na wystającej izolacji z pod płyty. Garaż od wewnątrz jest dodatkowo ocieplony 5cm styrodurem. Nadproże i glify bramy sa izolowane. Nie ma przerwy pomiędzy izolacją ściany a izolacja fundamentów.
  2. Maciej206

    Wpis

    Drzwi i montaz wyszedl poprawnie (wykryta nieszczelnosc montazowa zostala juz wyeliminowana). Drzwi sa szczelne i wygladaja jak miljon dolcow :) Radze uzbroic sie w cierpliwosc ale koncowy efekt jest za-jeb...y i warto bylo czekac na te drzwi. U
  3. Swój dom podzieliłem na 2 strefy pasywną i nie pasywna. Garaż w piwnicy jest poza strefą pasywną. Drzwi od garażu do domu będą bardzo szczelne bo brama garażowa nie jest szczelna. Różnica w temperaturze pomiędzy garażem a domem nie przekroczy 12°C co tez jest wymagane dla domu pasywnego. Garaż jest izolowany od domu eliminując mostki termiczne.
  4. Przed przystąpieniem do stawiania ścian z Yonga zastanawiałem się czy nie można uszczelnić pionowych spoin pianką lub klejem. Po paru próbach daliśmy sobie spokój z wykonawcą. Po zewnętrznej stronie Yonga położyłem klej na siatce. Na to przyklejam styropian kładąc klej po obwodzie i na packach, następnie klej, siatka i tynk silikonowy. Pomimo tego i tak widać przerwy pomiędzy styropianem a ścianą. Test nie wykazał nieszczelności na pionowych spoinach. Zgadzam się że staranność wykonastwa jest kluczem do sukcesu szczelności i że nie można poprawiać nastepnymi etapami. Szczelność musi być zachowana na każdym etapie budowy.
  5. Rok! W obecnym domu (Kanadyjczyk, bubel do rozebrania) płace za gaz i prad ponad 2tys MIESIĘCZNIE w sezonie grzewczym. Szlag mnie trafia bo pomimo takich rachónków niemam komfortu cieplnego i dogrzewanie kominkiem. Dlatego przeginam pale w druga stronę.
  6. OZC jest ale nie zwracam na niego uwagi. Po 3cim podejściu architekta dałem sobie spokój. Wyliczenia: Wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło EA (kWh/m2) 17,9 Wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło EV (kWh/m3) 6,4. Pierwszy wskaźnik zmusił mnie do obniżenia wszystkich współczynników U przenikania ciepła. Zaprojektowane ławy fundamentowe !!!! zamieniłem na izolowana plyte (pierwszy dom Lipinskich pod Wrocławiem stoi na ławach i tez mieli duzo zabawy z uszczelnieniem). Podobnie zrobiłem inne zmiany (miedzy innymi ten Ytong 48cm) dążąc do obniżenia do 15 kWh/m2. Czy to mi wyjdzie? Czas pokaże. Wyliczone U po oprawkach sa duzo lepsze niz te użyte do wyliczeń. Zamierzam monitorować zużycie energii i moze zlecę audyt energetyczny dla zaspokojenia mojej ciekawości.
  7. Witam. Jestem nowy na tym Forum. Właśnie buduje dom w całości podpiwniczony z garażem na 2 samochody (mamy jeden ale często przyjeżdżają synowie własnymi). Dom ma być pasywny, choć nie jest najkorzystniej ustawiony do stron świata. Poza tym wszystkie wymagane kryteria domu pasywnego są spełnione. Decyzja o budowie podpiwniczonego domu oparta jest na wolnym miejscu na działce. Nowy dom buduje w odległości ok. 1,5 m od istniejącego domu który jest przeznaczony do rozbiórki ( ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła). Właśnie poprawiłem wykryte nieszczelności podczas testu z 30/04/2015r. Najdziwniejsze jest fakt że nieszczelności były w samej taśmie MOWO. Illbruk twierdzi ze użyto taśmy o nie wystarczającym zakresie. Nieszczelności usunąłem we własnym zakresie. Ponowna próba szczelności będzie po tynkowaniu wewnętrznym i zewnętrznym. Obydwie ekipy użyją przyokiennych listw dylatacyjnech gwarantując szczelność montażu okien.
  8. Ogrzewanie gazem mam nadzieje ze bedzie potrzebne tylko do CWU i basenu. Czas Okaże ile będę płacił za rachunki za Ogrzewanie. Teraz to jest tylko spekulacja. Z chęcią podzielę sie tą informacją. Te powyższe 2 tys to za jaki okres? Rok? Sezon grzewczy? Miesiąc?
  9. Bwojtek Masz racje co do scian i w 100% i oczywiscie styropian ma lepsze parametry izolacyknosci niz materialy na sciany. Lepsze od styropianu maja panele prozniowe i "Aerogel" (Styropian i welna maja podobne i zaraz ktos podejmie watek ze to albo to jest lepsze). Prowadze.budowe na odleglosc i po refleksji moglbym dokonac lepszego wyboru, ciensze bloczki i grubszy styropian. Ale jest jak jest i tego nie zmienie. Plytsze weneki okienne - kto co lubi. poza czterema oknami wszystkie okna sa do podlogi i "de gustibus non est disputandum", kto co lubi. Ktos lubi cienikie sciany (tez sie zaliczam do tych i postwilem taki dom "kanadyjczyk" - idzie do rozborki po postawieniu tego), inni chca miec mury jak w zamku w Malborku. Zato zona bedzie miala miejsce na duze / duzo doniczek na parapetach Silkaty wykorzystalem do scian wewnetrznych wlasnie dla poprawienia akumulacyjnosci ciepla. Akumulacyjosc jest praktycznie pomijana przez architektow ale to jest tak samo wazne jak i szczelnosc i termoizolacja. Przy trzecim domu, dla syna, przeanalizuje rozne warianty scian i tez bede dazyl do standardu U-sciany jak dla domu pasywnego. Pierwszy dom dla wroga .... Co do MOWO - wybralem ten system bo mial byc szczelny a ze cos poszlo nie tak to juz inna sprawa i niebede rozpaczal i ubolewal. Niemam czasu do tracenia na takie sprawy, jest problem, trzeba go rozwiazac co zrobilem. Ale juz go nie polece synowi, raz koszty (bedzie finansowal budowe kredytem) i dwa moje totalne rozczarowanie tym systemem, nic co mi teraz powiedza nie zmieni tego. Argument ze latwiej wymienic okna w systemie MOWO nie przekonuje mnie, to bedzie problem ekipy ktora wymienia okna a nie moj. Wspomniano wczseniej ze uzyto tasmy o niewystarczajacym zakresie, to po grzyba byl tam przedstawiciel Illbruka podczas montazu okien? Niewazne. Test szczelnosci wykazal spaprana robote i trudno. Zaplacone, rozliczone i wkrotce zapomniane. Co do ogrzewania - to jeszcze nie jest roztrzygniete i przemysle Twoja propozycje ogrzewania pradem w II taryfie. Uwaga warta przemyslenia, moze kiedys zrobie nastepny krok i zrobie dom zero lub nawet plus energetyczny i grzanie pradem bedzie prawie ze darmowe (pomijajac koszty zakupu, amortyzacji i serwisowania tej instalacji), ale narazie nie mysle az tak daleko.
  10. Illbruk i wykonawca zobligowali sie uszczelnic tasmami Illbruka bez protestow. Wnioskuje ze wiedza ze dali ciala, polowa okien juz jest uszczelniona tasma ProClima. Nie beda rozpaczal nad tym problemem, wole skupic swoja uwage na wyeliminowaniu tego problemu co tez wlasnie robie.
  11. Kazde ogrzewanie generuje koszty - poza pasywnym i to tez nie tak do konca bo jest rekuperator a ten uzywa energie. Mam nadzieje ze gaz bedzie tylko do CWU i sporadzycznie ogrzewanie. Planowalem wstawic piec na pelet - kominek z plaszczem wodnym, ale ze to ustrojstwo musi byc szczelne to jedyny jaki znalazlem ktory spelnia ten warunek (wiele twierdzi ze sa szczelne ale niesa) to odstapilem od tego pomysl bo takie cudo jest dostepe w Niemczech za ponad 8,5tys Eur !!!. Pompa ciepla w moim przypadku nie oplaca sie bo mam gaz z sieci.
  12. Dzieki za linki. Obliczalem innym kalkuatorem i mi wyszlo wlasnie 0,11, ale wole Twoje wyliczenia Uzasadnic? Wszystko zaczelo sie od "Hotbloka" - keramzyt ze styropianem, z wykonawca zobaczylismy ten material i nam sie odechcialo. Nie jest latwy do obrobki i budowy. Brak mozliwosci bruzdowania w Hotbloku tez mnie zrazil do tego materialu. Dom byl projektowany wlasnie na budowe z tego bloku. Ale architekt pomimo moich prosb o sprawdzenie ze nie bedzie ciecia blokow na budowie sknocil sprawe bo wstawki sie pokazaly - chcialem zrekompensowac to oknami od podlogi do sufitu i ten pomysl juz zostal a Hotbloka zamienilem na Ytonga. Po 3 wersji projektu dalem spokoj z architektem. Okna od podlogi do sufitu daja mi tez wymagana proporcje powierzchni okien do podlogi nawet z podzialem salonu i sypialni na pietrze jakie powinny byc dla domu pasywnego. Projekt tez mial byc z detalami jak do domu pasywnego przystalo ale tu tez sie zawiodlem na znajomej mi firmie. Na szczescie trafilem na wykonawce ktory nie bal sie podjac tego wezwana (trudna dzialka, malo miejsca, klopoty z dojazdem, isniejacy zamieszkaly dom obok, itp itd). Wykonawca bardzo dokladny. Jak przyszli mierzyc okna to dwa razy mierzyli bo roznica w poziomie na 20m jest .... 2mm. Mierzyli dwa razy laserem i wyszlo 2mm. Dokladnosc wykonania pokazal test szczelnosci gdzie konstrukcja jest szczelna z nielicznymi nieszczelnosciami. Wykonawca od samego poczatku wiedzial i chcial wybudowac dom pasywny. Wspolnie, ja, wykonawca i moj inwestor zastepczy prowadzilismy liczne rozmowy na kazdym etapie i omawialismy kazdy najdrobniejszy szczegol. Dokladnosc i starannosc na budowie nie kosztuje wiecej. Ytong gr 48cm mial podobne parametry izolacyjne i na to sie zdecydowalem z karty technicznej nie bardzo zdajac sobie sprawy z jego rozmiarow bo nastepnego dnia wylatywalem z kraju. Choc starali mnie przekonac inaczej. Ytong i tak okazal sie duzo tanszy niz Hotblok. Budowe prowadze mejlowo i Skypem z wizyta raz na dwa miesiace i tak powstaly sciany grubosci zamka krzyzackiego. Ale zato jakie cieple
  13. Dlaczegos biedny? - Bo glupi Dlaczegos glupi? - Bo biedny. Czlowiek uczy sie cale zycie i glupim umiera, Marketingowcy robia swoje a my sie nato nabieramy, no ja sie dalem nabrac. Fora nic nie wspominaly o problemach jakie ja napotkalem, gdybym znalaz podobny post to bym zrezygnowal z MOWO. illbruk i wykonawca zaproponowali tasme i ze uszczelnia. Nie protestowali, czyli wiedza ze sprzedaja scieme. Podziekowalem i w tym momencie uszczelniam we wlasnym zakresie i opracowaniu. Widocznie nikt nie robil testu szczelnosci przed tynkowaniem a tu nagle sprawa sie rypla.
  14. Bufor byl kopiony wlasnie z mysla o solarach - pozniej przemyslalem i narazie nie bede montowal solarow. Zato bufor bedzie. Instalacja bedzie latwa do podlaczenia solarow. Tak wneki beda min 48cm ale wiekszosc okien jest od podlogi do sufitu a od wewnatrz beda zamykane okiennicami zlicowane ze sciana. U sciany 0,11, pasywniak wymaga 0,12 dlatego takie mury. Domy pasywne rzadza sie wlasnymi prawami. Wymagane proporcje powierzchni okien do powierzchni podlogi sa zachowane dlatego okna od podlogi do sufitu.
  15. Malux i Nikt wazny (niezla ksywa ) Ma MOWO sie zdecydowalem bo mialo byc szczelne, poprostu dalem sie marketingowcom. Zycie uczy. Dom stawiam z Ytonga Energeo Plus o grubosci 48cm (!!!) i na to klade 15cm grafitowego styropianu o lambdzie 0,31. Wylczone Uscian 0,11. Dom stoi na plycie fundamentowej o gr 25cm na 25cm styrodurze (system Izodom 2000). Sciany fundamentowe (piwnicy) monolityczne 25cm gr plus 30cm styroduru do wysokosci parteru. Zbrojenie, sam Sadam by sie nie powstydzil takiego zbrojenia w swoim bunkrze. Ytong wysuniety poza fundament aby styropian scian i fundamentow sie licowal na rowno. Stropy monolityczne. Poddasze nie uzytkowe z ocieplonym stropem nad pietrem pianka natryskowo o grubosci 25cm (jak sie okaze nie wystarczajaco doloze welny). Drzwi i okna w standardzie pasywnym. Garaz poza strefa pasywna i bedzie dodatkowo docieplony z drzwiami prawie ze pasywnymi ale szczelnymi. Wszystkie mostki termiczne poza murlata sa wyeliminowane. Mostek stworzony przez murlate usune po zbadaniu kamera termowizyjna kiedy bedzie duza roznica temperatur. Ogrzewanie: Tu przesadzilem ale po przykrym doswiadczeniu wole dmuchac na zimne) - gazowy piec kondensacyjny z buforem 800L (ten mial byc podziemny ale zostawie go w kotlowni - straty cieplne z buforu zostana w domu). Glowne ogrzewanie bedzie przez nagrzewnice (Tmax do 50oC - ponizej pirolizy kurzu) i kanalami nadmuchu wentylacji z rekuperacja. Wyrztnie kanalow nadmuchowych koncza sie w grzejnikach kanalowych dla "dogrzania" (mam nadzieje ze beda sie wlaczaly sporadycznie lub wcale), w lazienkach ogrzewanie (wodne) podlogowe plus grzejniki na reczniki. Rekuperator podlaczony do GWC - zwirowy wlasnego pomyslu - zasypalem wykopy plukanym zwirem o frakcji 50mm (oczywiscie w geowlukninie) pod tym GWC jest drenaz opaskowy a nad GWC styrodur ktory zostal z fundamentow. Jest obejscie tego GWC dla jego regenracji. Odzysk ciepla ze sciekow do podgrzania wody z sieci zanim trafi do bufora. Woda miejska wstepnie podgrzana przez petle w plycie fundamentowej w garazu. Plyta fundamentowa bedzie odbierala cieplo z petli PEXa ulozonej pomiedzy metalizowana membrane a dachowkami ceramicznymi w kolorze Antracytowym (kolor wybrany wlasnie pod ten wymiennik). Skorka za wyprawke z tym wstepnym podgrzaniem wody miejskiej przez plyte fundamentowa? Niewiem czy ten pomysl sie spisze ale daze o obnizenie kazdego kw energii. Planuje ze poma cyrkulacyjna tego systemu bedzie podlaczona do panelu fotowoltaicznego, im wiecej slonca tym szybciej bedzie pompowac. Paneli solarnych nie zastosowalem, narazie sie zastanawiam i dwa to niemam polaci dachu skierowanego na poludnie. CDN
  16. Malux. Wlasnie w tym momencie kleje tasme Proclima wokol MOWO. Illbruck szuka przyczyny ale nie czekam i nic nie zmieni faktu ze cos tu nie tak poszlo jak powinno. Synowi nie polece tego systemu a on ma zamiar sie budowac na kredyt. Zona nie podtruwa mnie bo mnie niema w domu - budowe prowadze na odleglosc mejlami, Skypem i raz co 6 tygodni przyjezdzam na kontrole. Zywotnosc okien - mnie przezyja napewno, mam juz swoje lata. Pozniej synowie beda sie martwic. Ilebys zaoszczedil jakby okna byly wysuniete w ociepleniu? Niewiem i mogle sie zalozyc ze Ty i nikt inny tez niema zielonego pojecia. Zapewnie ktos zaraz udowodni ze tyle a tyle energi ucieka przez okna zamontowane tak i ile jakby byly zamontowanie inaczej, ale to czysta spekulacja. Tez nie patrze na budowe domu jako inwestucja ktora musi sie zwrocic po ilus tam latach. Traktuje to tak samo tak jak kupno samochodu, lozka czy TV. Ma byc funkcjonalne, wygodnie i tanie w uzytkowaniu. Czy ktos traktuje kupno samochodu (nie mowie o firmach, taksowkach, na handel itp - gdize to jest to faktycznie inwestucja) jako inwestycje czy z innych powodow? Co innego jakbym budowal dom na sprzedaz, to tak to jest inwestucja ale dla siebie nie. Obecnie finansuje budowe bez kredytu i mam nadzieje ze mi sie uda skonczyc bez kredytow, argument ze mozna zaoszczedzic na budowie i odlozyc te pieniadze w banku, lub gdzies indziej nie przekonuje mnie. Dlaczego? Zdeponowanie pieniadze kusza i szybko by sie je wudalo na bzdety a tak to postawie dom. Depozyt w banku przynosza marne korzysci i na dodatek odestki sa opodatkowane. Buduje dom ktory mam nadzieje ze w przyszlosci nie bede sie martwil o rachunki, buduje teraz bo pracuje i moge sobie nato pozwolic, pozniej juz nie. Budowanie na kredyt, to juz trzeba sie zastanowic i przystopowac szczegulnie "fanaberie" architektow. Im prostszy dom tym tanszy w wykonaniu, im lepiej i staranniej zbudowany tym tanszy w utrzymaniu. Jakosc wykonania nie kostuje wiecej niz spaprane wykonanastwo. Kredyt kiedys trzeba splacic i trzeba znalesc balans pomiedzy kosztami budowy, pozniejszymi kosztami uzytkowania a miesiecznymi ratami. Mialem w zyciu kredyt hipoteczny, nie tak straszny ale daje sie we znaki i poczatki sa ciezkie. Liczenie ze dzis pozycze X a po splaceniu ostatniej raty to bedzie 3 x X (przykladowo) jest bledne - a co z sila nabywcza pieniadza? (inflacja robi swoje). Rada dla kazdego kredytobiorcy - biez kredyt w walucie jaka zarabiasz. A jak myslisz ze wiesz jakie beda kursy walut za 5, 10, 15 lat - to poco pracujesz? Powodzenia kazdemu budujacemu.
  17. Moja pomylka. Wynik jest 0,97 (podalem 97% wyniamy kubatury na godzine przy 50Pa rozncy w cisnieniu). 97 wymian to chyba by bylo przy stanie otwartym
  18. Postaram sie wrzucic 4 nagrania jakie zrobilem telefonem na YouTube. To bedzie najwczesniej jutro.
  19. Finlandia - tak tez podejrzewa Illbruc, z tym ze nagrania, po szczegolowej analizie pokazuje jak dym "wsiaka" w sama pianke tasmy - nie na styku tasmy i ramy MOWO czy okna. Nie bardzo rozumiem, gdyz dostawca okien byl nadzorowany przez przedstawiciela Illbruca podczas montazu. Certifikaty - teraz bede ich zadal od teraz. Nie widzialem atestu dla domu pasywnego dla MOWO. Moze ktos je widzial? Czekam na wypowiedz Illbrucka co poszlo nie tak a teraz niema co spekulowac. Illbruk nie sprzeciwil sie co do mojego rozwiazania problemu. Do realizacji przystapie najdalej jutro jak dostane zamowione tasmy Proclima. Nie szukam winowajcow ale rozwiazania i moze tez pozostali gracze wyciagna z tego jakies wnioski. Po tescie przekonalem sie ze uszczelnienie domu do standardu pasywnego to nielada wezwanie. I tak uwazam ze wynik n50 97 w stanie surowym jest niezly ale nie wystarczajacy dla domu pasywnego. Pozdr.
  20. Malux20 Decyzja o uzyciu MOWO byla oparta na fakcie ze ten system mial byc szczelny. Wysuniecie okien poza lico muru jest tez wymagane przez technologie budowy domow pasywnych. Nie bralem pod uwage pozniejszej wymiany okien, tym beda sie martwic moi synowie, nie ja. Dom pasywny musi byc szczelny, suma powierzchni nieszczelnosci calego domu nie powinna przekroczyc powierzchni dloni (wiem sa rozne). Illbruk jak i dostawca okien wie o tym zajsciu i maja sie wypowiedziec. Nie bede czakal na ich deliberacje i uszczelnie to dodatkowa tasma ProClima, dostawa bedzie w tym za dzien dwa.
  21. Witam Jestm nowy na tym forum. Wyszukalem haslo "Czy MOWO jest szczelne?" Buduje dom ktory ma byc pasywny, z dodatkiem piwnicy i garazu w piwnicy - wiem ze piwnica i garaz nie ida w parze z domem pasywnym, ale tak zdecydowalem z wielu powodow miedzy innymi z wolnego miejsca na dzialce itp. Dom tez nie lezy najlepiej w stosunku stron swiata ale to tez jest zwiazane z moja dzialka. Za decyzja budowy domu pasywnego stoi tez dluga historia poza tematem tego forum. Pasywne okna (Uw < 0 , 8 ) zamontowalem w systemie MOWO - cyfra 8 i ")" skutkuje tym: hmm Sredni wynik wspolczynnika N50 w tescie szczelnosci wykonanym 30/04/2015 (temp 16oC, dzien bezwietrzny w Krakowie) w stanie surowym zamknietym wyniosl az 97 a pasywny dom nie powinien przekroczyc 60. Wiec cos poszlo nie tak, ale co? Bylo pare drobnych nieszczelnosci zwiazanych z sama konstrukcja - te beda wyeliminowane w tym tygodniu. Drzwi Pasywne od Pana Rutkowskiego sa super i szczelne. Wykryto maly przeciek na konsolach montazowych nie przykrytych tasma (drzwi montowane na konsolach a nie w systemie MOWO). Cztery z osmiu wystajacych montazowych konsol nie zostalo przykryte tasma, problem zostanie usuniety naklejajac po 10cm tasmy na kazdej konsoli. Drzwi i montaz beda szczelne. Test wykazal nieszczelnosc przez sama tasme rozprezna MOWO firmy Illbruka (a mam tego 113m biezacych wg faktry za montaz MOWO). Mam nagrane jak dym "wsiaka" w sama tasme i wylatuje na zewnatrz podczas prob nadcisnienia. Nie przy krawedzi na styku ramy okna i tasmy czy na styku MOWO z tasma co bylo pozniej sugerowane przez Illbruka, ale przez sama tasme. To "wsiakanie" jest ewidentne na kazdym centymetrze tasmy rozpreznej a nie w kilku miejsczach. Co bylo wielkim zaskoczeniem i rozczarowaniem. Moze mialem za wysokie oczekiwania? Illbruk juz wie o problemie i mam dostac raport co poszlo nie tak. Sugestja jest ze uzyto tasmy o mniejszym zakresie niz luz montazowy, to jest troche nie zrozumiale gdzyz przedstawiciel samego Illbruka nadzorowal montaz i jest sprzeczne z tym co zostalo nagrane. Wykryto tez nieszczelnosci w pasywnych skladanych w harmonijke drzwiach ktore sprowadzilem z Niemiec bez montazu, producent po obejrzeniu nagrania wskazal blad w regulacji drzwi i wyjasnil jak to trzeba zrobic. Drzwi sprowadzilem bez montazu bo producent niema w Polsce przedstawicielstwa i nie podja sie montazu w Krakowie. Szczelnosc poprawie dopiero po skonczeniu tynkowania wewnatrz i zewnatrz domu (drzwi sa oklejone z zewnatrz folja). Drzwi te byly montowane w swietle muru z powodu ich ciezaru. O dziwo, bardziej tradycyjny montaz drzwi tarasowych i wejsciowych okazal sie szczelniejszy niz montaz systemem MOWO (poza ominieciem tych 4 konsoli nie przykrytych tasma przy drzwiach Rutkowskiego). Cos tu nie gra i dlatego czekam na wytlumaczenie ze strony Illbruka. Tynkarze wchodza do domu 15go Maja, elewacja jest juz przykryta styropianem tak ze dostep do MOWO jest tylko i wylacznie od wewnatrz domu. Do 15go we wlasnym zakresie uszczelnie system MOWO tasma "Tescon Profil" firmy "Pro Clima" - jedna rolke nabylem podczas testu nieszczelnosci (ma dzielony rozdzielajacy papier woskowany co ulatwia jaj montaz). Dodatkowo ekpia tynkarzy wewnetrznych zastosuje listwy dylatacyjne do okien ktore tez pomoga w uszczelnieniu. Ta listwa zamaskuje tasme "Pro Climy" ktora nakleje na ramie i na sciane z Ytonga. Ekipa od elewacji ma tez dolozyc szczegolna uwage na zewnetrzne uszczelnienie ram stolarki z ociepleniem. Oczywiscie ramy zostana czesciowo zasloniete styropianem o wspolczynniku 0,31. Illbruk nie wyrazil sprzeciwu co do mojej propozycji uszczelnienia ich tasmy rozpreznej w systemie MOWO i to wkrotce wykonam we wlasnym zakresie. Wykonanie testu szczelnosci w stanie surowym wykrywa wszystkie nieszczelnosci zanim zostana one przykryte wewnetrznym tynkiem. Planuje powtorzyc test w drugiej polowie Czerwca po calkowitym zakonczeniu tynkowania. Nie moge sie doczekac tego testu. Nie szukam tu winowajcow ale rozwiazania, trudno stalo sie i trzeba ten problem rozwiazac a nie rozpaczac i tracic czas i nerwy na udawadnianie komus winy. CDN
  22. Maciej206

    Wpis

    Oddaje honor Panu Rutkowskiemu. Po przeslaniu zdjec montazu drzwi zrozumial o co ja sie tak pieklilem. Drzwi sam nie widzialem ale poinformowano mnie ze sa najwyzszej jakosci i ze warto bylo czekac. Musze przyznac ze po dlugiej wymianie mejli doszlismy do porozumienia ktore zadawala obydwie strony. Pan Rutkowski osobiscie przyjedzie do Krakowa – kawal drogi dla niego i zamontuje brakujacy elektrozamek i ustali z moim inwestorem zastepczym plan poprawienia montazu. Mi od poczatku chodzilo o poprawny montaz, budujac dom pasywny kazdzy szczegol jest wazny. Do tej pory wszystko jest wykonane z nalezyta starannoscia poza montazem drzwi. Teraz i to bedzie poprawione i moge sie skupic na nastepnych sprawach do zakonczenia budowy. W tym tygodniu zaczynam elewacje, w nastepnym spotykam sie z wykonawca testu szczelnosci (specjalnie przylatuje do Krakowa na to spotkanie i na sam test) a sam test za dwa. Zostanie mi tydzien na uszczelnienie wszystkich przejsc przez zewnetrzne sciany, kanalizacje, wentylacje itp. Po zajsciach i po rozwiazaniu problemu, moge rekomendowac Pana Rukowskiego ale z drakonskimi karami umownymi lub zamowic z DUZYM wyprzedzeniem.
  23. Pomysł z piecykiem podpatrzyłem na stronie angielskojęzycznej Niemieckiego instytutu w Darmstad kilka lat temu. Tez doszedłem do tego samego zdania. Ile razy w roku bym go odpalał? Teraz wiem dlaczego nie mozna duzo ma ten temat znalesc. Irlandzki developer buduje domy pasywne z piecykami na pelet. Moze pasywny moze prawie pasywny. Kto to wie? Na parterowy dom nie wystarczyło miejsca. Piwnica i integralny garaz sa sprzeczne z domem pasywnym. Ale swiat należy do odważnych, nie uważam sie za bohatera bardziej eksperymentatora. Co wyjdzie? Czas okaze. Duża niekorzystna zmiana w projekcie z powodu kosztow była rezygnacja z oranzerii od południowej strony na cała wysokosc domu. Oranzerja miała dzialac jak bufor i zródło ciepła. CDN.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...