Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kozi291

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    7
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

kozi291's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

10

Reputacja

  1. ad.1 to prawda popełniłem duży błąd ad. 2 właśnie o to chodzi że w wariancie 1 nie ma zaworu termostatycznego trójdrogowego - jest tylko wkładka termostatyczna np. do kapilary. To był daki rozdzielacz jak na zdjęciu poniżej który przerobiłem na taki z trójdrożnym zaworem termostatycznym ad.3 oczywiście że sobie nie radza - to był tylko przykład do istoty sprawy. Pytanie podstawowe który układ rozdzielacza do podłogówki na dole z piecem kondensacyjnym jest lepszy ? ze zdjęcia nr 1 czy po przeróbce ze zdjęcia nr 2 ?
  2. Wszystko działa i układ grzeje ale jak zwykę chodzi o oszczędności Nie wiem czy dobrze zrobiłem ale przerobiłem układ według schematu 2 czyli defacto mam teraz dokladnie taki rozdzielacz jak poniżej Przerobiłem na układ taki jak powyżej ponieważ odnosiłem wrażenie że w układzie pierwszym z piecem kondensacyjnym miałem spore straty ciepła szczególnie w okresach przejściowych gdy piec pracuje na tem 30 stopni i w takim przypadku piec dawał na rozdzielacz 30 stopni w rozdzielaczu po zmieszaniu było już 20 stopni i tylko tyle szło w podłogę czyli im mniejsza temp tym dłuższy czas nagrzewania czyli większe straty - bynajmniej tak mi się wydaje. Teraz po przerobieniu mam że jeżeli piec podaje 30 to 30 idzie w podłogę i tylko zawór termostatyczny pilnuje żeby nie poszła wyższa temp niż 55 stopni. Jeśli chodzi o sprzegło - to jeszcze nie zamontowałem - niektórzy mowią że bez sprzęgła to pompa w piecu i w rozdzielaczu podłogówki może ulec uszkodzeniu jakieś zjawisko kawitacji czy coś takiego. Nad zaworem trójdroznym i automatyką do niego narazie sie zastanawiam bo to nie tani interes a pytanie jakie są korzyści i oszczędności ?
  3. chyba raczej będzie dodawał zimnej po przekroczeniu zadanej temperatury zasilania
  4. Witam, Wydaje mi się że to nie bedzie to samo ze względu na to, że w układzie pierwszym woda z kotła jest podmieszana zawsze bez względu na temperaturę zasilania i będzie powodowało to straty ciepła ponieważ temperatura powrotu do kotła będzie niższa niż w przypadku z zaworem trójdrożnym gdzie podmieszanie bedzie występowało tylko przy przekroczeniu nastawionej temperatury co w przypadku zasilania temp 30 - 55 stopni jest korzystniejsze. Prosze o potwierdzenie czy dobrze to rozumiem - chyba że nie rozumiem zasady dzialania układu nr 1.
  5. No tak ale schłodzi się tylko wtedy kiedy zajdzie taka potrzeba a nie zawsze jak w przypadku pierwszym. Na razie zamiast zaworu trójdrożnego mam termostatyczny zawór mieszajacy jako zabezpieczenie przed przegrzaniem podłogi ustawiony na 55 stopni. Myślę, że rozwiązanie 2 jest lepsze ale zastaniawia mnie tylko tak mały przepływ na rotametrach - przy trzecim biegu pompy to jest jakieś 0,7 l/min a przy pierwszym biegu to jest 0,4 l/min gdzie przy układzie nr 1 już na drugim biegu pompy było 2 l/min. Czy to przez to że w układzie nie ma sprzęgła ?
  6. Jak to nie ma różnicy ? W układzie pierwszym woda z kotła jest mieszana z powrotną zimną wodą z podłogówki co obniża temperature i np. jeśli woaniu na podłogę da z pieca ma 35 stopni to po podmieszaniu na podłogę idzie już tylko 25 lub mniej - zy taki układ jest dobry do pieca kondensacyjnego gazowego ? W drugim układzie taka sama temp jak z piea idzie na podłoge Prosze o wyjaśnienie jeśli się mylę.
  7. Witam, Moja instalacja to: - kocioł DeDitrich MCR 24 T jednofunkyjny - podłogówka na parterze 10 obwodów z pompą w rozdzielaczu - grzejniki na piętrze zasilane z pompy kotła Schemat i połączenia jak na zdjęciach Sterowanie: - kocioł ustawiony w tryb pomiaru temperatury powrotu - pompa chodzi non stop - podłogówki -termostat pokojowy 220V który załacza pompę w rozdzielaczu i otwiera siłownikiem przepływ - grzejniki - termostaty grzejnikowe Wiem że instalacja nie jest prawidłowa i ze brakuje np. sprzęgła hydraulicznego i że powinna być osobna pompa na grzejniki i że powinien być zawór trójdrożny do sterowania podłogówką - to wszystko jest w planach modernizacji ale puki co ze względu na brak środków finansowych musi poczekać Mam pytanie odnośnie podłogówki i rozdzielacza - która wersja połączeń jest w tym układzie korzystniejsza układ jak na zdjęciu nr 1 czy układ jak na zdjęciu nr 2 Pierwotnie miałem układ nr 1 ale powiedziano mi ze ten układ jest do stałopalnego pieca i obniża temperature - ale wtedy były dobre przepływy nawet 2l/min, teraz mam układ nr 2 ale mam jakies słabe przepływy ledwo 0,5 l/min nawet na trzecim biegu pompy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...