
mms1719512843
Użytkownicy-
Liczba zawartości
27 -
Rejestracja
Typ zawartości
Profile
Forum
Artykuły
Blogi
Pobrane
Sklep
Wydarzenia
Galeria
Zawartość dodana przez mms1719512843
-
Zmiana w projekcie instalacji gazowej wewnątrz domu
mms1719512843 odpowiedział yogijager → na topic → Ogrzewanie
Bardziej mi chodzi o koszt tej skrzynki, czy gazownia bierze na siebie skrzynkę?- 8 odpowiedzi
-
- gazowej
- instalacji
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Zmiana w projekcie instalacji gazowej wewnątrz domu
mms1719512843 odpowiedział yogijager → na topic → Ogrzewanie
Dziękuję za odpowiedz. Tak właśnie mam - wskazałem lokalizację skrzynki i wg projektu przyłącza z gazowni skrzynka pokrywa się z projektem instalacji. Jeszcze jedna wątpliwość gazownia podłączy się do mojej skrzynki czy posadowi swoją skrzynkę w ogrodzeniu?- 8 odpowiedzi
-
- gazowej
- instalacji
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Zmiana w projekcie instalacji gazowej wewnątrz domu
mms1719512843 odpowiedział yogijager → na topic → Ogrzewanie
Również mam ten sam dylemat - wywalenie kuchenki gazowej - czyli rezygnacja z jednej nitki gazu czy to zgłaszać gdzieś? Kolejne pytanie: czy mając projekt instalacji wewnętrznej gazowej w projekcie domu do samej skrzynki (przyłącza w ogrodzeniu) muszę wywalać kolejną kasę na projekt odrębny? Kogo się zapytam to ma inne zdanie... w Starostwie mówili, że nie potrzeba nic z tym robić ani zgłaszać, bo uzyskałem pozwolenie na budowę zgodnie ze złożonym projektem domu (w którym były wszystkie instalacje). Ciekawe co na to gazowania przy obiorze instalacji - tym bardziej, że wprowadziłem zmiany (likwidacja jednej nitki)?- 8 odpowiedzi
-
- gazowej
- instalacji
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Pozwolę sobie odświeżyć temat. U mnie rozłożyli hydraulicy do ogrzewania podłogowego rury Firat PIPE PEXb-AL-PEXb DN16x2,0mm class 4 10BAR 95stopni dystrybutorem jest Vinsar, producent Turecki. Robione w nowej technologii PEXb-AL-PEXb metodą TIG. Czy to nie jest jakiś tani szajs? Ten sam produkt innego dystrybutora http://www.ferro.pl/produkt-rura-wielowarstwowa-pexalpex-4442-PEX16.html Hydraulicy twierdzą, że przy tego typu rurach nie trzeba robić próby szczelności przed zalaniem, bo nie są nigdzie łączone a parametry jakie mają sprawiają, że trudno je uszkodzić. Proszę o poradę.
-
krystianN: Belki powinny być zaktowione w zbrojeniu podciągu i jest to wyraźnie napisane w projekcie (część opisowa), wówczas tworzy się stabilna bryła połączenia stropu z podciągami i słupami. Wylanie najpierw podciągu i ułożenie na nim belek jest błędem. Słupy z podciągiem i stropem u mnie były wylane razem i nie ma potrzeby lepszej stabilizacji wystarczą wykonane prawidłowo szalunki wsparte gęsto stemplami. W załączeniu zdjęcie podciągu. i jeszcze widok z boku przed rozłożeniem całej Terivy
-
Wreszcie mogę czymś się pochwalić - stan surowy otwarty - 5 miesięcy od pierwszego wbicia łopaty. Zdjęcia robione dziś - niestety pochmurno i padało. Jak by kogoś interesowało: - koszt 156 tyś - wszystko od początku (pozwolenie, projekt, media itd.) - najdroższy był dach 1/3 kosztów, - dachówka to Koramic Cosmo 12 kasztanowa angoba szlachetna, krokwie rzeźbione i wraz z podbitką malowane impregnatem kolor Tick - kominy systemowe Niko z wkładem ceramicznym z pustaków keramzytowych - jeden specjalny do pieca gazowego kondensacyjnego, drugi pod kominek. Systemówki od stropu do połaci dachowej obłożone dodatkowo betonem komórkowym, a na nim od poziomu krokwi klinkier pełny fuga grafit, (jak to określił kierbud komin na wieeeele pokoleń), zdjęcie wcześniejsze - w słońcu lepiej wygląda, - jak widać od frontu zlikwidowałem balkon i poszerzyłem okna wg mnie to słuszna zmiana i jestem z niej zadowolony, - ściana kolankowa podniesiona o pustak 24cm mimo to okna dachowe na właściwej wysokości wręcz idealnie, - przy wejściu jest filar średnica 300mm, - ps zabrakło mi 150 dachówek....poszło 2560 sztuk (!) i czekam na dostawę. ps. wiele postronnych osób mówi, że to bardzo ładny projekt i ja też tak uważam, że to był dobry wybór!
-
Witam, Czy ktoś jest posiadaczem pokrycia dachu dachówką Koramic Cosmo 12 kasztanowa szlachetna angoba. Kształt i kolor bardzo mi odpowiada. Proszę o opinie na jej temat oraz w szczególności interesuje mnie jak wyglądają różnice w kolorystyce poszczególnych dachówek - w katalogu jest informacja, że może występować efekt melanżu (różnice kolorystyczne) w przypadku kasztanowej angoby szlachetnej. Może polecicie inna firmę o podobnym kształcie dachówki?
-
Jestem na etapie dachu, zastanawia mnie jak rozwiązaliście wentylację pomieszczeń, otóż w projekcie przewidziano tylko 4 kanały wentylacyjne po na 2 na każdy komin oraz wentylację z łazienki. Wg mnie brakuje wentylacji z gabinetu na parterze, dla wyciągu z kuchni, wiatrołapu i na piętrze w każdym z 3 sypialni oraz pokoju na garażem... Jak to rozwiązaliście? Nie do pojęcia jest brak wentylacji w pokojach (dusić się w nowym domu). Jak to jest, że projektant tego nie przewidział?
-
Ilość betonu na strop: - 5 kubików nad garaż, - 12 kubików na strop główny wraz ze słupami i podciągami, bez schodów (naprawdę na styk co do kropelki Zostało mi jeszcze wylewka wieńca pod murłatę wraz z trzpieniami połączonymi ze stropem i schodów. Pytanie dla tych co mają już dach: - jak wpłynęło podwyższenie ściany kolankowej na wymiary więźby tej z projektu? W moim przypadku ściana poszła w górę o 24cm wraz z wysokością dachu, także żeby zachować wysokość sufitu na piętrze jak w projekcie pewnie trzeba wydłużyć jętki i słupy. Zastanawiam się też czy nie powinno się wydłużyć krokwi.
-
Brzmi ciekawie, też zamierzam zastosować rozwiązania związane typu inteligentny dom np. automatyczne sterowanie roletami, oświetleniem, temperaturą, monitoringiem i alarmem. Wiadomo,że te rozwiązania aktualnie schodzą na 2 plan za względu na koszty, niemniej przy okazji instalacji elektrycznej chciałbym teraz przygotować wszystkie instalacje typu kable techniczne, czujki itd. Dlatego chętnie poczytam jak to jest u Ciebie w miarę budowy....
-
lukasz1984: gratuluję tego etapu, super to wygląda. Możesz coś więcej napisać co to za system do zarządzania piecem i domem? Grafi_ 3 tygodnie jestem pod wrażeniem... u mnie tyle stan 0 zajął.... w każdym razie do dachu mamy umowę na 3 miesiące i gwarantują, że się wywiążą, także mi to rybka, później wchodzi ekipa dekarzy. Odnośnie balkonu - tak jest w projekcie jak u mnie - powinien być uwzględniony ten mini wieńczyk i w środku co widać na zdjęciu nr4 z poprzedniego posta będzie miejsce na wypełnienie styropianem - balkon będzie lżejszy i wieniec będzie ocieplony. Ekipa u mnie ma przykaz robić jak z projektem, także żadnych odstępstw nie będzie, chociaż też marudzili odnośnie tego balkonu. Nawet mój kierbud mówił, że ten projekt jest trochę przesadzony odnośnie zbrojeń i ilości betonu. Foto dla tych co zaczynają - podciąg i łuk:
-
Dzięki Grafi_ sporo tego betonu idzie. Mi również poszło 5metrów nad garaż i pewnie podobnie wejdzie nad część mieszkalną, tyle że schody będę wylewał później no i w wiatrołapie będzie monolit tak jak w projekcie, u Ciebie widzę cały strop z Ackermanów. Budowlańcy mi utknęli na stropie głównym, narzekają, że zbrojenia bardzo dużo i z łukiem przy wejściu sporo zabawy. Po przemyśleniach zmieniłem słup przy wejściu na filar średnica 300. Jak będzie wyglądać zrobię foto po wylewce. Wrzucę trochę aktualnych fotek, na dniach będzie wylewka na strop główny.
-
Ile poszło Wam betonu na pokrycie stropu terrvia nad częścią mieszkalną (bez garażu). Proszę napiszcie czy wylewana była od razu całość ze schodami.
-
Kosztowo idziemy podobnie Grafi_: Stan zero + parter + strop = 56074zł W tej cenie już są uwzględnione materiały na ściany poddasza, bez dachu i betonu stropu (wylewka na dniach). Przy okazji pytanie, jakie uwzględniliście przepusty w stropie? ja uwzględniłem: - nad kotłownią (rura kanalizacyjna) - nad garażem będzie pralnia - od łazienki 2 wentylacje + 2 rury kanalizacyjne - nad kuchnią (w projekcie nie ma tego!) - od okapu wentylacja rurą spiro - z wiatrołapu kanalizacja + wentylacja rurą spiro (w projekcie nie ma tego!). Czy uwzględnialiście również przepusty na rury CO, elektrykę i kable techniczne?
-
Pytanie do osób które już mają wybudowane kominy. W projekcie są pod kominek fi200 oraz w kotłowni pod gaz fi180. Sprzedawca kominów stwierdził: w przypadku zastosowania pieca kondensacyjnego na gaz, 180 jest to szerokość zdecydowanie za duża i wycenił mi komin typowy do pieców kondensacyjnych http://www.kominy-niko.pl/ceramiczny-system-kominowy-niko-kondi fi140. Stwierdził, że to i tak za dużo bo większość pieców kondensacyjnych ma wyjście spalinowe fi60. I teraz mam dylemat, zastosowanie zbyt szerokiego komina nie służy dobrze dla piecy kondensacyjnych, z drugiej strony w przypadku zmiany źródła paliwa, cały komin będzie do wymiany....
-
Grafi_ też się wypowiem co do błędów mimo, że dopiero jestem na etapie konstrukcji stropów: 1. Kanalizacja - wykonałem jak w projekcie. w którym zresztą jest błąd - odprowadzenie ścieków od kuchni nie jest dobrze zaprojektowane. Także pociągnąłbym pod chudziakiem rurę do kuchni oraz powiększył główne odprowadzenie z fi110 na 160, dla bezpieczeństwa - pruć to potem w razie awarii to ciężka sprawa.... 2. Piwniczka pod schodami zrobiłem -26cm od garażu, proponuje ją znacznie obniżyć w stosunku do garażu, gdybym to robił jeszcze raz to co najmniej 80cm poniżej, wówczas to pomieszczenie cokolwiek zmieści. 3. Nawiew pod kominek pod chudziakiem - trzeba będzie ciąć chociażby bruzdę w chudziaku, bo w styropianie ciężko będzie zmieścić rurę fi 160. A to zmiany które wyszły w takcie analizy projektu: 1. Wentylacja kuchni - na szczęście to przewidziałem na etapie stropu i będzie rurą spiro wentylacja nad okapem ponad strop i dach, w projekcie nikt o tym nie pomyślał. 2. Pociągnięcie rury kanalizacyjnej z kotłowni na strych (przepust w wieńcu na rurę fi 50 - a rura schowana w ścianie) - zamierzam tam zrobić pralnio-suszarnię. Wywalę pralkę z łazienki na górze, co zrobi ją ustawniejszą, a nad garażem pralnia wydaje się miejscem idealnym. 3. Kotłownie zaadoptuję jako kuchnie roboczą, piec planuję na gaz, także miejsca powinno wystarczyć. Wówczas kuchnia obok salonu będzie indukcyjna a gazowa tylko w kotłowni. Zlew pasuje na przeciwległej ścianie od pieca, także teraz bym zrobił upust kanalizacji na przeciwległej ścianie niż w projekcie. 4. Pomniejszyłem okna w garażu - takie jak w łazience na parterze. Te w projekcie są zdecydowanie za duże, nie będzie szans cokolwiek tam umieścić na ścianie, typu regał, rower itd. Narazie tyle, ale jestem na etapie stropów, w razie co chętnie poczytam Wasze uwagi co do projektu.
-
Grafi_ wydaje mi się, że ciężko będzie mi się czepić budowlańców, bo naprawdę ten schemat S3 jest też skopany (część z kuchnią). Wygląda to jak lustrzane odbicie. I do pionu K1, który przebiega na piętro w stropie w łazience jest przyłączenie nad chudziakiem rurą fi50 zlewu i zmywarki. Niemniej warto zrobić tak jak Ty masz.
-
Dzięki bardzo Grafi_ za kompetentną odpowiedź, jutro pogadam z budowlańcami i żeby chociaż zrobili bruzdę z 1,5m (w sumie od łazienki jest dosyć blisko). Nie chcę, żeby mi już ryli pod chudziakiem, jednak te 15cm z b20 po coś jest i szkoda żeby mi osłabiali podłogę. Niestety ja mam trochę cienkie te rurki zgodnie z projektem jednak żałuję, że nie zglebiłem tego tematu wcześniej. Moja rada dla następnych - robić jak Grafi_ - im większy przekrój tym lepiej, a przed wylaniem chudziaka ułożenie tego nie sprawia różnicy, różnica w cenie też niewielka.
-
Pytanie do tych co mają już stan 0 i instalacje sanitarną pod chudziakiem. Moja ekipa nie poprowadziła mi kanalizy pod chudziakiem do kuchni, twierdzą, że tak jest w projekcie. Rzeczywiście w projekcie na rzucie parteru instalacji sanitarnej nie ma tego, za to na bocznym przekroju już jest. Zastanawiam się czy pruć chudziaka i dociągnąć do trójnika w łazience czy zostawić jak jest i puścić po posadzce? W sumie to mała rurka fi50, ale jestem zły na siebie, że nie dopilnowałem tego. Druga sprawa główną rurę kanalizacyjną wychodzącą z budynku mam czerwoną PVC fi 110, zastanawiam się czy to nie był błąd i czy nie lepiej było puścić 150, jak macie u siebie? Co do kolejnych zmian jakie nanoszę w projekcie: 1. Zmniejszenie okien w garażu na 60x90cm. 2. Przeniesienie drzwi do gabinetu na parterze do końca w okolice wyjścia na taras. Mam obawy, że te drzwi w lokalizacji z projektu będą nieciekawie wyglądać z salonu, a miejsce przy wyjściu na taras i tak musi pozostać puste i drzwi tam się zgrabnie schowają. 3. Piwniczkę pod schodami obniżyłem o jeden pustak względem garażu. Pierwotnie miało być na takim samym poziomie, ale jak zobaczyłem wielkość tego pomieszczenia to każdy cm więcej jest na wagę złota
-
Wreszcie mam fundament, jak to kierownik budowy mówił - "najtrudniej wyjść z ziemi" i liczę teraz na szybsze tempo prac Na cały fundament poszło 18,5m3 betonu B20 + 3,5m3 B10 na chudziak pod ławy. Pracownicy mówili, że dawno nie wylewali tak mocnych ław (chodzi o 70cm szerokości), że te nowe projekty są pod tym względem przesadzone... Może i tak, ale lepiej mieć mocniejsze i za słabe. Dziś w nocy ładnie deszczyk podlał wodą - 2 doby po wylaniu było bardzo słonecznie i trochę się bałem, że się za bardzo przesuszą i będą pęknięcia. Wylałem na nie 100l wody, które wchłonął jak gąbka.
-
Ja również wystartowałem z początkiem wiosny dostałem pozwolenie na budowę. W przyszłym tygodniu będę zalewał ławy fundamentowe. Zmiany jakie będą w projekcie: - podniesienie ściany kolankowej o 1 pustak, - likwidacja balkonu od frontu, - likwidacja drzwi balkonowych od frontu - w ich miejsce okna takie jak w kuchni, - likwidacja pomieszczenia obok wiatrołapu, - adaptacja pomieszczenia pod schodami na piwniczkę - wejście i poziom jak w garażu, - likwidacja ona dachowego w sypialni od frontu Foto z placu budowy (wylany chudziak):
-
Architekt zaproponował mi podwyższenie stropu nad garażem do poziomu tego co pozostałe pokoje na poddaszu, wówczas mamy jeden poziom na piętrze. Bez zbędnych stopni, co niewątpliwe wydaje się praktyczniejsze. Jednak zastanawiam się czy wówczas schody nie będą zbyt strome, chociaż różnica wysokości wydaje się niewielka. Co sądzicie? Ktoś z budujących ma takie rozwiązanie?
-
Po wielotygodniowych przemyśleniach, oto zmiany jakie zamierzam wprowadzić od frontu. Jestem tylko ciekawy czy na "żywo" od środka okno w łazience nie będzie za duże? Czy ktoś zastosował tego typu zmiany okien na piętrze od frontu?
-
KrystianN - W projekcie napisane: pkt 8.5 "dla wentylacji"..."kuchni przyjęto przewody wentylacyjne w kominach murowanych z pustaków prefabrykowanych...". Fakt, że trochę ten komin daleko... a nie wyobrażam sobie nie mieć wentylacji nad kuchenką gazową (taka jest w projekcie). Jak to rozwiązaliście? Emi244 - świetne wygląda Twój Tuliusz po zmianach, czy mogę prosić na forum o zdjęcia ze środka. Ile wzrósł koszt w związku z podpiwniczeniem w stanie surowym? Jeszcze raz zadam pytanie o sylikaty czy ktoś buduje Tuliusza z tego materiału (tak jak w projekcie)? NoTyZo - przyłączam się do Twojego pytania.