Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

carlos68

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    76
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

carlos68's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. W takim przypadku jak odnosi się to do poniższego zapisu? "Reżim kontroli według Rozporządzenia (WE) nr 517/2014 przedstawia się następująco: -od 5 do 50 ton ekwiwalentu CO2: co najmniej raz na 12 miesięcy lub co najmniej raz na 24 miesiące, jeżeli mają zainstalowany system wykrywania wycieków. Wyjątkiem są urządzenia hermetycznie zamknięte, zawierające F-gazy w ilości mniejszej niż 10 ton ekwiwalentu CO2 - jeśli są oznakowane jako hermetycznie zamknięte, nie podlegają kontrolom szczelności".
  2. Przeczytaj jeszcze raz co napisałem i daj odpowiedz, jeżeli ją znasz. Napisane jest dobrze, jeżeli waga czynnika R410A jest mniejsza niż 4,8kg a jest to urządzenie hermetyczne z oznakowaniem przez producenta na tabliczce znamionowej, to trzeba to zgłaszać i robić kontrole szczelności? Moje pytanie odnosi się do urządzeń hermetycznych.
  3. Jeżeli jest to urządzenie hermetycznie zamknięte, oznaczone jest to na tabliczce znamionowej, to w przypadku użycia w pompie ciepła czynnika np. R410A, trzeba takie urządzenie zgłaszać i robić kontrole szczelności , jeżeli waga czynnika jest mniejsza od 4,8kg (10t ekwiwalenyu CO2) ?
  4. Jeżeli chodzi o Śląsk, to zapewne firma chce aplikować na konkurs na dofinansowanie z UE. Jeżeli tak, to tam jest regulamin, który ogranicza wielkość złożonego projektu do określonej mocy a 1000 chętnych zmusiłoby firmę do wystawienia kilku wniosków na łączną sumę kilkudziesięciu milionów złotych. Na ten konkurs na pewno również nastawiają się gminy i miasta (z tego co słyszałem to kilkanaście miast też na to namawia swoich mieszkańców) a kwota przeznaczona na dofinansowanie jest ściśle określona (coś około 70-80mln zł). Nie nastawiaj się zbytnio na sukces (raczej porażkę). Jesienią 2017r., kilka organizacji przepadło z kretesem a ludzie (kilkaset osób) zostało z lżejszymi kieszeniami. Moim zdaniem, jak zajmuje się tym jakaś organizacja to bym w to nie wchodził
  5. Jakie wnioski? Jadę jednym razem samochodem A a innym razem samochodem B z miasta C do miasta D. Samochód A spalił średnio 6l na 100km a samochód B spalił średnio 10l na 100km. Który samochód oszczędniejszy? Wnioski nasuwają się same! Jednak są to mylne wnioski, ponieważ za każdym razem jechałem tym samym samochodem, tylko pierwszym razem ze średnia prędkością 70km/h a następnym razem ze średnią prędkością 140km/h. Nie pisz o wnioskach, które nasuwają się same, ponieważ możesz kogoś nieświadomie wprowadzić w błąd.
  6. Poczytaj jeszcze raz dobrze regulamin, zawsze te certyfikaty są niezbędna dla dofinansowania zakupu i montażu źródła ciepła na paliwa stałe. W niektórych regulaminach jest to opisane trochę "niezręcznie" i można dojść do mylnego wniosku, że potrzebny jest certyfikat na pompę ciepła.
  7. To poszukaj pomp na R290, jest ich kilka na rynku. Tego czynnika jest nadzieja że nie wycofają, chyba że ze względów pożarowych;)
  8. Tak można o większości inwestycji napisać, np. ocieplić stary dom za 45k, oszczędzając rocznie 1,5k na węglu - zwrot 30lat. Inwestycja bez sensu?
  9. Najwyżej panele postawisz bez przymocowywania do dachu tzw. systemem obciążeniowym albo jakoś tak podobnie. Zmieścisz ok. 20 szt. paneli (tak na oko), to będzie ok. 5,5kWp za które zapłacisz ok. 25k. Prądu wyprodukuje Ci to za ok. 2,5k rocznie, min. 10 lat spłaty (jak nie dłużej).
  10. Wyjaśnię o co mi chodzi. Mając zainstalowany zbiornik do cwu o pojemności 200-300l ogrzewany pompą ciepła lub bojler elektryczny np. 50l, występują tzw. straty postojowa. Dobowo można przyjąć różnica może być o ok. 1kWh na niekorzyść zbiornika większego, w miesiącu już jest tego ok. 30kWh. Następnie, przeważnie zbiorniki do cwu ogrzewane pc, montowane są w kotłowniach, oddalonych jednak od łazienek (tutaj rozbieżności są zapewne dość znaczne, każdy ma inne warunki) a zbiornik elektryczny np. 50l przeważnie (jak oczywiście jest) wisi w łazience. Występują tu straty że je tak nazwę, przesyłowe (u każdego inne, zależne od kilku czynników) przeważnie większe niż z bojlera wiszącego bezpośrednio w łazience. Przyjmijmy tak lekko licząc znów 1kWh dziennie, w miesiącu ok. 30kWh. W sumie mamy strat ok. 60kWh (liczone bardzo ostrożnie, że tak powiem oszczędnie). Dlatego moje pytanie, czy ktoś to porównywał. Z moich pobieżnych obliczeń wynika, że zyskowność używania pc powietrznej do grzania cwu w zimę (taką ostrzejszą od teraźniejszej) nie za bardzo jest opłacalne, pompę się katuje a korzyści minimalne.
  11. Właśnie się pytam, czy ktoś zrobił porównanie przed pc i po zamontowaniu pc. Teorię to znam, a pytam o rzeczywiste doświadczenia. NIe chodzi mi o pc do grzania tylko cwu ale o pc do CO i cwu.
  12. Mam pytanie do użytkujących pompy ciepła, czy robiliście może porównanie ile kWh poszło wam na ogrzewanie cwu tradycyjnym bojlerem elektrycznym a zużyciem prądu przez pc ogrzewającym cwu? Mi bojler pochłania średnio ok. 100kWh miesięcznie przy czteroosobowej rodzinie, która zbytnio oszczędna nie jest w korzystaniu z ciepłej wody. Mamy tylko prysznic. Jak czytam raporty tutaj na forum, to zużycie prądu przez pc na cele cwu zbytnio się nie różni od mojego zużycia przez bojler elektryczny. Tylko nie piszcie mi, że nikt się nie myje i nie kąpie. Gdzie te oszczędności?
  13. Nie wiem czy było to już przedstawiane ale podaję linka gdzie można sobie orientacyjnie sprawdzić uzysk planowanej instalacji w zależności od kąta nachylenia i azymutu w konkretnej lokalizacji. http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php
×
×
  • Dodaj nową pozycję...