Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Marcink81

Users Awaiting Email Confirmation
  • Liczba zawartości

    74
  • Rejestracja

O Marcink81

  • Urodziny 05.08.1981

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Piotrków Tryb.
  • Kod pocztowy
    97-300
  • Województwo
    łódzkie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

Marcink81's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Według mnie dla 200l nie ma sensu kombinować, to nie bojler gdzie ciągle jest świeża woda. Ostatecznie ten wkład też zmiękczy, tylko dobrze by było sprawdzić testerem przy jakim przepływie. Możesz sobie przeliczyć ile Ci się tego kamienia wytrąci dla tych 200l- niewiele .
  2. 100m2 powierzchni użytkowej, ok 270m3 kubatury. W kalkulatorze minimalny jego przepływ wychodzi ok 100m3/h i tak w większości czasu ma chodzić. Wentylatory kupiłem rok temu za nie wielkie pieniądze, po testuję je, to się okaże czy się nadają.
  3. Sam ostatnio szukałem, w końcu wysłałem zapytanie do Klingenburg o wymiennik GS-K 25/350. Odpowiedzieli mi, że wstrzymali produkcję do odwołania, ale mogą mi zaproponować wymienniki GS-K 366/500 i GS-K 366/285 które zostały im na magazynie. Kupiłem GS-K 366/285 za 652zł z przesyłką. O aluminiowe się nie pytałem może jeszcze coś im zostało. Recair można kupić z tej strony http://www.airfort.eu/ , a wymienniki heatex można kupić http://www.xn--wymienniki-krzyowe-i6d.pl/przeciwpradowe. Są jeszcze takie http://siwicki.pl/rekuperator.html ale dla mnie za długie. Ja jeśli nie dostał bym klingenburga to brał bym recaira RS160.
  4. Podbijam pytanie kolegi, ktoś coś podpowie?
  5. No wykresy fajne, ale ciągle fotowoltaika według mnie jest za droga.
  6. Jeśli grzejesz na prąd to ci się opłaca w zimę trochę wspomagać inaczej nie widzę sensu. Strata dobowa takiego bufara 1400l jest mniejsza niż fabrycznie zaizolowanego zasobnika cwu 300l. Ja mam w sumie 30cm ocieplenia, więcej o tym jest w wątku o buforze ciepła. Dobrze zrobiony duży zbiornik ma zalety małego i dużego. Ludzie nie potrafią zrozumieć praw fizyki, dopiero jak miałem go niezaizolowanego i kazałem dotknąć w miejscu chłodnym i przytrzymać, a następnie podnieść rękę 20 cm wyżej to grymas na twarzy bezcenny i koniec dziwienia się jak to jest możliwe. Następna sprawa to mając rozmieszczoną wężownicę do przepływowego grzania wody od spodu bufora do góry to zimna woda w wężownicy odbiera ciepło już z dołu zbiornika z tych chłodniejszych warstw. Czyli jak kolektor podgrzeje mi wodę na dole zbiornika z 20 st do 30 to ja już z tej energii korzystam.
  7. Ale i w takim śmieciuchu można ekologicznie i oszczędnie węgiel spalać, piece zgazowujące dają jeszcze leprze efekty. W buforach z warstwowym rozkładem zładu wymyślono coś takiego jak komin konwekcyjny, w prowadzając gorącą wodę pod niego unosi się do warstwy o podobnej temperaturze. Ja mam bufor projektu "adam_mk" z drobnymi przeróbkami. Widzę, że ty ciągle swoje. Inwestując w fotowoltaike przy tych cenach, opłacalnie jest wykorzystywać energie elektryczną do urządzeń elektrycznych. A jak nie chce się ktoś brudzić to pompa ciepła. Gruntowa kompletna kosztuje koło 40tys, ale jak ktoś ma trochę pojęcia z własnym zaangażowanie ten sam efekt uzyska za 10- 15ty i ciepła mu nie braknie. Ja niestety w koło domu mam nie ciekawą sytuacje i wykonanie wymiennika poziomego czy pionowego jest kłopotliwe. Ważne jet, że w lato kolektory biją na głowę fotowoltaikę, a głównie zależy właśnie na tym by od kwietnia do października nie palić w piecu nawet raz w tygodniu. Trochę wyliczeń na moim przykładzie. Do podgrzania bufora 1400l z 40stC do 90stC potrzeba 75kW energii. W okresie letnim wystarczało mi to na 5 do 7 dni korzystania z ciepłej wody. Czyli muszę przyjąć 15kW na dzień. Za instalacje fotowoltaiki 2kW tylko do grzania przy własnym montażu zapłacę przynajmniej 5 tys i zajmie mi 12m2 dachu. Ile ona mi da dziennie uzysku 15kW? czyli ledwo co. Kupując 4 takie kolektory z potrzebnymi elementami do instalacji drain back zapłacę też 5 tys a efekt jaki będzie nie lepszy? pomijając fakt, że w zupełności wystarczą mi pewnie 3 szt. Jeśli gdzieś zrobiłem błąd w obliczeniach to proszę o poprawienie.
  8. Jasiek jak grzejesz prądem to może i ma to sens, ale w moim przypadku, to się nie zapina. Wolę dać jeden kolektor więcej i zamontować je po prostu na zachód. Wniosek widzę jeden, czy to czy to w zimę daje wielkie gu... Mądrego spalania węgla to to długo nie pobije. I lepiej się skupić na oszczędzaniu ciepła, czyli rekuperacja i i odzysk ciepła z brudnej wody z prysznica.
  9. Panowie, proszę wyluzujcie. Faktem jest, że w zimę gdy światła jest mało i jest rozproszone to kolektor nawet nie drgnie, a panel fotowoltaiczny da kilka procent nominalnej mocy. Ale ile kw musiała by mieć ta instalacja by pokryć zapotrzebowanie na ciepło mojego domu w zimę? Starczyło by dachu i jakie to koszty? Ja i tak uważam, że należy mieć przynajmniej dwa źródła ciepła, a w takim wypadku zamiana energii elektrycznej na cieplną jest nieekonomiczna. Jeśli fotowoltaika kosztowała by z 1/3 ceny to w tedy bym się zastanawiał, a tak to na razie podziękuję. Już lepiej produkować prąd i zasilać nim pompę ciepła, wyjdzie na pewno taniej. I jeszcze raz, jeśli nie macie konkretnych argumentów to po co tracić czas? PS. Nie zobaczyłem wykresu, wstaw proszę trochę większy i opis co która linia znaczy.
  10. Brat ma 2,5 kW paneli fotowoltaicznych na dachu i w zimę w zachmurzony dzień produkują 1kW a jak ostatnio słońce wyszło to dały 6 kW ( w ciągu dnia). Amorficzne można tanio wyrwać, ale nimi musiał bym bez mała cały dach przykryć. Proponuję zakończyć dyskusję na temat fotowoltaiki.
  11. Liczyć można na wiele sposobów i każdemu co innego wyjdzie. Masz jakiś prosty i tani sposób podłączenia paneli fotowoltaicznych do grzałek? Rozważałem je, ale cały czas wychodzą mi drożej, a dofinansowania 80% u mnie się pewnie nigdy nie doczekam.
  12. Na taką ilość to nie mam sponsora, chce się zmieścić za same kolektory w 5 max 6 tys. Takie brałem pod uwagę tylko jak je u mnie zamontować by wykorzystać ich potencjał?. A pojemnością bufora proszę się nie sugerować jest warstwowy rozkład zładu. Produkowanie energii elektrycznej po to by ją zamienić 1 do 1 na energię cieplną jest dosyć słabym pomysłem, bardziej już się opłaca sprzedać nadwyżki energii do sieci, a ciepło wyprodukować tańszą metodą. Koszt instalacji fotowoltaicznej jest też wyższy niż korektorów przy założeniu jak u mnie, że zbiornik już jest. A awarie mogą wystąpić i tu i tu, wszystko zależy od klocków z jakich się to składa i kto to składa. A najlepszym pomysłem by było założyć hybrydy, tylko znowu kasa.
  13. Kolektory samemu zamontuję, no z pomocą brata który wrzuci mi je dźwigiem na dach . U Bachusa widziałem tylko kolektory z absorberem miedzianym, a ocieplenie ma z pianki i wełny. Ten co podałem ma 9 cm grubości, a pozostałe po 6cm, co za tym idzie ocieplenia mało ( nigdzie nie doczytałem jaka faktycznie jest grubość wełny w środku). Hawalexy są droższe ale z tego co wyczytałem maja 5,5cm wełny od spodu. Jeszcze się porozglądam i będę musiał niedługo coś wybrać bo na początku marca jak pogoda pozwoli wrzucił bym na dach. Dziękuje Ci za pomoc.
  14. Widzisz ty masz troszkę bardziej na południe niż na zachód, u mnie azymut 270 czyli zachód. Ale chyba jednak postawie na płaskie, na tym dachu powierzchni mam dużo do wykorzystania, a z ustawienie pewnie będę musiał trochę pokombinować. A jakiej firmy kolektory ty masz? Zastanawiam się nad Hawalex lub Bachus, ewentualnie tahttps://allegro.pl/oferta/kolektor-sloneczny-premium-2-8-miedziany-7773117667
×
×
  • Dodaj nową pozycję...