Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Solarid

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    4
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Częstochowa
  • Kod pocztowy
    42-202
  • Województwo
    śląskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

Solarid's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

10

Reputacja

  1. Zielony ogród - problem w tym że niewiele osób widzi potrzebę Netmeteringu. Ludzie przyzwyczajeni są do hasła "dotacja" i upatrują w tym swojej największej szansy. Niedawno robiłem wyliczenia jak przedstawia się dotacja prosument względem Netmeteringu. Niby okres spłaty jest taki sam ale później netmetering zdecydowanie deklasuje dotacje 40% z prosuementa. Trzeba dodatkowo zaznaczyć że przy kalkulacjach okresu spłaty instalacji z dotacją musimy założyć jaki procent energii będzie zużyty od razy przed wpuszczeniem do sieci i zawsze zakładamy 60% - a to nie każdemu się uda. Dotacja promuje rozwiązania w której ludzie sztucznie będą starali się wykorzystywać energię tak aby nie wpływała ona do sieci i często będę to robić nieekonomicznie (np grzałką ogrzewać wodę zamiast pompą ciepła). Netmetering jest bezsprzecznie najlepszym obecnie rozwiązaniem. Przeciwstawiając go do uchwały zaproponowanej ostatnio przez posła Bramorę (stałe ceny skupu dla instalacji do 10 kW) Netmetering i tak byłby lepszy ponieważ ceny energii mogą wzrosnąć w przyszłości a ceny skupu pozostaną stałe. Cóż - pozostaje czekać aż zdarzy się cud.....
  2. Moi drodzy. Kolektory słoneczne mogą się opłacać i w niektórych sytuacjach będą niezastąpione. To czy będą wyparte przez fotowoltaikę nie jest pewne ponieważ działają na nieco innej zasadzie i w niektórych instalacjach jest właśnie ogromne zapotrzebowanie na ciepło latem - w przypadku dużej instalacji nie znajdziemy niczego bardziej opłacalnego niż kolektory słoneczne. Niemniej zalety stosowania fotowoltaiki są ogromne i przy obecnym poziomie cen coraz bardziej opłacalne (ale nie zawsze - pisałem o tym na swoim blogu - jak chcecie przekopiuję część treści z bloga żeby stało się to jasne). Niemniej ja osobiście największe nadzieje wiąże z netmeteringiem. Na jednych targach energii odnawialnej Pan Buzek nam obiecał że net -metering zostanie wprowadzony w okolicach 2016 roku. Szczerze mówią duża bardziej wolałbym właśnie netmetering niż jakiekolwiek dofinansowania. Dopóki nie ma netmeteringu to warto stosować systemy sieciowe z inteligentnym zarządzaniem nadmiarem energii. Opisany wcześniej przypadek ogrzewania wody z paneli fotowoltaicznych jest mocno ograniczony. Budowa systemu sieciowego z inteligentnym zrzutem nadmiaru ciepła do grzałki będzie obecnie najlepszym rozwiązaniem. Dla ludzi z większym potencjałem finansowym najlepiej oprócz baterii słonecznych z grzałką zastosować system baterii słonecznych z pompą ciepła - w letnie dni można ją wykorzystać jako klimatyzator i jako źródło ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Nawiązując do wypowiedzi Zielony ogród - polecał bym Ci właśnie system fotowoltaiczny sieciowy - jeśli masz duże zużycie energii latem to takie rozwiązanie pozwoli Ci na spore ograniczenie wydatków. Z opisanych przez Ciebie problemów wynika że należy taką instalację dobrze oszacować. Można zrobić mniejszą instalację z inteligentnym zrzutem nadmiaru energii do grzałki (odsprzedaż się nie opłaca tak jak pisał rwxw) lub większą z założeniem że wejdzie net-metering - taką która pokryje roczne zapotrzebowanie. Wtedy po wprowadzeniu net-meteringu koszty energii elektrycznej powinny być bardzo bliskie zera.
  3. adamko - masz rację - zwrot inwestycji rzeczywiście zajmuje wiele lat. Jednak w przypadku kolektorów słonecznych również nie jest to piorunujący zwrot. Jednak co do czasu zwrotu inwestycji nie ma znaczenia sprawność obydwu rozwiązań - a koszty ich instalacji. Jako ciekawy przykład - spróbuj oszacować sprawność systemu kolektorów słonecznych przy podgrzewaniu zbiornika CWU kiedy na zewnątrz jest - 20 stopni a woda w zbiorniku CWU ma 50 stopni? W takich warunkach nic nie da sprawność laboratoryjna kolektorów słonecznych na poziomie 80% - tutaj lepiej będą działać baterie słoneczne ze swoją sprawnością 18% - jednak jest to przypadek ekstremalny. Moim zdaniem ogromną zaletą inwestycji w fotowoltaikę jest możliwość zbudowania systemu sieciowego który nadmiar energii będzie zrzucał do grzałki (lub systemu grzałek) - taki system (choć droższy niż kolektory) oprócz podgrzewania wody umożliwi także obniżenie rachunków za prąd a nadwyżki energii można "sprzedać" do sieci (specjalnie w cudzysłowiu ze względu na śmieszni niskie ceny skupu). W przypadku kolektorów słonecznych zarówno możliwości oszczędności są mniejsze (sama ciepła woda) jak i koszty eksploatacyjne większe (serwis, wymiana glikolu, energia potrzebna na pracę systemu - sterownika i pompki). Ciekawą alternatywą do klasycznych kolektorów słonecznych są bezciśnieniowe zintegrowane kolektory słoneczne. Ich koszt zakupu jest śmiesznie niski a z opinii użytkowników wiemy że realnie podgrzewają wodę - niestety ich wadą jest obsługowość - trzeba na zimę spuszczać wodę i napełniać wiosną. Niestety nic nie jest doskonałe.
  4. Witam, Rok temu uruchomiliśmy testową instalację do grzania wody w zbiorniku 140 litrów. Wielu klientów o to pytało i dlatego z ciekawości ją zrobiliśmy. Po uwzględnieniu kosztów wszystkich komponentów okazało się że nie jest to rozwiązanie tańsze od kolektorów słonecznych - jednak jest dużo bardziej wydajne w zimowe dni (ze względu na minimalne straty przesyłu energii w stosunku do kolektorów słonecznych). Cały problem opisaliśmy szerzej na naszej stronie: http://solarid.pl/baterie-sloneczne/baterie-sloneczne-do-ogrzewania-wody Jednak to czy warto stosować takie rozwiązanie do podgrzewania CWU zależy od tego czy obiekt w którym jest potrzebne CWU jest obiektem całorocznym czy sezonowym. W przypadku podgrzewania wody z baterii fotowoltaicznych warto je stosować w obiektach całorocznych - ponieważ ich ogromna przewaga ujawnia się w zimne słoneczne dni. Jeśli mamy obiekt sezonowy (letni) i nie potrzebujemy tam niezależnego źródła zasilania to możemy zastosować prostsze i tańsze rozwiązania.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...