Cześć wszystkim. Jeśli mogę pomóc [mirek 118] zapraszam do dyskusji. Jak mówił mój szef :
"Amerykanie w 1969 roku wylądowali na Księżycu. Mamy rok 2014 więc gdzie jest problem?"
Takowe prace wykonać może integrator systemów. Osoba, która integruje systemy automatyki różnych producentów. Czasami jest się ograniczonym przez producenta urządzenia, ponieważ jego automatyka jest zamknięta. Z reguły producenci starają się wyjść na przeciw i stosują standardowe sposoby komunikacji. W chwili obecnej pracuję nad systemem, który integruje wiele urządzeń (kotły, centrale wentylacyjne, systemy alarmowe PPOŻ/SSWiN, klimatyzacje, ogrzewanie, stacje pogodowe, stacje redukcyjno-gazową, oświetlenie etc.). Jest tego sporo, a wszystkim steruję z jednego miejsca. Na te potrzeby stworzono już większy system.
Tobie zaproponowałbym na początku sprawdzić czy twoje urządzenia można zintegrować w jeden system. Jeśli opiszesz w odpowiedzi producentów spróbuję pomóc. Taki system, czyli rekuperator, pompe ciepła, domofon, rolety, można zintegrować przez mały sterownik PLC i wizualizacje przez www lub panel (idąc za twoja potrzebą). WWW otwierasz przez dowolne urządzenie, jednak dochodzi tutaj ochrona przed ingerencją z zewnątrz, aby np. sąsiad nie zaczął bawić się roletami w twoim domu .
Jak można się domyślać to kwestia kosztów i potrzeb. Wszystkim uparcie będę polecał jakiekolwiek uzgodnienie z ludźmi, którzy profesjonalnie zajmują się automatyką, ponieważ pomogą przed inwestycją dobrać odpowiednie urządzenia, które można łatwo zintegrować. Konsultacja nic nie kosztuje, a można zaoszczędzić sobie późniejszych kosztów. Obniża to również późniejsze koszty eksploatacji przy wcześniejszych większych kosztach inwestycyjnych.
Musiałbym sprawdzić jak to funkcjonuje z SMS'ami. Na pewno prosta aplikacja www pozwoli na sterowanie zdalne wszystkim.
Prześlij proszę informacje o urządzeniach, a na pewno wątek będzie ciekawszy. Poszukamy jakiegoś rozwiązania.
Przerabiałem temat sterowania oświetleniem w toalecie i pomieszczeniach. Idealne wydają się czujniki obecności lub mikrofalowe. Te pierwsze są dość drogie jak na sterowanie oświetleniem w toalecie/łazience. Te drogie będą się wzbudzały przy drganiach (np. trzaśnięcie drzwi). Testowo najlepiej wychodzi sterowanie czujką z przekaźnikiem, taką jaką pisał wcześniej kolega z wykorzystaniem wyjścia 24VDC na płytce. Nie znalazłem w tej kategorii cenowej takich czujek w standardzie 24VDC. Korzystam z przeróbek i wejść dwustanowych PLC. Opóźnienie ustawiam w PLC więc...
... każde kolejne pobudzenie czujki podtrzymuje czas działania oświetlenia sterowanego przekaźnikiem bistabilnym na wyjściu dwustanowym PLC. W pomieszczeniach pozostałych stosuję czujki THERMOKON, które są już w wyższej cenie, działają lepiej niż narożne PIR, mają dodatkowo czujnik natężenia oświetlenia. W super sposób zarządzam oświetleniem przez autoregulację do wartości zadanej natężenia oświetlenia, wyłączam podczas nieobecności, dorzucam sceny świetlne etc. To wszystko w ramach moduły DALI w PLC. Polecam ten system zwłaszcza w biurach i na halach W domu do testu
Oczywiście dla każdej czujki można zdublować sygnały załącz i wyłącz na klawiszu. Nadrzędnie steruję wymuszeniem wyłączenia pomimo obecności w pomieszczeniu Jeśli ktoś ma rolety, żaluzje na oknach, można fajnie sterować oświetleniem. Kwestia połączenia wszystkiego w jednym systemie.
Reasumując: czujki PIR z systemów alarmowych nie działają dobrze. Zwłaszcza w małych pomieszczeniach, gdzie ich system działania nie ma prawa funkcjonować (podział "siatką" wykrywania RUCHU). Nie polecam używania kontaktronów ponieważ stracimy funkcjonalność tj. załączenie oświetlenia podczas obecności / ruchu w pomieszczeniu.
P.S. Z ciekawością przyjrzę się tematowi ruchu zwierząt w domu. Nigdy nie przerabiałem tego praktycznie
Pozdrawiam
Krzysztof