Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

adder

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    34
  • Rejestracja

O adder

  • Urodziny 08.01.1990

Informacje osobiste

  • Płeć
    Kobieta
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Białystok
  • Województwo
    podlaskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

adder's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Nie mam podłogówki, nie pomogę w tym temacie. Jak szukałam opinii o panelach winylowych kładzionych na płytki (głównie fora angielskojęzyczne), to było trochę osób, które zdecydowały się na te rozwiązanie i dużego spadku temperatury nie było (o ile i czy rzeczywiście, to nie wiem. Część osób decydowało się na klejone (są cieńsze).
  2. W mieszkaniu mam położone panele winylowe na płytki. Całe szczęście nie dałam się namówić na skuwanie całej podłogi... Zwróć tylko uwagę, że nie było uskoków pomiędzy płytkami, bo wtedy panele będą chodziły w tym miejscu.
  3. Podpinam się pod pytanie. Wynajmuję halę, ok. 200m. Hala z lat 60, ocieplona, wymienione okna, instalacje, ogrzewanie gazowe. Wynajmujący oszczędził na ociepleniu sufitu.... W zeszłym sezonie mieliśmy ok. 10-12 stopni, a gazu i tak poszło na kilkanaście tysięcy. Aż boję się, co będzie w nadchodzącym sezonie. Wynajmujący nie chce na razie ocieplić sufitu, musimy wymyśleć coś we własnym zakresie. Jak ocieplić i nie pójść w duże koszty? Pianka? Wychodzi drogo. Ocieplenie od środka wełną? Jak zamocować i czy ocieplenie w taki sposób coś da, czy tylko będziemy ogrzewać wełnę. Ocieplenie z zewnątrz? Jak wykonać, jak zabezpieczyć od góry? Płyty betonowe, cienkie, żebrowane, bez żadnych komór powietrznych wewnątrz.
  4. Ok, dziękuję za odpowiedź. Woda w mokre wiosny i jesienią pojawia się na ok 1 m. Chyba rzeczywiście spróbuję tę morwę przesadzić, bo szkoda żeby się zmarnowała. Floks posadziłam pod pracą, tutaj jest gleba przepuszczalna, sucha i jest dużo słońca. Zimą woda nie stała, ale było albo bardzo dużo deszczu, albo silny mróz bez śniegu. Ciąć, czy poczekać i spróbować przyciąć później?
  5. Elfir, mam trzy pytania: 1. Mam posadzoną na działce morwę białą, drzewko ma ok 4-5 lat, dostałam sadzonkę ok 30-40 cm, aktualnie nie dorosła jeszcze do 1 m. Rośnie... słabo, tj listki są dosyć drobne, zieleń niezbyt intensywna. Gleba wilgotna, dosyć ciężka, poziom wód gruntowych dosyć wysoki (ale woda nigdzie nie stoi, gliny też nie ma). Czy możliwe, że jest jej tutaj za mokro, czy po prostu morwa rośnie dosyć wolno? 2. Czy na taką glebę jak opisałam wcześniej nada się buk Purple Fountain ? 3. Po zimie floks szydlasty wygląda średnio, miejscami jest mocno suchy. Wycięłam część suchych odnóg, ale część jest sucha tylko przy korzeniu, a dalej już wygląda normalnie. Czy przyciąć je do ziemi (ale wtedy pewnie nie zakwitnie na wiosnę), czy przyciąć mocniej dopiero po zakwitnięciu, jeżeli rzeczywiście dalej będzie wyglądał źle?
  6. 2 tygodnie temu dostałam wycenę na stal 40HM - ok. 7 zł/kg. Dzisiaj aktualizacja oferty - 12 zł/kg, 100% przedpłata. Ofertę dostałam od 1 dostawcy, pozostali wstrzymują wyceny do końca tego tygodnia.
  7. Dziękuję za informację. Czy jest szansa na ratowanie go?Mogę go wykopać i przenieś na południową stronę. Wczoraj wycięłam połowę łodyg, zostawiłam te co są twarde. Te co wycięłam są miękkie i schodzi z nich skóra. Roślina jest zdecydowanie mniej zielona niż rosnący obok rozchodnik. Obok niego rośnie drugi, na razie wygląda bardzo dobrze. Zostawić go i jak zacznie się coś dziać to przesadzić, czy nie ryzykować i przesadzić już teraz?
  8. Elfir, posadziłam wiosną dwa rozchodniki okazałe. Miejsce wschodnie, słońce dociera od wschodu do 11, gleba dosyć kiepska, polewam jak jest mocno przesuszone. Do tej pory obie sztuki rosły ładnie, dzisiaj zauważyłam że w jednej sztuce odpadają liście od dołu (nie na wszystkich łodygach), a łodyżki z odpadającymi liśćmi są "rozlazłe" (gniją) i lekko żółte. W porównaniu do drugiego rozchodnika, który rośnie obok jest on lekko mniejszy i nie tak intensywnie zielony. Czy możliwe, że przez to że przez ostatnie tygodnie było dosyć deszczowo i wilgotno, to zaczął gnić? Czy jest jakiś ratunek? Na razie usunęłam nadgniłe łodygi.
  9. Elfir, dzięki za propozycję. Co prawda myślałam o pełnej, ale to że pachnie jest najważniejsze. No i duży plus - jest miododajna. Nie pomyślałam o tym jak szukałam wcześniej. Pestka, także dziękuję Myślę, że spróbuję i Cubany, na zdjęciach wygląda idealnie.
  10. Elfir, na samym początku chciałabym podziękować za polecenie świdośliwy, drzewko ładne, fajnie kwitnie i do tego ma pyszne owoce. Ideał Szukam róż okrywowych, niestety na miejscu nie znalazłam nic ciekawego, pozostaje mi zamówić w internecie. Czy polecasz jakieś konkretne odmiany róż okrywowych? Chciałabym uniknąć czerwonych, inne kolory mogą być. Miejsca słoneczne i półcienie, ziemia wilgotna lekko kwaśna.
  11. Dzięki za odpowiedź. Herbicyd odpada, wolę się pomęczyć i jakoś przekopać Zastanawiam się tylko co z tymi korzeniami, te 10 cm pod ziemią to jest korzeń na korzeniu... Przy okazji - jakiś czas temu na tym wątku przeczytałam o świdośliwie. Chciałabym w jednej części działki posadzić drzewo, którego zadaniem będzie przysłonienie widoku z alejki oraz ma "ładnie wyglądać". Z racji że to ROD to odpadają wszystkie krzewy i drzewa wyższe niż 3-4 m. Czy masz jakąś inną propozycję na drzewo/krzew niezbyt kłopotliwe w uprawie? Nie musi być bardzo ozdobne.
  12. Elfir, mam do usunięcia kawałek trawnika (właściwie to mech + trawa), rośnie przy starych świerkach i cyprysie. Docelowo chciałam posadzić tam jakąś bylinę rosnącą max do 50-80 cm, w tej chwili chciałam te miejsce przekopać, zasypać korą i ewentualnie posadzić jakies rośliny jednoroczne. Trawa w tym miejscu rośnie ponad 30 lat, nigdy nie była wertykulowana, warstwa trawy i jej korzeni to ok. 20 cm, do tego dochodzą korzenie (nie jestem w stanie ocenić czy to świerków, cyprysa czy może usuniętych w tamtym roku jałowców). Jakoś nie widzę zdejmowania takiej grubej warstwy trawy i później zasypywanie tego nową ziemią. Aktualnie w tym miejscu jest lekki dołek w porównaniu do tego co jest dookoła. Czy można lekko zedrzeć wierzchnią warstwę trawy, zasypać to ziemią i przykryć korą? Ewentualnie przesypać lekko wapnem? Czy jednak usuwać wszystko?
  13. Elfir, dzięki za odpowiedź, rzeczywiście dereń będzie pasował tam idealnie. Co do obsadzenia z boku przyszła mi jeszcze na myśl jakaś mieszanka łąk kwietnych. Czy wystarczy im taka warstwa gleby? Nie będzie problemu z codziennym podlewaniem. Jeżeli nie za bardzo, to zdecyduję się na floksa.
  14. Cześć, chciałabym zaaranżować rabatę przed wejściem do biura, jest to wąski pas 1,6 m x 6 m. Rabata jest od strony północnej, miejsce nie jest mocno zacienione, na przeciwko stoi budynek z jasną elewacją i w ciągu dnia odbija się od niego słońce (oczywiście jak świeci). Z racji, że biuro wynajmowane nie chcę inwestować w drogie rośliny, myślałam o posadzeniu pęcherznicy kalinolistnej o żółtych liściach (opcjonalnie mam jeszcze sadzonki ciemnej diabolo), ale zaczęłam się zastanawiać czy jednak nie będzie tam zbyt ciemno. Czy macie jakieś inne propozycje krzewu, który dobrze znosi cień? Dodatkowo myślałam o hostach i ewentualnie roślinach kwitnących, jednorocznych, ale jakie rośliny kwitnące poradzą sobie od północnej strony? Druga sprawa - z boku budynku mam pasek 1m x 4,5m, strona wschodnia, niestety pod pod połową "paska" na głębokości ok. 20 cm jest warstwa starego betonu. Czy rośliny takie jak ubiorek lub żagwin poradzą sobie na takiej powierzchni?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...