
maniutekg
Użytkownicy-
Liczba zawartości
26 -
Rejestracja
O maniutekg
- Urodziny 15.06.1992
Informacje osobiste
-
Płeć
Mężczyzna
-
Zawód
student
-
Mój klub zainteresowań
Organizacja i prowadzenie budowy,
Dane osobowe
-
Województwo
podkarpackie
Profil płatny
-
Kategoria
usługi
maniutekg's Achievements
SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)
10
Reputacja
-
Dziękuję, Właśnie na taką konkretną odpowiedź odnośnie ocieplenia liczyłem. Co do chudziaka to nie stoją na niem żadne ściany ( były osobno zbrojone i wykonane wieńce pod nimi). Tak jak wspominałem dom był kupiony w takim a nie innym stanie i na niektóre elementy już nie miałem wpływu, choć na szczęście wiem jak były wykonane. Co do dylatacji to poszukam jak to z ich zmiana w stosunku do grubości ocieplenia. Dziękuje za ukierunkowanie. Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku )
- 25 odpowiedzi
-
- koszt
- ocieplenia
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Dzięki za porady ale: 1) nie wiem dlaczego przyjąłeś że chce dać 10cm styropianu jak wyraźnie w obu wariantach zaznaczam że chce dać 10 + 6 cm czyli 16cm. 2) 5cm chudziaka zbrojny siatką z prętów fi8 , na zagęszonym i odleżanym kilka lat piasku - nie jest to najgorzej w mojej ocenie 3) fundamenty są 1m nad poziomem terenu, do okien i drzwi mam 26cm, dlatego daje 16cm ocieplenia a reszta to posadzka + podłogi, dlaczego dawać grubsze dylatacje jastrychu? , fundamenty będą dobrze docieplone. Każdy z podanych styropianów ma powyżej 100 KPa na ściskanie. Kupiłem dom w stanie surowym i pewnych elementy muszę dostosować samemu. Jestem świadom, że w pewnych momentach większe inwestowanie w grubość albo inną lambde, jest poprostu nieopłacalne bo nigdy się z zwróci albo bardzo długim okresie. Z drugiej strony ocieplenie pod ogrzewaniem podłogowym wykonywane jest raczej raz na całe życie. Dlatego pytam bardziej doświadczonych czy zainwestowanie tych 700 zł więcej jest dobrym pomysłem czy daję się załapać reklamom.
- 25 odpowiedzi
-
- koszt
- ocieplenia
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Witam, Proszę o radę, ponieważ stoję przed dylematem, na który wariant ocieplenia podłogi się zdecydować. Podłoga na gruncie ( poziom podłogi około 1m powyżej poziomu terenu, chudy beton gr. 5cm), docelowo będzie ogrzewanie podłogowe na całości, wodne, kocioł gazowy kondensacyjny, dom 110m2, miejsca na ocieplenie 16cm. I WARIANT Styropian Termoorganika DACH – PODŁOGA GOLD gr 6cm Lamda 0,36 Styropian Termoorganika DACH – PODŁOGA GOLD gr 10cm Lamda 0,36 II WARIANT Styropian Termoorganika DACH – PODŁOGA TERMONIUM PLUS gr 6cm Lamda 0,31 Styropian Termoorganika DACH – PODŁOGA TERMONIUM PLUS gr 10cm Lamda 0,31 Mam możliwość kupienia GOLD po 165 zł/m3 lub TERMONIUM PLUS po 200 zł/m3 Różnica w koszcie całkowitym około 700 zł. Jest jest opłacalne dopłacić i mieć lepszy czy też nie wpłynie to znacznie na obniżenie kosztu ogrzewania?
- 25 odpowiedzi
-
- koszt
- ocieplenia
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Wyporwadzenie przewodów do bramy i wideodomofonu
maniutekg odpowiedział AccessX → na topic → Elektryczność - instalacje i oświetlenie
Witam, Aby nie tworzyć nowego podepnę się do tego tematu. Z uwagi że jestem laikiem w sprawach elektrycznych, a moi elektrycy nie robili jeszcze domofonów/bramofonów itp proszę o pomoc w zrozumieniu i prawidłowemu przygotowaniu instalacji. Jestem na etapie wykonywania instalacji elektrycznej w domu przed tynkowaniem, chciałbym wyprowadzić wszystkie potrzebne mi przewody do zewnętrznej puszki, aby w przyszłości nie kuć ścian tylko rozłożyć po ogrodzie do furtki i bramy. Założenie jest takie aby w domu przy drzwiach zewnętrznych był domofon (bramofon), z którego rozmawiałbym z kimś przy furce, otwierał zdalnie tą furtkę ( na słupku na płocie też chcę dodatkowy przycisk) oraz otwierał bramę automatyczną i przy niej też jak się da przycisk otwierania ( jeszcze nie wiem czy będzie rozsuwana czy dwuskrzydłowa). Planowana brama i furtka są ok. 15 m od domu. Proszę o podpowiedź jakie przewody i skąd mają iść, próbowałem szukać gotowych schematów takich instalacji ale nie znalazłem co by mi odpowiedziało. Dzięki z góry za pomoc.- 9 odpowiedzi
-
Witam, Przymierzam się do wykończania istniejącego już domu ( stan surowy otwarty ). Dom jest parterowy z dużym poddaszem nieużytkowym (ok 120m2), które planuje ocieplić i wykonać na nim ślepą podłogę. Będzie służyło jako składzik/rupieciarnia. Założenie moje jest takie aby na żelbetowy strop rozłożyć folię paraizolacyjną, na niej legary podłogi ( co 60cm), a między nimi wypełnienie z wełny mineralnej, na wierzch płyta OSB 18. Chciałbym dobrze zaizolować dom dlatego też planuje dać 25cm wełny na stropie. Z uwagi na 25cm ocieplenia potrzeba wykonać legary wysokości około 28cm. Myślałem aby legary zrobić z 2xOSB18 bądź desek jednak z uwagi na dość sporą wysokość martwię się o ich stabilność. Wykonywał ktoś na forum podobną konstrukcję? Z góry dzięki za podpowiedź.
-
- +ślepa
- nieużytkowym
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Woda w piwnicy, brak izolacji poziomej
maniutekg odpowiedział maniutekg → na topic → Fundamenty i piwnice
Bardzo dziękuję za odpowiedź i odzew. A ty jak rozwiązałeś wodę ? W najbliższym czasie postaram się wstawić zdjęcie jak to wygląda w rzeczywistości. Niestety posadzka wątpię aby chociaż trochę zachodziła na ścianę i właśnie na styku tych dwóch powierzchni się pojawia ta woda. Coraz mocniej zastanawiam się nad skuciem tych wylewek aż do gruzu, wykonanie izolacji i ponowne zalanie tym razem nawet stosując dodatki/beton wodoszczelny. Jednak muszę wcześniej określić technologię wykonania takiej izolacji lub znaleźć firmę zajmującą się tym. Będzie to duży argument do zbicia ceny za kupno dlatego chcę to sobie opracować dokładnie trochę wcześniej. -
Witam. Przymierzam się do kupna domu w stanie surowym. Projekt domu to sonatina L biura archeton, budynek wybudowany około 2010 roku. W projekcie wprowadzono zmiany takie jak: dodanie piwnicy pod częścią domu i zamienienie wewnętrznej małej łazienki jako klatki schodowej do piwnicy. Wszystko było by ok gdyby nie ta nieszczęsna piwnica. Niestety na etapie fundamentów trzymano się zasady "wszyscy tak robią i jest dobrze" i niestety nie wykonano ich zgodnie ze sztuką budowlaną tzn. ława i na niej ściana fundamentowa, tylko wykopano rowy w których ułożono zbrojenie i zalano następnie usunięto grunt w miejscu piwnicy (niestety poniżej "fundamentu") zagruzowano i zalano mleczkiem ułożono izolację z papy i wylano posadzę ok 10cm, pojawiła się woda wiec dolali jeszcze 5cm i wymalowali folią w płynie. Z uwagi że nie ma izolacji poziomej pomiędzy ławą a ścianą fundamentową ( bo jest to jedność), nie ma jak połączyć izolacji poziomej posadzki w piwnicy( która jest ok 70 cm poniżej poziomu gruntu) z izolacją fundamentów bo taka nie istnieje a posadzka jest delikatnie (2-3cm) powyżej spodu "fundamentów" Niestety w piwnicy pojawia się woda. Przez większość roku zawilgocony jest styk fundament-posadzka tak na ok 10cm wysoko, jednak po roztopach czy dłuższych deszczach w piwnicy pojawia się woda i po mokrych ścieżkach widać że sączyła się ze styku fundament- posadzka. Nie ma zbytnio możliwości wykonania kolejnych wylewek bo już wysokość piwnicy wynosi max 2m. Spotkaliście się może z takim przypadkiem? Jakie rozwiązanie byłoby najbardziej pewne po za zburzeniem budynku i wykonaniem jak należy. Jest to według mnie nowy dom, na całe życie i nie chce mieć w piwnicy wody lub jej wypompowywać nawet raz do roku. Wolałbym uniknąć podbijania fundamentów choć to by było chyba najlepsze wyjście (najgorsze kosztowo). Proszę o pomoc w rozwiązaniu tego problemu, może ktoś już miał do czynienia z tego typu sytuacją i została ona rozwiązana. Z góry dziękuję za pomoc lub namiary na osoby mogące mi pomóc.
-
Fundamenty czy płyta fundamentowa na gruncie plastycznym
maniutekg odpowiedział walas83 → na topic → Fundamenty i piwnice
Nawet gotowy projekt należy dostosowywać do napotkanych warunków gruntowo- wodnych. Tak więc z ta opinią geotechniczną wybierz się do pracowni/konstruktora która sprawdzi/dostosuje fundamenty. Tam będzie można dyskutować czy tak czy tak.- 5 odpowiedzi
-
- fundamenty
- grunt
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Witam, głębokie masz te wykopy? Szerokość 60 cm czyli wymiar pewnie równy ławie. Zależy to wszystko od głębokości/rodzaju gruntu i wielkości deszczu. Najlepiej zapytać kierownika, on ma już więcej doświadczenia z pogodą przy fundamentowaniu i zna twoją budowę.
- 4 odpowiedzi
-
- fundamentów
- lanie
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Drogi Panie nalog. Następnym razem uwagi dotyczące innych osób proszę zachować dla siebie. Bo bycie konstruktorem z zawodu, a pracującym w wykonawstwie też można różnie interpretować. Obydwoje doradziliśmy to samo pomimo iż tylko ty masz wielkie o tym pojęcie. Więcej ogłady, mniej samochwalstwa. Przed nierównym osiadaniem zabezpiecza odpowiednia dobrana szerokość ławy, do tego potrzebne są pręty poprzeczne tutaj zostawione i podłużne dołem bo tam jest rozciąganie na które się zbroi bo stal w tym lepsza,a górą jest ściskanie czyli beton lepszy wiec górne pręty w moim rozumowaniu ( i konstruktora) nie odgrywają takiej wielkiej roli przy nośności.Widocznie to nie jest belka podwójnie zbrojona. Ktoś kompetentny to przemyślał/policzył i podbił wiec powinno być ok, a dodanie tych 2 prętów ( pod okiem kierownika) nic nie pogorszy.
- 10 odpowiedzi
-
- fundamentowej
- zbrojenie
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Spadły deszcze czy też grunt może podciągnąć wodę z mieszanki czy też za głęboko wykopała koparka i wyrównaliście kilka cm czy też za głęboko zębami łyżka sięgnęła i rozluźniła grunt. To są nie wszystkie ale takie najczęściej spotykane możliwości występowania na budowie momenty które uzasadniają chudy beton. Regius to jest chudy beton on nie ma zadania konstrukcyjnego wiec na spokojnie możesz samemu go wykonać, bez żwiru, wystarczą chęci/sprzęt/czas. Jeśli chodzi o zwiększanie wysokości ławy (łączenie ława+chudy beton) to tak średnio bo to oznacza umieszczanie prętów zbrojenia ławy wyżej w przekroju co trochę tak niezbyt "prawidłowo to wygląda" bo w przekroju wszytko ma swoje odpowiednie miejsce ale nie zawali się, a nie takie rzeczy ludzie robią na budowach od lat i to stoi.
- 8 odpowiedzi
-
- fundamentowe
- podkład
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Chudy beton powinien być szerszy od szerokości ławy. Ze względu na to iż nie ma posiada on jakiś konstrukcyjnych właściwości, a służy głownie wyrównaniu/ uzyskaniu odpowiedniej otuliny itp. moim zdaniem może być równy ławie. Ja na Twoim miejscu zrobił bym po prostu szalunek ławy wyższy o te 5-10 cm, i użył go dwukrotnie. Raz wylewając te 5-10 cm chudego betonu, a następnie jak zwiąże to robić ławę.
- 8 odpowiedzi
-
- fundamentowe
- podkład
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Witam Te 2 pręty górą są tylko montażowe, one nie przenoszą obciążeń żadnych, w sensie przeważnie się ich nie uwzględnia tym bardziej w fundamentach ( może są jakieś przypadki nie mówię nie ). Dla łatwiejszego wykonania/ transportu/układania w wykopie dobrze dać tam w obu rogach po pręcie 6-12. Wydaje mi się, że najlepiej 12 bo i tak na pewno masz jej więcej na budowie i przy dłuższych elementach będzie bardziej sztywne przy przenoszeniu. Nie zapomnij o otulinie przy zalewaniu.
- 10 odpowiedzi
-
- fundamentowej
- zbrojenie
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Strzemiona - czy wymiar jest poprawny
maniutekg odpowiedział Resqres → na topic → Fundamenty i piwnice
Jeśli chodzi o otwory to nie dokładnie w ławie tylko np gdy mamy otwór drzwiowy przy samej ławie(próg leży na ławie) to powinno się zagęścić zbrojenie. W rzeczywistości nie widziałem takiego przypadku ale noo w literaturze się natknąłem więc napisałem. Lawę betonową i żelbetową umiem odróżnić , po prostu nie rozumiałem tych dodatkowych prętów górą w zbrojeniu ławy betonowej. Gdzie to zbrojenie tylko spina całą ławę. Tak na marginesie jajmar jesteśmy prawie sąsiadami, ja też z tarnobrzeskiego jestem. ) -
Strzemiona - czy wymiar jest poprawny
maniutekg odpowiedział Resqres → na topic → Fundamenty i piwnice
Zgadzam się z Andrzej733, ewidentnie ława betonowa, i 4 pręty 12 po długości są w porządku jak na domek jednorodzinny. Maksymalny rozstaw strzemion to 30 cm, zagęscić o na ok 1m przy narożach czy otworach. A co do Ciebie kileros nie rozumiem stosowania tych 3 prętów górą bo nie wiem co by miał ten jeden pręt pomagać szczególnie górą. Jeśli ktoś wie np Ty jajmar poprosił bym o wytłumaczenie tak w ramach pogłębienia wiedzy.