
piotrekde
Użytkownicy-
Liczba zawartości
28 -
Rejestracja
Informacje osobiste
-
Mój klub zainteresowań
Budowa - wymiana doświadczeń
Dane osobowe
-
Miejscowość
Wrocław
Profil płatny
-
Kategoria
usługi
piotrekde's Achievements
SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)
10
Reputacja
-
To może olać tłumik i wymienić wentylatory - skoro 70cm to może być za mało. Jakie wentylatory byś polecał? Z tego co patrzę po dachach to wszyscy wkładają albo Tulipan/Turbowent Hybrydowy (http://www.darco.com.pl/oferta/p,32,tulipan-hybrydowy-150.html) albo nasady Hybrydowe Aerco VBP (http://www.aereco.com.pl/product/vbp).
- 11 odpowiedzi
-
- akustyczne
- elastyczne
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
To jakim cudem to działa tak cicho? U znajomego w bloku jest też wentylacja hybrydowa z wentylatorem na dachu, kanał metalowy, prostokątny ale polem przekroju będzie równoważny 14cm okręgłego (jak u mnie) i nawet po kompletnym wyjęciu kratki - identyczna jak u mnie - Aerco hybrydowa - nie słychać prawie nic. A powietrze leci elegancko - ciąg jest. Czy może to kwestia cichszych wentylatorów? U mnie - zmierzyłem telefonem komórkowym więc to nie profesjonalne urządzenie ale mimo wszystko jakiś pogląd daje - jest około 65dB od strony ssawnej. To samo podaje producent na przykład dla 1400 obrotów tego wentylatora: http://www.uniwersal.com.pl/dask-160,productcard,1 plus/minus we wszystkich częstotliwościach. Przecież to (chyba) samo z siebie w kanale nie zginie - raczej powinno się jeszcze wzmocnić. Co masz na myśli? Zgiąć tłumik? Kanał z kształtek ma jakąś określoną wysokość już, nie dam rady się do niego dostać i wyburzyć kawałka (musiałbym albo wyburzyć szacht albo dach rozebrać - a jest na rąbek z blachy więc dach do wymiany). Mogę ewentualnie próbować dołożyć jakąś podstawę ale obok mam inne kominy (spalinowy, kanalizacja) i nie ma za bardzo jak się z tym zmieścić. Zresztą jeżeli są obok różne kominy to muszą być one chyba na różnych wysokościach? Musiałbym jakoś kombinować ze skróceniem tego spalinowego bo teraz od najmniejszego idąc mam : kanalizacyjny, wentylacyjny, spalinowy. Przy czym nie wiem czy to dobrze mieć spalinowy niżej niż wentylacyjny - żeby ten wentylator wyrzucając powietrze nie wtłaczał spalinowemu z powrotem tego co wyrzucił (kocioł dwufunkcyjny i komin też dwa w jednym - wlot i wylot). Mam miejsce natomiast żeby ten tłumik jakoś "zgiąć". Zawsze to kilkadziesiąt centymetrów zyskam, ale stracę chyba ciśnienie nieco.
- 11 odpowiedzi
-
- akustyczne
- elastyczne
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
A co się stosuje w zamian? Skrzynka rozprężna przy wentylatorach załatwia sprawę szumów? Czyli poprawne podłączenie to: wentylator - przewód elastyczny - tłumik - przewód elastyczny - kanał ceramiczny? Najmniejszy tłumik jaki widziałem w ofertach to 70cm, będzie mi się bardzo ciężko zmieścić pomiędzy wejściem do kanału a wejściem nasady wentylatora. Tak, o stałym wydatku - Fenko 150, 1400 obrotów/min. Raczej nie jest to ten scenariusz - mam kratki hirtosterowalne - gdy ustawię je na najmniejszy przepływ to ciągu grawitacyjnego prawie nie ma. Wentylator nie chodzi - cisza. Włączam wentylator - głośno. Wywalę kratki zupełnie - czyli rusza grawitacja - jest cicho. Włączę wentylator - ten sam dźwięk. Niestety wentylacja u mnie jest tak zaprojektowana że jest kanał zbiorczy z sąsiadem więc wentylator musi być cały czas włączony. Gdybym nie miał tego kanału zbiorczego to pewnie dawno bym te wentylatory wypierdzielił i polegał na grawitacji. Producent wentylatora podaje że poziom ciśnienia akustycznego to 41dBa. Tyle tylko że czytam na jego stronie że taki wynik otrzymali po testach z tłumikiem Przykładałem ucho do wentylatora od strony ssawnej - to co słyszę w kanale to jego praca na 99%.
- 11 odpowiedzi
-
- akustyczne
- elastyczne
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Ale w budynkach wielorodzinnych już są (np. kanał zbiorczy z łazienek do wentylacji hybrydowej) ? Zgadza się? Jeżeli chodzi o tłumiki, to czy tłumiąc dźwięki w kanale nie oddają one ich w jakiś sposób na zewnątrz tłumika? U mnie tłumik będzie musiał być zainstalowany tuż pod dachem - częściowo nawet przez niego przechodzić. Obawiam się tego że jeżeli wyemituje dźwięki "w bok" to rozejdą mi się one po dachu po całym poddaszu.
- 11 odpowiedzi
-
- akustyczne
- elastyczne
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
O - i to jest cenna informacja. Zawsze zastanawiałem się dlaczego wnętrze np. skrzynki tłumiącej jest wyłożone materiałem wyciszającym który nie jest niczym osłonięty. Jeżeli nie ma szczelnej izolacji pomiędzy wełną a powietrzem przechodzącym przez skrzynkę / tłumik to czy w kanałach mokrych trzeba jakoś serwisować te tłumiki? Jaką mają one żywotność?
- 11 odpowiedzi
-
- akustyczne
- elastyczne
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Mam w domu wentylację hybrydową z wentylatorem zainstalowanym na dachu. Kanały wykonane są z kształtek ceramicznych i są połączone z wentylatorem za pomocą elastycznego kanału flex. W pomieszczeniach wentylowanych słychać wyraźnie szum. Prędkość powietrza w kanale jest poniżej 5m/s. Szum jaki słychać na 99% pochodzi od pracy wentylatora. Z tego co czytam w różnych opracowaniach dotyczących wentylacji nisko/średnio-ciśnieniowej, od strony ssawnej wentylatora powinno się używać tłumików szumów lub montować wentylatory na skrzynkach rozprężnych: http://www.aereco.com.pl/wp-content/uploads/2014/08/SYSTEM-VBP-HIGRO-AERECO.pdf http://www.warsztatarchitekta.pl/doc/szkolenia/elementy%20akustyczne.pdf U mnie nie ma ani jednego ani drugiego - kanał ceramiczny połączony jest za pomocą około 80cm rury flex z wentylatorem. Mój wentylator jest wprawdzie stosunkowo "cichy" według producenta, bo około 40dB, z tym że doczytałem że badania przeprowadzono z użyciem tłumików (sztywnych) Jaki tłumik najlepiej wygłuszyłby szum pochodzący od wentylatora? Kanały wychodzą z pomieszczeń mokrych więc jeżeli dobrze rozumuję to nie mogę użyć zwykłych kanałów flex owiniętych wełną*z perforacją wewnętrznego płaszcza - po jakimś czasie wełna zmieniłaby się w błoto. Oglądam różne typy tłumików na stronie Alnora (http://www.alnor.com.pl/index/produkty-pl/tlumiki-kanalowe/tlumiki-elastyczne/slefl.html) i wszystkie z nich mają jakąś wewnętrzną perforację - chyba to jest "główny środek" tłumiący - ale czy pomiędzy tą perforacją i wełną jest jakaś warstwa paroizolacyjna?
- 11 odpowiedzi
-
- akustyczne
- elastyczne
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Wentylatory są świeżo wyważone - nie drgają Źle użyłem terminów fizycznych - buczenie instalacji to być może nie rezonans ale przenoszenie na dach drgań które być może wynikają z ruchu (rozprężenia) powietrza w rurze spiro. A problemy mamy dwa - buczenie poza kanałem i szum w kanale.
- 9 odpowiedzi
-
- głośna
- hybrydowymi
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Niestety nie udało mi się nigdzie znaleźć węża gumowego z odpowiednią średnicą. Przemyślałem temat jeszcze raz i wydaje mi się że są dwa problemy: 1. Buczenie słyszalne wszędzie na poddaszu 2. Szum przy kratkach wentylacyjnych AD 1. Buczenie słychać w pokoju oddalonym od kominów, przy zamkniętych drzwiach. Wygląda to tak jakby dudnienie przenoszone było po dachu (rezonans?). Co ciekawe nie dotyczy to wszystkich kanałów - jeden z nich zachowuje się całkiem przyzwoicie - nie słychać buczenia. Niestety nie mam tego już jak porównać, ale zastanawiam się czy w przypadku tego dudniącego kanału rura spiro nie jest bardzo sztywno wciśnięta w płytę OSB (2 zdjęcie z góry) i powietrze pracujące w spiro nie przenosi przez płytę dudnienia na resztę dachu. Podobne dudnienie słyszę gdy włączę okap w kuchni - kanał z okapu jest wyprowadzony na dach przez krótki odcinek również za pomocą spiro przechodzącego przez płytę OSB. Myślę o zastosowaniu rury spiro o takiej samej średnicy jak kanał (14cm) i włożeniu jej w tą istniejącą rurę spiro (ona jest szersza niż kanał, ma z 18cm) z zachowaniem odstępu pomiędzy nimi - drgania nie powinny się przenosić a pustka pomiędzy nimi też może co nieco wyciszyć. AD 2. W pomieszczeniu wentylowanym słychać szum powietrza. Wyłączę nasadę - szumu nie ma. Zastanawiałem się czy nie robi się gwizdek, ale chyba nie. Jeżeli na pierwszym biegu nasada wyciąga 120m3/h to przy średnicy kanału 12,5cm (a ja mam 14) prędkość to 3-3,5 m/s. wg tego wykresu (http://poradnikprojektanta.pl/wp-content/uploads/downloads/2015/02/nomogram_przewody_wentylacyjne_SPIRO_do_500mm.pdf). Szum nie pochodzi według mnie z prędkości powietrza w kanale ale z szumu jaki generuje wentylator i w kanale ulega on wzmocnieniu (to prosty, ceramiczny kanał w dół*na kilkanaście metrów). To chyba możliwe? Szum da się słyszeć również przy silnym wietrze - cofce gdy wentylator jest wyłączony. Wydaje mi się że to szum powietrza przy wyjściu na dachu tak się*propaguje. Jeżeli nie chcę zastosować podstawy tłumiącej i nie chcę burzyć*kanału wsadzając tam tłumik, to może użyć czegoś takiego http://www.jeven.pl/PL-H32/inno.html ? Nadaje się to do przewodów z łazienek / kuchni? Od pionowego kanału mam poziomy okrągły odcinek około 16cm więc mógłbym to wsadzić.
- 9 odpowiedzi
-
- głośna
- hybrydowymi
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Czy mógłbyś proszę wkleić mi link do czegoś co określasz jako "karbowany łącznik z miękkiej gumy" ? Coś takiego dostanie się w marketach budowlanych? Nie kojarzę nigdzie żebym widział gumowe kanały o średnicy kilkunastu centymetrów... Sprawdzimy na jednym wentylatorze
- 9 odpowiedzi
-
- głośna
- hybrydowymi
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
1. Wirnik jest wyważony - zdjąłem nasady, podpiąłem nasady tak aby kręciły się z maksymalną prędkością i nie wyczuwam żadnych drgań w dłoniach. 2. Niejednorodne bo z innego materiału czy o różnej średnicy? 3. Wkurzyłem się i wyłączyłem ręcznie te nasady - gdy wentylacja działa na zasadzie grawitacji nie słychać żadnych szumów
- 9 odpowiedzi
-
- głośna
- hybrydowymi
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Mam 3 nasady hybrydowe Fenko na rurę PVC wyciągające powietrze z kanałów wentylacyjnych w łazienkach i kuchni. Instalacja została policzona w taki sposób (mnie nie pytajcie dlaczego tak), że nasady są cały czas uruchomione. Niestety, powoduje to duży dyskomfort - na całym poddaszu słychać buczenie - w jednym miejscu bardziej, w drugim mniej ale buczy wszędzie i cały czas. Jedna nasada na pierwszym biegu wyciąga 120 m3/h przy ciśnieniu akustycznym 33 dBA. (http://www.uniwersal.com.pl/nasada-hybrydowa-fenko-na-rure-pcv,productcard,43) Podstawy są wyważone, nie są zabrudzone, nie drgają. Połączenie z kominem (wybudowany z gotowych ceramicznych kształtek) jest zrobione z rury spiro i szczerze mówiąc to tutaj upatruję źródła problemu. Pokrycie dachowe jest z blachy na rąbek, na deskowaniu z płyty OSB. Mam porządną izolację, 33cm dobrej wełny więc to połączenie nasady z kanałem wydaje mi się słabym punktem, tym bardziej że komin kończy się*u mnie pod krokwami - jak na zdjęciu. Jest on przeciągnięty przez warstwę wełny właśnie za pomocą rury spiro. Jakie widzicie możliwe rozwiązania tego problemu? Myślę o włożeniu w spiro (jest kilka centymetrów szersza niż kanał) rury Termoflex albo Sonoduct z izolacją 5mm. Nie wiem jednak czy jest do dobre rozwiązanie ze względów higienicznych. Są to mokre kanały, a Sonoduct jeżeli przeczytać opis ma perforacje na wewnętrznej części folii, tak więc para wodna dostawałaby się do wełny. Z drugiej strony stosuje się te rury chyba również do takich kanałów? Mogę też spróbować włożyć w spiro rurę PVC i napchać czegoś dookoła. Kanał ma 14cm, jeżeli włożę rurę tej samej średnicy to pozostaje mi miejsce aby napchać czegoś pomiędzy nią a spiro. Być może, jako doświadczeni specjaliści znajdziecie tutaj jeszcze jakieś inne źródło problemu - ja podejrzewam to spiro ale jestem kompletnym laikiem w temacie wentylacji. Chciałbym uniknąć instalacji podstawy tłumiącej - nie mam typowego murowanego komina na dachu i taki kwadrat na połaci wyglądałby u mnie tragicznie.
- 9 odpowiedzi
-
- głośna
- hybrydowymi
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Co myślicie o Ventia Metal?
- 3 odpowiedzi
-
- aluminiowa?
- blache
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Dach będzie kryty blachą aluminiową. Pod blachą a nad szczeliną wentylacyjną mamy płyty OSB. Co powinno zostać położone pomiędzy blachę a płytę OSB? Producent pisze w schematach o membranie. Z drugiej strony na tym forum spotkałem się z opiniami że na płytę tylko folia gdyż przy membranie występuje efekt tropiku. A może jakaś "włochata" warstwa przekładowa? (Niby przy aluminium niekoniecznie) Jakiego producenta polecacie tak aby ta membrana/folia się po kilku latach nie rozpuściła? Dach ciemny wystawiony na stronę południową więc będzie grzało.
- 3 odpowiedzi
-
- aluminiowa?
- blache
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Czy mógłbyś proszę pokazać mi jakieś zdjęcie/rysunek/cokolwiek jak to powinno wyglądać?