Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kozi966

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    27
  • Rejestracja

O kozi966

  • Urodziny 15.08.1988

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Warszawa
  • Województwo
    mazowieckie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

kozi966's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Wymagane do odbioru budynku, oddania instalacji elektrycznej do eksploatacji, itd. W tym projekt i odpowiednie oświadczenia. Zgodnie z Ustawą Prawo Budowlane. Na podstawie: Dlaczego starasz się doradzać (w tym zgadujesz), gdy nie masz pewności? (nawet nie znając podstawy prawnej) P.S. Aparatura wygląda jak z odzysku...
  2. Powiedz, że ta "stara instalacja" to nie instalacja oparta na przewodach aluminiowych? Jeżeli na aluminiowych, to powiedz, że nie chcesz łączyć aluminium z miedzią "gdzieś tam"?
  3. Tu kolejne przykłady dla "niewierzących": Wypalony przewód w puszce oraz "wypalony" przewód gniazda oświetleniowego (tam się wtyka nóżki żaróweczek). To nie są przykłady z neta, tylko z mojego aparatu w telefonie, dla rozjaśnienia.
  4. Proszę, tak wygląda gniazdko w którym zabezpieczenie było niepoprawne: To samo będzie z przewodem lub łącznikiem oświetlenia gdy ktoś czegoś nie-przemyśli. I generalnie, nikt się nie zastanawiał, że tu może być tylko lampka nocna.
  5. Watów, Amperów, Woltów. Tak dla jasności. Teraz przejdźmy do podstaw elektrotechnik (lub elektryki jak kto woli): Moc pozorna, różni się od mocy czynnej dość znacznie. Wasze dedukcje, są dobre w zasadzie jedynie dla odbiorników czysto rezystancyjnych (np. żarówki). To teraz kolejne zagadnienie: Z czego składa się impedancja? Z rezystancji (waszego "oporu") i reaktancji. To ona wpływa na prąd zwarcia. Niemniej jednak, czy 10m, czy 1m, czy 100m, waszym podstawowym problemem powinna być pętla zwarcia (impedancja pętli zwarcia, lub bardziej dobitnie i naukowo moduł impedancji pętli zwarcia). Pętla która zamyka się pomiędzy przewodem fazowym a przewodem ochronnym. I co się stanie, gdy już na samym zasilaniu (waszej rozdzielni czy puszce) owa pętla lub jej wartość jest zbyt wysoka? Na obecną chwilę, tyle. Zostańcie elektrykami we własnym domu
  6. Otóż szanowny ignorancie. To twoim zdaniem, jest bezpiecznie przyjąć 20m. Gdzie ta owa granica bezpieczeństwa się zaczyna a gdzie kończy? Tak sobie tylko założyłeś. W swojej wyimaginowanej instalacji. Spodziewane obciążenie też sobie sam założyłeś i od razu wiesz, że spadek napięcia jest minimalny! Z głowy. Gratuluje wszechwiedzy Teraz, zagadnienie skąd ma być obwód. Ty sobie coś wymyśliłeś i zakładasz, że wszyscy to wiedzą. Jeżeli obwód będzie wyprowadzony przewodem 1,5, z obwodu gniazdowego który w puszcze kończy się przewodem 2,5 to co? Odpowiesz, że wiesz, że tam jest 1,5? Czy, że jednak będzie z rozdzielnicy? To, że w rozdzielnicy wygląda tak samo, drogi kolego, nie znaczy, że tak samo będzie zabezpieczone. Co gdy spotkasz układ sieci TT w którym pętla zwarcia jest niewystarczająca dla wyłącznika nadprądowego? Odpowiesz zapewne, że tam na pewno jest TN? Taka jest właśnie różnica pomiędzy nami. Moje doświadczenie każe mi sprawdzić co mogę zrobić. Twoje, pozwala na robienie czegokolwiek bez żadnego sprawdzenia. Zapraszam na elektrode, forum SEP lub ISE. Podziel się swoją wiedzą elektryczną wśród elektryków.
  7. Należy dodać, że ma to wykonać osoba kwalifikowana. Elektryk. Tak aby ów przewód był zabezpieczony odpowiednimi aparatami oraz nie znajdował się na obwodzie innych gniazd w domu.
  8. I żaden wpis, nawet ten wiarygodny, do bólu udowodniony zapisem w normie, obliczeniem technicznym nie jest respektowany przez użytkowników. Dlaczego? Bo szukają potwierdzenia swojego myślenia. Myślenia przeważnie błędnego. Mówisz im A z dowodem to oni szukają B, żeby ten dowód obejść aby tylko mieć co sobie wymyślili. Nie da się przedstawić wiedzy którą się zdobywa latami, w kilku postach. Gruntowne uzasadnienie zaczyna się od podstawowej wiedzy. Wiedzy która wymaga miesięcy uczenia się, siedzenia na laboratoriach, ćwiczeniach. I teraz pyta mnie taki użytkownik: Ja chce gniazdko i włącznik na ścianie. Da się zrobić? Nie wiem! Dlaczego? Bo nie wiem, czy ma to być nowy obwód od rozdzielnicy. Nie wiem czy przypadkiem nie od puszki. Nie wiem w jakim stanie jest instalacja. Nie wiem w jakim układzie sieciowym jest instalacja. Nie mam pojęcia o kolejnych rzeczach takich jak: spadek napięcia na takiej instalacji, prądy zwarciowe na zasilaniu. Nic nie wiem a mimo to wymaga się ode mnie informacji: Jak to szanowny elektryk by zrobił. Zrobiłby na miejscu po pomiarach, badaniach, obliczeniach i sprawdzeniu czy się da.
  9. Problemem nie jest forma podejścia a zrozumienie, że forum nie słuzy do pomocy wszystkim i we wszystkich dziedzinach. Elektryka jak i medycyna są zawodami regulowanymi. Jak coś skaszanisz, to możesz być pewny, że za to odpowiesz. I teraz: Jaką masz gwarancję, że ja (lub ktoś inny) doradziłem ci na forum dobrze? Co więcej, bezpiecznie? Jaką masz pewność, że moje wytłumaczenie, poparte ładnym wpisem z dziennika ustaw jest dobre? Skoro słowa elektryka, który swoje zdanie ma, są nic nie warte. A wszystko to, trzeba każdemu udowadniać. Tak aby twoja rodzina mogła spać spokojnie, gdy ty lub inny użytkownik takiego forum zabierają się za naprawy/modernizacje/wymiany o których wiedzę mają taką, jaką wyczytają z postów.
  10. Odpowiedź dostałeś w tym wątku, da się to zrobić. Natomiast nie dam ci odpowiedzi, jak to zrobić.
  11. Chcesz się czegoś dowiedzieć to nie dowiaduj się na forum tylko idź na studia, jakiś kurs, poczytaj książki, artykuły, strony techniczne, itd. Tego nikt w ukryciu, w sejfie pod nadzorem nie trzyma. Co więcej, jest tego pełno. Wiedza z forum jest warta tyle co papier toaletowy. Jej przeznaczenie też się zgadza.
  12. Problem w tym, że ty usilnie nie chcesz rozwiązania, tylko chcesz przepchnąć swoje myślenie. Wszystko to na zasadzie: Jak elektryk nie zrobi bo twierdzi, że akurat tak się nie da, to znajdę kogoś, kto zrobi. I nikt tu nie kwestionuje, że się nie da tego zrobić. I wszystko na zasadzie: "tu gniazdko chce, tu łącznik chce" da się zrobić. Niestety ale tak: "Ja chce tak, na takich materiałach (pomijając wybrany osprzęt) i musi pan to tak zrobić" się nie da.
  13. Na szczęście żadne z was nie musi się martwić jak to zrobić. Nie musicie wykonywać ekspertyz technicznych (oby!). Norma jest be, prawo jest be, doświadczenie i wiedza elektryka jest be. Dobrze, że nie macie żadnych konkretnych argumentów na obronę swoich hipotez. Wiecie swoje i zostańcie w tym świecie samozadowolenia. Nie doradzajcie innym.
  14. Przebiegi mam ci wklejać z pomiarów? chyba żartujesz. A winda ppoż, to taka winda, która musi pracować w trakcie pożaru. No ale co ja mogę wiedzieć? Poszukaj w google co znaczy takie oznaczenie: PH180/E90. Skąd wiesz, co ja wiem? Wiesz jak się zachowuje winda, która ma pracować w trakcie pożaru? albo jej instalacja? Ty natomiast strzelasz sobie z głowy, jakie parametry będą ok. Przepraszam, nie z głowy a na podstawie własnoręcznie uszkodzonych elementów. Tak, stoją. Ale gdy ktoś już robi wykop w okolicy, to się obsuwają i pękają. Oczywiście, że wszystko się zmienia. Trzeba poczytać. Najlepiej złapać za telefon i zadzwonić do wytwórcy przewodów. Prąd się zmienia, pulsuje nawet impulsowo! Zmienia się jak mu się podoba. Sinusoidy już nawet nie przypomina dzisiaj. Weszła w życie elektronika. Trzeba się ruszyć do pociągu z postępem a nie wracać na piechotę do tego co przeminęło. Co ty wiesz o normach? Ani jednej zapewne nie przeczytałeś albo nawet trudu zweryfikowania jej poprawności sobie nie zadałeś. Komentujesz normę, nie mając grama wiedzy w jej temacie. Owe normy tworzą ludzie, doktorzy, profesorowie z potężną wiedzą, na podstawie statystyk, wypadków, badań, pomiarów i swojej własnej wiedzy. Uczelnie kupę kasy wkładają w takie badania. Ty jednak wiesz lepiej, bo raz się czegoś nauczyłeś i już wiedzy aktualizować nie musisz. Bo działa! Nie ważne, że nie zgodnie z obecnym poziomem wiedzy na temat bezpieczeństwa.
  15. Oj, taki z ciebie projektant co już wszystko wie ! To ja, mały elektryk, uszczknę twej wiedzy trochę: Co to jest spadek napięcia? i dlaczego winda nie ruszy, gdy zbyt duże obciążenia i zbyt duży spadek napięcia? A jeszcze nie daj Boże, winda pożarowa? Co wtedy? Co to jest pętla zwarcia? Co gdy dla tego 4mm2 przewodu nie jest spełniona odpowiednia pętla zwarcia? Co gdy słup się położy na twoim fundamencie na jakiś samochód? Jak to liczysz? Jak dobierasz? Co się stanie, gdy na dach spadnie więcej śniegu, niż dopuszcza ten pręt fi 10? odpowiedz mi, nauczę się czegoś nowego
×
×
  • Dodaj nową pozycję...