Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

aaarek1

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    22
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Elektryczność - instalacje i oświetlenie
  • Jestem na etapie
    zrobiłem to własnoręcznie

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Warszawa i okolice
  • Województwo
    mazowieckie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

aaarek1's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. kasprzyk - Jeśli jesteś pewien , że taki przekrój wystarczy to pokaż mnie tu jak to policzyłeś .
  2. Nie , kolega " ??? " nie zgodzi się z tobą - poczytaj normy zanim zaczniesz udzielać szkodliwe porady. Na jakiej podstawie stwierdzasz że - przewód OMY można ułożyć na stałe I skąd wiesz , że 1,5mm2 wystarczy???
  3. Zmień elektryka . Hydraulik sobie kable kładzie , elektryk naprawia silniki a piekarz może operacje na otartym sercu może robić. Źle - każdy ma robić to do czego został przeszkolony - nauczony. Z wiedzy powinien być rozliczony (egzamin ) i otrzymać odpowiednie świadectwo kwalifikacji.
  4. Kolego a skąd wiesz , że taki przewód wystarczy ? Bo co pompka ma małą moc ? Bo zawsze taki się kładzie? Nie kolego przewody dobiera się tak aby spełnić warunek SWZ - więc długość linii zasilającej i zabezpieczenie tego obwodu - obliczyć a po wszystkim jeszcze sprawdzić czy oby jest dobrze. To jest elektryka.
  5. Nie ty o tym mówiłeś tylko gend ( grend czy jakoś ) Więc ty wywróż proszę jak to połączenie wpłynie na instalację. A i miło mi było jak pisałeś o mojej "kulturze ".
  6. No nie wierzę. Kto usuwa posty bez wyjaśnienia. Tu się toczy dyskusja . Re : Jarek.P Na to forum może trafić każdy "laik" a posty które usunąłeś istotnie wpływają na przebieg dyskusji .
  7. Po pierwsze to elektryk powinien wiedzieć . Jeśli nie wie to doczytać instrukcję i zapytać hydraulika. A do tematu. Jeśli rozdzielacz z pompą obiegową - to zasilanie pompy w okolicę kotła i tam będzie podłączenie. Jeśli automatyka ze sterowaniem strefowym c.o. - to już zależy od systemu , albo z termostatów do główek na rozdzielaczu i do kotła , albo z termostatów do kotła i z kotła do każdej z główek na rozdzielaczu. Wszystkie podłączenia muszą być wykonane zgodnie z instrukcją producenta i obowiązującymi normami a więc koniecznie przez uprawnionego instalatora.
  8. Co za rozumowanie ?? Przekrój przewodu masz dobrać tak aby był właściwy do przewidywanej mocy odbiorników do niego podłączonych. Tę moc ogranicza zabezpieczenie przeciążeniowe , czyli bezpiecznik . Ale to nie wszystko - najważniejsze jest tu spełnienie warunku SWZ . I tu schody - bo możesz mieć odbiornik 1kW " wiesz " że pobór prądu będzie ok. 5A - z tym że odbiornik od rozdzielnicy jest w odległości 1km. A co tam daleko nie ?? Ale przeliczone - bezpiecznik 10A i 1,5mm2 powinno wystarczyć. Tak ?? No więc nie Mamy tu do czynienia jeszcze z magiczną i tajemną wiedzą jaką jest "impedancją pętli zwarcia" . A tak dla laika - rezystancją tych drucików miedzianych o długości 1000 m . I dla tego PAN ELEKTRYK ma wiedzę co i jak może podłączyć. I wierz mi kemot , że czasami to nawet i 10mm2 potrafi nie wystarczyć.
  9. Może trochę inaczej. Dziewięciu sąsiadów zrobiło chałupniczo i nic się nie stało. To zrobił i dziesiąty , ale tak że chłopa zabiło kiedy włożył paluch do puszki przytrzymując się grzejnika . I pytanie : tych dziewięciu miało szczęście , czy ten jeden pecha ? A gdyby jego partactwo zabiło by mu dziecko ? Czasami nie warto się upierać ślepo przy swojej " racji " tylko posłuchać dobrej rady zanim nie będzie za późno.
  10. Tak tak . W temacie ,który sam założyłeś dajesz link do poradnika " samo zło " http://forum.muratordom.pl/showthread.php?234045-Dodanie-gniazdka-jak-to-zrobi%C4%87/page2 post #34 Człowieku znajdź sobie lepszy autorytet niż : http://m.muratordom.pl/budowa/sprzet-i-narzedzia/gniazdko-elektryczne-moze-przeniesc-nie-tylko-elektryk-oto-rzetelny-poradnik,22_3461.html Kiedyś można było zadać pytanie w " Przyjaciółce " ( takie pisemko dla pań w stylu rokoko prl ) a porady były na podobnym poziomie .
  11. Nie trzeba odsyłać do el..dy , - jeszcze się zgubi . Ma to też tutaj : http://www.muratorplus.pl/technika/instalacje-elektryczne/uprawnienia-zawodowe-dla-elektrykow_82846.html
  12. Proszę bardzo : Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne (DzU z 2006 r. nr. 89 poz. 625 z późn. zm.) oraz wydane na jej podstawie Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci (energetycznych – dop. autora) (DzU nr 89, poz. 828). Drugi z dokumentów wprowadza zróżnicowanie wymagań w zależności od typu wykonywanych czynności i stanowisk pracy oraz od rodzaju i grupy urządzeń energetycznych. W § 5 ust. 1 rozporządzenia określono, że eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci mogą zajmować się osoby, które spełniają wymagania kwalifikacyjne dla następujących rodzajów czynności i stanowisk pracy: eksploatacja – dotyczy osób wykonujących prace w zakresie obsługi, konserwacji, remontów, montażu i kontrolno-pomiarowym; dozór – do grupy tej zalicza się stanowiska fachowców kierujących czynnościami osób wykonujących prace w zakresie określonym powyżej oraz stanowiska pracowników technicznych, sprawujących nadzór nad eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci.
  13. @tomaj8 Kolego czytaj ze zrozumieniem. " Po pierwszym wyrzuceniu bezpiecznika okazało się, że wszystkie gniazda i oświetlenie zabezpieczone są tylko jednym bezpiecznikiem B10 !! " a to nie jest normalne rozwiązanie w mieszkaniach. Mam nadzieję , że kolega posiada odpowiednie kwalifikacje do zajmowania jakiegokolwiek stanowiska w sprawach elektryki. Natomiast kolego @bumar1 . Zabezpieczenie gniazd wtykowych i oświetlenia jednym bezpiecznikiem nie jest właściwe. Jeśli mieszkanie jest po remoncie to powinien też zostać ślad po firmie wykonującej ten remont - np. w postaci rachunku i gwarancji na roboty. Remont w zakresie instalacji elektrycznej powinien zostać wykonany przez elektryka z odpowiednimi kwalifikacjami, a poprawność wykonania powinna być potwierdzona protokołami z pomiarów SWZ i rezystancji izolacji przewodów. Nowe liczniki ( elektroniczne ) nie wymagają już zewnętrznego zegara do przełączania taryf - więc zegar powinien być zdemontowany , ale to już po stronie ZE. Zrywanie jakichkolwiek plomb i grzebanie w rozdzielnicy bez odpowiedniego przygotowania ( czyli kwalifikacji ) jest niedopuszczalna , i już nie tylko ze względu na przepisy , ale przede wszystkim na wzgląd na swoje zdrowie i życie . Plombę można zerwać po wcześniejszym zgłoszeniu w ZE - w innym przypadku może zostać nałożona grzywna i może pojawić się oskarżenie o kradzież prądu. Reasumując - wszelkie prace przy instalacji może wykonywać tylko elektryk. Co do pańskiej instalacji - znaleźć firmę wykonującą remont i zażądać kompletu dokumentacji - zlecić przegląd niezależnej firmie - wyciągnąć wnioski . https://www.facebook.com/pages/NIe-zatrudniaj-piekarza-do-elektryki/1419609254997275?ref=hl
  14. Jestem nowy na tym forum a już wku...ony. CO TO MA BYĆ ?? a pytam kolegi grend . Czy ty człowieku masz jakiekolwiek pojęcie o tym co tu piszesz ?? To jaka jest moc wyciągarki w twoje windzie jest potrzebne do dobrania właściwego zabezpieczenia ( bezpiecznika ). Natomiast przekrój przewodu dobiera się właśnie do wartości zabezpieczenia jak i do długości linii zasilającej - tak aby komplet spełniał warunek SWZ - a co to jest " miszczu " powinieneś wiedzieć. Co samo ma się do twojego 1,5 kadrat - a obciążaj go sobie - a zabezpieczaj B20 - tyko jaki pomiarowiec tak wykonaną instalację do użytku dopuści ? Chwila wiem - Zenuś co papiery ma i za flaszkę SIĘ podłoży. Człowieku twoje rady powinny od razu trafić do kosza . Ciekawe czy takie wprowadzanie w błąd nie podpada pod jakiś paragraf - to jest otwarte forum i każdy wpisując odpowiednie hasło w google może tu trafić. I pytam gdzie są administratorzy tego forum ??
×
×
  • Dodaj nową pozycję...