Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

BartekGD

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    13
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Gdańsk
  • Województwo
    pomorskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

BartekGD's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Minęło 12 lat, wątek do którego odsyłano umarł.... Spotkał się ktoś z dobrym rozwiązaniem problemu mostka w progu garażu? Garaż w bryle domu, ocieplony z zew, ławy ocieplone 20cm. Garaż ma być ogrzewany. Brama wjazdowa segmentowa.
  2. Dziękuje za informację. Ostatnio był serwisant i komibował z opcją 2.3C "2" ale nie pomogło. Ustawienie komfort jest mało wystarczające, zasobnik jest poziomy 250l, a więc ma dużą bezwładność. Ustawiona temperatura zasobnika jest 44*, bo tylko w takim ustawieniu nie pojawia się zimna woda do kąpieli, ale z kolei są sytuacje gdzie można się oparzyć (zasobnik ma wejście na z pieca na płaszcz u góry i odpłw CWU obok).Czujnik temperatury (Bosch) umieszczony w tulei w centrum zasobnika, więc opóźnienie jest spore zanim złapie. Wydaje się że jedyną opcją jest zawór mieszający na wyjściu z zasobnika by obniżyć temperaturę wody na wyjściu. Drugie pytanie bo podłogówki mam obecnie 2,1km rur, więc pompa w kotle chodzi na 100% ale przepływy są niewystarczające. Czy można szeregowo włączyć dodatkową pompę obiegową dla samego obiegu CO? Są jakieś przeciwwskazania dla pompy w kotle (jakie ustawienie dla niej w takiej sytuacji?))
  3. Czy jest ktoś w stanie podpowiedzieć gdzie można ustawić histerezę dla CWU Junkers Cerapur Smart ZSB24-5c, regulator CW400, zasobnik Elektromet duosol (choć to nie istottne) ? Piec ładuje zasobnik (czujka temperatury SF4) wyjście z pieca poprzez zawór 3d wbudowany na płaszcz w zasobniku. Czujnik temperatury w rurce zasobnika. Temperatura cwu ustawiona na 43 (ale i z 45* testowałem), kocioł czeka aż spadnie w zasobniku do 36-37* zanim zacznie grzać CWU... Priorytet CWU ustawiony.
  4. Ma ktoś doświadczenie z Kan-owskimi rurami PERT/AL/PERT 16x2 ? Jest sens do nich dopłacać w porównaniu np. z Wawin Tigris? Druga sprawa że często polecane do podłogówki są Blue Floor z Kan-a ale jakoś sam PERT z powłoką antydyfuzyjną (6bar i max 60*) przy różnicy cenowej 50gr/mb budzi obawy. W normalnej pracy oczywiście to nie przeszkodzi, ale jak będzie w przypadku jakiejś awarii ? Czy nawet podczas samego montażu ? Brak wkładki z aluminium = większe ryzyko uszkodzeń podczas chodzenia po rurach?
  5. Czy któryś z szanownych użytkowników OC miał styczność z odkurzaczami Dyson? Bo przewija się zaleta że smrodek i kurz OC likwiduje podczas odkurzania prawda, ale i odkurzacze Dysona sobie z tym dobrze radzą Co do tachania tak zostaje ta wada, ale z koleji Dyson ma sporo fajnych rozwiązań co do szczotki która dobrze radzi sobie np. z włosami psiaków. Jestem na etapie stanu "0" i mogę rozważyć jeszcze OC, chociaż skłaniałem się ku zakupie Dysona i docelowo robota do sprzątania... Cenowo OC będzie tylko troche droższe
  6. Można prosić o rozwinięcie myśli lub ciut więcej konkretów ?
  7. Racja, czyli by miało sens trzeba by kombinować coś w stylu szalunków traconych -> http://www.praktech.pl/opis,1,001 Ale dalej pojemność suchego gruntu jest na "troche". Bardzo chętnie skorzystamy z żoną z propozycji. Zawsze chętnie porozmawiam z kimś mądrym kto ma system i użytkuje dłuższy czas Na razie jesteśmy na etapie wstępnego projektu więc jeszcze mamy tysiąc tematów nie zdecydowanych ale ogólny zarys jest
  8. Ok poszalałem z XPS Ogólnie pod podłogę też dajemy izoalcje, to przenieść ją poprostu głebiej nie zmienia przecież jej kosztu (czy zmienia ? ).
  9. Ogólnie idea na magazyn była by go zaizolować od dołu i nad nim ułożyć 3-4 obwody z PEX-a. Objętość gdzieś wychodzi ~120m3, dużo i nie dużo. Ale różnica w koszcie nieduża bo izolacje pod podłogą i tak dajemy, tutaj była by ona dużo niżej. Nie spodziewam się że uda się w czymś takim zmagazynować całość potrzebnej energii na zimę, ale jako wspomagacz CO podłogowego póki temperatura w magazynie wysoka? Następnie wstępne podgrzanie wody CWU zawsze to pare * lepiej niż z wodociągu.
  10. Ogólnie plan jest obecnie na wentylacja: GWC (żwirowy) + rekuperator CO + CWU : podłogowe w całym domu (~220m2), piec kondensacyjny dwu funkcyjny, okazjonalnie kominek z płaszczem wodnym (zużycie CWU spodziewam się ciut większe niż standardowo, z racji sporej wanny, oraz latem użycia również ciepłej wody w ogrodzie) Z wspomagaczy: rozważam eko-solar pod pokryciem dachu (antracyt blacha lub blachodachówka) ~30-40* (czekam na warunki zabudowy), i tutaj pojawił się pomysł magazynu pod budynkiem by ewentualne nadwyżki tam magazynować, bo podpiwniczenia nie będzie więc dodatkowy duży bufor wodny musiał by być wydzielonej kotłowni której rozmiar nie chcę powiększać powyżej tego co musi być. RSŚ raczej odpada. I tutaj się zastanawiam na ile taki bufor pod budynkiem ma sens, bo pod kątem zmagazynowania energii na cały sezon - na pewno nie. Jako bufor na nadwyżki, oczywiście się sprawdzi. Tylko czy będą z niego jeszcze jakieś zyski w okresie zimowym lub przejściowym? Eko kolektory działają głównie w okresie letnim, ale i w przejściowym powinny coś wyprodukować na górkę?
  11. Dzięki za odpowiedź, na stronę trafiłem wcześniej przejże dokładniej zawartość tym razem. Ale ogólnie z opisu na stronie wnioskuje że korzystasz z akumulatora głównie w celu ochrony przed przegrzaniem kolektorów. Z racji tego że w piasku pod budynkiem (nawet zaizolowanym) ciężko utrzymać jakiekolwiek ciepło do sezonu grzewczego? Rozumiem, że sprawność tego jest licha w porównaniu z kolektorami, ale w przypadku montażu instalacji samodzielnie między krokwiami koszt takiej wersji jest bardzo niski w porównaniu z panelami. Znalazł byś chwilę by rozszerzyć "Nie warto" ?
  12. Chętnie, ale niestety Isomax jak idea wydaje się ciekawa to realizacji brak, polska "dystrybucja" licencji ma podejście (co widać na tym forum) gorsze niż US do płatnika, ogólnie tak teni PEX + akumulator gruntowy pod budynkiem to zaczerpnięta idea z isomax-u. Tylko czy to ma sens?
  13. Odkopuje trochę temat, ktoś zrealizował taki gruntowy magazyn ciepła pod swoim domem? Rozważam realizację tego wraz z kolektorem PEX na dachu.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...