Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

zbiggy

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    29
  • Rejestracja

O zbiggy

  • Urodziny 26.10.1971

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Białystok
  • Kod pocztowy
    15-361
  • Województwo
    podlaskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

zbiggy's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Nie zamierzałem i nie zamierzam dłubać w tego typu urządzeniach. Nie będę ryzykował majątkiem i rodziną żeby zaoszczędzić 200 PLN/rok. Dlatego proszę skończmy temat samoróbek, a dajmy wypowiedzieć się komuś kto miał możliwość poznania tych kotłów Buderus gb062 i Junkers smart 24-5c i mógłby krótko porównać oba kotły. Cena w internecie w zasadzie na tym samym poziomie, przy buderusie niby więcej się płaci za markę wiec wychodzi na to że powinien być "słabszy" to że nie jest oferowany w Niemczech też może dawać do myślenia.
  2. Czekam na wycenę tych kotłów od wykonawcy, ale z tego co widziałem na AlleG. to są one w podobnej cenie lub też różnica nie jest wielka. Z tego co się dowiedziałem to buderus ma lepszy serwis i jest wyżej plasowany przez Boscha. Natomiast sprzedawcy raczej nie polecają gb062 bo jak mówią jest to odchudzona wersja gb072. Na niemieckiej stronie buderusa wcale nie znalazłem tego modelu. Dziękuję za polecenie junkersa, chętnie usłyszę opinie kogoś kto zna oba modele i je krótko porówna.
  3. Witam Chciałbym się poradzić który jednofunkcyjny piec wybrć - Buderus GB062 24 kW czy Junkers smart 24-5c . Pociągnięte przewody do pogodówki i regulatorów pokojowych. Dom nowobudowany 240 m2 podłogówki jeden grzejnik w garażu żeby trzymał temp powyżej zera, rekuperacja, ocieplenie 20 cm biały styropian, 25 cm wełna 33 w dachu. Sprzedawcy raczej mówią, żeby zamiast GB062 brać GB072, natomiast za GB 062 przemawia niższa moc minimalna. Próbowałem czegoś się dowiedzieć na temat różnic u źródła - przez formularz kontaktowy Boscha, ale tam dostałem linki do instrukcji dla instalatorów.Intersuje mnie sprawność i jakość serwisu Junkers / Buderus, niezawodność kotłów (wiem że są to stosunkowo nowe produkty i może być ciężko) i możliwości jakie daje wbudowana automatyka.
  4. Proszę o opinie projektu wentylacji. Rekuperator AirPack 400 podwieszany w kotłowni. Stamtąd spiro 200mm na poddasze do skrzynek rozdzielczych (długości kanałów 9 i 9,5 m nie uwzględniając złamań 1x90 i 2*135). Kanały wyciągowe śr wewn 75mm najdłuższy ok 12m do tego 2x90stopni. Kanały nawiewne śr wewn. 63mm najdłuższy 9m. Kanały na parter prowadzone w suficie podwieszanym. 4 osoby w domu. Wiatrołap ogrzewany podłogówką. W kuchni dodatkowo okap z wyrzutem na zewnątrz. Czy jest ktoś kto mógłby pomóc? Coś podpowiedzieć? Poradzić? Nawet już dobra rada czy wybrać system na dwóch czy na czterech skrzynkach rozdzielczych byłby krokiem do przodu. Pan Tomasz pisał że tylko dwie, pan Grzegorz że można dobrze zrobić też na czterech, tylko jakieś rozwiązanie jest optymalne dla mojego przypadku? Jeżeli potrzebne są jeszcze jakieś informacje natychmiast ich udzielę. Z góry dziękuję.!
  5. Jest 500 z króćcami 200 (chociaż w pewnym miejscu jest wpisane że 160) ale jakoś traktują tę 500 "po macoszemu" - brak dokumentacji, błędy w danych. dzwoniłem do Thessli żeby się upewnić i króćce są 200 mm ale w tabeli parametrów jeszcze do dziś przynajmniej nie poprawione. A wracając do mojego projektu ktoś coś podpowie?
  6. Dziękuję za odpowiedź. Tak jak napisałem powyżej: dom 240 m2 nie licząc garażu i kotłowni, kubatura 600m3. 4 osoby. Reku wstępnie AirPack 500 podwieszony w kotłowni. Piec gaz kondensacyjny. Czy ma podstawie tych danych + rzuty + powierzchnie pomieszczeń które podałem wcześniej jest możliwość doboru odpowiedniego rozwiązania ilości skrzynek i umiejscowienia anemostatów. AirPack 400 i 500 mają takie same średnice króćców przyłączeniowych, więc ilości kanałów będą takie same (chyba że coś źle wyczytałem). Znając rozmieszczenia anemostatów chyba będzie można zacząć liczyć opory.
  7. A czym grozi za mocny ręku? Więcej kosztuje to na pewno. Większość mi dobierała 650 i mówili że jestem pierwszą osobą która chce mniejszy.
  8. Ile mamy m2? Ile osób będzie mieszkać? Jeśli dom jest duży i przewody długie wychodzą to robi się na 2 skrzynkach i to jest prawidłowe jak najbardziej. Dziękuję za odpowiedź. Tak jak napisałem powyżej: dom 240 m2 nie licząc garażu i kotłowni, kubatura 600m3. 4 osoby. Reku wstępnie AirPack 500 podwieszony w kotłowni. Piec gaz kondensacyjny.
  9. Panie Grzegorzu Czy mógłby Pan doradzić jak najlepiej byłoby rozmieścić nawiewy i wywiewy w moim przypadku? Jakie średnice rur? Czy ma sens instalacja z oddzielnymi skrzynkami rozdzielczymi na parter i poddasze? Może coś źle rozumiem, bo skoro trzy firmy proponują takie rozwiązanie, to może coś w tym jest. [ATTACH=CONFIG]353985[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]353986[/ATTACH]
  10. Przepraszam, załączone rzuty zassało z marną jakością. Próbuję jeszcze raz.
  11. Witam Proszę o pomoc. Dom o powierzchni 250m2, kubatura do wentylacji mech 600m3. Garaż i kotłownia wentylacja grawitacyjna. 100% podłogowka. 4 osoby. W kuchni okap z wyrzutem na zewnątrz. W salonie kominek. W łazience na poddaszu planowana sauna. Kocioł gazowy kondensacyjny. Rekuperator planuje w kotłowni. Wstępnie zakładam AirPacka 500. Przyjąłem skrzynki rozdzielcze na strychu stamtąd rurami flex zejście na parter i poddasze. Zakładam rury o średnicy wewnętrznej 63mm, ale zastanawiam się nad 75m2 żeby zmniejszyć ilość rur. Mam problem z umieszczeniem jeszcze 2 wywiewów. Nie chcę za dużo wyciągać z łazienki na parterze, bo boję się że po wyjściu spod prysznica zbyt duży przepływ powietrza będzie powodował uczucie chłodu. Opcją zostaje wywiew w wiatrołapie (ogrzewanym). Jeden z instalatorów przekonywał mnie do umieszczenia anemostatu wywiewnego na poddaszu nad schodami. Wszyscy instalatorzy chcą wrzucić wywiewy w garderobach, wiem że nie zalecane na forum, ale tak zastanawiam się jak ma się wentylować garderoba z wejściem do sypialni w której umieszczony jest nawiew. Garderoba 2.5 "ma kontakt" z kominem kominka i dodatkowo będą tam umieszczony rozdzielacze podłogówki poddasza, więc może być ciepło. Zastanawiam się nad zrobieniem czegoś w pomieszczeniu gosp na poddaszu - być może będzie służyło jako suszarnia - wtedy nawiew. Pewna firma chciała zrobić system polegający na umieszczeniu skrzynek rozdzielczych na każdym poziomie z kryzą do wyrównania przepływu (nawiew i wywiew na parter i oddzielne na poddasze). Od razu podziękowałem firmie, ale następne dwie zrobiły tak samo. Aby mniej więcej wyrównać opory w rurach chciałem tak jak wyczytałem na forum zastosować zagięcia krótszych odcinków, ale instalatorzy mówią że potem będzie problem z czyszczeniem takich rur. Poniżej rzuty parteru i poddasza. Nawiewy na niebiesko, wywiewy na czerwono. 1,1 wiatrołap - 4,07 1,2 przedsionek - 7,25 1,3 kuchnia - 9,75 wywiew 2x63 1,2 jadalnia - 11,8 1,5 salon - 37,95 2 nawiewy 2x63 1,6 łazienka - 3,06 wywiew 2x63 1,7 pokój - 18,3 nawiew 1x63 1,8 kotłownia - 12,88 1,9 garaż - 34,5 1,10 spiżarnia (między garażem a wiatrołapem) - 4,97 k,1 - 1,53 2,1 - 14,3 2,2 garderoba - 3,44 2,3 sypialnia - 30,51 nawiew 2x63 2,4 sypialnia - 23,66 nawiew 1x63 2,5 garderoba - 5,7 2,6 sypialnia - 15,86 nawiew 1x63 2,7 pom. gospodarcze - 10,59 2,8 łazienka - 17,12 wywiew 3x63 k,1 - 3,14 Pozdrawiam
  12. zbiggy

    Pełne deskowanie dachu

    Dziękuję Panie Andrzeju!!! Brałem taka możliwość, ale bałem się że taka cienka listwa ( 1 cm) nie poradzi sobie na dachu. W każdym bądź razie ochrzan poszedł, tartak przeprosił, na podmiankę kontrłat 5x2,5, które zostały na placu dostanę 5x4 cm bo takie tylko mają od ręki, a te o grubości 3,5 cm musieliby specjalnie wycinać, impregnować no i pewnie szybko bym ich nie zobaczył a ekipa nie będzie czekać. Przy dostawie łat i deski okapowej dostarczą listwy 1,5 cm do nadbicia tych kontrłat, które już leżą na dachu. Mam nadzieję że 4 cm przestrzeni do wentylacji nie zaszkodzi bo gdzieś musi być też górna granica... Pozdrawiam Serdecznie!
  13. zbiggy

    Pełne deskowanie dachu

    Jak pokazało życie zamówić nie znaczy dostać. tartak przywiózł kontrłaty rano, a jak przyjechałem po pracy okazało się że grubość 25mm. jedna polać skończona położona papa i kontrłaty. część kontrłat pocięta na mniejsze długości. Oczywiście będzie ostra rozmowa z tartakiem, ale moje pytanie co można z tym zrobić? wymieniać kontrłaty przy kryciu dachówką? gdybym był przy dostawie pogonilbym ich z tymi kontrłatami, bo łaty przyjechały jak trzeba. teraz jak część na dachu, trochę już pociętych nie ma co zwrócić.
  14. zbiggy

    Pełne deskowanie dachu

    Oczywiście Panie Andrzeju kontrłaty zamówione 30 mm. Tylko pytanie czy wystarczy samo mocowanie papy kontrłatami? Tak proponuje mi wykonawca, mi pasuje bo trochę mi nie podobały się wystające z desek gwoździe na których skrapla się woda.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...