Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Robert14-83

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    27
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Robert14-83

  1. Gołym okiem widać że tam nie ma żadnej ochrony powrotu po przestudiowaniu instrukcji sterownika kotła i przeanalizowaniu nastaw w moim kotle wnioskuję że mam ustawione w swoim kotle coś takiego(info z instrukcji): -OCHRONA POWROTU - ustawiamy, gdy chcemy regulować temperaturę na powrocie naszej instalacji za pomocą czujnika powrotu. W tym typie zaworu aktywne są tylko czujniki powrotu oraz kotła, czujnika zaworu nie podpina się do sterownika. W tej konfiguracji zawór ochrania priorytetowo powrót kotła przed niską temperaturą, a jeśli wybrana jest funkcja ochrony kotła, to ochrania również kocioł przed przegrzaniem. Jeśli zawór jest zamknięty (0% otwarcia), to woda przepływa tylko w krótkim obiegu, natomiast pełne otwarcie zaworu (100%) oznacza, że krótki obieg jest zamknięty i woda przepływa przez cały układ grzewczy. 11.1.15 OCHRONA POWROTU Funkcja ta pozwala na ustawienie ochrony kotła przed zbyt chłodną wodą powracającą z głównego obiegu, która mogłaby być przyczyną korozji niskotemperaturowej kotła. Ochrona powrotu działa w ten sposób, że gdy temperatura jest zbyt niska, to zawór przymyka się do czasu, aż krótki obieg kotła osiągnie odpowiednią temperaturę. 11.1.15.1 MINIMALNA TEMPERATURA POWROTU Użytkownik nastawia minimalną dopuszczalną temperaturę powrotu, po osiągnięciu której zawór się przymknie.
  2. Temperatura zadana kotła to 65* - osiągnięta, temperatura powrotu w tym momencie 57* - sprawdzałem dłonią rura gorąca więc sądzę że jest tyle na powrocie. Zawór zwrotny jest założony na zasilaniu i powrocie zbiornika CWU aby się nie wychładzał, powrót między zbiornikiem CWU a kotłem jest "ciepły" ale nie gorący(zbiornik CWU nagrzany do zadanej).
  3. Kocioł ma dwa wyjścia i dwa powroty - pod jeden obieg podpięty jest zasobnik CWU(na zasilaniu pompa), pod drugi obieg podpięty jest bufor(na zasilaniu pompa). Ad1. Tak odczytałem to ze sterownika kotła - czujnik temperatury jest zamontowany na powrocie, Ad2. Tak wartość odczytana ze sterownika kotła,
  4. temperatura powrotu jest zmienna - dzisiaj wskazuje 60*, na powrocie z bufora oraz zbiornika CWU nie widzę żadnych zaworów mieszających czy tutaj ochroną kotła nie może być temperaturą górna bufora?
  5. czy jest sens tak wysoko ładować bufor skoro proces spalania tego nie wymaga moje dzisiejsze ustawienia temperatury zadanej: kocioł - 65*, bufor dół - 60*, bufor góra - 52*, zawór mieszający na kaloryfery 45* temperatura powrotu w takim wydaniu wynosi 53*
  6. Panel ustawiony jest w najchłodniejszym miejscu na piętrze. CWU - powietrzna pompa ciepła, w letnie dni pracuje samodzielnie, w zimowe dni wodę ogrzewa kocioł bo zbiornik pompy jest z nim spięty. Pellet z certyfikatem zakupiłem od lokalnego producenta. Pellet spala się poprawnie, żadnych spieków, niedopaleń - tylko pyłek. Przy obecnych temperaturach kocioł odpala się dwa razy na dobę - około godz 8.00(na około 1h) kiedy zmienia się temperatura zadana na panelu z 19* na 21* oraz po południu kiedy temperatura na kotle/buforze spadnie poniżej zadanej...
  7. podniosłem temperaturę zadaną na kotle do 65*, podobnie na buforze - podnieść temperaturę dolną i górną? temperatura na powrocie to ok 60* - wieczorem podeślę fotki
  8. tak się dzieje - zawór puszcza na grzejniki i dogrzewa pokoje do zadanej temperatury 21* a potem grzejniki się wychładzają(teściowie tego nie rozumieją dlaczego grzejniki nie są non stop gorące) tylko jak ustawić kocioł i bufor aby ekonomicznie zużywało peletu... ale to chyba indywidualna sprawa każdego domu, metodą prób i błędów...
  9. jaki to będzie miało wpływ na spalanie? zmienić ustawienia zaworu na taką samą temperaturę jak na buforze?
  10. https://stalmark.pl/wp-content/uploads/2022/05/DTR_EKO_SILVER_II_ver05.pdf https://cieplo.app/wynik/19rly tryb dzienny w godz 8.00-21.00 - 21* tryb nocny 21.00 - 8.00 19* komin został wyfrezowany oraz włożony wkład stali kwaso-żaroodpornej (stal 1.4404 gr 1 mm)
  11. Na grzejnikach są termostaty. Czytając opinie tutaj na forum byłem przekonany że bufor będzie dobrym pomysłem. Panel pokojowy ustawiony na dzień 21*, noc 19*. A na tej instalacji która powstała która opcja będzie lepsza?
  12. Witam Od niedawna posiadam kocioł pelletowy Stalmark 14kw + bufor ciepła 500l. Czy możecie doradzić jak teraz ustawić kocioł oraz bufor? Chodzi o temperaturę na kotle, buforze oraz zaworze mieszającym. Dom 140mkw, średniocieplony styropianem 10cm, grzejniki nowe panelowe. Ogrzewane dwie kondygnacje(parter oraz piętro), drugie piętro i poddasze nieogrzewane, poddasze nieocieplone. Instalator zostawił takie ustawienia: kocioł zadana 60*, bufor zadana 50*, zawór 45*. Moje pytanie czy nie lepiej podnieść temperaturę zadaną na kotle do 70-75* tak aby bufor też mocniej się nagrzał np do tych 70*? Zawór zostawiłbym na 45 tak aby w domu temperatura w dzień oscylowała w granicach 20,5-21* a w nocy 19*. Co będzie bardziej ekonomiczne? Dzięki za zainteresowanie.
  13. zawór był montowany na zasilaniu kiedy instalacji na poddaszu wogóle nie było po to aby odciąć zasilanie kaloryferów i grzać tylko cwu. zasilanie na poddasze jest wpięte przed tym zaworem więc jeśli zamknę ten zawór to zasilanie pójdzie na bojler i na poddasze, przed samym bojlerem też jest zawór więc jak go zamknę to zasilanie powinno iść tylko na poddasze - przynajmniej tak to rozumie. bieg pompy jest na III biegu.
  14. pompa GRUNDFOS ALPHA 2L 25-40 na zasilaniu parteru jest zawór kulowy więc na nim spróbuje zdławić
  15. próbowałem zdławić parter na zaworach kaloryferów i wtedy sytuacja się poprawia, choć nie całkowicie - ale czy dodatkowo zamontować pompę na zasilanie poddasza?
  16. Witam Proszę o ocenę instalacji co - czy to ma sens działać? Pierwotnie instalacja pracowała tylko na parterze(6 kaloryferów) potem dołożono bojler na ciepłą wodę. Wszystko działało poprawnie. W tym roku zaadaptowałem poddasze na którym zamontowano 4 grzejniki(3 kaloryfery oraz drabinkę) - do instalacji monter wpiął się rurą pp 25mm która zasila całe poddasze. Problem w tym że instalacja rozgrzewa się na parterze a góra rozgrzewa się bardzo wolno. Bieg pompy co na 3 biegu. Czy założyć dodatkową pompę na piętro aby wymusić szybszy obieg? Proszę o porady - schemat instalacji w załączniku.
  17. wiem że nie jest dla mnie, instalator stwierdził po kontakcie z bazą że licznik nie ma zasięgu. zresztą na wyświetlaczu nie ma wskazania przy ikonce KOM więc wiem że nie ma zasięgu...
  18. Witam Zleciłem zainstalowanie paneli fotowoltaicznych u siebie w domu. Instalator z Taurona przyjechał wymienić licznik na dwukierunkowy - po wymianie okazało się że licznik GPRS nie ma zasięgu sieci(w miejscu instalacji licznika nie ma zasięgu). Licznik pracuje w systemie offline czyli nie można odczytać danych zdalnie. Co mam teraz zrobić? Jak rozwiązać ten problem?
  19. witam. Szwagier otrzymał dwie oferty na fotowoltaikę. Proszę o wskazówki która korzystna: 1. PANEL FOTOWOLTAICZNY JAM60S10-340/MR; INWERTER SOLIS 5kW ; ROZDZIELNICA AC 1 B20A ; PRZEWÓD PV 1X4 CZARNY 100M ; montaż - 4,76kWp 2.Panel Longi SOLAR - 365 Wp; falownik HUAWEI SUN2000 5KTL-M0; rozdzielnica; Przewody6mm2, montaż - 5,11kWp różnica w cenie 1000zł.
  20. Witam Wraz z małżonką zakupiliśmy panele fotowoltaiczne wraz z montażem. Wszystko już działa. Umowa OSD oraz wszystkie faktury wystawione są na moją żonę. Wniosek złożyłem przez swój profil zaufany(żona nie ma profilu zaufanego) na siebie. Dzisiaj otrzymałem odpowiedź na maila: "OSD wystawione jest na inną osobę niż beneficjent".Zgodnie z regulaminem programu, wnioskodawcą jest osoba mająca podpisaną umowę kompleksową. Prosimy o przesłanie umowy kompleksowej w celu potwierdzenia czy osoba na OSD oraz beneficjent są osobami, które taką umowę podpisały. Proszę o poradę co w takiej sytuacji muszę teraz zrobić skoro OSD jest na moją żonę a wniosek złożyłem na siebie?
  21. Jest w niej anoda magnezowa. Szczegóły w załączniku.
  22. Witam Od dwóch lat posiadam pompę ciepła WOLF Rickenbacher Ultrax HPW. Chciałbym wymienić/skontrolować anodę magnezową. Jak mam się do tego zabrać? Nigdzie nie mogę znaleźć anody pod tą pompę. Czy dopasuję jakąś uniwersalną anodę albo zamiennik? Osoby które to już robiły w tej pompie proszę o wskazówki.
  23. Witam Mam możliwość nabycia pieca jak w temacie. Do ogrzania ok 90mkw ocieplone. Czy ten model będzie się nadawał? Jest to kocioł dolnego czy górnego spalania? Prosze o opinie na temat tego pieca.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...