Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

zolty

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    14
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez zolty

  1. Witam. W czasie montażu pracowały dwie ekipy. Jedno z okien zostało wyjęte z ramy - fix, samo szkło. Ekipie pracującej na wyższej kondygnacji spadła poziomica i uszkodził szkła. Kto powinien pokryć koszty?
  2. zolty

    Fakro fts i ehv-at 07

    Witam. Pytanie do experta Fakro. Wczoraj dekarze zamontowanie mi pierwsze okno. Chyba pierwszy raz montowali kołnierz ehv-at 07 termo z xdp. Po montażu zostały im te dwie listwy-profile które są w kartonie z oknem. Twierdzą że przy ehv-at się ich nie montuje. Trochę mnie to zdziwiło. Czy tak faktycznie jest?
  3. Salon 32m^2 - chcę dać dwa kanały ale myślałem, żeby je zakończyć jednym anemostatem 2=>1. No i zastanawiam się czy mogę zejść do salonu przez komin wentylacyjny przy kominie od kominka. 0.58m/s wg kalkulatora klinenberg'a. Masz jakieś swoje doświadczenia? No, to jest właśnie kontrowersyjne. Jak masz u siebie ? No i chyba tak zostanie.
  4. Czy ktoś może zweryfikować mój projekt? Domek 137m^2 będzie około 370m^3 kubatury. Ilość osób mieszkających na stałe: 3 (w planach 4) a jak będzie 5 lub 6 to się zmieni reku Wentylować chce 120m^3/h na co dzień, 200 jak będą goście i 300 - przewietrzanie jak wentyle dadzą rade. Jak nie to może się je zmieni. Na razie mam takie: Wentylatory : https://datasheet.octopart.com/W1G200-CI01-52-EBM-Papst-datasheet-34244512.pdf Wymiennik klinenberg GS35/300 120m^3/h - 28Pa 200m^3/h - 57Pa 300m^3/h - 100Pa Wyjście reku 160mm. Dalej do skrzynek rozdzielczych na instalację 75mm - przewody flex. ilość anemostatów nawiewnych: 5 salon redukcja 2 kanałów do 1 pokój1 1os 1 kanał pokój2 1os 1 kanał pokój3 2os 1 kanał pokój4 2os 1 kanał ilość anemostatów wywiewnych 4 wc 1 kanał łazienka redukcja 2 kanałów do 1 kuchnia redukcja 2 kanałów do 1 pralnio/susz. 1 kanał Garderoba i wiatrołap bez wentylacji. Pytanie czy reku na strychu czy w kotłowni (może być w kotłowni ?) ? Drugi pytanie: mam już kominy systemowe. W salonie jest komin fi200+W. Czy bezpieczne jest poprowadzenie przewodów wentylacji nawiewnej w tym pionie wentylacyjnym przy kominie?
  5. No to mnie trochę martwi - w sensie, brak świadomości :/. Opcja nr 3 wydaje się sensowna. Dzięki.
  6. A co sądzicie o bramie hormann RenoMatic light? Cena jest interesująca bo brama 2750x2125 z napędem i 8%vat za 2800zł wg danych ze strony hormann. Tylko jakoś mało opinii na temat tej bramy. Za montaż pewnie nie więcej jak 500zl ?
  7. Witam, Zastanawiam się nad oknami vetrex , profil V82. Złożyłem zapytanie do dwóch lokalnych salonów. Ceny okien wypadły bardzo podobnie ale różnice są w akcesoriach dodatkowych. Z jednej strony nie chcę przepłacać a z drugiej strony czy aby nie odbije się to na długoletniej eksploatacji. I tak np. Łącznik ona narożnego: Firma 1: Łącznik 90° 90/90mm Orzech Dwustronny Wzmocniony ly=7,21 + docieplenie XPS Firma 2: 116 214 278 Łącznik 90/90 APL Dwustr. Orzech Poszerzenie ramy okna balkonowego przy podłodze (najszersze okno 300cm) Firma 1: Poszerzenie 100/82 Białe Wzmocnione Firma 2: Profil wykonczeniowy balkonowy 100/49 Podobna sytuacja z poszerzeniem od góry (miały być rolety nadstawne i podniosłem nadproże). Największa różnica cenowa jest w tych poszerzeniach.
  8. Strop monolit 15cm (projektowo B20, zalewali B25). Byłem dziś na budowie i wydaje się być dość twardy - no ale ja się nie znam (pewnie bez zbadania próbki na wiosnę trudno będzie coś ocenić). Tak - zastanawiam się, ponieważ temperatura od dwóch dni utrzymuje się w plusie(0 do +3) i tak ma pozostać do świąt. Ba, długoterminowa zapowiada dodatnie temp. nawet do końca roku. Samo przykrycie słomą pewnie nie wiele da. Zatem tylko grzanie mogłoby przyspieszyć odparowanie wody. Ale czy uda się podnieść temperaturę do powiedzmy +8,+10 stopni? Pewnie ciężko - może gdyby okna styropianem zasłonić. O wpadce wykonawcy nie chce mi się już pisać (ani myśleć). Ale jest świadomy tego, że odpowiada za swoją pracę i decyzję.
  9. Witam, Podepnę się pod wątek. Czy ktoś z piszących w/w posty miał jakieś problemy ze swoim stropem? Ja zalewałem jak było +3 stopnie, pierwsza noc spadek do 0 stopni a w następną do -5 :/ Najbardziej mnie zabolało jak się dowiedziałem, że wykonawca zapomniał zamówić środków p.mróz :/. Strop przykryty folią. Zastanawiam się czy nie przykryć go warstwą słomy i na to jeszcze jedna warstwa folii co by ta słoma nie odfruwała. A może zasłonić wszystkie wnęki okienne i grzać kozą przez kilka dni? Sam nie wiem co robić. Kierownik i wykonawca twierdzą, że takie temperatury jak teraz są prognozowane +2/-2 stopnie niczego nie zniweczą i nie należy panikować i nie ma konieczności grzania. A samo grzanie kozą nie wiele da ponieważ ciepło będzie uciekało.
  10. Humus był zebrany. W tym nasypanym narożniku był najniższy wykop - właśnie około 0.4 - 0.5m. Najgłębszy wykop około 1.5m. Co daje co najmniej 10 bloczków.
  11. Już wyjaśniam. Koparka zebrała jakąś część ziemi. Dalej wykonawca miał kopać ręcznie pod ławy. W jednym narożniku domu - najniższy teren pojawiła się woda gruntowa na wysokości około 0.5m. W tej sytuacji kierownik kazał osuszyć ten narożnik oraz podsypać i zagęścić piasek. Oraz nie schodzić głębiej z ławami. Wszystko widać na drugim zdjęciu. Dodatkowo ławy zostały poszerzone z 60 do 70cm. W sprawie zmiany zbrojonej ściany monolitycznej na bloczki - wyraziłem się nie precyzyjnie ponieważ mój KB to również projektant adoptujący budynek. Dzwoniłem w piątek, już po wykonaniu wykopu i zagęszczeniu tego narożnika, z pytaniem czy aby na pewno można pozostać przy bloczkach. Potwierdza, że tak.
  12. Witam, Na wstępie opiszę co i jak. Działka ma spadek terenu oraz w jej niższej części występują dość wysoko wody gruntowe (0.5m - jak kupowałem działkę w lutym było 1.4m - pech że rozpoczęliśmy prace po obfitych opadach, ponoć największe od 30 lat w tej okolicy). KB nakazał podniesienie ławy o 15cm względem wykopu. Te podniesienie poziomu ma być tylko w części budynku gdzie koparka zebrała cały humus. Dodaję zdjęcia. Czy powinienem się obawiać o nierównomierne osiadanie budynku? Drugie pytanie - w projekcie ściany fundamenowe zbrojone, monolityczne. Jeszcze przed rozpoczęciem prac ustalałem z kierownikiem i wykonowcą zmianę na bloczki betonowe. Czy przy bierzącej sytuacji bloczki betonowe do dobre rozwiązanie, czy lepiej powrócić do monolitu lub pustaków szalunkowych które można zazbrajać?
  13. Witam wszystkich jest to mój pierwszy post na tym forum. Pytanie jest takie. Przymierzam się do zakupu działki w której część (około 25% ) odcina strefa E czyli strefa ochrony ekspozycji. Czy lokalizując budynek w pozostałej części działki może mnie spotkać odmowa pozwolenia na budowę ? Gmina twierdzi, że pozwolenie powinno zostać wydane. W Starostwie natomiast, nie mogę uzyskać jednoznacznej odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...