
Melmack
Użytkownicy-
Liczba zawartości
33 -
Rejestracja
Typ zawartości
Profile
Forum
Artykuły
Blogi
Pobrane
Sklep
Wydarzenia
Galeria
Zawartość dodana przez Melmack
-
Dzięki za odpowiedź. Jeśli chodzi o punkt 4 to moje pytania są następujące: - Co to za budynek (lata budowy, technologie)? - Jak ociepliłeś dom (ściany sufity podłogi itp.) - co i czym? - Jak wpłynęło to na koszty ogrzewania i temperaturę w domu? Pozdrawiam Melmack
- 2 odpowiedzi
-
- docieplenie
- domu
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Witam Stanąłem przed koniecznością docieplenia domu - obecny komfort termiczny w stosunku do ilości spalanego opału jest wysoce niezadowalający. Dom to typowy klocek z epoki późnego Gierka o powierzchni 200 m2. Ściana zewnętrzna składa się z 3 warstw: 12 cm cegły, 1 cm pustki powietrznej i 25 cm pustaka żużlobetonowego. Parter jest ocieplony 5 cm styropianu, piętro - niczym. Dom ogrzewany kotłem podajnikowym 17 kW na ekogroszek. W chwili obecnej przy zużyciu ekogroszku w ilości 45 kg na dobę i średniej temperaturze na zewnątrz -5C, na parterze udaje się utrzymać temperaturę 20C, na piętrze 18C. Zatem jak widać - szału nie ma Oczywiście przeglądałem już internet by zorientować się ogólnie w temacie; jednakże po drodze nasunęło mi się kilka pytań, stąd ten post: 1. Jaką grubość ocieplenia dobrać do takiego hangaru jak mój dom? Zakładam, że użyję styropianu grafitowego i będę docieplał z zewnątrz. Czy 10 cm jest wystarczające, czy też lepiej użyć 12 cm, a może nawet 15? 2. Czy przy docieplaniu ma znaczenie jak wentylowana jest pustka powietrzna w ścianie (słabo / mocno)? Czy w tym drugim przypadku docieplenie z zewnątrz nie da spodziewanych efektów ? 3. Jeżeli odpowiedź na pytanie 2 jest twierdząca, to w jaki sposób można sprawdzić siłę wentylacji pustki? 4. Czy ktoś ocieplał podobny dom i może podzielić się doświadczeniami, tak abym nie popełnił jakichś poważnych błędów ? Będę wdzięczny za odpowiedzi; gdyby trzeba było jeszcze podać jakieś szczegóły to oczywiście dostarczę. Pozdrawiam Melmack
- 2 odpowiedzi
-
- docieplenie
- domu
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Z tym max 62 stopnie problem polega na tym, że na jakiś czas zadałem mu 65 stopni ale dociągnął do 62 stopnie i więcej nie umiał - w podtrzymanie wtedy już w ogóle nie wchodził. W domu mam ok. 19 stopni - jak wrócę z pracy to zweryfikuję jak temperatura. W podtrzymaniu mam czas podawania 30s, przerwa chyba 20 minut - sprawdzę.
-
Witam ponownie. Przede wszystkim dzięki za zainteresowanie - mam nadzieje że jakoś mi pomożecie nad tym piecem zapanować... Po Waszych sugestiach wczoraj wyłączyłem PID i przeszedłem na sterowanie "ręczne". Po godzinie obserwacji paleniska - tak żeby palił się w miarę cały talerz i nie było za dużo "szarych grudek" ustawiłem: - podawanie 30s - przerwa 85s - dmuchawa 20% Dobra wiadomość jest taka że nie zgasł. Zła jest taka że przy nastawie 60 stopni i całość puszczona na kaloryfery w trybie podtrzymania był góra 10% czasu jak nie mniej. Przez 10 godzin spalił ok. 40 kg groszku a w chałupie temperatura wzrosła zaledwie o 3 stopnie Po uruchomieniu sterowania zaworem czterodrogowym i ustawienia na piecu 60 stopni a na grzejnikach 40 stopni pracuje gdzieś przez 10 % czasu a resztę spędza w podtrzymaniu. Co proponujecie dalej z tym robić bo bardzo niepokoi mnie że więcej niż 62 stopnie nie wyciągnął mimo że za oknem 5 stopni a do tego pali jak smok Załączam zdjęcia paleniska w trybie praca przy 60 stopniach na grzejnikach, przy 40 stopniach na grzejnikach i popielnik po nocy. Będę wdzięczny za pomoc.
-
Wieczorem będzie fotka...
-
Wcześniej testowałem na ujemnych nastawach mocy i też gasł... Generalnie dopóki na kaloryfery szło jakieś 35 stopni to się paliło, jak dałem 40 stopni - to po paru godzinach gasło.
-
Proszę napisać wprost bo nadal nie wiem. Co do info: kocioł sas slim tryb pid (na półautomacie z czasami podawania i przerw które ustawił instalator przy ustawionych 50 stopniach na grzejnikach włączył się alarm: temperatura nie rośnie a z popielnika po niespełna dniu wyjąłem wiadro szarych grudek- chyba niedopalonych). Węgiel retopal - suchy, pakowany na kopalni. Grzejniki dobrane na jakieś 60-65 stopni Co do instalacji - zastrzeżeń nie mam, czujniki powpinane, przekroje też wydają się ok. Wynik ostatnich testów: Rozhulałem piec i grzejniki do 60 stopni siedząc 2h w kotłowni, ręcznie sterując nadmuchem i podawaniem. Potem ustawiłem na piecu 65 stopni, na grzejnikach 55. Korekty podawania i nadmuchu:0% Po jakiejś godzinie - dwóch zgasło. Na ręcznym paleniu paliło mi się całe palenisko. Na automacie palił się spodek od filiżanki a wokół jest pełno szarych kawałków groszku (niedopalonych?). Dmuchawą automat dmuchał na poziomie ok. 50 - 100% Jak sam paliłem to 50% nie przekraczałem, optymalnie na pewno nie było - bo było pełno dymu, ale przynajmniej grzało i nie gasło :/ Co jeszcze Wam podać?
-
Sterownik ST-450 z PID Jak na kotle ustawiam temp. rzędu 50parę to ochrona powrotu (45) wiecznie przykręca zawór (czterodrogowy) na grzejniki. Wentylatorem steruje sterownik - nie ja. Co do spalania ciężko mi oszacować. Na ostatnich ustawieniach przez 6h (70 st.piec, 40 st. grzejniki) wziął na oko ok. 10-15 kg a potem... sobie zgasł
-
Witam, Wstawiłem do chałupy 200 m kw kocioł z podajnikiem 17 kW. Chata z lat osiemdziesiątych, na razie docieplony parter, z piętrem ruszam na wiosnę. Odpaliłem kocioł z PIDem i mam wrażenie że nie wyrabia. Żeby puścić na grzejniki 40 stopni na piecu mam ponad 70. Wentylator wyje prawie na 100% a w chałupie 19 stopni Na razie za oknem powyżej zera, co jak przyjdzie prawdziwy mróz? Przy nieocieplonym piętrze spodziewałem się problemów przy -10 nie już... Co jest nie tak?
-
No niestety nie utrzymuje się. Po 10 dniach spadło z 2 bar do 1,6 ...
- 14 odpowiedzi
-
- ciśnienia
- instalacji
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Poczytałem. Jedni piszą że może coś tam spaść, inni, że nie. Może się wypowiedzieć jakiś człek który to zakłada na co dzień? Zanim płytki położe...
- 14 odpowiedzi
-
- ciśnienia
- instalacji
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Nie mam naczynia przeponowego. Układ docelowo będzie otwarty, ale jeszcze nie ma zbiornika wyrównawczego...
- 14 odpowiedzi
-
- ciśnienia
- instalacji
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Witam, Instalator wymienił instalacje (na miedzianą). Zakręcił grzejniki. Napompował instalacje powietrzem do 4 bar. Sprawdził luty psikaczem do sprawdzania nieszczelności - nic nie znalazł. Spuścił powietrze, nalał wody do ciśnienia 2 bar - organoleptycznie posprawdzał czy wszystkie spojenia są suche - były - osobiście też sprawdzałem. Po czym zalał posadzki, napuścił wody do 2 bar i pojechał na wakacje. Po kilku dniach jest 1,85 bar... Mam się przejmować czy jest na to jakieś racjonalne wytłumaczenie?
- 14 odpowiedzi
-
- ciśnienia
- instalacji
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Nie mam pojęcia - ja też nie Ale purmo wymaga tego w warunkach gwarancji w mojej architekturze grzewczej
-
Dokładnie tak.
-
No teraz to kumam Dzięki.
-
No też mam takie zaworki. Ale jak je już zakręcę, to którą dziurą mam to wlać do grzejnika?
-
Witam, Którędy mogę dolać inhibitor korozji do instalacji? Układ otwarty, zbiornik wyrównawczy co prawda jest, ale żeby do niego coś wlać i sprawić żeby się wymieszało z resztą, to chyba muszę spuścić trochę wody z instalacji i odpowietrzać wszystko na nowo... Jest jakaś inna metoda?
-
Nikt nie skomentuje?
- 3 odpowiedzi
-
- instalacji
- miedzianych
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Witam, Proszę o weryfikację doboru średnic rur. System rozdzialaczowo - trójnikowy (ze względu na to, iż to stary budynek do remontu nie obejmującego kompleksowej demolki ) Priorytetem jest brak szumów w instalacji. Legenda: Pionowe strzałki - zasilenia do pojedynczych grzejników na piętrze. Linia ciągła - rury w posadzce Linia przerywana - rury pod sufitem Podłączenie każdego z grzejników - 15 mm PS. Jaką rurą podejście pod zbiornik wyrównawczy?
- 3 odpowiedzi
-
- instalacji
- miedzianych
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
A robocizna?
-
Preferuję rozwiązanie jak najprostsze - piec, 1 zawór, 1 pompa, 1 układ. Nie chcę w kotłowni mini eletrociepłowni za księżycowe sumy potrafiącej wysłać mój piec na orbitę okołoziemską.. Ja chcę tylko ciepło w domu To już chyba wolę instalację z pex al pex - tylko boję się jej żywotności przy kotle na paliwo stałe. Raz zabezpieczenia nie zadziałają, woda się zagotuje, ja będę w pracy i znów cały dom do kucia?
-
Układ otwarty. Miedź w instalacji CO. CWU będzie w plastiku. Twardość wody: 4,2 stopnia niemieckiego, PH wody: 7,3
-
Chcę docieplić dach 30sto letniego domu. Czy można na istniejącą papę nałożyć styropapę? Jakiego rzędu kosztów należy się spodziewać (140 m2)? I czy to rozwiązanie ma jakieś wady?
-
Witam, Planuję wykonanie instalacji co w miedzi. W moim rejonie zamieszkania woda jest miękka. Czy istnieją jakieś preparaty, które można dolać do wody celem jej przystosowania do instalacji miedzianej?