Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wirnick

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    36
  • Rejestracja

O Wirnick

  • Urodziny 10.03.1955

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Bojszowy
  • Kod pocztowy
    43-220
  • Województwo
    śląskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

Wirnick's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Jak udowodnić, że ciepło w GWC pochodzi od Ziemi? Poczekajmy na okrycie górki Bartka śniegiem. Wtedy sprawdzimy jak zachowuje się igloo - o ziemiankach nie wspomnę, bo to takie przedpotopowe.
  2. Pytasz - czy żwirowiec pod domem, to dobre rozwiązanie? Jako skażony automatyką przemysłową - jest to dobry obiekt stabilizacji temperatury - jak nagrzana cegła w nogach dziadka(termofor grzany ciepłem Ziemi). Pamiętaj - ciepło w cieczach i gazach unosi się zawsze do góry. Czy dolewać wody do żwirowca - będzie to dodatkowy wydatek.
  3. Ale masz wyniki - żwirowiec pod domem podnosi temperaturę! Żwirowiec schładzany jest przez strumień powietrza z rurowca(rozbiegówki).
  4. Chociaż GWC jest dla mnie w okresie marzeń i analizy Twoich pomiarów, to wydaje mi się - że za dużo wymagasz , gdy niema "kołdry(śniegu)" i zmarzliny. Za pomocą GWC nie uzyskasz nigdy temperatury pokojowej, ale nie zamrozisz domu będąc na wczasach.
  5. Ok 45 stopni w słońcu. 23 stopnie w domu - to przemawia za rekuperacją - możliwość sterowania. Co do kurzu - sprzątaczka mówi - tego kurzu z tygodnia na tydzień coraz to mniej! Co prawda nie mam GWC , ale chyba to wykonam - myślę o stanie komfort (w domu 18stopni)
  6. Mamy trochę czasu - pomiary w toku - to czas na teorię. Nie przesadziłeś, bo głównie o wodę tutaj chodzi jako nośnika ciepła w terze jak i 1000m niżej. Minerały, tylko akumulują ciepło, utrudniając przepływ wody i par wodnych - dlatego temperatura jest w miarę ustabilizowana. Dla nas ważne by było mierzyć też wilgotność gruntu. Czy woda obmywa nasze GWC.
  7. Dziękuję za konkrety. Proszę(o więcej), byś nakrył płytę folią i powtórzył pomiar temperatury. Pamiętaj nakrywając 20 m2 trzeba odczekać, by podgrzało się 30m3 gruntu wraz z płytą. Uzyskamy odpowiedź - czy warto wykonać GWC pod domem w ramach jednej inwestycji. Uprzedzając oponentów - grzyby i pleśnie rozwijają się dopiero powyżej temperatury chłodniczej >16oC
  8. Adamie - dlaczego pomijasz drugą ściankę(powierzchnię) rury. Rura gładka lub szorstka bierze ciepło z ziemi lub jej przekazuje. Terminologią powszechną - miesza się z ciepłem dolotowym - bilans termiczny. Zastanawiałeś się, dlaczego na wylocie jest wartość dodatnia przy mrozie w atmosferze?
  9. Wiki tak wspomina problem - "Sam termin "ciepło" związany jest z hipotetycznym fluidem "cieplikiem", który – podobnie jak eter – nie istnieje." Ja nie bawię się w analizę chaotycznego ruchu energii. Dla mnie istotne jest praca i czas. A Ty powtarzasz się i za chwilę zaczniesz się jąkać - hamuj!
  10. Ja bym optował za układem rur, tak jak oczyszczalnia przydomowa - równolegle, kilka. I koniecznie studzienka, z możliwością wypompowania gromadzącej się wody. Rury karbowane o dużej powierzchni wewnętrznej (podobna do drenarskiej - 3,10zł/m fi100 w kręgach) - zmniejsza prędkość przepływu, lecz wzrasta przekazywanie(odbieranie) ciepła.
  11. Przeprowadź rekonesans, jakie temperatury możesz osiągać w tym błocie. Sprawdź poprzez pomiar temperatury wody użytkowej na wlocie do domu, lub u sąsiadów. Określisz sens budowy GWC.
  12. Nie wiem jak uwzględnić w obliczeniach parowanie gruntu, którego nie będzie w tym miejscu. Może, Ktoś to poobserwuje w realu.
  13. To jest - przypuszczam - charakterystyka gruntu dziewiczego(nienaruszonego). Musimy zastosować takie środki - tak zmienić strukturę gruntu, by uzyskać charakterystykę jak na obrazku. Jak to wymyślimy, to zamówię Tomka z koparką.
  14. Kondycja tego GWC jest zła. Powinna być od punktu krystalizacji wody 4oC do najwyżej 8oC. Czyli GWC jest źle izolowane, a dolot powietrza z czerpni zbyt mocno wpływa na temperaturę. Nam potrzeba stałej temperatury - w lecie do chłodzenia, a w zimie do wstępnego podgrzania.
  15. GWC , co słyszałem musi być poniżej strefy przemarzania(w naszej strefie geograficznej ok. 1m) Wtedy całoroczna temperatura jest prawie stała.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...