Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

pol-u

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    60
  • Rejestracja

1 obserwujący

O pol-u

  • Urodziny 16.04.1972

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Południe
  • Kod pocztowy
    32-052
  • Województwo
    małopolskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

pol-u's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Rada jest dobra. Ale ja mam 24 stopnie w moim domu typu "termos" przy "słabym" paleniu. A jak mu dam 900 to trzeba będzie się spodziewać 28-30. I będę to 3 dni studził. Ale cóż, poświęcę siebie i rodzinę.
  2. Dzień dobry. Temat stary ale wracam do niego po latach. Wracam dlatego, że mam APZ12, który jeszcze przed budową domu stał w garażu i czekał. Ostatecznie w 2015 pierwszy raz ogrzał mój dom. W tamtym czasie nie było o nim nic wiadomo, nikt nie potrafił go ocenić (docenić?), gdyż był nowy na rynku. Ja kupiłem go w wyniku kilku kompromisów, jakie musiałem przyjąć a także kierowany intuicją i swoimi własnymi obserwacjami. Z tego co dzisiaj widzę te wkłady dalej są sprzedawane, oczywiście dwa razy drożej. Myślę sobie dzisiaj że dobry czas aby złożyć ludziom słowo relacji na jego temat z perspektywy 8 lat. Na bazie tego wkładu sam zrobiłem sobie ciepły kominek w domku energooszczędnym, drewnianym, ok.100m2 z poddaszem użytkowym. APZ kupiłem jako typowy zestaw: 6x cma Cebud i tatarek z przepustnicą. Grzeje to w obudowie wymurowanej z płytki szamotowej. Fabryczną masę akumulacyjną trochę rozbudowałem po swojemu i wyjechałem z niego dwoma terminalami DGP, które rozdzieliłem na piętrze. Żadnych turbin, sama grawitacja. Budowałem jako amator-samouk, próbując wyłuskać mocno zawoalowane porady z tego forum i łączyć je z logiką i własnym rozumem. Wnioski? APZ jest bardzo fajnym, idiotoodpornym pudłem ze stali kotłowej, dotąd działa jako główne źródło i zeżarł ok. 30-35 kubików buka przez te 7, prawie 8 sezonów. W tej konfiguracji budynku sprawdza się dobrze, przeżył zimy lżejsze i cięższe. Przy lżejszych- jeden załadunek. Gdy mróz- dwa. W moim przypadku nie kręcę ekstremalnych temperatur bo nie potrzebuję. T-max na tataraku ustawiłem na 750. Realnie przy mrozach wystarczy mi palić do 650. Tak więc jeśli ktoś nie jest fanem 900 stopni i nie musi mieć paleniska czysto szamotowego, to śmiało APZ mu wystarczy w odpowiednim metrażu i przy dobrej termoizolacji budynku. Do wnętrza mojego piecyka mam dobry podgląd przez rewizję, którą mam w jego tylnej ścianie. Otwieram ją sobie raz na rok żeby popatrzeć czy wszystko jest w porządku: stan przyłącza, cma i sam wkład. I co tam widzę? Nic złego. Jest tylko kupa kurzu bo obudowa to typ przewietrzany. Więc odkurzam i jazda dalej. Uważam, że to niezły wkład do ciepłych kominków w niedużych domach. Jest prosty i nic się nie psuje, nie pęka, nie koroduje. Jak dbasz, czyscisz kanały, palisz suchym, nie przegrzewasz- to jest całkiem użyteczny w wyżej opisanych warunkach. Minusem jest chemiczny zapach przy pierwszych dwóch, trzech paleniach na początku sezonu, po długim przestoju pieca. I gdybym składał go jeszcze raz, dał bym więcej cma. Pozdrowienia.
  3. pol-u

    RT-08-G, ustawienia

    Mam pytanie czysto merytoryczne w temacie: Zastanawiałem się jaka temperatura i jak długo działająca może być niebezpieczna dla akumulacji z akubetu poklejonego grafitermem. Chętnie bym się czegoś dowiedział w tej kwestii. Ciągle jeszcze naiwnie przychodzę tu po wiedzę
  4. pol-u

    RT-08-G, ustawienia

    A no o tym samym, o który pytałem w pierwszym poście tego tematu A powyżej sobie na to pytanie odpowiadam:)
  5. pol-u

    RT-08-G, ustawienia

    Po licznych testach uważam, że T-Max w mojej konfiguracji powinna pozostać w granicach 620. Ponadto jestem zdania, że funkcja T-max w sterowniku Tatarek jest potrzebna i uzasadniona.
  6. pol-u

    RT-08-G, ustawienia

    Witajcie, Od ponad roku używam tego sterownika razem z pieco-kominkiem z masą akumulacyjną. Urządzenie spisuje się bardzo dobrze, fajnie kontroluje proces spalania i wszystko działa jak trzeba ale.... Ostatnio sięgnąłem po stare zapasy bardzo mocno wysuszonego buka i w fazie rozpalania doszło do tak gwałtownego wzrostu temperatury, że sterownik nie nadążał ze stłumieniem paleniska i włączał się alert: "T-MAX przekroczona". Sterownik oczywiście natychmiast obniżył temperaturę i zoptymalizował spalanie ale nigdy wcześniej nie miałem kłopotu z alarmami dot. przekroczenia T-Max. Dodam, że T-max w sterowniku zdefiniowana jest na 620 st. a układ grzewczy składa się z paleniska Robi-Ren 12 kw oraz z sześciu cebudowskich modułów z akubetu. Moje pytanie do specjalistów brzmi: Czy psuje się Tatarek? Czy to sytuacja spotykana przy bardzo suchym opale? Czy moja T-max w opisanym układzie jest prawidłowo zdefiniowana? Z góry dzięki za wszelkie odzewy i sugestie.
  7. Wymiary płytki to: 230x114x32. Do kupienia praktycznie w każdym markecie i składzie budowlanym. Pewnie zauważysz, że ceny tych płytek są mocno zróżnicowane. Nie wiem dlaczego tak jest i nie wiem czy to tylko marketing czy faktyczna różnica w jakości i składzie. Ja płaciłem za moją 2,30 zł za sztukę w lokalnym składzie z przywozem. Zdecydowałem się na produkt raczej tani i nie żałuję. PS. Zachęcam do wykombinowania wewnętrznej akumulacji w tym "grzejniku":)
  8. Wymurowałem z takiej jak na zdjęciu i wymiary pieca podobne jak u Ciebie. Stoi rok z hakiem. Ale ja jestem samorobem- amatorem, więc niech spece potwierdzą albo zaprzeczą. Moim zdaniem musisz zwrócić uwagę na solidną izolację miejsc newralgicznych, narażonych na pękanie z powodu wysokich temperatur (np. nadproże). I jeszcze jedno- istotne jest to czym będziesz kleił i jak kleił.
  9. pol-u

    KOMINKI nasze !!!

    Pamiętam, że rozmawialiśmy kiedyś o tym:)
  10. pol-u

    KOMINKI nasze !!!

    Tak jak pisałem wyżej- piecyk ten jest głównym źródłem ogrzewania. Salon wydaje Ci się duży, ponieważ zdjęcie zrobiłem przez obiektyw szerokokątny a on zmienia perspektywę i powiększa przestrzeń. Gazu nie podłączałem. Inne źródła ciepła to elektryczna podłogówka w łazienkach. Niemal jej nie używam.
  11. pol-u

    KOMINKI nasze !!!

    Tak naprawdę to piecyk ten pracował u nas tylko jedną zimę bo domek jest nowy. Jest głównym źródłem ciepła. Postawiłem go sam, tym bardziej cieszą mnie miłe słowa. PS. strop drewniany.
  12. pol-u

    KOMINKI nasze !!!

    To ja pokażę mój. Ogrzewa domek 100m2, ciepła obudowa z akumulacją i DGP wyprowadzona na poddasze użytkowe (grawitacja).
  13. Dzięki chłopaki za szumny odzew. Prawie mi roz##### kompa. Ze swojej strony temat zamykam. PS. Już nieaktualne bo zrobione. PS 2. Grzeje i grawituje. Dziękuję Wam:)
  14. Są zdjęcia wnętrza- wklejone w post powyżej.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...