Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

DEZET

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    3 254
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez DEZET

  1. "Ciekawy" artykuł o tanim domku http://mamstartup.pl/spolka/9620/tansze-niz-kawalerka-i-stoja-na-kolkach-polak-buduje-mobilne-domki?h=194543
  2. A co ma wspólnego położenie działki z ceną domu? Dawno temu pisaliśmy, że koszt jest bez działki! Materiały, czy w mieście, czy na wsi będą kosztować tyle samo. A na czym można oszczędzić? Robocizna i wyszukiwanie atrakcyjnych cen materiałów.
  3. Narzędzia są potrzebne, ale bez przesady. Sprzęt ciężki u mnie na budowie: koparko spycharka na początku i do zasypania fundamentu, dźwig producenta wiązarów do ich montażu, ciężarówki wożące piasek i ziemię. Reszta to podstawowe narzędzia elektryczne: piła, wiertarka, wkrętarka i kupa narzędzi ręcznych, których nawet nie ma sensu wymieniać. To, że firma ma ciężki sprzęt nic nie znaczy- nie musi być wykorzystany, a za jego utrzymanie płaci klient. Po prostu trzeba mieć głowę na karku i myśleć przed zrobieniem czegoś zamiast po.
  4. Materiału na każdy kawałek dachu trzeba naciąć pod kątem, nie trafisz raczej, żeby wykorzystać to co zostało, czyli odpad, za który płaciłeś. Łatwiej postawić niewielką ścianę, niż kombinować z dachem- tym bardziej jak się to samemu chce robić.. Zyskujesz też kilka metrów strychu, który zawsze się przyda. W moim przypadku ok. 20m2 ściany szczytowej, ale tylko dlatego, że musiałem zmienić kąt dachu. W oryginale wyszło by dużo mniej. Za to mam na górze ok.80m2 od1,45 do 2,5m wysokości. No i mój dom nie miał dachu kopertowego
  5. Uważam, że dach kopertowy w tym przypadku nie jest dobrym pomysłem. Do tego krycie dachówką= sporo strat materiału. Tańsze jest zrobienie zwykłego dwuspadowego dachu. Wiązary można przeprojektować i zrobić większy strych (z prostymi ścianami). Kwota 150k mało realna do osiągnięcia, bo to wychodzi ok.1415/m2. Nikomu -jeśli dobrze pamiętam- nie udało się tutaj takiej ceny m2 uzyskać.
  6. Mój sąsiad też "hoduje" latem króliki w dużej klatce bez dna. Robią za kosiarki trawnika. A królicze mięsko uwielbiam
  7. Jakie znaczenie ma miejsce z którego kupiłeś? Ano takie, że żeby zaistnieć puścił Ci je ze śmieszną marżą, która mu starczy na... prąd w tym pomieszczonku. Okna nie różnią się tylko ceną, a z tego co napisałeś, kompletnie nie wiesz o różnicach. Też nie buduję domu pasywnego, a okna kupiłem w miarę przyzwoite, bo... gdyby je kiedyś wymienić na lepsze, musiałbym rozwalać "pół" domu. Budując najtańszymi materiałami niekoniecznie będzie to dom tani w utrzymaniu. Zaoszczędzisz na budowie - stracisz dużo więcej np. na ogrzewaniu. Ale... to Twój dom i Twoje wydatki.
  8. Okna najtańsze to i takie koszty wychodzą. Okno kolor 120x120 za 400zł hmmm... Dach- papa, docelowe pokrycie też kosztuje. To samo z ociepleniem. Kwestia ogrzewania i cwu, itd. Te prace wykończeniowe wbrew pozorom pochłaniają sporo kasy. Za 150k wątpię, czy się wprowadzisz na parter.
  9. Dobrze piszesz, ale skoro ktoś pyta o koszt DOMU, to nie napiszę, że wyniesie np. 300-500k razem z ogrodzeniem, kutą złotą bramą, sterowaną pilotem, oczkiem wodnym z podświetleniem, itd, itd. . To, jak zrobisz zagospodarowanie i z czego, nikogo nie interesuje, dlatego taki ...(ironicznie) rozrzut cen napisałem Jednemu starczy 10k, innemu milion zbraknie.
  10. Ogrodzenie, zagospodarowanie działki możesz zrobić za 10k i za milion. Nie ma to nic wspólnego z kosztem budowy domu. Przyłącza musisz mieć, żeby w tym domu zamieszkać - za darmo nikt nie daje - to są konieczne rzeczy.
  11. Używałem podobnej taśmy(Twoja jest bezbarwna, tylko ochronna jest czerwona?) do łączenia tabliczek informacyjnych na drzwi. Metale łączy bardzo dobrze, jednak tutaj będą 2 różne materiały, różna temperatura i ta, cienka w sumie taśma może nie spełnić swojego zadania. Lepsze moim zdaniem są do takiego montażu taśmy "piankowe" do użytku na zewnątrz (czarne). Ostatnio kupiłem taką taśmę firmy Boll z Zielonej Góry w hurtowni budowlanej- były różne szerokości.
  12. Skoro nic sam nie robisz, to na stronie projektu masz kwotę 310k... czyli koszty "modelowo" Zastanawia mnie, co konkretnie masz zrobione, bo z opisu wychodzi, że nawet nie SSO. Za 100k postawić... mury? Chyba jesteś przykładem, jak można na budowie łatwo stracić sporo kasy.
  13. Działki nie liczymy do kosztów- sam dom. Moim zdaniem po 3 okna w tak małych pokojach, to przesada. Możesz spokojnie dać jedno, ale np. trochę dłuższe w razie wątpliwości. Balkon też zbyteczny, skoro masz taras. Drzwi tarasowe nie muszą być podwójne- starczy fix i drzwi. Możesz zrezygnować z kominka. Innego sposobu na cięcie kosztów nie widzę- budowlanka jest Ci obca, więc ekipy będą zarabiały.
  14. Zakładając budżet 200k na dom konieczne jest zarówno cięcie potrzeb, jak i kosztów robocizny. Inaczej się nie da. Nie ma albo to, albo tamto.
  15. Jak sobie wyobrażasz rozmowę o budowaniu konkretnego domu bez zobaczenia projektu? Tak trudno znaleźć strony www pracowni projektowych? Ludzie pytają o konkrety, a nie teorie. Są dzienniki budowy, na których inni się wzorują, podpatrują, bo budują takie same domy. Jedni pomagają, inni hejtują. Jeszcze kilka postów i zaczniesz być konkurencją na forum dla T. Brzęczkowskiego.
  16. Przy moich 152m2 (116,5m2 użytkowe) szacuję wydanie do tej pory ok.170k i dalej jest to budowa "w proszku". Ekipy kosztowały mnie ok.22k (fundamenty, mury, tynki na części pomieszczeń, montaż wiązarów i części blachodachówki), reszta samemu. I buduję... bardzo długo
  17. Nawet na stronie masz cenę stanu deweloperskiego 243k. Co zrobisz sam? Pewnie niewiele, więc ekipom trzeba zapłacić. Może coś tam urwiesz z tej kwoty, ale te ww 2500/m2 liczyć trzeba, żeby się potem nie zdziwić.
  18. lotpaj powstrzymaj się na trochę od swoich "porad", zejdź na ziemię i nie wymyślaj "okazji" na zakup np. domu do remontu. Masz konkretne informacje to je podaj, a nie dajesz upust swojej wyobraźni. Po co mieszać dziewczynie w głowie?
  19. Powiem krótko: KUPNO STAREGO DOMU I REMONT TO PORAŻKA! Co byś nie robiła, dalej będzie stary, a to dach przecieknie, a to rurka pęknie, a to coś tam.. itd. Dodatkowo remont to podwójna praca- rozebrać i "odbudować". Wybieraj projekt domu do ok. 100m2, parterowy, niekoniecznie kanadyjczyk. Pytanie: kto będzie mieszkał później na górze(jeśli się da w Kamilku) i pokonywał codziennie schody- Wy, czy rodzice? Będzie się chciało? Dodatkowe koszty, które musisz wliczyć masz wyszczególnione wyżej. Postawienie domu w 2m-ce to jedno, firma musi go też wyprodukować- ile to trwa już nie mówią.
  20. Witaj Malgos.tv. Bardzo optymistycznie podchodzisz do budowy... i dobrze. Jeśli potrafisz planować- punkt dla Ciebie. Czas na pewno będzie Was "cisnął", bo mieszkanie gdzieś kątem na czas budowy, dobre nie jest. Porządnie policz- dom to też media, raczej nie wliczane przez firmę do kosztu domu. Nie zdecydowałbym się na kanadyjczyka, choć niektórzy forumowicze mają i chwalą. Poza tym, czy 140m2 to nie za dużo? Ja mam 116m2 użytkowej i teraz myślę, że to dużo.
  21. Tradycyjnie, co kilkanaście stron przepychanka Kredyt hipoteczny to kapitał i odsetki- razem dają kwotę do spłaty. Oprocentowanie roczne ~5%- czyli to, co musimy spłacić ponad kapitał. W sumie może się uzbierać te 100k w ciągu 30lat spłacania. Zresztą, każdy kto brał kredyt lub będzie w banku, dostanie symulację spłat - nawet nie trzeba liczyć- czarno na białym ile do spłaty z %. Zaznaczam symulację, bo jak to mamy z frankami, wzięła ona w łeb.
  22. 1700 zł za projekt dostawki to ok. 30m2 suporeksu na ściany. A dodatkowy czas na zrobienie projektu, przepychanie się z papierami i biurokracją? Jak to się fajnie pisze "tylko dostawka garażu i kotłowni"- a koszt całkowity tego ?
  23. Eryk77- chcesz mieć garaż i kotłownię, to wybieraj "Dom przy przyjemnej 5bis" lub podobny. Nie ma czegoś takiego jak "dostawianie"- musisz mieć projekt, za który ktoś weźmie kasę, więc lepiej zaoszczędzić na tym kilka tys. Może akurat starczy na pokrycie ceny materiału na dodatkową powierzchnię. Poza tym jakieś płaskie daszki na garażu mogą być niezgodne z MPZP i nie wybudujesz. O wyglądzie takiej dostawki też można dyskutować. Przemyśl wszystko, licz, szukaj innych projektów, bo znasz swoje potrzeby i ograniczenia MPZP
×
×
  • Dodaj nową pozycję...