Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

alfa-tech

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    31
  • Rejestracja

O alfa-tech

  • Urodziny 24.02.1975

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Bydgoszcz
  • Kod pocztowy
    85-796
  • Województwo
    kujawsko-pomorskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

alfa-tech's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Witam Tworzymy grupę na FB porady i opinie wszystkich zainteresowanych zapraszam https://www.facebook.com/groups/828973254598549/
  2. Przebudowaliśmy kiedyś podobną oczyszczalnię wykonaną na bazie szamba i drenażu zrobionego z wikliny układanych w rulony. Jak dokładnie to było zrobione to nie wiem ale materiał jest super. Działała poprawnie ponad 20 lat w bardzo trudnych warunkach gruntowych (glina). Także trop jest dobry.
  3. Jeśli trafi się upierdliwego urzędnika zawsze można się odwołać do instancji wyżej w przypadku odrzucenia zgłoszenia, projektu itp. Za każdym razem jak były problemy odwoływaliśmy się wyżej (Starosta, Wojewoda) i za każdym razem było przyjęte lub do ponownego rozpatrzenia i bez problemu było wykonane. Także nie powinno być problemu w tym przypadku. Zwłaszcza że jest to błaha sprawa. Ważne że odwołanie musi zawierając podstawę prawną do której się odwołujemy i tym przypadku służymy pomocą.
  4. Projekt oczyszczalni jest ciekawy i dość skomplikowany. Słabe punkty do odprowadzenie wody i napowietrzanie złoża, trzeba pamiętać że ciąg powietrza jest wtedy gdy układ pionowy rur jest dłuższy od poziomego a średnica najlepiej 110. Co do zgłaszania oczyszczalni to sami sobie robicie pod górkę. Im więcej pytań do urzędnika tym więcej odpowiedzi i wątpliwości. Nikt nie zalegalizuje nawet fajnego pomysłu bo będzie się bał. Najprostsza metoda to zgłoszenie części oczyszczalni np. osadnika gnilnego, ewentualnych przepompowni i studni chłonnej lub drenażu jako całości. Nikt potem nie wymyśla bo jest w oparciu o standardy. Certyfikaty na poszczególne urządzenia są ogólnodostępne. Ulepszając potem te oczyszczalnie poprawiacie tylko parametry ścieku oczyszczonego, którego to już potem nic nie obchodzi i nie ma problemu. Panowie nie bać się i do roboty!!!
  5. Super że się czepiasz. Takie rzeczy wręcz wypada pisać. Jesteśmy instalatorami i serwisantami w zasadzie większości oczyszczalni i jesteśmy po tej samej stronie co nasi klienci. Do nas podjeżdżają przedstawiciele sprzedawcy itp. oferują cuda certyfikat jako potwierdzenie a potem się martw. Oczywiście nie wypada nam pisać jaka dana oczyszczalnia jest nieciekawa ale zamierzeniem było pisanie w formie pomocy w prostych serwisach. Co to forum niesie jest też dla nas wskazówką co się dzieje w różnych sytuacjach o których nie wiemy. Także czepiaj się i wytykaj co leży. Pozdrawiam
  6. Samej budowy oczyszczalni w takim przypadku nikt nie zakwestionuje i odbioru też ale może być problem przy rejestracji oczyszczalni w gminie. Zawsze żądają certyfikatów urządzeń - oczywiście przynajmniej u nas. Nie wiem jak by wyglądała procedura legalizacyjna i czy musiałaby być dodatkowo badana po względem jakości oczyszczania tak jak to jest przy zrzutach do cieków. W przypadku certyfikatów sprawa jest prosta dostarcza się i już gotowe nawet jeżeli są one skrajnie naciągane przez producentów.
  7. Bardzo nam się podoba praca jerzyka i trzymamy kciuki za dalsze postępy (sami jesteśmy pasjonatami i doceniamy innych fachowców dziękujemy za wiedzę Beja - masz rację co do rzęsy ale problem jest bardziej skomplikowany). Chęć dzielenia się wiedzą z innymi był spontaniczny. Mamy ogrom zdjęć takich oczyszczalni nie tylko z Polski i nie potrzebujemy innych a tym bardziej szanujemy prawa autorskie. Na oczyszczalniach o dużych wydajnościach dla firm problem pojawiał się szybko z wydajnością i jakością już po 3 latach natomiast przy małych po ok. 4-5. Mamy pełne raporty z takich oczyszczalni badania parametrów na wejściu i wyjściu. Oczyszczalnie roślinne nam się bardzo podobają i chcielibyśmy aby więcej takich powstawało (chociażby ze względu na walory estetyczne). My takimi się już nie zajmujemy i dlatego wiedza jest ograniczona. Budujemy zwykłe i pełno biologiczne ale jest to tylko wynik zapotrzebowania rynku. Klienci oczekują natychmiast gotowych rozwiązań (tak jak pacjent u lekarza natychmiastowego działania) a tego typu są idealne dla twórczości własnej. Nie znoszę jak ktoś próbuje oskarżać innych przez pryzmat własnej ułomności. Zastanów się zanim kogoś ponownie oplujesz (zagranie poniżej pasa). I tym samym chęć wspierania użytkowników zdechła. Już nam się po prostu nie chce. Pozdrawiam
  8. W drenażu zbierającym już nie zachodzi doczyszczanie gdyż pełni on funkcję odbiornika ze złoża i transportuje w tym przypadku do zbiornika na deszczówkę. Czyli tak jakbyś wrzucał bakterie do zbiornika na deszczówkę. Mogą one jedynie wspomóc przeczyszczanie rury przepływowej. Tak zagadnienie dotyczyło doboru oczyszczalni. Tak jak wspomniałem złoże bardzo stabilizuje proces oczyszczania i żywotność bakterii w przypadku przerw w dostawie energii lub dopływie świeżego ścieku. Jednak to nie zmienia faktu że przy dużych zrzutach chwilowych jakość ścieku oczyszczonego bez porcjowania niestety jest niska. Dotyczy to każdej technologii przepływowej. Problemem jest również zbyt mały bufor w osadnikach.
  9. Przy tak dużym spadku terenu można faktycznie wiele zdziałać grawitacyjnie. Oczyszczanie wody pościekowej przez filtr pionowy piaskowy daję świetne rezultaty i przy miąższości ok. 60 cm parametry są zbliżone do wody deszczowej a nawet lepiej. Przy zakopaniu rur drenażowych ważne jest wykonanie filtru pionowego wielofrakcyjnego gdyż każda nawet najlepsza oczyszczalnia niesie ze sobą jeszcze ładunek zanieczyszczeń do odpływu. Dlatego wodo po oczyszczalni nie nadaje się do bezpośredniego wykorzystania w zbiornikach zamkniętych (do deszczówki). W jakim celu dosypujesz preparaty do drenażu zbierającego? Przy wykonaniu oczyszczalni najważniejsza jest prawidłowa koncepcja całego systemu. Detale wykonania takie jak np. betonowanie zbiorników, ustawianie spadków na rurach 1 lub 2 - 2,5% itp. są istotne ale w małym stopniu wpływają na trwałość rozwiązań. Ważne jest jest aby rozwiązania dopasować do warunków gruntowych panujących na działce i dodatkowych warunków które musi spełnić oczyszczalnia. Przykład dopasowania oczyszczalni: Rozważamy oczyszczalnię przepływową np. BioHybrydę lub inną Ilość użytkowników: 6 - młoda rodzina z dziećmi Ilość łazienek: 2 Największe zrzuty ścieków przypadają wieczorem (kąpiele) i co wówczas. Oczyszczalnia zaprojektowana na np. 0,9 m3/dobę przeliczana 0,9/24=0,0375 m3/h. Zakładając dodtkowo nierównomierność przepływu n=1,1 uzyskujemy 0,04125 m3/h. Co się w takiej sytuacji dzieje z oczyszczalnią w przypadku kąpieli wieczornej w 2 łazienkach na raz. Potężna ilość ścieku, która trafia do oczyszczalni wypłukuje bakterie mające oczyszczać ścieki do odpływu często taka oczyszczalnia działa w trybie awaryjnym przelewami. Całość trochę w tym przypadku ratuje złoże biologiczne, które stabilizuje proces i zabezpiecza przed pełnym pozbyciem się bakterii ale jakość wypływającego ścieku już nie jest zadowalająca. Jak uważacie co w takiej sytuacji należy wykonać? I jaką dobrać oczyszczalnię (nie chodzi o typ, producenta tylko rozwiązanie)? To jest jeden z przykładów jakie trzeba rozwiązywać przy dopasowywaniu oczyszczalni koniecznie trzeba tez przewidywać wiele dodatkowych sytuacji (np. zima z systemami deszczowymi) przepełnienia zbiorników deszczowych (zasuwy burzowe) itp.
  10. To miała być tylko prowokacja słowna do zgłębienia tematu. Przy wyborze dowolnych urządzeń użytkownik powinien opanować chociaż minimum wiedzy aby nie zostać nabitym w butelkę. Często napotykamy klientów którzy sobie świetnie radzą z wstępną wiedza juz po kilku godzinach w sieci. Każdy kto szuka "dobrej" oczyszczalni powinien omijać takie wynalazki i określić czego faktycznie potrzebuje.
  11. Faktycznie lepiej dobrze zapoznaj się z forum jest sporo ciekawych informacji. A co do wyboru urządzeń najpierw określ swoje potrzeby i wymagania. Jeśli kryterium wyboru jest tylko cena to są OK.
  12. Problem z rybami to może być efekt braku pełnej pracy oczyszczalni gdyż oczyszczalnie roślinne pełną aktywność uzyskują po około 3 latach pracy. Chodzi tu przede wszystkim o rozrost korzeni. Brak dostatecznego czyszczenia ścieków skutkuje małą ilością tlenu w oczku gdyż potrzebują go do rozwoju bakterie tlenowe. Napowietrzanie "szarej wody" na pewno wspomaga proces. Z naszych danych oczyszczalnie trzcinowe zaczynały mieć problemu już po 4-5 latach użytkowania. Początkowo nieprzyjemne zapachy a potem zamulenie drenażu i koniec. Ciekaw jestem jak z zapachami? Czy na oczku pojawia się rzęsa wodna? My w ten sposób określaliśmy jakość wody z oczyszczalni biologicznych. Jak oczko byłe całe pokryte to było OK jak się natomiast cofała oznaczało to jakieś problemy z biologią w oczyszczalni. Ważne aby używać dobrych bakterii do oczyszczalni.
  13. Klika razy robiliśmy badania takich oczyszczalni (na zlecenie dużej firmy, które posiada takie oczyszczalnie) problemy z jakością ścieków pojawiały się już po 3 latach funkcjonowania. Parametry ścieków na wyjściu były nawet większe niż na wejściu ale nie jesteśmy specjalistami w tego typie oczyszczalni (wybudowaliśmy tylko kilka sztuk i wygląda to dobrze ale nie były badane) i nie jesteśmy w stanie podać pełnej diagnozy zaistniałej sytuacji. Próby wyjaśniania przez specjalistów wskazywały na powstawanie sapropelu i ewentualnego dodatkowego gnicia lub nawet zagnicia podłoża. Przedstawiciele firm zachodnich mówili że ta technologia się tam nie sprawdziła i była konieczność szybkiej wymiany złoża. Prześlij proszę zdjęcia swojej oczyszczalni gdyż my unikamy tego typu oczyszczalni (przez zaistniałe problemy rozwiązań technologicznych) a jest szkoda bo oprócz walorów technicznych uzyskujemy walory estetyczne. Ciekaw jestem jak wygląda skuteczność oczyszczania zimą?
  14. Szamba ekologiczne to jest przyjęta potoczna nazwa oczyszczalni drenażowej. Niestety w naszym kraju sprzedawcy podłapali temat i nazywają zwykłe szamba z laminatu lub podobnych materiałów jako ekologiczne w tym również betonowe. Dlatego w chwili obecnej używanie nazwy szambo ekologiczne już nic nie wnosi i wprowadza w błąd. Oczyszczalnia (zwykła drenażowa) dla 7 osobowej rodziny powinna być zbudowana na zbiorniku o min. pojemności 3,36 m3 (7 x 0,16 x 3). W praktyce 3000 sobie z tym poradzi z tym że wywóz osadu co 1-1,5 roku.
  15. Przy podnoszeniu drenażu, studni chłonnej itp. przy pomocy przepompowni uzyskujemy zjawisko podniesionego słupa wody, który powoduje wtłaczanie a tym samym rozejście się wody w gruncie w warstwie przepuszczalnej. Identyczne zjawiska występują podczas deszczu a efekt uzyskany w ten sposób pozwala na pozbycie się wody oczyszczonej. Oczywiście taka metoda nie jest idealna bo powoduje dodatkowo rozmiękanie gruntu otaczającego (szczególnie na wiosnę), ale z praktycznego działania sprawdza się zadowalająco. Warunek jest taki że budujemy bardzo szerokie złoże jako podbudowę pod studnię chłonną lub tunele ale nie zagłębiamy poniżej warstwy nośnej wody nad gruntem nieprzepuszczalnym. Nie każdy grunt się nadaje na budowę takiego rozwiązania: grunty jako zaniżone spływy obszaru, grunty bez wyraźnego podziału (humus - warstwa nośna - grunt nieprzepuszczalny), grunty nieprzepuszczalne podmokłe itp. Na takie warunki konieczna jest już wizyta firm lub osób bardzo doświadczonych i zaplanowanie całej koncepcji budowy oczyszczalni a szczególnie rozsączania. Również bardzo pomocne i chyba najlepsze rozwiązanie jest badanie gruntu w celu określenia warstw jakie budują podłoże. Czasami udaje się znaleźć warstwy przepuszczalne poniżej.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...