Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

spiwowar

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    5
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez spiwowar

  1. Ja używam jeden sezon, rachunki bardzo ok, w okolicy 1000zł/rok, ale dom też ciepły. Mam jeszcze zwykły kominek na drewno (bez płąszcza), ale paliłem w nim chyba tylko 5 razy w tamtym roku. bez żadnych problemów, świetnie wygląda diagnostyka przez serwer i możliwość sprawdzenia statystyk w necie.
  2. Nie sądzę. Nawet jeśliby pompa była składana samemu, to np. sprężarki głównie są produkowane właśnie w Chinach. Zresztą jeśli pewne elementy są produkowane na dalekim wschodzie to co za problem? Apple produkuje w całości tylko tam i nikt nie widzi w tym problemu. Mam zamontowaną u siebie pompę 13kW i muszę powiedzieć, że przekonał mnie głównie certyfikat EHPA Q. Z tego co zdołałem się dowiedzieć nie jest łatwo go zdobyć - pompa musi przejść badania efektywnościowe i spełnić założenia serwisowe na terenie danego kraju. Hewalex chwali się, że jako pierwsza firma taki certyfikat otrzymał w Polsce (teraz jak sprawdzam to ten znak dostało tylko kilka zachodnich firm jak Vaillant, Stibel czy Viessmann - ale różnica w cenie i długości gwarancji jest znaczna).
  3. Zakładając na budynek 50W/m2 (nie wiemy jakie będą mostki cieplne, szczelność budynku, itd.) daje nam to w okolicach 0-2 stC na zewnątrz zapotrzebowanie budynku na poziomie ok. 3-4kW. Patrząc na pompę SPLIT 13kW mamy moc cieplną w tej temperaturze zewnętrznej pomiędzy 3,6 a 11kW. Jak dla mnie 3,6kW zawiera się w założeniu 3-4kW (bliżej 3kW w przypadku 20stC w pomieszczeniu, bliżej 4kW w przypadku trochę wyższej temperatury). Żeby nie było wątpliwości - za duża pompa nie jest dobrym rozwiązaniem, ale wg. mnie w tym przypadku moc nam się zgadza.
  4. Ok, czyli idąc Pana tropem pompy ze sprężarkami nie inwerterowymi w ogóle nie mają racji bytu, a pompy powietrzne ON/OFF to już w ogóle, bo im cieplej tym wyższa moc i nawet stosowanie buforów nic nie da - pompa kilka razy na dzień się włączy. Nikt nie potrzebuje schodzić do 1-2 kW mocy, żeby uniknąć taktowania. Ja standardowo dla powietrznej pompy ciepła inwerterowej, która ma być podstawowym źródłem ciepła w budynku dobieram moc urządzenia dla temp. instalacji (np. 35stC) równowagowo dla temp. otoczenia ok. -15stC na zewnątrz. W tym momencie nie ma żadnego problemu z taktowaniem i urządzenie ma najlepszy wskaźnik koszty inwestycji/eksploatacji. Pompa ciepła w przypadku ogrzewania podłogowego włącza się w okresach przejściowych tylko 4-5 razy na dzień. W okresach zimniejszych ilość włączeń jest jeszcze mniejsza, bo pompa dostosowuje się do strat ciepła w budynku i pracuje w sposób prawie ciągły. Warto nanieść punkt biwalentny na krzywej mocy pompy ciepła i zobaczymy do jakiej temp. zewnętrznej w jednym i drugim przypadku urządzenie będzie pracowało.
  5. Trochę współpracuję z HEWALEX-em i nie ma u nich problemów z gwarancją, idą na rękę nawet w przypadku drobnych błędów. Co do uziemienia chyba faktycznie bardziej chodzi o sam fakt pojawienia się instalacji uziemiającej - w sumie najważniejsze jest to dla bezpieczeństwa użytkownika, niekoniecznie samej instalacji. Muszę zadzwonić do nich i dopytać też o to. Co do podpięcia w moduł internetowy, wg. mnie lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego nie dziwię się że dając dłuższą gwarancję chcą mieć jakąś kontrolę nad instalacjami. Na http://www.ekontrol.pl/pl/demo/ można zobaczyć wersję zdalnego sterownia kolektorów słonecznych i pompy ciepła.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...