Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

brygadzista1

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    10
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez brygadzista1

  1. Dzisiaj pomierzyłem sobie parametry mojej instalacji z centralą O3OZON model 400. Jestem miło zaskoczony, generalnie zadowolony byłem już wcześniej gdy usłyszałem a raczej nie usłyszałem jak całość pracuje bo jest na prawdę cicho. Oczywiście regulator który dorzuca producent musiałem zastąpić wspomnianym wcześniej autotransformatorem gdyż na tym pierwszym centrala nieprzyjemnie buczy a na TRW nie słychać nic. To w zasadzie jedyne co producent mógłby poprawić. Sprawność odzysku ciepła sprawdzę gdy będą ku temu warunki. Pobór prądu i ile centrala dmucha zamieszczam poniżej: - 1 bieg, 11,5W > 1,1m/s czyli około 75m3/h - 2 bieg, 20,5W > 1,7m/s czyli około 115m3/h - 3 bieg 34,5W > 2,1m/s czyli około 141m3/h - 4 bieg 57,5W > 3,0m/s czyli około 202m3/h - 5 bieg 105W > 4,5m/s czyli około 303m3/h Instalacja na pe-flex 63mm, 6 kanałów nawiewnych, 6 wywiewnych - na wszystkich 12 kanałach wartości niemal identyczne +/- 0,1m/s Centrala zbudowana na prawdę solidnie, obudowa masywna i szczelna, wszystko ładnie spasowane i proste jak budowa cepa. Jak za cenę około 2300zł z dostawą to rewelacja. Bez bajerów ale działa i to najważniejsze.
  2. Witam, chciałbym poczytać opinii czy dobrze kombinuję z projektem wentylacji. Do rzeczy: - dom parterowy z płaskim dachem 135 m2, 3 mieszkańców jak na razie - sufity podwieszane więc nie ma problemu z prowadzeniem kanałów - kanały od skrzynek rozdzielczych pe-flexy lub coś podobnego 75/63mm Nawiewy planuję dać tak: - 2 x salon po jeden kanał na anemostat - 1 x we wszystkich sypialniach po jeden kanał na anemostat - chciałbym też dać choć trochę powietrza do skrytki i nie wiem jak to zrobić bo cały jeden kanał to chyba za dużo Nawiew od reku (reku w kotłowni) pójdzie rurą izolowaną 160 do skrzynki rozdzielczej umiejscowionej w pralni, od tej skrzynki dwa kanały do salonu i rura 125 do drugiej skrzynki umiejscowionej w skrytce od której pójdą 3 nawiewy do sypialni. Nie wiem czy się bawić w takie coś czy lepiej od jednej skrzynki wszystkie 5 kanałów nawiewnych? Chciałbym uzyskać jak najkrótsze przewody wentylacyjne. Wywiewy: - 1 wywiew na podwójnym kanale w kuchni - 1 wywiew na pojedynczym kanale w WC - 1 wywiew na podwójnym kanale w łazience Rekuperator planuję na początek jakąś budżetówkę do 300m3, pytanie czy 5 kanałów 75/63 to nie za mało? Czy może dołożyć po jednym kanale w salonie żeby wentylacja rozłożyła się na 7 kanałów? Proszę o opinie.
  3. Też będziemy budować z płaskim dachem, pytałem o EPDM w SPE-BAU we Wrocławiu, sama membrana u nich to około 100zł/m2 z montażem więc myślę że 60 tys zł to trochę drogo. A pokrywanie takiego dachu papą to podwójna robota i w perspektywie czasu wyższe koszty. Ostatnio w 20 letnim samochodzie znalazłem element gumowy wykonany z EPDM przez który przechodzą kable do drzwi i pomimo, że ten element jest narażony na bród, wilgoć itd oraz pracuje przy każdym otwieraniu drzwi to nadal wygląda jak nowy.
  4. Czyli na moim przykładzie proponuje Pan aby nawiewy były realizowane na jednym kanale 75/63? Czy prędkość powietrza nie będzie zbyt duża powodując hałas? Przyjmując dla tego domu centralę o wydatku 300m3, 5 kanałów nawiewnych czyli 60m3 na kanał - czy to nie za dużo? Oczywiście przy założeniu że centrala chodzi na max obrotach. A co Pan myśli o tym aby dać jeszcze jeden anemostat w jadalni przy oknie narożnikowym? I czy jeden wywiew w kuchni wystarczy czy dać dwa?
  5. Dziękuje za cenne informacje. Z pewnością wezmę je pod uwagę. Dla mnie ważne jest żeby pewne rzeczy wiedzieć na etapie projektu a nie później żałować gdy już będzie za późno.
  6. No cóż chyba coraz bardziej przekonuję się do klimatyzacji zamiast GWC, z tego co patrzyłem SPLIT np. od LG 3.5KW to koszt około 1700zł + montaż, czyli praktycznie cena GWC na rurach PCV które nie są przeznaczone do wentylacji. A podejrzewam że aby schłodzić dwa pomieszczenia o łącznej powierzchni 50m2 klimatyzacja nie będzie musiała chodzić na maksymalnej mocy i będzie zużywać mało prądu. A jaką centralę do domu 350m3 i 2-4 osób Pan poleca? Taka żeby była cicha, oszczędna i rozsądna cenowo? Bo rozumiem że VENTS'a Pan nie poleca?
  7. Spokojnie od urodzenia mieszkam na wsi i palenie w centralnym nie stanowi dla mnie problemu, wiem że są osoby dla których taka forma ciepła jest niewygodna i instalują bezobsługowe ogrzewanie, dla mnie jednak nie jest to problem bo na wsi wszystko przychodzi trudniej - do sklepu trzeba jechać, wszędzie jest dalej i wiele rzeczy trzeba zrobić samemu nie licząc na to że ktoś odśnieży podjazd jak w mieście. Ale to ma swój urok i dla mnie to akurat spora zaleta, gorzej bym się czuł w zatłoczonym mieście gdzie dużo rzeczy przychodziłoby mi z automatu - o tym nie dyskutujmy bo to styl życia i każdy wybiera odpowiedni dla siebie. Skupmy się na wentylacji/klimatyzacji. Nie lubię przesadnie niskich temperatur gdy na dworze jest 34 st Celsjusza. Klimatyzację w samochodzie ustawiam na 23 st a nie jak niektórzy na 16-18. Zależy mi na delikatnym chłodzie więc bardziej wolałbym delikatnie schłodzić pomieszczenia do których są nawiewy niż założyć klimatyzator tylko w sypialni. Czy istnieje taka możliwość aby na nawiewie z reku był zamontowany klimatyzator i jaki to musi być klimatyzator oraz czy jest do tego wymagana jakaś specjalna centrala?
  8. Akurat o koszty ogrzewania się nie martwię, ojciec jest leśniczym więc dostęp do opału dobrego opału będę miał. Bardziej niż o koszty chodzi mi o komfort mieszkania stąd wentylacja mechaniczna. Nie upieram się na GWC, wiem że klimatyzacja to nie są jakieś ogromne koszty chłodzenia latem a bardziej symboliczne jeśli chodzi o rachunki za prąd. Jeśli da się dzięki temu przyoszczędzić na mniej wydajnej centrali za sprawą rezygnacji z GWC a samo GWC też kosztuje więc nie mówię NIE dla takiego rozwiązania. Pytanie czy da się połączyć wentylację mechaniczną z klimatyzatorem tak aby zimne powietrze było rozprowadzane przy pomocy przewodów wentylacji mechanicznej? Jakie są koszty takiego rozwiązania i czy ma Pan w swojej ofercie takie urządzenia?
  9. Dziękuję bardzo za odpowiedź. Oczywiście wywiew z korytarza zniknie sam nie wiem czemu go tam wrysowałem. Natomiast jeśli chodzi o ilość kanałów to bardziej zależało mi na odpowiednim "podziale" powietrza i tak w salonie i w głównej sypialni gdzie będzie przebywać więcej osób nie chciałbym dawać tyle samo powietrza co w pozostałych pokojach w których spać będą po jednej osobie na pokój. Odnośnie GWC to mam fajną działkę na której nie ma problemu z rozmieszczeniem rur, mam też dostęp do własnej koparki więc szkoda byłoby nie skorzystać. Gdyby w upały udało się nawet bardzo delikatnie schłodzić pomieszczenia to byłbym zadowolony. Jakiego wydatku powietrza centralę Pan w takim razie proponuje i jakiej długości GWC do takiej kubatury? Pozdrawiam
  10. Witam serdecznie, mam wielką prośbę o pomoc przy zaprojektowaniu wentylacji mechanicznej dla domu jednorodzinnego. Wszelkie sugestie mile widziane. Informacje podstawowe: Dom parterowy z płaskim dachem położony na dużej działce, na otwartej przestrzeni (przed i za domem pola o długości ok 2km, brak sąsiedztwa w promieniu 200m. Planowany termin rozpoczęcia budowy to czerwiec tego roku. Wentylacja ma zostać połączona z rurowym GWC (rura w linii prostej ok 50m). System wentylacji opierać się będzie na rekuperatorze VENTS VUT 300 H MINI EC (biorę pod uwagę fakt iż za rok mogą pojawić się lepsze propozycje) a rozprowadzenie oparte będzie na systemie PE-FLEX (przewody 75/63, skrzynki rozdzielcze i rozprężne). Dane budynku: - pow. ok 130m2 - kubatura 350m3 - 2 użytkowników (możliwe że do czasu przeprowadzki będzie 3 ) - pokoje 6 i 7 z rysunku prawdopodobnie nie będą użytkowane w pierwszych latach dlatego chciałbym zamontować anemostaty regulowane aby ograniczyć w nich wentylację na korzyść używanych pomieszczeń Opis pierwotnego projektu: - reku zamontowane w kotłowni połączone ze skrzynkami rozdzielczymi przy pomocy przewodów izolowanych 160mm - od skrzynek rozdzielczych do rozprężnych przewody PE-FLEX 75/63 montowane pod stropem (sufity podwieszane) w następującej ilości; - 1, salon 2 nawiewy na potrójnych przewodach - 8, sypialnia 1 nawiew na podwójnych przewodach - 7, pokój 1 nawiew na pojedynczym przewodzie - 6, pokój 1 nawiew na pojedynczym przewodzie - 2, kuchna jeden wywiew na poczwórnym przewodzie - 3, pralnia 1 wywiew na pojedynczym przewodzie - 4, mała łazienka 1 wywiew na pojedynczym przewodzie - 5, duża łazienka 1 wywiew na potrójnym przewodzie - 10, korytarz 1 wywiew na pojedynczym przewodzie Tym sposobem mamy 10 kanałów nawiewnych i 10 kanałów wywiewnych. Co o tym myślicie? Pozdrawiam
×
×
  • Dodaj nową pozycję...