Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ik_KT

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    82
  • Rejestracja

O ik_KT

  • Urodziny 01.02.1990

Informacje osobiste

  • Płeć
    Kobieta
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Kraków
  • Kod pocztowy
    30-433
  • Województwo
    małopolskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

ik_KT's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Do izolacji termicznej fundamentu zaleca się stosowanie materiałów łączących wysoką odporność na ściskanie z bardzo dobrą termoizolacyjnością. Ocieplenie fundamentu za pomocą materiału o dobryn współczynniku lambda ograniczy przenikanie ciepła z budynku do gruntu i pozwoli zapobiec wychładzaniu ścian konstrukcyjnych budynku. Te warunki spełnia styropian EPS – w ofercie [moderowano] można znaleźć płyty EPS o wytrzymałości na ściskanie CS (100) 100 (≥100) przy lambdzie 0,036 W/mK. Materiał o takich parametrach jest idealny do tego typu zastosowań.
  2. Punktem wyjściowym powinny być w tym przypadku obliczenia oporu cieplnego samej ściany i na tej podstawie można skalkulować minimalną efektywną grubość i lambdę materiału ociepleniowego. Docelowo od 2017 roku minimalny wymagany przez prawo budowlane współczynnik przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych powinien wynosić U=0,23 W/m2K. Może w przypadku domu Pana kolegi nie ma potrzeby montażu płyt grafitowych, a wystarczający będzie biały styropian. Zasadniczo nie praktykuje się układania dwóch warstw styropianu w przypadku nowych budynków. Takie rozwiązania są stosowane jedynie w przypadku renowacji istniejącego docieplenia – jest to tzw. docieplenie docieplenia.
  3. Styropian do izolacji podłóg powinien posiadać odpowiednią wytrzymałość na ściskanie CS(10) - na poziomie nie mniejszym niż 80 kPa, gdyż nawet przykryty wylewką podlega obciążeniom mechanicznym i termicznym, wynikającym z dużej różnicy temperatur między gruntem a pomieszczeniem ogrzewanym. Styropian o gorszych parametrach może ulec z czasem odkształceniu, co może skutkować nie tylko obniżonym komfortem cieplnym i zwiększeniem strat energii, ale nawet zniszczeniem podłogi.
  4. Brak ocieplenia ściany wewnętrznej od strony garażu jest błędem z punktu start ciepła. Wg metodologii obliczeń , straty pomiedzy pomieszczeniami ogrzewanymi i nieogrzewanymi (a ocieplonymi zewnętrznie) ulegają redukcji o około 40% w stosunku do start ciepła obliczanych dla ścian wogóle nieocieplonych. Oznacza to że taka ściana działa jak ściana zewnętrzna nieocieplona tylko jej starty są trochę mniejsze. Dlatego temperatura w garażu wynosi 12C, mimo ujemnej na zewnątrz. A grzeje się go poprzez tą ścianę wewnętrzną. Zalecałbym jednak ocieplenie tej ściany od strony garażu, podobnie do ocieplenia stropu.
  5. Prosze pamiętać również, że izolacja poddasza powinna stanowić ciągłość z izolacją ścian zewnętrznych. W tym celu należy wykonać prawidłowe jej połączenie albo za ścianą kolankowa albo na styku z dachem. Pomocny może być schemat takiego rozwiązania.
  6. Można ewentualnie ograniczyć grubość izolacji przy zastosowaniu płyt grafitowych. Przelicznik jest mniej więcej taki, że stosując 15 cm warstwę styropianu grafitowego o współczynniku przewodzenia ciepła lambda 0,031 W/(mK) otrzymamy zbliżony efekt izolacyjny jak w przypadku styropianu białego (lambda 0,044 W/(mK) o grubości 20cm.
  7. Najczęsciej stosuje sie wełnę , która stosunkowo łatwo daje się zainstalowac pomiędzy krokwiami i ewentualnie dodatkowa druga warstwa pod nimi. Obie warstwy powinny szczelnie do siebie przylegać. Należy również zastosowac folię paroizolacyjną od strony ciepłej. W przypadku izolacji styropianem, metoda układania jest podobna, ale styropian będzie mniej podatny na ewentualne zawilgocenie i nie "siądzie" po kilku latach tracąc na swojej grubości. Styropian jest również materiałem o wysokim oporze dyfuzyjnym więc będzie bardziej odporny na transport wilgoci z pomieszczenia. Ważne jest aby zachować ciągłość izolacji pomiędzy izolacją ściany a izolacją dachu. Pomocny może tu być schemat takiego połączenia.
  8. Izolacja stropu nieogrzewanego garażu powinna uwaględniac nastepujące elementy: 1. Izolacja termiczna powinna znaleźć się od strony chłodniejszej – czyli na podniebieniu, suficie –co powoduje, że w projekcie i wykonawstwie należy przewidzieć obniżenie wysokości w świetle pomieszczenia garażowego o grubość izolacji. 2. Musi być wykonana w sposób ciągły i szczelny na całej powierzchni przegrody. Nie należy wykorzystywać elementów odpadowych, np. pozostałości z izolacji ścian a mocując elementy izolacyjne pamiętać o ich szczelnym ułożeniu – dla przegrody tej, mimo iż pracuje w łagodniejszych warunkach temperaturowych, wymagania są takie same jak dla elewacji. 3. Ograniczyć do minimum przebicia izolacji (o ile nie jest to wymagane w ST systemu docieplenia), najlepiej przez zastosowanie klejów które dopuszczają eliminację łączników czyli kołków – każde punktowe przebicie izolacji powoduje bowiem lokalne osłabienie ocieplenia. 4. Prace powinny być wykonywane w taki sposób i w takim czasie aby nie dopuścić do zamknięcia wody technologicznej – nie wolno układać izolacji termicznej (szczególnie styropianu) na mokry strop lub tynk, dotyczy to również wykroplenia pary wodnej na tynku w przypadku wykonywania izolacji np. w okresie zimowym przy słabo ogrzewanym budynku. 5. Czasami występuje potrzeba wykonania izolacji obwodowej na ścianach przylegających do izolowanego stropu – w przypadku niewielkiej grubości izolacji ale o znacznym oporze R materiału czyli jego dobrej izolacyjności przy ścianach stykających się ze stropem może nastąpić tzw. boczne przenikanie ciepła – najpierw do ściany a potem do izolowanego stropu a następnie do góry, aby temu zapobiec na pionowo na ścianie układa się izolacje aby wydłużyć drogę przepływu zimna. Często stosuje się izolację wszystkich ścian wewnętrznych od strony zimnej.
  9. Obecnie najlepszym rozwiązanie montażu okna jest jego osadzenie w warstwie ocieplenia, co jest zgodnie z aktualnymi wymogami i standardami dla rozwiązań energooszczędnych- stolarka okienna powinna zostać zamocowana w warstwie termicznej. Ponadto od strony zewnętrznej wymagany jest montaż folii paraizolacyjnych, które poprawiają szczelność połączenia. Zaletą takiego rozwiązania jest minimalizacja kontaktu środowiska zimnego z elementami konstrukcyjnymi budynku oraz uszczelnienie połączenia stolarki i warstwy termicznej. Powoduje to jednak znaczne utrudnienie w samym mocowaniu stolarki. Wymaga bowiem zastosowania systemowych wsporników, konsoli, które w zależności od rodzaju materiału zastosowanego na elementy konstrukcyjne, muszą być różnie mocowane. Ponadto przy małej grubości izolacji lokalizacja okna zostaje przesunięta w kierunku zewnętrznego lica ściany, co znacznie różnicuje szerokości parapetów okiennych. Jednocześnie podstawową zasadą prawidłowego wykonania takiego rozwiązania konstrukcyjnego jest precyzja przy realizacji. Poniżej schemat takiego montażu.
  10. ik_KT

    Ocieplanie zewnętrzne

    Potwierdzam uwagi poprzedników. Izolacja powinna przylegać szczelnie do ściany budynku, bo w przeciwnym razie oprócz problemów technologicznych, jej działanie izolujące nie istnieje.
  11. Jeżeli możesz sobie pozwolić na dowolna wysokość ułożenia izolacji na stropie nad pierwszym piętrem to nawet 10cm styropianu w wylewce. Najlepiej o podwyższonej twardości np. [lokowanie produktu]. A niezależnie od tego trzeba docieplić strop nad drugim pietrem i tu raczej zwiększyłbym grubość izolacji do co najmniej 20cm.
  12. ik_KT

    Docieplenie stropu

    Najprościej ułożyć płyty styropianowe na stropie - w miarę szczelnie. Można je będzie później wykorzystać do ocieplenia właściwego stropu jeżeli zechcesz użytkować poddasze. Jeżeli nie ma znaczenia grubość izolacji to jak największa ze zwykłych płyt - np. biały styropian Knauf Therm Pro dach Podłoga o wsp. lambda 0,036 W/mK. I jeszcze jedno uwaga - ważniejsza jest w twoim przypadku izolacja stropu niż np. wykonanie izolacji dachu. Samo zaizolowanie dachu zmniejsza straty przez nieocieplony strop o ok. 30% czyli z uciekających średnio 30-40% ogólnych strat oszczędzasz wtedy tylko ok. 10%.
  13. Rozwiązując izolację przegrody pionowej pomiędzy pomieszczeniem ogrzewanym i nieogrzewanym należ pamiętać że: 1. izolacja termiczna powinna znaleźć się od strony chłodniejszej. Mamy tutaj do czynienia z tą samą sytuację jak przy ścianie zewnętrznej – izolacja od strony ciepłej podnosi temperaturę na powierzchni przegrody, ale przy złym doborze materiałów może spowodować kondensacje pod powierzchnią izolacji, a ponadto nie chroni przegród bezpośrednio do niej przylegających. 2. musi być wykonana w sposób ciągły i szczelny na całej powierzchni przegrody. Nie należy wykorzystywać elementów odpadowych, np. pozostałości z izolacji ścian, a mocując elementy izolacyjne pamiętać o ich szczelnym ułożeniu – dla przegrody tej, mimo iż pracuje w łagodniejszych warunkach temperaturowych, wymagania są takie same jak dla elewacji 3. ograniczyć do minimum przebicia izolacji (o ile nie jest to wymagane w ST systemu docieplenia), najlepiej przez zastosowanie klejów które dopuszczają eliminację łączników czyli kołków – każde punktowe przebicie izolacji powoduje bowiem lokalne osłabienie ocieplenia 4. prace powinny być wykonywane w taki sposób i w takim czasie aby nie dopuścić do zamknięcia wody technologicznej – nie wolno układać izolacji termicznej (szczególnie styropianu) na mokrą ścianę lub tynk, dotyczy to również wykroplenia pary wodnej na tynku w przypadku wykonywania izolacji np. w okresie zimowym przy słabo ogrzewanym budynku na tynku gipsowym 5. czasami występuje potrzeba wykonania izolacji obwodowej na ścianach bocznych, na suficie i podłodze przylegających do izolowanej przegrody. Może to nastąpić gdy zastosujemy izolację o małej grubości ale o znacznym oporze R czyli o dobrej izolacyjności. Może to spowodować przy przegrodach stykających się ze ścianą występowanie tzw. bocznego przenikania ciepła – aby temu zapobiec obwodowo wokół ściany układa się izolacje w celu wydłużenia drogi dla przepływu zimna.
  14. Załączam schemat połaczenie ściany i dachu skośnego. Powinien pomóc.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...