Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kulilin

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    7
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

kulilin's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

10

Reputacja

  1. kulilin

    Komin nad kominkiem?

    semiramida, nie do końca rozumiem Twoje rozwiązanie, jeśli jesteś w stanie zrobić jakieś fotki i wrzucić, to byłbym wdzięczny, pozdrawiam.
  2. kulilin

    Komin nad kominkiem?

    Tak, dyskusja zrobiła się ciekawa, chciałbym jednak podsumować i zadać kilka pytań, gdyż wątek dotyczy "komina nad kominkiem". Widzę, że na forum wiele osób ma odmienne zdania, trzeba to jednak przełożyć na praktykę i panujące obecnie przepisy. Zawitałem tutaj między innymi, gdyż wiedziałem, że spotkam fachowców, którzy na co dzień mają styczność z kominami, kominkami, piecami itd. Zatem dowiedziałem się, że komin można postawić nad kominkiem, tak, jak kiedyś robiło się to w kominkach otwartych. Tutaj pierwsze pytanie, co zatem z wyczystką, której nie będzie (bo będzie nią komora spalania - wkład kominkowy), czy jest to zgodne z obecnymi przepisami, czy kominiarz odbierze komin? Teraz pytanie odnośnie samego komina (tutaj zdania są podzielone) rozumiem, że mogę zastosować dostępne na rynku kominy systemowe wraz z wkładem ceramicznym i wełną - czy lepiej zastosować same pustaki keramzytowe i włożyć w komin rurę żaroodporną np. z materiału 1.4828? (tutaj ciekawy artykuł - http://www.jak-zrobic-dom.pl/2011/06/komin-stalowy-czy-ceramiczny.html) - z tego artykułu wynika, że sama rura nierdzewna np. 1.4404 lub jej zamiennik 1.4571 nie znajdzie zastosowania w kominku ogrzewanego (suchym) drewnem, a raczej przy ogrzewaniu gazem. Chciałbym jeszcze zapytać o możliwość zastosowania w takim kominku ogrzewania kominkowego (płaszcz wodny) , ale raczej grawitacyjnego, ew. dwie rury (kanały) na dole i dwa na górze, czytałem , że rury mogą mieć max. do 3 m w ogrz. grawitacyjnym, czy to prawda? Jeśli coś przekręciłem, to mnie poprawcie. Chciałbym po prostu dowiedzieć się, jak prawidłowo postawić kominek i komin "nad kominkiem" z zastosowaniem ogrzewania grawitacyjnego jw i czy to rozwiązanie jest zgodne z obecnymi wymaganiami, czyli, czy zostanie odebrane przez kominiarza (nie chciałbym mieć kosztów związanych później z przerabianiem instalacji)? Z góry wielkie dzięki.
  3. kulilin

    Komin nad kominkiem?

    Dziękuję wszystkim za cenne uwagi. Teraz chciałbym się dowiedzieć coś na temat budowy takiego kominka, wiem już, że to, co chciałbym zrobić jest możliwe do wykonania Poniżej przedstawiam zdjęcie poglądowe, jak miałby wyglądać kominek - byłby właśnie narożny: Rozumiem, że komin mógłby być systemowy, z pustaków, ale bez wkładu ceramicznego, a zamiast ceramiki dać rurę nierdzewną? Czytałem "eniu" Twój wątek właśnie na ten temat Ewentualnie chciałbym, aby kominek wyglądal tak, jak poniżej - mam na myśli tą rurę od wkładu kominkowego w górę, rozumiem, że wewnątrz tej rury jest druga rura nierdzewna (komin) i pytanie, czy w tym przypadku komin systemowy mógłby zaczynać się dopiero od stropu? Tym bardziej, że chciałby również od stropu zrobić dwa kominy wentylacyjne do okapu kuchni, ale to inny temat... Oczywiście cały czas piszę o kominie, który jest nad kominkiem Dziękuję za wszelkie uwagi. Mam prośbę, czy ktoś mógłby ew. wrzucić przekrój budowy takiego kominka, np. szkic. Chciałbym się dowiedzieć, jak to ma wyglądać w środku, czy rura ma iść prosto, czy jakieś kolanka itd.
  4. kulilin

    Komin nad kominkiem?

    Nie wiem, bo go jeszcze nie zbudowałem Co masz na myśli pisząc "takiego" kominka? Zapewne koszt przeróżny, zależy jaki komin, jaki wkład kominkowy, z płaszczem, czy bez, zależy, co i jak chcesz nim ogrzewać itd.
  5. kulilin

    Komin nad kominkiem?

    Właśnie kiedyś budowało się tylko takie kominki otwarte, św. pamięci dziadek właśnie takie stawiał, działają do dziś, muszę się im dokładniej przyjrzeć rozumiem, że ja musiałbym zrobić podobnie? Chciałbym jednak zastosować wkład kominkowy. Z tego, co czytam, to nie miałbym raczej możliwości zrobienia wyczystki (z drugiej strony komina również nie za bardzo widzę możliwość, chociaż za kominem będzie schowek pod schodami), która wg niektórych nie jest potrzebna, po prostu komora spalania byłaby wyczystką. Muszę to zrobić właśnie w ten sposób jeśli chcę uratować miejsce w salonie, a z drugiej strony móc cieszyć się kominkiem.
  6. kulilin

    Komin nad kominkiem?

    Dzięki za odpowiedź, właśnie czytam sobie wątek, który podesłałeś. Obszerne te wątki, również ciekawe, nie wiedziałem, że można tyle napisać o kominkach, bez urazy, ale niektóre posty, to prace doktorskie a ja chciałbym mieć po prostu kiedyś fajny kominek heh ale zaczynam się wczuwać. Wykonawca mojego kominka nie będzie miał łatwego żywota. Muszę jednak w tym gąszczu znaleźć to, co mnie interesuje, chyba, że lekko podpowiecie póki co czytam dalej...
  7. Witam, chciałbym dowiedzieć się od fachowców, czy takie rozwiązanie, jak w temacie, czyli postawienie komina spalinowego nad wkładem kominkowym jest w ogóle możliwe i jakie są tego minusy, chyba, że są też plusy Ogólnie to planuję budowę domu i chcę, aby w salonie był kominek, raczej rekreacyjny - choć początkowo myślałem nad grawitacyjnym ogrzewaniem kominkowym. Problem tylko w tym, że jeśli postawię komin od posadzki (podłogi), to stracę dużo miejsca stawiając kominek obok lub przed kominem, stąd moje pytanie, szukam alternatyw. Wiem, że mogłem wybrać inny projekt domu, ale ten mi się akurat podoba. (dodam, że dom jest parterowy z poddaszem użytkowym, strop żelbetowy). Proszę o opinie na ten temat - przy okazji jakie kominy systemowe można do tego zastosować. Z góry dzięki za dyskusję.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...