Niestety co do PROSUMENTA z NFOŚiGW proponowanego przez BOŚ (nabór wniosków od 24.04) sprawa jest dość "gruba" długo by pisać (tak jak kolego napisał).
Aktualne środki oferowane przez BOŚ to 20 mln - ale to pierwsza transza. Cały budżet PROSUMENTA to 800 mln.
My realizujemy PROSUMENTA z WFOŚiGW w Toruniu i Olsztynie. Jeszcze Szczecin ma z wojewódzkiego funduszu.
Zasady w wojewódzkich funduszach są całkiem ludzkie.
My zajmujemy się tylko fotowoltaiką więc tylko od tej strony mogę powiedzieć (nie widziałem jeszcze projektu PC na to dofinansowanie, jeden klient chciał robić ale nie znalazł projektanta w tym zakresie). Wymogi projektowe co do fotowoltaiki nie są jakieś wygórowane więc wykonanie projektu nie jest jakimś wielkim kosztem. Myślę że tu nie miejsce na rozpisywanie się na temat PROSUMENTA. Zainteresowanych proszę o kontakt z naszą firmą.
Tematem z PC Panasonica i sterownikiem HPM się zainteresowałem ponieważ instalacja o której pisałem będzie moją osobistą inwestycją. Ale traktować będziemy ją jako obiekt referencyjny dla takiego rozwiązania. Chętnie nawiążemy współpracę z firmami instalatorskimi w zakresu PC aby pomagać im wdrażać systemy PV z optymalnym rozwiązaniem dla PC.
Myślę że jeśli ktoś posiada PC to temat PV (oczywiście z mądrym podejściem - !! na PV nie da się zarabiać, wartością*z takiej inwestycji są oszczędności jakie możemy wygenerować !!) jest bardzo interesujący.
Na stronie internetowej umieścimy pełną wizualizację systemu (pełne opomiarowanie w zakresie zużycia energii elektrycznej, oraz sytuacji temperaturowej).
Jak dostaniemy urządzenia i to uruchomimy zobaczymy czy nie da się tego sterownika zastosować do PC innych producentów.
Tak jak wspomniałem na rynku nie znaleźliśmy rozwiązania które by sensownie wykorzystywało PV przy pracy PC. Wszyscy producenci z którymi rozmawialiśmy jako optymalizację uważają załączenie pompy przy pewnej wartości mocy uzyskanej z PV co oczywiście jest kompletnym nieporozumieniem, stąd nasze zainteresowanie HPM.
Panasonic niestety nie dostarcza sterownika z licznikami energii które są tu najistotniejszym elementem (a takie wnioski uzyskaliśmy po analizie strony anglojęzycznej opisującej ten system, polski serwis niestety odpowiedział że tak nie jest). Więc będzie pewnie trochę zabawy z poprawnym uruchomieniem tego układu - mam nadzieję że jakieś wsparcie w tym zakresie od Panasonic otrzymamy. Notabene w polskiej ulotce znajduje się błąd schematu który w ogóle wypacza ideę tego systemu
Myślę że za około miesiąc powinniśmy mieć efekty naszej pracy w tym zakresie.